» Europa » Francja » Owernia-Rodan-Alpy » Chamonix-Mont-Blanc » Chamonix: Jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Chamonix to słynny ośrodek narciarski we francuskich Alpach. Dojazd do małego alpejskiego miasteczka może być trudny. Wszystkie opcje znajdziesz poniżej. Pamiętaj jednak, że najlepiej zarezerwować hotel jak najwcześniej

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH OŚRODKÓW NARCIARSKICH W ALPACH FRANCUSKICH

Jak dojechać do Chamonix?

Z Paryża

Pociągiem. Wsiądź do pociągu albo na Gare de Lyon albo na Gare d’Austerlitz. Czeka cię od jednej do czterech przesiadek. W zależności od kombinacji pociągów i daty ich odjazdu, uzależniony jest czas podróży (od 6 do 12 godzin) oraz cena biletu (celuj w około 100 euro). Wybierz bilety kolejowe na oficjalnej stronie kolei francuskich.

Samochodem: 613km, 6 godzin. Do Beaune jedzie się E60, potem do Mâcon – A6, mijamy Genewę – A40, potem do Cluses – E712 i wreszcie do Chamonix – E25. Możesz wynająć samochód w Paryżu i zwrócić go w Chamonix, korzystając z tego linku

» CZYTAJ TAKŻEWIELKA PODRÓŻ SAMOCHODEM PO FRANCJI

Z Lyonu

Pociągiem: Wsiądź do pociągu na dworcu Lyon Part-Dieu. Pociąg do Chamonix jedzie 4-5 godzin z 1 lub 2 przesiadkami. Przybliżony koszt biletu to 45 euro. 

Samochodem: 224 km, 2,5 godziny. Jedź do Pont-d`Ain drogą E611, potem miń Genewę drogą A40, następnie do Cluses drogą E712 i w końcu do Chamonix drogą E25. Samochód będzie czekał na Was w Lyonie, jeśli zarezerwujecie go tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEJAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA W LYONIE DO GRENOBLE I INNYCH KURORTÓW?

Z Genewy

Pociągiem. Ze stacji w Genewie kursują bardzo częste pociągi do Chamonix; ale mimo super jakości szwajcarskich kolei, dotarcie do Chamonix pociągiem nie jest zbyt wygodne. Pociąg jedzie stosunkowo długo – 3,5 godziny, trzeba będzie zrobić 2-4 przesiadki. 

Samochodem: 82 km, 1 godzina. Jedź drogą E712 do Cluses, a następnie drogą E25 do Chamonix. Samochód na lotnisku w Genewie możecie zarezerwować pod tym linkiem.

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Chamonix

Uważa się, że wszystkie hotele w Chamonix są dość dobre i wygodne (pełną listę można zobaczyć tutaj). Samo miasto jest niewielkie i nie ma w nim niebezpiecznych terenów, więc gdziekolwiek zarezerwujesz hotel, będziesz mile widziany. Wybraliśmy jednak 3 najlepiej oceniane hotele. 

Langley Hotel Gustavia – jest centralnie położony w pobliżu dworca. W pobliżu znajduje się najpopularniejszy bar w Chamonix. Bezpłatny transfer w góry. Średnia cena zakwaterowania 60 euro za noc. Adres: 74400, Francja, Chamonix-Montblanc, Avenue Michel Croz, 272.

Hôtel L'Heliopic Sweet and Spa – udostępnia Gościom bezpłatne spa o powierzchni 500 m2, w którym oferowane są wszelkiego rodzaju usługi spa. W pobliżu hotelu dostępne są wyciąg na punkt widokowy Mont Blanc i bezpośredni dostęp do kolejki linowej Aiguille du Midi. Bezpłatny transfer w góry. Średnia cena zakwaterowania 100 euro za noc. Adres: 74400, Francja, Chamonix-Montblanc, place de l’Aiguille du Midi, 50.

Auberge du Bois Prin – mały, rodzinny, 5-gwiazdkowy hotel. Restauracja z dobrą kuchnią. W hotelu można kupić i wypożyczyć karnety narciarskie oraz sprzęt narciarski. Bezpłatny transfer w góry. Średnia cena zakwaterowania 220 euro za noc. Adres: 74400, Francja, Mont Blanc-Chamonix, Chemin de l’Hermine, 69.

Chamonix: Wybierz hotel

Kiedy najlepiej wybrać się do Chamonix?

Zimą. Na nartach i snowboardzie można jeździć w Chamonix od połowy grudnia do końca marca, a jeśli wejdzie się wyżej w góry, sezon narciarski przedłuża się do połowy maja. Jednak pogoda w Chamonix jest zmienna i potrafi sprawiać niespodzianki.

Latem. Przyjeżdżaj, kiedy tylko dusza zapragnie! Fani sportów ekstremalnych i relaksujących wędrówek znajdą tu równie wiele do zrobienia. W Chamonix znajduje się nawet pole golfowe.

» CZYTAJ TAKŻECHAMONIX: 10 POMYSŁÓW NA WSPANIAŁE WCZASY

Transport w Chamonix

Na trasie Saint Gervais – Vallorcine – Martigny (dolina Chamonix) raz na godzinę kursuje elektryczny pociąg Mont Blanc Express. Jeśli masz przy sobie paszport i kartę gościa kurortu, nie musisz płacić za przejazd między Vallorcine a Servoz. Karta gościa daje także możliwość darmowego przejazdu lokalnym ski-busem (przyjeżdża co 15 minut), autobusem Le Mulet (kursuje przez centrum miasta) oraz ski-busem, który kursuje między Le Tour a Les Houches.

Z Chamonix można dotrzeć do Courmayeur. W tym celu należy skorzystać z autobusu SAT (kursuje raz dziennie z dworca) lub wynająć samochód. Dla osób przybywających do Chamonix własnym lub wynajętym samochodem utworzono kilka zadaszonych parkingów (łączna pojemność 4000 miejsc). Za pierwszą godzinę nie pobiera się opłat. 

Życzymy wam niezapomnianych wrażeń!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *