Zabytki, muzea i kuchnia Modeny Lokalne wskazówki

, ,
Modena

Kontynuujemy podróż przez wspaniałe miasta Emilii-Romanii. Tym razem przenosimy się do Modeny, ojczyzny Luciano Pavarottiego, octu balsamicznego i Lambrusco.

Wy również, tak jak my, czytacie swoim wewnętrznym głosem „Modena” z akcentem na drugą sylabę? Przykro nam, że Cię rozczarujemy, ale Włosi wymawiają to właśnie tak: MOdena.

Nasi rozmówcy są studentami kierunku ITS :Usługi i Turystyka”. Więc, poznajmy się: Giada, Chiara…

Dziewczyny z Modeny

…Francesca i Lavinia.

Dziewczyny z Modeny 2

– Cześć przyjaciele! Uwielbiamy nasze piękne miasto i cieszymy się, że możemy je Państwu przybliżyć. Modena jest bardzo kreatywna i interesująca z każdej strony – kulinarnej, historycznej, kulturalnej, architektonicznej i muzycznej.

Tutaj urodził się śpiewak operowy Luciano Pavarottiego, gwiazdor kuchni Massimo Bottura i mistrz tatuażu Alletattoo, który jest rekordzistą świata w robieniu tatuażu pod względem czasu – 60 godzin bez przerwy!

Treść ukryj

Co warto zobaczyć w Modenie?

Red.: Na pierwszy rzut oka Modena jest bardzo podobna do Bolonii, o której już pisaliśmy dla naszych czytelników. Czy może nam Pan opowiedzieć o wyjątkowych i niezwykłych aspektach swojego miasta?

Modena

– Bolonia i Modena są bardzo podobne pod względem urbanistycznym i architektonicznym. Jednak Modena ma swoje własne, szczególne punkty przyciągania. Jest to Piazza Grande z modeńską Duomo i Ghirlandiną. I Piazza Roma, piękny plac z imponującym budynkiem Akademii Wojskowej.

» Czytaj takżeBolonia – zabytki i kuchnia

W centrum miasta znajduje się muzeum domu Enzo Ferrari, innego rodaka urodzonego w Modenie.

Nasze miasto zaskoczy Cię produktami, które zostały tu wymyślone. W Modenie wytwarza się cenny ocet balsamiczny oraz czerwone wino musujące Lambrusco, które doskonale komponuje się z lokalnymi potrawami.

Artystyczny i kulturalny splendor Modeny, jej celebracja enogastronomii i gościnność jej mieszkańców to trzy filary, na których opiera się cała turystyka.

Enogastronomia to sztuka łączenia jedzenia z winem.

Red.: Jaki zabytek jest symbolem Modeny?

Ghirlandina

Ghirlandina

– Za punkt orientacyjny numero uno w Modenie uważa się Ghirlandinę, dzwonnicę katedralną na Piazza Grande. Jest to wieża o wysokości 89 metrów, która podobnie jak Wieża w Pizie ma niewielkie nachylenie.

Jest on otwarty dla zwiedzających, którzy wspinają się pieszo prawie na sam szczyt, aby podziwiać panoramę miasta.

Wszyscy modeńczycy, którzy wracają do domu z podróży do Włoch lub za granicę, zaczynają czuć się jak w domu dopiero wtedy, gdy zobaczą Ghirlandinę i dostaną wreszcie talerz tortellini w rosole.

Osteria Francescana

Osteria Francescana

Pozwolimy sobie stwierdzić, że drugim symbolem miasta jest Osteria Francescana, prowadzona przez gwiazdę kuchni Massimo Bottura.

Jest to najbardziej wyrafinowana restauracja w Modenie i posiada 3 gwiazdki Michelin. Od kilku lat z rzędu zajmuje miejsce na liście 50 najlepszych restauracji na świecie (wg „William Reed Business Media”).

Niedrogą alternatywą jest restauracja bistro „La Franceschetta58”. To młodsza siostra Osteria Francescana, równie gościnna, ale bardziej przystępna cenowo.

Emblemat Ferrari

Emblemat Ferrari

Kolejnym symbolem Modeny jest galopujący koń Cavallino Rampante, emblemat firmy Ferrari. Oryginalny cavallino jest przedstawiony w kolorze czarnym na żółtym tle, a czubki jego kopyt można połączyć w jedną nieskazitelnie prostą linię.

Red.: Jakie muzea poleciłbyś do odwiedzenia?

Galerie Estense

Galerie Estense

Pierwsze miejsce zajmuje Galleria Estense, co jest w pełni zasłużone. To muzeum sztuki jest częścią wspólnoty muzealnej Palazzo dei Musei. Marmurowe popiersie Francesco I d’Este autorstwa Berniniego jest uważane za najcenniejszy eksponat w kolekcji.

Szczególne wrażenie robi na nas kolekcja sztuki użytkowej z czasów książąt Estenów. Wystawione są również przedmioty domowego użytku, biżuteria i ubrania z garderoby książęcej. Zachowanie materiałów sprzed 500 lat i bogactwo szczegółów jest fascynujące.

Gdzie się znajduje: Largo Porta Sant’Agostino, 337.

Cena biletu: 6€.

Muzeum Dom Enzo Ferrari

Muzeum Dom Enzo Ferrari

Innym równie ważnym muzeum jest „Casa Enzo Ferrari”. Jest ono poświęcone przede wszystkim życiu i twórczości Enzo Ferrari oraz historii jego firmy samochodowej. To takie interesujące zobaczyć, a nawet dotknąć na własne oczy zabytkowe samochody Ferrari, które jako pierwsze podbiły świat sto lat temu!

Gdzie się znajduje: Via Paolo Ferrari, 85.

Cena biletu: 17€.

Galeria Ferrari

Galeria Ferrari

Dla fanów Ferrari polecamy Galerię Ferrari w Maranello („rodzinne miasto” fabryki Ferrari, 21 km od Modeny). Historia autosportu, legendarne bolidy Ferrari, słynni zwycięzcy Formuły 1 i ich trofea: wystawa zajmuje około 2500 m² i nie da się tam spędzić tylko kilku godzin!

Gdzie się znajduje: Maranello, Via Dino Ferrari, 43.

Cena biletu: 17€ lub 24€ za oba muzea Maranello i Modena.

Muzeum-Dom Luciano Pavarottiego

Muzeum-Dom Luciano Pavarottiego

Muzeum Domu Luciano Pavarottiego, słynnego włoskiego tenora. Dziesiątki kostiumów scenicznych, listy od sławnych przyjaciół, fotografie, nagrody, a nawet zwykłe przedmioty codziennego użytku noszą ślad osobowości tego wielkiego człowieka.

Gdzie się znajduje: Stradello Nava, 6.

Cena biletu: 10€.

Muzeum Akademii Wojskowej

Muzeum Akademii Wojskowej

Muzeum Akademii Wojskowej, mieszczące się w Palazzo Ducale, jest muzeum o dużym znaczeniu w Modenie. Przez wieki była to siedziba dynastii d’Este.

Pałac został następnie odziedziczony przez przyszłych oficerów, a ich mundury do dziś można zobaczyć na ulicach, dzięki czemu miasto jest bardzo żywe. Szczególnie w niedziele, kiedy kadeci dostają urlopy.

W niedziele i święta można zobaczyć jak żyli książęta i jak uczyło się 116 000 wojskowych, jedyną niedogodnością jest obowiązkowa wcześniejsza rejestracja.

Gdzie się znajduje: Piazza Roma, 15.

Cena biletu: bezpłatne.

Red.: Czy w Modenie znajdują się punkty widokowe?

Modena z góry

Głównym punktem widokowym w Modenie jest oczywiście Ghirlandina! Za jedyne 3€ (tyle kosztuje pełny bilet) można wejść prawie na sam szczyt, z wyjątkiem iglicy. Do zwiedzania wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Wewnątrz Ghirlandina jest przestronna i chłodna, a 200-stopniowa klatka schodowa jest wygodna. W pomieszczeniu, w którym kiedyś mieszkali strażnicy wieży, znajduje się małe muzeum. Można tu również znaleźć ciekawostkę, powód do dumy dla pokoleń Modeńczyków – skradzione z Bolonii wiadro do studni (a raczej jego kopię), które przypomina o niekończących się zbrojnych konfrontacjach między Modeńczykami a Bolończykami.

Jednak fotografowanie miasta z wysokości jest kłopotliwe, zwłaszcza jeśli aparat ma duży obiektyw. Wszystko to, ponieważ na otworach okiennych znajdują się kraty.

Ale w pobliżu Modeny znajdują się też inne, mniej znane punkty widokowe. Najpiękniejsze z nich znajdują się w Apeninach Modeńskich. Przykładem może być kościół Santuario di Puianello w Castelvetro. Prowadzą do niego setki schodów, z których rozciąga się widok na nizinę Padańską z jej polami i winnicami.

Antyczne zamki w prowincji Modena są doskonałymi punktami widokowymi. Według reguły, jak większość zamków znajdują się na wysokościach. Zamek Castello di Giglia, z którego w pogodne dni można zobaczyć przedgórze Alp. Albo Rocca di Vignola, z wieżami, z których rozciąga się widok na miasto Vignola i jego okolice.

Red.: Co ciekawego można znaleźć w pobliżu Modeny?

Niedaleko od Modeny znajduje się wiele pięknych wiosek i małych miasteczek. We Włoszech nazywają się one borgo i są tak samo szanowane jak wielkie centra turystyczne.

» Czytaj takżeWszystkie najlepsze plaże w odległości godziny jazdy samochodem od Mediolanu

Sassuolo, Vignola, Nonantola, Castelvetro i Formigine

Sassuolo

Te osady są chyba najbardziej interesujące. Każda z nich ma swoje atrakcje: zabytkowe zamki, opactwa, piękne winnice czy pyszne czereśnie.

Można tam dojechać komunikacją miejską, autobusem lub pociągiem, a jeśli nie chcesz być przywiązany do rozkładu jazdy, możesz wypożyczyć samochód lub złapać taksówkę.

Spilamberto

Spilamberto

Na szczególną uwagę zasługuje miasteczko Spilamberto, 10 km od Modeny: to tutaj znajduje się muzeum słynnego octu balsamicznego. Tutaj można odkryć historię powstania tego cennego produktu, poznać narzędzia i zobaczyć technologię jego produkcji oraz oczywiście kupić prawdziwe Aceto Balsamico Tradizionale di Modena.

Fossoli

Fossoli

Innym szczególnym miejscem znajdującym się w gminie Capri jest były obóz koncentracyjny Fossoli (Jama). Obecnie mieści się w nim muzeum.

Parki Przyrodnicze i Sanktuaria

Parki Przyrodnicze i Sanktuaria

Warto również odwiedzić prowincjonalne parki przyrody w Modenie. Dla przykładu, oto niektóre z parków:

  • Rezerwat przyrody Salse di Nirano z unikalnymi wulkanami błotnymi.
  • Park Archeologiczny Terramara di Montale, gdzie pod gołym niebem można zobaczyć rekonstrukcję wioski z epoki brązu.
  • Lago Santo Modenese – chronione Święte Jezioro położone na wysokości 1500m w Apeninach Modeńskich.
  • Parco dei Sassi di Roccamalatina – rezerwat przyrody ze stu kilometrami szlaków turystycznych wśród lasów, pól i skalistych szczytów, na których gnieżdżą się drapieżne ptaki.
  • Obszary Oasi del Colombarone i Oasi La Francesa, gdzie można zobaczyć różne gatunki dzikiej fauny i flory oraz wiele rzadkich ptaków.

Czego spróbować w Modenie?

Czego spróbować w Modenie?

Red.: Ostatnio dużo dowiadujemy się o tradycyjnej kuchni regionu Emilia-Romania, a w szczególności o kuchni bolońskiej. Czym Modena może Cię zaskoczyć pod tym względem?

– Zapomnij o diecie! To powinno być motto turysty, który marzy o tym, aby poznać i docenić wszystkie gastronomiczne specjalności Modeny.

» Czytaj także10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie

Ale tak na poważnie, specjalności Modeny są pod wieloma względami podobne do tych z Bolonii, ale mają też swoje własne specjały.

Tortellini, jak już wiecie, to makaron jajeczny wypełniony wieprzowiną, parmezanem i gałką muszkatołową.

Tradycyjnie podaje się je z bulionem (brodo to rosół z kurczaka lub wołowiny). W ostatnich latach jednak tortellini z sosem śmietanowym stało się bardziej powszechne w menu restauracji.

To lekceważenie zwyczajów nie podoba się wielu mieszkańcom. Mówi się, że za każdym razem, gdy dziecko zje tortellini z sosem śmietanowym, jego babcia płacze!

Ocet balsamiczny (dokładna nazwa oryginalnego produktu to „Aceto Balsamico Tradizionale di Modena DOP” i „Aceto Balsamico Tradizionale di Modena IPG”) jest tradycyjną przyprawą regionu Emilia-Romania.

Ocet produkowany jest z moszczu winogronowego dojrzewającego przez wiele lat w drewnianych beczkach. Idealnie komponuje się z parmezanem, kremowymi lodami i truskawkami. Smak jest po prostu boski.

Parmigiano Reggiano jest serem twardym produkowanym z mleka krowiego. Modeńczycy nie mogą bez niego żyć. Parmezan stał się podstawą wielu dań z Modeny, pomyślmy na przykład o tortellini.

Często używamy go jako przyprawy do makaronów, na przykład posypujemy tartym parmezanem tagliatelle al ragu i wszystko pomiędzy. To nie przypadek, że parmezan nazywany jest królem serów!

Parmigiano Reggiano

Amaretti – małe ciasteczka zrobione z migdałów, białek jaj i cukru pudru. Są niesamowicie delikatne i słodkie!

Borlengo – bardzo cienki i chrupiący placek z niekwaszonego, płynnego ciasta na bazie wody, mąki, soli i czasem jajek. Borlengo to danie typowe dla mieszkańców Apeninów Modeńskich. W miasteczku Zocca znajduje się nawet muzeum Borlengo. Bardzo apetyczne, zwłaszcza z mięsem, słodką śmietaną lub serem!

Coppa di pasta to niesamowicie pyszna szynka wykonana z głowy wieprzowej z dodatkiem ozora.

Crescentini – cienkie, okrągłe chlebki, które jada się jak kanapki: z różnymi rodzajami mięsa, serów, kundzą ze słoniny doprawioną czosnkiem i rozmarynem, a nawet Nutellą. Niemal wszędzie w prowincji Modena znane są jako tigelle, od nazwy okrągłych kamiennych dysków, na których wypiekane są te ciastka. Tylko w Apeninach Modeńskich przetrwała historyczna nazwa Crescentine.

Gnocco fritto – zwiewne smażone pierożki podawane z różnymi rodzajami mięs i serów. Ale uwaga: jeśli przyjedziesz na przykład do Parmy i poprosisz o talerz gnocco fritto, miejscowi cię nie zrozumieją. W Parmie nazywa się je torta fritto, choć nie ma to żadnego znaczenia. Wspaniałe danie o każdej porze roku!

Salami San Felice, ceniony produkt z wyselekcjonowanej wieprzowiny, idealny do degustacji z gnocco i tiguella. I oczywiście, panini z salami jest ulubioną przekąską uczniów z Modeny!

Salami San Felice

Marrone di Dzocca – szczególny rodzaj kasztana, owoc prastarych kasztanowców z gór Modeny. Można z nim zrobić wszystko: ugotować, upiec, zapiec.

Ciasto Barozzi – jest zrobione z rekordową ilością czekolady i wygląda jak mała grudka ziemi: tak samo ciemna i tak samo krucha. Oryginalny przepis na ten wyjątkowy deser jest pilnie strzeżony, dlatego aby go spróbować, najlepiej udać się do jego ojczyzny, Vignoli.

Nocino – tradycyjny likier wytwarzany z zielonych orzechów włoskich w alkoholu. Idealny na zakończenie posiłku!

Bensone – delikatny suchy biszkopt zrobiony z najprostszych składników: mąki, mleka, jajek, masła i cukru. Tradycyjna wersja pieczona jest bez nadzienia (idealna do „maczania” w winie, herbacie lub kawie), nowocześniejsza receptura zawiera również dżem lub nutellę.

Zampone — ugotowany udziec wieprzowy, a właściwie jego zewnętrzna powłoka, nadziewana tłustym mielonym mięsem wieprzowym i przyprawami.

Cotechino to pikantna kiełbasa wieprzowa. Cotechino, podobnie jak Zampone, podaje się zazwyczaj z tłuczonymi ziemniakami lub fasolą, zwłaszcza w okresie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Do tych dań zazwyczaj dodaje się soczewicę podczas uroczystej kolacji sylwestrowej – Modeńczycy wierzą, że przyniesie ona bogactwo w nadchodzącym roku!!!

Red.: Teraz chcielibyśmy wiedzieć, gdzie można ich skosztować i upewnić się, że dobrze trafiliśmy. Jakie lokalne restauracje w Modenie lubią miejscowi?

trattorię

Jeśli chcesz posmakować lokalnych specjałów, odwiedź trattorię, osterię lub agriturismo (są to osobliwe posiadłości rolnicze we Włoszech, nastawione przede wszystkim na turystów).

Takie miejsca bardziej hołdują tradycji niż restauracje stawiające na innowacyjność.

Innym sposobem na docenienie kuchni Modeny jest stołowanie się w domach mieszkańców. Można tam zobaczyć, jak przygotowuje się tradycyjne potrawy i jak powstaje domowy makaron.

Może nawet uda Ci się je ugotować razem z prawdziwą modenese Razdora.

Rodowi mieszkańcy Modeny nazywają signorą, zazwyczaj starszą kobietę, głową domu, opiekunką domu (przyp. red.).

Jeśli uda Ci się nauczyć kilku przepisów, zrozumiesz również 2 główne zasady kuchni modeńskiej:

W kuchni zawsze słuchaj swojej babci.

Kiedy babcia gotuje, nikt nie jest na diecie i wszyscy są zawsze głodni!

Ulubione restauracje miejscowych

Ulubione restauracje miejscowych

Osteria del Pozzo (Via del Pozzo 17) Spodziewaj się wysokiej jakości kuchni i fantastycznych smaków tradycyjnych potraw z Modeny. Średni rachunek – 30-50€ za osobę.

Ristorante Oreste (Piazza Roma, 31) znajduje się w historycznym centrum miasta, tuż obok Akademii Wojskowej, więc nie można jej przegapić.

Na uwagę zasługuje atmosfera retro, imponujące wnętrze, domowa kuchnia i wina z różnych regionów Włoch. Istnieją opcje bezglutenowe. Średni rachunek – 29-55 euro za osobę.

Zemian piccola osteria (Via Fonte d’Abisso, 23) oferuje typowe tradycyjne dania w samym sercu Modeny. Ta mała i przytulna restauracja została otwarta zaledwie kilka lat temu, ale już jest bardzo popularna i dobrze znana. Średni rachunek – około 30-40 euro za osobę.

Trattoria Aldina (Via Luigi Albinelli, 40) to kolejna świetna restauracja w Modenie, blisko słynnego targu Albinelli. Oferuje tradycyjne menu po stałej cenie (30-35€).

Agriturismo Rubbio (Strada Paganine, 133/2, Portile) jest znane z organizowania wesel i przyjęć. Restauracja otoczona jest zielenią i posiada basen. Ze względu na swoje położenie jest to najdroższe agriturismo w okolicy.

Agriturismo Corte Manzini (Via Modena, 131, Castelvetro di Modena) znajduje się w Castelvetro. Serwuje tradycyjne regionalne potrawy. Ceny wahają się od 50€-60€ za osobę.

Restauracja l’infame (Via Saragozza 88) ma charakter nieformalny. Goście jedzą i piją razem przy dużym stole (tavolone), nie znając swoich kolegów z talerza.

Średni rachunek w tym miejscu wynosi 40-60 € za osobę. Polecamy spróbować tortellini w bulionie i bollito, dania z wołowiny i mięsa kapłona (kastrowanego koguta) z lokalnymi sosami chłopskimi.

Przydatne informacje

Przydatne informacje

Red.: Opowiedz nam o transporcie publicznym w Modena.

Najbardziej przystępnym środkiem transportu publicznego w Modenie są autobusy i trolejbusy. Taryfy w obu przypadkach są takie same i zaczynają się od 1,20 euro.

Ceny różnią się w zależności od trasy, którą chcesz pokonać. Bilet autobusowy daje Ci prawo do korzystania z tylu przejazdów, ile chcesz.

W ostatnich latach miasto zaczęło oferować wypożyczalnie rowerów i skuterów elektrycznych. Uważamy, że jest to najlepszy sposób, aby uzyskać dobry wygląd i poczucie Modeny.

Red.: Załóżmy, że mamy tylko jeden dzień na poznanie Modeny. Prosimy o pomoc w zaplanowaniu najlepszej trasy.

Palazzo Communale Modena

– Większość naszych gości wyrusza z dworca kolejowego w Modenie. Jeśli przyjeżdżasz z Mediolanu lub Bolonii, skorzystaj z pociągów Regionalale Veloce (Rv) lub Regionalale (R). Jest to najtańszy, najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do Modeny.

Pierwszą połowę dnia poświęć na muzea – na przykład „Enzo Ferrari Museum” lub jedno z „Palazzo dei Musei”, niedaleko dworca.

Teraz zbliża się południe, a ty jesteś głodny? Czas na obiad.

Porozmawiaj z Włochami! O czymkolwiek byśmy nie rozmawiali, prędzej czy później pojawia się temat jedzenia.

Trattoria Il Fantino” (Via Donzi 7) to przytulne małe miejsce w centrum na typowy modeński obiad.

Istnieją dwie opcje menu degustacyjnego:

  • Pierwsza kosztuje 30€ za osobę i obejmuje 3 pierwsze dania, duszone udka z kurczaka, gnocchi i tigella, plus butelka wina dla dwóch osób, domowe desery i gorzkie likiery.
  • Druga opcja kosztuje 35€ i zawiera dodatkowe danie – antipasto.

Inną dobrą restauracją w pobliżu jest „Da Enzo” (Via Coltellini 17). Signor Enzo oferuje nienaganną kuchnię z Modeny. Ceny są jednak nieco wygórowane.

Po południu spacer po historycznym centrum miasta. Zacznij w sercu Modeny, na wspaniałym Piazza Grande, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piazza Grande jest łatwy do znalezienia – wystarczy iść w kierunku najwyższej wieży w mieście, naszej ukochanej Ghirlandiny. Przez setki lat służyła jako dzwonnica katedry w Modenie, czyli po prostu Duomo.

Niedługo będzie obchodzić swoje tysięczne urodziny! Ale piazza ma też coś starszego niż Duomo. Najstarszy artefakt znajduje się u podnóża wieży zegarowej Palazzo Communale, a jego początki sięgają starożytnego Rzymu.

Jest to prostokątny kamień marmurowy, nazywamy go Pietra Ringadora – „kamień mowy”. W średniowieczu służyła jako mównica dla oratorów i miejsce egzekucji, gdzie identyfikowano zwłoki i karano dłużników.

Następnie wybierz się na spacer wzdłuż Via Emilia. W tym miejscu znajdowała się niegdyś stara droga Emilia, zbudowana przez starożytnych Rzymian. Obecnie jest to najdłuższa ulica w mieście z ciekawymi sklepami i restauracjami.

Po drodze można napić się czegoś lub coś przekąsić. Na przykład w Caffè Concerto, Archivio, Freedom, Cattedrali, Gossip lub Remondini. Bary we Włoszech zazwyczaj wywieszają swoje menu na ulicach, więc nie powinno być trudno znaleźć coś dla siebie.

Koniecznie odwiedź Piazza Roma, drugi co do wielkości plac w Modenie, oraz starożytne Giardini Ducale.

Dla miłośników architektury sakralnej warto zobaczyć kościół San Francesco i kościół Santa Maria della Pomposa.

Proponujemy zakończyć dzień królewską kolacją w jednej z restauracji, na przykład w „Vecchia Pirri” pełnej aromatów przeszłości, w wyrafinowanej „La Taverna Dei Servi” lub w przytulnym „Damedeo”. W tym ostatnim byliśmy już nie raz z naszymi rodzinami i bardzo go polecamy.

Teraz wyobraźmy sobie, że tak nam się spodobało w Modenie, że postanowiliśmy zostać w mieście na noc. Polećcie kilka hoteli na każdą kieszeń.

Hotel

3 gwiazdki: Hotel Europa (87€ za noc);

4 gwiazdki: Hotel Milano Palace (192 €), Hotel Central Park (192 €) i Hotel Principe (115 €), w którym zatrzymał się znany włoski raper Emis Quilla;

5 gwiazdek: Hotel Rua Frati (489€ za noc).

Bed & breakfast (B&B):

La Maison du charme (130 € za pokój dwuosobowy ze śniadaniem);

B&B Le Noci di Feo (85€ za pokój dwuosobowy ze śniadaniem)

B&B Elmira (70 € za noc w pokoju dwuosobowym, śniadanie wliczone w cenę). Znajduje się on w pobliżu Modeny, w miejscowości Baggiovara. Stąd łatwo dostać się do centrum miasta.

Modena: Wybierz hotel

Red.: Jakie ciekawe rzeczy warto przywieźć z Modeny?

Standardową, niedrogą i kompaktową pamiątką są magnesy w formie tortellini lub Ghirlandina.

Inną dobrą opcją jest kupienie czegoś, co upamiętni naszych sławnych rodaków. Na przykład czapka z daszkiem Ferrari lub płyta z nagraniami Luciano Pavarottiego.

Niektórzy turyści są bardziej oryginalni (i oszczędni!) – przywożą wizytówki wszystkich restauracji i hoteli, w których byli. Albo kamień znaleziony na ścieżce podczas wiejskiego spaceru.

Jednak najlepsze wspomnienia z miasta to właśnie jedzenie!

Ocet balsamiczny, Parmigiano Reggiano, makaron i wino można łatwo przywieźć, aby poczęstować przyjaciół i rodzinę. Pewnego przytulnego wieczoru otworzysz butelkę Lambrusco, spojrzysz na zdjęcia i pomyślisz z sentymentem o Modenie.

Red.: Czy możesz nam zdradzić kilka „lokalnych” wskazówek, których nie przeczytasz w przewodnikach turystycznych?

Uliza Duomo

Najlepszym sposobem na poznanie miasta jest spotkanie z jego starszymi mieszkańcami i pogawędka w barze, tak jak my to kiedyś robiliśmy. Oczywiście, będziesz musiał mówić po włosku.

Możesz znaleźć nauczyciela mówiącego w języku ojczystym poprzez stronę internetową BolognaConnect, a nawet zaaranżować pobyt u włoskiej rodziny. W ten sposób szybko nauczysz się minimalnego poziomu znajomości języka włoskiego, który jest Ci potrzebny do komunikacji.

Kolejną wskazówką jest wizyta na Albinelli, historycznym krytym targu w Modenie. Co najważniejsze, nie zapomnijcie o gotówce, bo na pewno będziecie chcieli spróbować wszystkich smakołyków na straganach.

Jeśli chodzi o zniżki i bonusy turystyczne, proponujemy sprawdzić stronę ModenaTur. Tutaj znajdziesz oferty specjalnych pakietów, są przemyślane i oszczędne.

Red.: Jakie są festiwale i uroczystości w Modenie?

festiwale

Głównym świętem wszystkich mieszkańców i odwiedzających miasto jest Dzień Świętego Gimignano, patrona Modeny, który obchodzony jest 31 stycznia.

W tym dniu relikwie świętego są wystawione w katedrze, a ruch w centrum miasta jest wstrzymany. Wszyscy, młodzi i starzy, schodzą się na Via Emilia, gdzie wcześnie rano odbywa się jarmark. Jest tu cała masa smakołyków, słodyczy i win, antyków i pamiątek, książek i ubrań…

San Gimignano otwiera cały szereg festiwali i uroczystości, które odbywają się wyłącznie w Modenie.

Podczas marcowego festiwalu «Modena in Fiore» miasto wypełnia się wiosennymi kwiatami wszystkich rodzajów i rozmiarów. Ludzie kupują bukiety i po prostu podziwiają piękno, spacerując po słonecznych ulicach.

Motor Valley otwiera się w Modenie w lipcu. Całe historyczne centrum Modeny jest przekształcone w ogromny plac wystawowy dla samochodów Ferrari, Lamborghini, Maserati, Vespe i zabytkowych.

Samochodowa ekstrawagancja trwa również we wrześniu podczas festiwalu Motor Gallery, kiedy to do włoskich marek dołączają nowoczesne samochody z całego świata oraz motocykle Ducati, Suzuki, Kawasaki, Yamaha i Jeep.

Gracze zjeżdżają do Modeny na początku września, kiedy rozpoczyna się międzynarodowa wystawa Play, poświęcona grom wideo, komiksom, grom fabularnym i planszowym.

W ramach Festiwalu Filozofii we wrześniu odbywają się kongresy i konferencje, na których osobistości z całego świata mogą zademonstrować siłę myśli i energię ducha.

Modena palazzo

Jak widać, Modena oferuje pożywienie nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

W październiku w Modenie rozpoczynają się Targi Czekolady z setkami oryginalnych czekoladek i słodyczy, wystawami, pokazami gotowania i degustacjami.

Ciekawym odkryciem czekoladników z Modeny są cukierki w kształcie tortellini.

Ski Pass rozpoczyna się pod koniec października kiermaszem karnetów i sprzętu górskiego, szkoleniami, spotkaniami ze znanymi sportowcami i instruktorami oraz projekcjami filmowymi.

Kulminacją roku świątecznego jest Festiwal Dzampone i Kotekino, odbywający się zazwyczaj w pierwszym tygodniu grudnia.

Młodzi kucharze rywalizują ze sobą w przygotowywaniu tych tradycyjnych dań mięsnych, a sędzią konkursu jest znany szef kuchni Massimo Bottura.

Red.: Dziękujemy za ciekawostki!

— Czekamy na Was w Modenie i mamy nadzieję, że opowiedzieliśmy o naszym mieście z taką pasją, że będziesz chciał nas odwiedzić.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *