Wycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

,

Amsterdam — niesamowicie ciekawe i kolorowe miasto, z mnóstwem małych uliczek, kanałów i mnóstwem miejsc do zobaczenia. Jeśli czas jest stosunkowo krótki i chcesz zwiedzić jak najwięcej, najlepszą opcją jest zwiedzanie w systemie hop-on-hop-off przez cały dzień. W Amsterdamie taka wycieczka po mieście obejmuje w jednym dniu zarówno trasę autobusową, jak i rejs po kanałach — dwa nieco inne kręgi po mieście.

Trasa takiego zwiedzania obejmuje najważniejsze zabytki miasta, nie stracisz czasu na ich szukanie i zaoszczędzisz czas. Ale to nie znaczy, że będziesz je widział tylko z okna. Na każdym przystanku można wysiąść, rozejrzeć się i zrobić zdjęcia. Autobus lub łódź nie będzie na Ciebie czekać, ale następny przybędzie za 10 minut i będziesz mógł kontynuować zwiedzanie. Bilet na zwiedzanie Amsterdamu możecie kupić pod tym linkiem. Wycieczka zawiera audioprzewodnik w 18 językach, w tym po polsku, który opowie Ci ciekawostki o mieście właśnie podczas zwiedzania.

A teraz o widokach, które zobaczycie. Jeśli któreś z tych muzeów chcecie odwiedzić, koniecznie zarezerwujcie bilet na ten sam dzień. To bardzo ważne: jeśli będzie dużo chętnych, nie uda się kupić biletu na miejscu.

Dworzec Główny w Amsterdamie

Wycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Pasażerowie wycieczki zbierają się przed głównym dworcem w Amsterdamie. Tam można zdecydować, czy chcemy najpierw popłynąć szlakiem wodnym, czy też objechać miasto autobusem. Samego centrum miasta — wzdłuż ulicy Damrak i placu Dam — nie da się przemierzyć dużym piętrowym autobusem. Absolutnie trzeba tam pospacerować, aby zobaczyć klasyczną holenderską architekturę, z małymi domkami i starymi kościołami, a także aby wczuć się w ducha Amsterdamu i zaopatrzyć się w pamiątki w licznych sklepach. Ale poruszanie się po centrum miasta na wycieczce krajoznawczej też jest bardzo ciekawe.

Dzielnica Żydowska

Jedną z atrakcji wycieczki jest dzielnica żydowska w Amsterdamie. Znajduje się tu kilka synagog, a sama okolica jest bardzo ładna i przyjemna do spacerowania. Jest tu generalnie kilka ważnych zabytków do zobaczenia. Muzeum Historii Żydowskiej jest pouczającym i interaktywnym sposobem spojrzenia na doświadczenia żydowskie w różnych okresach historii Holandii. Znajdują się w nim dzieła sztuki holenderskich postaci pochodzenia żydowskiego i odbywają się częste wystawy. Szczególną uwagę poświęca się Holokaustowi, który pochłonął życie wielu Żydów. Aby kupić bilet do muzeum, kliknij tutaj.

Gassan Diamonds

Nie jest to oczywiste, ale Amsterdam to miasto diamentów, światowe centrum produkcji i handlu tymi szlachetnymi kamieniami. Jeszcze w 1945 roku Samuel Gassan otworzył firmę zajmującą się obróbką diamentów, która od tego czasu stała się jedną z najpopularniejszych na świecie. W dzielnicy żydowskiej Amsterdamu można odwiedzić jedną z najstarszych fabryk diamentów w Europie i zobaczyć holenderskich rzemieślników przy pracy. Zarezerwuj wycieczkę z lampką szampana tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE10 przydatnych rad dla turystów w Amsterdamie

Dom-muzeum Rembrandta

W tej samej okolicy znajdziemy bardziej wiekową atrakcję — dom, w którym mieszkał i tworzył mistrz «złotego wieku» malarstwa holenderskiego, Rembrandt van Rijn. W domu-muzeum można poznać nie tylko etapy rozwoju stylu artysty, ale także warunki życia mieszkańców Amsterdamu w XVII wieku. Zarezerwuj swój bilet tutaj.

Heineken Experience

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki jest browar Heineken, duma holenderskiego przemysłu spożywczego. Znany na całym świecie browar już dawno przestał mieścić się w tym niewielkim budynku w centrum Amsterdamu i zamienił go w żywe muzeum. Nazywamy to żywym muzeum, ponieważ nie ma tam gablot ani eksponatów, jest to wciąż działający zakład produkcyjny, ale każdy może zobaczyć wszystkie etapy. Muzeum jest tak interaktywne, że nawet abstynenci znajdą w nim coś interesującego. A po zwiedzaniu oczywiście można też skosztować różnych odmian. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w mieście, dlatego trzeba wcześniej zarezerwować bilet na odpowiedni termin online, na przykład tutaj. Obok browaru znajduje się strefa restauracji, gdzie można zjeść smaczny obiad.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum piwa Heineken w Amsterdamie

Plac Muzealny

Muzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Na tym przystanku zdecydowanie należy wysiąść i przeznaczyć co najmniej kilka godzin na jego zwiedzanie. To tutaj znajdziesz:

  • Słynne litery I Amsterdam, przy których wszyscy uwielbiają robić sobie zdjęcia.
  • Rijksmuseumgłówne muzeum Amsterdamu i Holandii. Nie będziemy wymieniać nawet najsłynniejszych arcydzieł (przeczytaj o nich w tym artykule), ale jeśli jest muzeum, do którego warto się wybrać, to na pewno tutaj. Nie próbuj kupować biletów na miejscu. Tutaj znajduje się link do rezerwacji online.
  • Dalej znajduje się muzeum najsłynniejszego Holendra — Vincenta van Gogha. Tutaj musisz wybrać, do którego chcesz iść najpierw. Przy wejściu można dostać bilety na dziś lub na jutro. Upewnij się tylko, że wcześniej zdobędziesz bilety klikając tutaj.
  • Muzeum Miejskie Stedelijk posiada kolekcję sztuki współczesnej. Jeśli od klasyki wolisz Kandinsky’ego czy Warhola, to jest to miejsce, do którego warto się wybrać. Kolejki są mniejsze, ale czy chcesz ryzykować? Wystarczy kupić bilet wcześniej, klikając tutaj.
  • Znajduje się tu również inne muzeum sztuki współczesnej — Moco Museum. Wystawy odzwierciedlają najświeższy przekrój — jest tu Banksy, Kusama, Hirst i inni artyści, znani dotąd tylko wtajemniczonym. Jeśli chcesz kupić bilet w przedsprzedaży, kliknij tutaj.
  • W Muzeum Diamentów na Placu Muzealnym znajduje się kolejna duża amsterdamska firma jubilerska — Royal Coster Diamonds. Ekspozycja muzeum opowiada historię wydobycia surowca diamentowego, obróbki diamentów i wyceny diamentów. Zobaczysz wiele replik słynnych kamieni z prywatnych kolekcji lub królewskich skarbców. Bilet można zarezerwować tutaj.

A to jeszcze nie wszystkie muzea w Dzielnicy Muzeów! No ale na jeden dzień na pewno wystarczy.

» CZYTAJ TAKZEMuzea w Amsterdamie: ktore z nich warto odwiedzic?

Leidseplein i Vondelpark

Kolejny przystanek to drugi centralny plac Amsterdamu — Leidseplein. Tutaj znajduje się duży i piękny Vondelpark. Jeśli jesteś już zmęczony wrażeniami, tutaj możesz zwolnić i zrobić sobie przerwę, obserwować ptaki w stawie i urządzić piknik.

Wygodnie jest też przesiąść się z autobusu na łódź na Leidseplein, aby nie iść okrężną trasą przez marinę w Amsterdamie, chociaż ciekawie jest patrzeć na miasto na całej trasie. Ale to właśnie stąd łódź zabiera Cię wzdłuż kanału przez dzielnice starych budynków. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i nie musieć robić dwóch pełnych kółek wokół Amsterdamu, to jest to najlepsze miejsce do zrobienia skrótu.

» CZYTAJ TAKŻEVondelpark

Westerkerk i Dom Anny Frank

Wycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Na Westerkerk zdecydowanie warto wysiąść z łodzi na spacer. Oprócz samego kościoła można zwiedzić Muzeum Domu Anny Frank. Jest to dom, w którym ukrywali się Żydzi podczas okupacji Amsterdamu. Wewnątrz zachowało się wyposażenie z epoki.

Obok domu w każdy poniedziałek zbiera się Westermarkt, spontaniczny targ na świeżym powietrzu. Jest on czynny w godzinach od 9 do 13. Są to małe stragany, które sprzedają głównie odzież i meble vintage, ale można też znaleźć designerskie przedmioty ze starych kolekcji lub antyki. Ale nawet jeśli nie masz szczęścia, aby zobaczyć ten pchli targ, przejdź się po okolicy. Znajdziesz tu dwie modne dzielnice, Jordaan i «Dziewięć ulic» (Negen Straatjes). To bardzo kolorowe dzielnice. Przytulne małe uliczki pozwolą ci zanurzyć się w tradycyjnej, a zarazem wielowymiarowej kulturze Holandii.

» CZYTAJ TAKŻEJak działa Holandia, część 1: kanały, tamy, młyny

Koniec trasy

Wycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Krąg się zamyka i jesteś z powrotem na dworcu głównym w Amsterdamie. Po wycieczce znajdziesz się w samym centrum miasta, skąd możesz kontynuować swoją trasę turystyczną na piechotę. Jeśli jeszcze nie przeszliście ulicą Damrak do Placu Dam, zróbcie to. Możesz też wybrać się do słynnej dzielnicy czerwonych latarni z naszym audioprzewodnikiem (do pobrania tutaj).

Kupić bilet na zwiedzanie Amsterdamu autobusem i statkiem najwygodniej będzie tutaj. Wystarczy wybrać datę i liczbę osób. Bilety elektroniczne przyjdą na twój adres email.

 

Życzymy wspaniałej podróży po Amsterdamie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *