Transport publiczny w Dublinie: bilety, rozkład jazdy, wskazówki

,

Transport publiczny w Dublinie jest dobrze zorganizowany i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli korzysta się z niego właściwie. Nasze wskazówki pomogą ci wybrać odpowiednią kartę transportową lub kupić bilet na transport w Dublinie, a także podpowiemy, jak uniknąć utknięcia na przystanku w godzinach szczytu.

» Czytaj takżeJak dostać się z lotniska w Dublinie do centrum miasta?

Czy w Dublinie jest metro?

Mimo że Dublin jest stolicą, nie posiada metra. Ale mieszkańcy Dublina lubią piętrowe autobusy i luasy (tramwaje), dzięki którym można się całkiem sprawnie poruszać. Czytaj dalej, a sam będziesz chciał się przejechać.

Rodzaje transportu w Dublinie:

 • Bus — znany wszystkim autobus, zmodyfikowany o dodatkowe piętro w celu zwiększenia pojemności.
 • Luas — tramwaj.
 • Dart — pociąg aglomeracyjny. Pociągi te nie jeżdżą do centrum miasta, ale są niezbędne w dojazdach na przedmieścia. Dart ma mniejszą liczbę przystanków, więc jedzie szybciej. Można też pojechać do sąsiednich miast.

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Godziny kursowania transportu publicznego w Dublinie

Luas - tramwaj

Autobusy kursują od 6.00 do 22.30 w dni powszednie i od 9.00 do 22.30 w weekendy, ale wiele z nich jeździ również od 6.00 w soboty. Dublin Bus ma oficjalną aplikację, która pokazuje online, kiedy autobus przyjedzie na twój przystanek.

Luasy kursują średnio co 10 minut, także od rana do wieczora.

Dart ma bardziej szczegółowy rozkład jazdy, dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić go w Internecie.

Jak zmieścić się do transportu?

Wydostanie się z centrum miasta o godz. 17–18 nie jest łatwym zadaniem. Rozważ swoje możliwości i pogodę: może wybierzesz się na spacer lub zwiedzisz muzeum? Jeśli już musisz jechać, to uzbrój się w słuchawki i cierpliwość.

Jeszcze jedną cechą szczególną dublińskiego transportu w lecie, jest to, jak bardzo zapchany jest studentami kursów językowych, którzy z jakiegoś powodu próbują wsiąść do jednego autobusu całą grupą ponad 20 osób. Postaraj się stanąć z przodu tej grupy, aby kierowca mógł cię zobaczyć i zrozumieć, że nie jesteś z nimi. Czasami autobus może się nie zatrzymać, jeśli kierowca uzna, że taka grupa się nie zmieści. Ale ty jeszcze masz szansę.

Każdy autobus lub tramwaj jest wyposażony w miejsca dla osób niepełnosprawnych, w tym osób na wózkach inwalidzkich. Są tam miejsca siedzące dla matki i dziecka oraz wyznaczone miejsce na wózek. Jeśli potrzebujesz takiego miejsca, stań pierwszy w kolejce na przystanku autobusowym, aby kierowca mógł cię zauważyć. Nie przejmuj się tym, że to niekulturalne; ludzie raczej sami przepuszczą cię w takiej sytuacji.

» Czytaj takżeCo warto zobaczyć w Dublinie: 10 głównych zabytków

Jak kupić bilet?

Jak kupić bilet?

 • Bilety autobusowe należy kupić u kierowcy w autobusie. Zapłacić można tylko drobnymi i to wyliczoną kwotą. Reszty nie wydają.
 • Bilet luas należy kupić w automacie znajdującym się na każdym przystanku autobusowym.
 • Bilety Dart sprzedawane są w kasach biletowych na dworcach kolejowych oraz online na stronie internetowej.

Ile kosztuje przejazd w Dublinie?

Przejazd autobusem lub tramwajem na odległość mniejszą niż 3 km na podstawie biletu jednorazowego kosztuje 2,15 €. Przejazd na odległość ponad 3 km kosztuje 3,30 €.

Aby zaoszczędzić pieniądze na podróżach, należy zaopatrzyć się w Leap Card — jest to karta transportowa sprzedawana w każdym sklepie, w każdym biurze turystycznym oraz w automatach na przystankach luas. Koszt przejazdu to 1,60–2,50 €. Przy zakładaniu karty trzeba zapłacić 5 € kaucji i doładować kartę na kolejne 5 €. Kartę można przykładać, aby opłacić za przejazd do momentu wyczerpania środków. Kartę można również doładować w automacie, w sklepie lub za pomocą własnego smartfona z funkcją NFC.

Aby nie obliczać liczby przejazdów i salda na karcie, możesz zakupić nieograniczoną kartę Leap Visitor Card, która obowiązuje we wszystkich środkach transportu.

Koszt karty Leap Visitor Card

 • Za 1 dzień (24 godziny) — 10 €
 • Za 3 dni (72 godziny) — 19,50 €
 • Za 7 dni (168 godzin) — 40 €

Jeśli przyjeżdżasz do Dublina na studia lub do pracy, nie spiesz się z jej zakupem. Uczelnie przyznają studentom specjalne legitymacje studenckie, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze w sklepach, kawiarniach, kinie lub na wycieczkach. Wielu pracodawców daje też swoim pracownikom katy z biletami.

» Czytaj takżeJak wynająć samochód w Irlandii

Jak korzystać z karty transportowej?

 • Tak samo jak w innych krajach. W autobusie znajduje się czytnik kart, do którego należy przyłożyć swoją kartę transportową przed wejściem do autobusu. Jeśli wsiadasz do tramwaju, przyłóż kartę do czytnika nie w pojeździe, ale na przystanku, zanim wsiądziesz.
 • Gdy wysiądziesz na właściwej stacji, musisz ponownie przyłożyć kartę do czytnika. Dlaczego jest to takie skomplikowane? System ten jest przeznaczony dla osób korzystających z regularnych taryf i umożliwia wypłatę określonej kwoty za przejechany dystans. Ale nawet jeśli masz kartę bez limitu, musisz przestrzegać zasad.
 • Karty transportowe i karnety są również ważne w pociągach podmiejskich Dart. Ponieważ jednak opłata za przejazd pociągiem Dart zależy od konkretnej stacji, najlepiej jest sprawdzić przed podróżą, czy na karcie znajduje się wystarczająca ilość pieniędzy i czy przystanek, na którym się zatrzymujemy, jest objęty zakresem obowiązywania karty.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po rzece Liffey w Dublinie

Spaceruj pieszo

Spaceruj pieszo

Spróbuj znaleźć hostel lub hotel w centrum miasta. Dzięki temu wszystkie główne i najpopularniejsze atrakcje Dublina znajdują się w zasięgu ręki. Dublin 1, 2, Broadstone, North Wall, East Wall, Drumcondra, Ballybough — wszystkie te obszary znajdują się blisko głównych atrakcji i nie wymagają żadnego transportu.

Niektóre parki narodowe znajdują się dalej od centrum, w odległości około godziny drogi pieszo. Jeśli jednak pogoda dopisze, będzie to malowniczy spacer, którego nie pożałujesz. Zachęcamy do odwiedzania biur turystycznych i hosteli, nawet jeśli nie zamierzasz rezerwować wycieczki ani się w nich meldować. W tych miejscach można otrzymać bezpłatną mapę i informacje o zabytkach Dublina.

Życzymy udanej podróży do Dublina!

» Czytaj takżeDzielnice Dublina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *