» Europa » Irlandia » Dublin » Transport publiczny w Dublinie: bilety, rozkład jazdy, wskazówki

Transport publiczny w Dublinie jest dobrze zorganizowany i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Oczywiście pod warunkiem, że korzysta się z niego właściwie. Nasze wskazówki pomogą ci wybrać odpowiednią kartę transportową lub kupić bilet na przejazd po mieście. Podpowiemy Ci także, jak uniknąć utknięcia na przystanku w godzinach szczytu.

» Czytaj takżeJak dostać się z lotniska w Dublinie do centrum miasta?

Czy w Dublinie jest metro?

Dublin nie posiada metra. Jednak jak się okazuje, mieszkańcy lubią piętrowe autobusy i tramwaje (luasy), dzięki którym można się całkiem sprawnie poruszać. Zapewniamy, że sam będziesz chciał się nimi przejechać!

Rodzaje transportu w Dublinie:

 • bus — znany wszystkim autobus, zmodyfikowany o dodatkowe piętro w celu zwiększenia pojemności;
 • luas — tramwaj;
 • dart — pociąg aglomeracyjny. Nie jeździ do centrum miasta, ale jest niezbędny w dojazdach na przedmieścia. Ponadto ma mniejszą liczbę przystanków, więc jedzie szybciej. Można też pojechać do sąsiednich miast.

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Godziny kursowania transportu publicznego w Dublinie

Autobusy kursują od 6:00 do 22:30 w dni powszednie i od 9:00 do 22:30 w weekendy. Wiele z nich jeździ również od 6:00 w soboty. Dublin Bus ma oficjalną aplikację, która pokazuje online, kiedy transport przyjedzie na twój przystanek. Inną opcją przemieszczania się po mieście są luasy, które kursują średnio co 10 minut, także od rana do wieczora. Natomiast dart ma bardziej szczegółowy rozkład jazdy, dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić go w Internecie.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć w Dublinie?

Jak zmieścić się do transportu?

Wydostanie się z centrum miasta między 17:00 a 18:00 nie jest łatwym zadaniem. Dlatego w zależności od pogody i możliwości wybierz się wtedy na spacer lub odwiedź muzeum, żeby nie marnować czasu w korkach. Jeśli jednak musisz jechać, to uzbrój się w cierpliwość i zaopatrz w słuchawki.

Cechą szczególną dublińskiego transportu w lecie są autobusy zapchane studentami kursów językowych, którzy wsiadają do jednego środka transportu całą grupą ponad 20 osób. W tej sytuacji stań na przystanku przed tą zbieraniną, aby kierowca mógł cię zobaczyć i zrozumieć, że nie jesteś z nimi. Wtedy masz szansę wsiąść do busa. (Czasami kierowcy się nie zatrzymują, gdy widzą dużą zbieraninę czekających).

W Dublinie każdy autobus czy tramwaj jest wyposażony w miejsca dla osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich. Są tez miejsca siedzące dla matki i dziecka. by je zająć, stań pierwszy w kolejce na przystanku autobusowym, aby kierowca mógł cię zauważyć. Nie przejmuj się tym, że to niekulturalne, bo ludzie raczej sami przepuszczą cię w takiej sytuacji.

» Czytaj takżeCo warto zobaczyć w Dublinie? 10 głównych zabytków

Jak kupić bilet na przejazd?

 • Bilety autobusowe kupisz u kierowcy w autobusie. Zapłacić możesz tylko drobnymi i to wyliczoną kwotą, ponieważ nie wydają reszty.
 • Natomiast bilet luas kupisz w automacie znajdującym się na każdym przystanku autobusowym.
 • Wreszcie bilety dart sprzedawane są w kasach na dworcach kolejowych oraz online na stronie internetowej.

» CZYTAJ TAKŻE10 wskazówek przed wyjazdem do Dublina

Ile kosztuje przejazd w Dublinie?

Przejazd autobusem lub tramwajem do 3 km (na podstawie biletu jednorazowego) kosztuje 2,15 €. Natomiast, jeśli masz do przejechania większą odległość zapłacisz 3,30 €. Jeśli chcesz zaoszczędzić na podróżach, rozważ te opcje:

 • Leap Card

  Leap Card to karta transportowa sprzedawana w każdym sklepie, biurze turystycznym oraz w automatach na przystankach luas. Tutaj koszt jednorazowego biletu wyniesie 1,60–2,50 €. Płacisz, przykładając kartę w środku komunikacji, do wyczerpania pieniędzy. Pamiętaj, że przy zakładaniu karty trzeba zapłacić 5 € kaucji i doładować ją na kolejne 5 €. Można ją również doładować w automacie, sklepie lub za pomocą własnego smartfona z funkcją NFC.

 • Leap Visitor Card

  Aby nie obliczać liczby przejazdów i salda na karcie, możesz zakupić nieograniczoną kartę Leap Visitor Card, która obowiązuje we wszystkich środkach transportu.

  Koszt karty Leap Visitor Card:

  • 1 dzień (24 godziny) — 10 €;
  • 3 dni (72 godziny) — 19,50 €;
  • 7 dni (168 godzin) — 40 €.

Jeśli przyjeżdżasz do Dublina na studia lub do pracy, nie spiesz się z zakupem kart przejazdowych. Uczelnie przyznają studentom specjalne legitymacje studenckie, dzięki którym można zaoszczędzić pieniądze w sklepach, kawiarniach, kinie lub na wycieczkach. Wielu pracodawców daje też swoim pracownikom karty z biletami.

» Czytaj takżeJak wynająć samochód w Irlandii?

Jak korzystać z karty transportowej?

 • Podobnie jak w innych krajach w autobusie znajduje się czytnik, do którego należy przyłożyć swoją kartę transportową przed wejściem. Z kolei, jeśli korzystasz z tramwaju, musisz wczytać bilet na przystanku, zanim wsiądziesz.
 • Gdy wysiądziesz na właściwej stacji, ponownie przyłóż kartę do czytnika. Dlaczego to takie skomplikowane? System ten jest przeznaczony dla osób korzystających z regularnych taryf i umożliwia wypłatę określonej kwoty za przejechany dystans. Nawet jeśli masz kartę bez limitu, musisz przestrzegać zasad!
 • Karty transportowe i karnety są również ważne w pociągach podmiejskich dart. Ponieważ jednak opłata za przejazd zależy od konkretnej stacji, najlepiej sprawdzić przed podróżą, czy mamy na nich wystarczającą ilość pieniędzy. Po drugie, czy przystanek, na którym się zatrzymujemy, jest objęty zakresem ich obowiązywania.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po rzece Liffey w Dublinie

Spaceruj pieszo, kiedy możesz

Spróbuj znaleźć hostel lub hotel w centrum miasta. Dzięki temu wszystkie główne i najpopularniejsze atrakcje Dublina znajdują się w zasięgu ręki. Dublin 1, 2, Broadstone, North Wall, East Wall, Drumcondra, Ballybough — wszystkie te obszary są blisko zabytków i nie wymagają żadnego transportu. Inaczej jest z niektórymi parkami narodowymi, które znajdują się godzinę drogi pieszo od centrum Jeśli jednak pogoda dopisze, będzie to malowniczy spacer, którego nie pożałujesz.

Zachęcamy do odwiedzania biur turystycznych i hosteli, nawet jeśli nie zamierzasz rezerwować wycieczki ani się w nich meldować. W tych miejscach można otrzymać bezpłatną mapę i informacje o zabytkach Dublina.

» Czytaj takżeDzielnice Dublina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Już wiesz, jak działa transport publiczny w Dublinie. Udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *