W której części Londynu się zatrzymać?

,
Londyn

Londyn to metropolia składająca się z uroczystego hrabstwa City i 32 dzielnic wokół niego noszących wspólną nazwę „borough”. Formalnie miasto jest podzielone na centrum (Inner London), składające się z 12 dzielnic i otaczają go część zewnętrzną (Outer London), liczącą 20 dzielnic. Wszystko razem nazywa się oficjalnie — Wielki Londyn (Garter London).

London City

Zacznijmy od najbardziej specjalnego obszaru. City of London jest unikalną jednostką administracyjną i terytorialną, która ma status hrabstwa ceremonialnego, a zatem nie podlega władzy królewskiej. W City of London znajduje się słynna Tower, katedra św. Pawła, wieżowce, Shakespeare’s Globe Theatre i inne ważne atrakcje.

Większość tutejszych hoteli to hotele luksusowe, ale są też opcje ekonomiczne, takie jak hostele.

London City: Wybierz hotel

Westminster

Na zachód od miasta znajduje się City of Westminster, jedna z historycznych dzielnic Wielkiego Londynu. Jest to siedziba słynnego Big Bena i brytyjskiego parlamentu, Westminster Abbey (opactwa) i Royal Court of Justice.

To właśnie w Westminsterze znajdują się wszystkie słynne ulice Mall, Piccadilly, Whitehall, Downing Street i Baker Street — miejsca Sherlocka Holmesa. W okolicy znajduje się wiele hoteli o różnych cenach, więc możesz wybierać spośród nich ten na swój budżet.

Westminster Borough: Wybierz hotel

Covent Garden

Covent Garden to obszar w centrum Londynu, nad brzegiem Tamizy. Jest to popularne miejsce zakupów, jak również atrakcja turystyczna wraz z Operą Królewską, znaną również jako Covent Garden.

Są tu głównie modne luksusowe hotele, ale znajdą się też skromne hotele.

Covent Garden: Wybierz hotel

Kensington i Chelsea

Na zachód od Covent Garden znajduje się obszar Kensington i Chelsea. Kensington to obszar ambasad i konsulatów, który jest pełen szacunku ze wszystkich stron. W pobliżu znajdują się dwa parki: Holland Park i Kensington Gardens. Znajdują się tu również muzea nauki, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Wiktorii i Alberta oraz Centrum Wystawiennicze Olympia.

» Czytaj także10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Być tutaj i nie odwiedzać Kensington Palace jest nie do pomyślenia, bo przecież są tam 2 wystawy o życiu królowej Wiktorii, i jest też ciekawa oferta — przejście bez kolejki.

Na tych terenach znajduje się wiele hoteli, a ceny są stosunkowo niższe. Do centralnych atrakcji można dotrzeć w 20 minut metrem lub autobusem.

Kensington i Chelsea: Wybierz hotel

Hammersmith and Fulham

W okolicy Hammersmith znajduje się kilka słynnych teatrów i sal koncertowych. Istnieje niezliczona ilość tras autobusowych i wiele oddziałów metra, w tym Piccadilly, które zapewnia dostęp do lotniska Heathrow. Obszar ten znajduje się kilka kroków od słynnych londyńskich zabytków, takich jak Hyde Park, Victoria and Albert Museum, Natural History Museum i innych. Inne atrakcje to Centrum Wystawienniczo-Koncertowe Dworu Hrabiów, słynny wieżowiec Empress State Building i Teatr Finborough.

Hammersmith: Wybierz hotel

Fulham jest jednym z najbardziej zielonych obszarów w Londynie, położonym wzdłuż północnego brzegu Tamizy. Fani piłki nożnej wiedzą, że Fulham ma dwa stadiony piłkarskie, Stamford Bridge i Craven Cottage, gdzie odpowiednio trenują Chelsea i Fulham. Pierwszy stadion można odwiedzić nawet w ramach zwiedzania, ma on swoje własne muzeum (zamówić jednogodzinną fascynującą wycieczkę można pod tym linkiem).

W tych okolicach znajduje się wiele hoteli, a ceny nie są najwyższe. Odległość od centrum wynosi około 30 minut metrem lub 40-60 minut autobusem.

Fulham: Wybierz hotel

Wandsworth

Wandsworth to cicha, bezpieczna dzielnica mieszkaniowa na południowym brzegu Tamizy, z wieloma mostami i terenami zielonymi, położona 30-40 minut od centrum miasta.

Nie różni się ona szczególnie od innych obszarów mieszkalnych o przeciętnej białej populacji i jest uważana za dobrą do życia.

W tej części Londynu jest niewiele hoteli, ale ceny są dość niskie.

Wandsworth: Wybierz hotel

Lambeth

Lambeth jest w Wewnętrznym Londynie, naprzeciwko Pałacu Westminsterskiego. Z Westminster łączy go most Waterloo i stacja nadbrzeżna o tej samej nazwie. Stąd pochodzi nieformalna nazwa Lambeth — Waterloo. Lokalne parki Kenningtona i Vauxhalla są znane jako świetne miejsce na spacer.

Do atrakcji należą Royal Festival Hall, Royal National Theatre (Królewski teatr) i gigantyczny diabelski młyn (London Eye). Widok jest spektakularny i można go docenić nie tylko bez kolejek, ale i z innymi przywilejami (czytaj więcej). Teren ten jest interesujący dla turystów i zawsze odbywają się tu festiwale, jarmarki i wszelkiego rodzaju pokazy.

W okolicy jest niewiele hoteli, i są one dość drogie.

Lambeth: Wybierz hotel

Southwork

Southwark jest oddzielony od Westminsteru i City Tamizą. Jego większa część rozciąga się wzdłuż południowego brzegu między Lambeth i Bermondsey. Obecnie inwestycja jest w większości nowoczesna, z wieżowcami i centrami handlowymi. Jednym z niezwykłych nowoczesnych budynków jest ratusz, który służy jako rezydencja administracji Wielkiego Londynu.

Brzegi Tamizy połączone są Mostem Milenijnym, obok którego znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej Tate Modern. Tower Bridge, który stał się jednym z symboli Londynu, przypomina nam o jego bogatej przeszłości. Teren jest wygodny dla turystów.

Jest tu wiele hoteli, ceny są różne, ale na pewno nie małe.

Southwork: Wybierz hotel

Borough of Tower Hamlets

Na wschód od centrum znajduje się Tower Hamlets, który przylega do Tower i obejmuje dużą część East End of London. Jest on uważany za jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie obszarów, w którym ponad połowę ludności stanowią mniejszości narodowe. Znajduje się tu Muzeum Dzieciństwa, oddział Muzeum Wiktorii i Alberta.

Dzielnica biznesowa Canary Wharf znajduje się na Isle of Dogs. Teren jest bardzo duży i zróżnicowany. Ogólnie rzecz biorąc, jest całkiem bezpieczny, z dogodnymi trasami komunikacyjnymi i tanimi noclegami.

Można tu znaleźć bardzo tanie hotele, ale cisza nie jest gwarantowana.

Tower Hamlets: Wybierz hotel

Hackney

Hackney to obszar w północno-wschodnim Londynie. Turyści powinni wiedzieć, że Hackney jest najczęściej kojarzony z biedą i bandytyzmem. Są ku temu powody: od ponad stu lat gmina ta jest znana z wysokiego poziomu przestępczości. Ale są też zabytki! Na przykład, Victoria Park, otwarty na początku XIX wieku, gdzie robotnicy organizowali wiece.

Dziś jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Wielkiej Brytanii. Są tu muzea, teatry, galerie sztuki współczesnej. Często organizowane są festiwale muzyczne, koncerty i inne twórcze działania. Ale radzimy tam się nie zatrzymywać.

Hackney: Wybierz hotel

Islington

Islington słynie z antykwariatów, modnych winiarni i restauracji. Londyńczycy ją uwielbiają: mieszkał tu słynny pisarz fikcji George Orwell, a później były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Obszar ten jest dość prestiżowy i niedrogi, istnieje wiele hoteli i hosteli w przystępnych cenach. Jest wygodny dla turystów: położony blisko centrum, piękny i uporządkowany.

Islington: Wybierz hotel

Camden Town

Camden Town to charyzmatyczna i modna okolica. Jest to rodzaj „podziemnego raju” dla przedstawicieli różnych subkultur. Tutaj co drugi przechodzień jest emo, punkiem lub po prostu lubiącym zabawę człowiekiem.

Można powiedzieć, że najważniejszą atrakcją Camden Town są liczne targi. Miliony ludzi przyjeżdżają tu co roku w poszukiwaniu ekskluzywnych części garderoby. Jest tu mnóstwo hoteli i hosteli, i są dość tanie. To wspaniałe miejsce dla współczesnej młodzieży.

Camden Town: Wybierz hotel

Brent

Brent — mieszanka gruntów mieszkalnych, przemysłowych i komercyjnych. Wembley – główna dzielnica Brent, w której znajduje się stadion i arena o tej samej nazwie.

Teren jest bezpieczny, ale niezbyt interesujący dla turystów. To bardzo kosmopolityczne i wielokulturowe miejsce.

Brent: Wybierz hotel

Ealing

Ealing to kosmopolityczny obszar w zachodniej części Londynu, ale bardzo rodzinny i zielony. Jest on popularny wśród brytyjskiej klasy średniej i wszelkiego rodzaju społeczności etnicznych.

W pobliżu Ealing Commons znajduje się wiele różnych sklepów i restauracji. Na Broadwayu Ealing znajduje się duże centrum handlowo-rozrywkowe z kinem i wieloma sklepami.

W tych zachodnich rejonach jest niewiele hoteli, ale ceny są niskie ze względu na odległość od centrum.

Ealing: Wybierz hotel

Hounslow, Richmond-upon-Thames i Kingston-upon-Thames

Hounslow, Richmond-upon-Thames i Kingston-upon-Thames to najcichsze i najbardziej prestiżowe obszary miasta, znane z licznych szkół, parków i ogrodów.

Tu jest bezpiecznie i przytulnie. W tych okolicach znajduje się wiele hoteli klasy średniej, ale znajdują się one daleko od centrum. Hotele można znaleźć klikając na ich nazwy: Hounslow, Richmond-upon-Thames i Kingston-upon-Thames.

Hounslow: Wybierz hotel

Richmond upon Thames: Wybierz hotel

Kingston upon Thames: Wybierz hotel

Merton, Sutton i Croydon

Najbardziej wysunięte na południe obszary Merton, Sutton i Croydon są oddalone od centrum. Merton i Sutton są bezpieczniejsze niż poszczególne dystrykty Croydon. Niskie ceny hoteli mogą Cię przyciągać, ale lepiej jest mieszkać bliżej centrum i w ciekawszych miejscach. Hotele w tych obszarach można znaleźć klikając na nazwy: Merton, Sutton i Croydon.

Merton: Wybierz hotel

Sutton: Wybierz hotel

Croydon: Wybierz hotel

Lewisham i Bromley

Położony na południowy wschód Lewisham i kawałek dalej w tym samym kierunku Bromley są również mniej atrakcyjnymi obszarami dla turystów. Są daleko od centrum, a londyńskie metro nie dociera do Bromley, ale są tam linie naziemne.

W Lewisham transport jest lepszy: biegną tam „Docklands Light Lines”, które działają bez konduktorów. Przed osiedleniem się w jednym z tych obszarów, lepiej poznać lokalizację hotelu i poziom bezpieczeństwa. Tutejsze hotele zazwyczaj nie są zbyt drogie.

Lewisham: Wybierz hotel

Bromley: Wybierz hotel

Greenwich

Na wschód od Lewisham znajduje się Greenwich, „morska brama” Londynu. Od niepamiętnych czasów jego historia jest ściśle związana z brytyjską Marynarką Wojenną. Zero Meridian i obserwatorium Greenwich jest znane na całym świecie. Jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych obszarów. Główne atrakcje Greenwich to, jak już zauważyliśmy, słynne obserwatorium, Greenwich Park, Muzeum Morskie i pomnik Jurija Gagarina.

Jest to obszar turystyczny, ale nie polecamy osiedlania się tutaj: dojazd do centrum pociągiem zajmuje około godziny. Ale koniecznie trzeba odwiedzić park, z jego terenu rozciąga się wspaniały widok na Londyn i Tamizę.

Greenwich: Wybierz hotel

Bexley, Havering, Barking, Dagenham

Najbardziej na wschód wysunięte dzielnice Bexley, Havering, Barking i Dagenham są przemysłowymi i odległymi obszarami miasta, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Jest tu wielu mieszkańców klasy robotniczej, puby i piłka nożna. Na przykład, słynny piłkarz John Terry jest z Barking.

Londyńskim metrem dostanie się do tej okolicy zajmie około 40-60 minut. Jest tu wiele tanich hoteli, ale ze względu na oddalenie, nie polecamy zatrzymywać się tutaj.

Hotele w tych obszarach można znaleźć klikając na nazwy: Bexley, Havering, Barking, Dagenham.

Bexley: Wybierz hotel

Havering: Wybierz hotel

Barking: Wybierz hotel

Dagenham: Wybierz hotel

Redbridge

Na północy znajduje się Redbridge. Posiada 13 obszarów chronionych, 500 hektarów lasów i około 250 hektarów parków i terenów zielonych. Znajdują się tu liczne boiska do piłki nożnej i krykieta, place zabaw dla dzieci oraz kilka kortów tenisowych. W okolicy znajdują się 3 trasy rowerowe oraz centrum rowerowe.

Istnieje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, w tym festiwale tańca i literatury, wystawy, koncerty i tańce przy herbacie. Okolica jest tania, ale daleko od centrum i jest wielu przyjezdnych.

Redbridge: Wybierz hotel

Newham

Wschodni region Newham ma najwyższy odsetek młodych ludzi i jedną z najniższych liczb białych Brytyjczyków. Jest to drugi najbardziej zróżnicowany etnicznie obszar po Brent.

Newham jest niedaleko tak od centrum, ale jest tu bardzo głośno. W południowej części obszaru znajduje się London City Airport, które obsługuje głównie dzielnice biznesowe Londynu. Niewiele jest też atrakcji turystycznych, ale ceny za noclegi są niskie.

Newham: Wybierz hotel

Walltham Forest, Haringey i Enfield

Walltham Forest, Haringey i Enfield to zielone tereny mieszkalne. Ponad 11% powierzchni jest zielona, a 40% obszaru Enfield znajduje się w londyńskim Pasie Zieleni. Znajdują się tu zabytkowe budynki i posiadłości, z których najbardziej znany jest Dwór Foty Hall.

Jest tu ładnie i bezpiecznie, ale na wycieczkę turystyczną należy wybrać okolicę bliżej. Jeśli chcesz zaczerpnąć świeżego powietrza, podziwiać ciche wioski lub ćwiczyć pod słonecznym niebem, to przyjeżdżaj właśnie tutaj. W tych okolicach jest niewiele hoteli, ale ceny nie są wysokie.

Wszystkie oferty hoteli można znaleźć klikając na nazwy dzielnic: Walltham Forest, Haringey i Enfield.

Walltham Forest: Wybierz hotel

Haringey: Wybierz hotel

Enfield: Wybierz hotel

Barnet, Harrow i Hillingdon

Pozostałymi trzema gminami są Barnet na północy, Harrow na północnym zachodzie i Hillington, najbardziej wysunięty na zachód obszar poniżej lotniska Heathrow.

Są one mało interesujące dla turystów i uważane są za tworzące Outer London: są daleko od centrum i nie ma nic na tyle atrakcyjnego, aby zatrzymać się tam na czas wycieczki.

Barnet: Wybierz hotel

Harrow: Wybierz hotel

Hillingdon: Wybierz hotel

I oto wszystkie gminy miasta. Podróżuj i spędzaj miło czas. Pamiętaj, jak ważna jest lokalizacja Twojego hotelu, i że Londyn jest nieprzewidywalny i pełen przygód.

Miłego odpoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *