» Europa » Wielka Brytania » Londyn » 17 najlepszych parków w Londynie

Przedstawiamy 17 najlepszych parków w Londynie. Zawsze zielone, największe i najpiękniejsze ogrody stolicy są idealne na spacer, piknik czy odpoczynek. Wiele z nich zobaczysz podczas zwiedzania czerwonym piętrowym autobusem. Polecamy wcześniejszą rezerwację biletów. Przygotowaliśmy również audioprzewodnik, z którym odkryjesz wspaniałe atrakcje miasta.

Pobierz przewodnik po Londynie

» CZYTAJ TAKŻECzy warto wybrać się na rejs po kanałach w Londynie?

Hyde Park

Wśród 17 najlepszych parków w Londynie znajduje się Hyde Park o długości 2,5 kilometra i szerokości 1,8 kilometra. Jest uważany za jeden z największych ogrodów królewskich w zachodniej części miasta. Zwykli mieszkańcy nie mogli się tu dostać aż do połowy XIX wieku. Obecnie Hyde Park jest tradycyjnym miejscem wieców politycznych, uroczystości i festynów.

Na terenie parku znajduje się najstarsze londyńskie jezioro do pływania łódką, lubiane przez kaczki i łabędzie. Jest tu również wiele ścieżek i miejsc dla rolkarzy, rowerzystów i jeźdźców konnych. Co więcej, przy północnej bramie mamy fontannę, gdzie w upalne dni zawsze jest wielu wczasowiczów. Natomiast zimą Hyde Park zamienia się w centrum świątecznej zabawy z karuzelami, przejażdżkami i własnym Ojcem Gwiazdką.

Stacje metra: Lancaster Gate, Marble Arch, Hyde Park Corner lub Knightsbridge.

Wybierz hotel w pobliżu Hyde Park

» CZYTAJ TAKŻEDlaczego warto jechać do Londynu w lipcu?

Regent’s Park

Regent’s Park to ulubione miejsce Londyńczyków, które znajduje się na północny zachód od centrum miasta. Podobnie jak Hyde Park, był osobistym terenem łowieckim Henryka VIII i dopiero niedawno stał się miejscem publicznym.

Regent’s Park jest domem dla słynnego londyńskiego zoo! Tutaj można znaleźć bilety bez stania w kolejce.

W Regent’s Parku nieustannie odbywają się różne festiwale muzyczne, kulinarne i żeglarskie. Przez całe lato w niedziele przewijają się przez niego lokalne zespoły, big bandy jazzowe i chóry – rozrywka idealna na pikniki i spacery. Co więcej, mamy tu ogrody z 30 tys. róż, a także korty tenisowe, stoiska z lodami i kawiarnie. Na placu zabaw przy Hanover Gate znajduje się również domek na drzewie – najbardziej atrakcyjne miejsce dla najmłodszych.

Stacje metra: Regent’s Park, Great Portland Street i Baker Street.

Najlepsze hotele z widokiem na Regent's Park

» CZYTAJ TAKŻECo warto zobaczyć na Trafalgar Square w Londynie?

Hampstead Heath

Hampstead Heath to dziki park leśny w północnej części miasta. Stanowi wyraźny kontrast dla centralnych parków z ich skoszonymi trawnikami i wypielęgnowanymi rabatami kwiatowymi. Znajduje się tu 320 hektarów lasów, placów zabaw, stawów i łąk. W upalne lato można wykąpać się w parkowych stawach lub po prostu pospacerować wśród dzikiej przyrody. Ponadto warto wspiąć się na wzgórze parku, aby podziwiać spektakularne widoki na centrum Londynu. Dla wygody oznaczyliśmy ten punkt na naszej mapie żółtą ikoną.

Najpopularniejsze zajęcia w Hampstead Heath mają charakter edukacyjny i przyrodniczy. Tutaj dowiesz się o siedliskach zwierząt, łańcuchach pokarmowych, gatunkach drzew i historycznych krajobrazach okolicy. Letnie wycieczki połączone są z pływaniem w stawie, rozgrzewkami i piknikami.

Stacje metra: do parku Hampstead Heath można dojechać ze stacji Hampstead.

Hotele w pobliżu Hampstead Heath

» CZYTAJ TAKŻEZmiana warty w Londynie: gdzie ją zobaczyć?

Victoria Park

Victoria Park, graniczący z Regent’s Canal jest uwielbiany przez mieszkańców i uznawany za «park ludzi»‎. Dzieci kochają to miejsce za ciekawe obszary do kreatywnej zabawy. Jest tu wiele zwierząt – jelenie, kuropatwy szkockie, gęsi kanadyjskie i wiewiórki. W zachodniej części znajduje się duże jezioro i kawiarnia ze smaczną lokalną kuchnią. Natomiast we wschodniej mamy fontannę Victoria, boisko do krykieta i piłki nożnej oraz skatepark.

Victoria Park jest kluczowym ogniwem «zielonego korytarza»‎, który rozciąga się od Tamizy w Limehouse, wzdłuż kanału Regent’s, Mile End Park i dalej na północ. Masz ochotę na rejs łodzią? Zarezerwuj miejsce tutaj.

Obok parku znajduje się nowy Stadion Olimpijski zbudowany na igrzyska w 2012 roku. Biletów na wycieczkę można szukać tutaj

Stacje metra: wysiądź na Mile End.

Victoria Park: hotele w pobliżu

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Londynie w 1 dzień – trasa i mapa

St James’s Park

St James’s Park to kolejny centralny park królewski położony obok Green Park. Oferuje wspaniałe widoki na Pałac Buckingham, Clarence House i Whitehall. Zobaczysz te słynne miejsca i przespacerujesz się po zacienionych ogrodach m.in. podczas wycieczki autobusem turystycznym. Zarezerwuj bilety tutaj.

Atrakcją St James’s Park są pelikany, karmione codziennie między 14:30 a 15:00. W innych godzinach pelikany lubią przesiadywać na ławkach z turystami. Co więcej, po południowej stronie parku znajduje się Muzeum Gwardii, a na wschodzie Muzeum Kawalerii (bilety tutaj). Przechodząc w pobliżu Pałacu Buckingham, koniecznie obejrzyj słynną zmianę warty. Sama rezydencja jest również dostępna do zwiedzania, ale tylko w niektórych miesiącach.

  • Pamiętaj

    Londyńczycy szczególnie dbają o tereny zielone i dziką przyrodę i absolutnie nie tolerują braku szacunku dla natury. Zwracaj uwagę na znaki i tabliczki, zakazujące wstępu do parku.

Stacja metra: St James’s Park

Hotele z widokiem na St James's Park

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Londynie? 20 pomysłów

Holland Park

Jakie inne miejsce jest na liście 17 najlepszych parków w Londynie? Holland Park z pawiami, japońskim ogrodem Kioto i nowoczesną restauracją Belvedere w XVII-wiecznej sali balowej. Przy odrobinie szczęścia ptak rozłoży przed Tobą swój luksusowy ogon lub zobaczysz łowiące ryby czaple.

Latem w Holland Parku nie przegap wieczorów operowych na świeżym powietrzu z kieliszkiem szampana. Jeśli jesteś z dziećmi zagraj w piłkę na placu zabaw, pobaw się szachami w ogrodzie kwiatowym i nakarm ptaki i wiewiórki. Zajrzyj również do nowoczesnego Muzeum Designu.

Stacje metra: Holland Park lub autobusy 9 i 10 z centrum Londynu.

Holland Park: hotele w pobliżu

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Londynie, gdzie można smacznie zjeść

Richmond Park

Richmond Park to narodowy rezerwat przyrody niemal w samym sercu Londynu. Można stąd zobaczyć miasto. Zetknij się z nieskazitelną przyrodą – prawie wszystko z wyjątkiem plantacji Isabella rośnie tu dziko. Załaduj aparat i wyjdź zrobić zdjęcia jeleniom i danielom na ubitych ścieżkach. Albo jeszcze lepiej, wybierz się na wycieczkę rowerową przez park! Grupa spotyka się tutajNie spiesz się i idź jeszcze do Królewskiej Szkoły Baletowej. Jeśli masz szczęście i nie jest za późno, sprawdź angielskie kinkiety w georgiańskiej rezydencji Pembroke Lodge. Stąd można zobaczyć dolinę Tamizy, tak ukochaną przez Williama Turnera.

Stacje metra: Richmond.

Zarezerwuj hotel w pięknej dzielnicy Richmond

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc Harry'ego Pottera w Londynie

Kew Gardens

Kew Gardens charakteryzuje się kolekcją żywych roślin (ponad 50 tysięcy) rosnących w ogrodzie, szklarniach i cieplarniach. To prawdziwe zielone muzeum! Poczuj wilgoć tropików w Palmiarni, wybierz się na Festiwal Orchidei w Oranżerii Księżniczki Walii w lutym oraz sprawdź Davies Alpine House i Lily House. Koniecznie przespaceruj się też wzdłuż «Walkway Over the Treetops»‎, aby zobaczyć Wielką Chińską Pagodę, Pałac Kew i Bramę Japońską. Bilety na wszystkie wystawy czasowe można kupić tutajA od listopada do stycznia Kew Gardens ubiera się w świąteczne lampki i zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania końca roku.

Stacje metra: Kew Gardens i Richmond.

Park jest otwarty od poniedziałku do piątku od 10:00 do 19:00, a w soboty do 20:00.

Wybierz hotel w pobliżu Kew Gardens

» CZYTAJ TAKŻEW której części Londynu się zatrzymać?

Kensington Gardens

Kensington Gardens to królewski park sąsiadujący z Hyde Parkiem. Jego nazwa pochodzi od pałacu o tej samej nazwie (Kensington Palace), znanego głównie z tego, że był domem księżnej Diany. Znajdź łuk Henry’ego Moore’a, który otacza Pałac Kensington – to świetne miejsce na zdjęcia! Stamtąd można przejść do Ogrodów Włoskich z fontannami, rzeźbami i liliami wodnymi.

Londyńskie parki są przesiąknięte romantyzmem, więc w Kensington Gardens nie zapomnij podziwiać pomnika księcia Alberta, symbolu miłości królowej Wiktorii do jej męża księcia Alberta. Natomiast rodzinom z dziećmi spodoba się obserwowanie i karmienie papug w pobliżu figurki Piotrusia Pana oraz zabawa na placu zabaw Princess Diana Memorial Playground ze statkiem pirackim i magicznym dębem.

Stacje metra: Lancaster Gate, Queensway lub High Street Kensington.

Zarezerwuj pokój w pobliżu Pałacu Kensington

» CZYTAJ TAKŻEGdzie pójść z dziećmi w Londynie?

Green Park

W tym parku doceń zieleń trawników w cieniu stuletnich drzew, w ciszy i spokoju, po zakupach w sąsiedniej dzielnicy Mayfair i Piccadilly Street. Bardzo wygodnie jest również przejść przez Green Park do rezydencji króla, Pałacu Buckingham. A po północnej stronie lokalni artyści sprzedają swoje dzieła, które będą przypominać o Londynie przez długi czas.

Stacje metra: Green Park lub Hyde Park Corner.

Zobacz hotele w pobliżu Green Park

» CZYTAJ TAKŻE16 najbardziej romantycznych miejsc w Londynie

Battersea Park

Odpoczynek i spacer w tym parku to podwójna gratka. Oprócz sztucznych stawów i fontann, znajduje się on wzdłuż Tamizy z pięknym widokiem na przeciwległy brzeg i najbardziej romantyczny most w Londynie, Prince Albert Bridge. Poznaj wszystkie 6 ogrodów, w tym klasyczne ogrody angielskie i subtropikalne! Ponadto obserwuj mnichów w buddyjskiej pagodzie lub bądź nieproszonym gościem na weselu. Odwiedź także miasteczko linowe Go Ape.

Stacje metra: pociągiem ze stacji Victoria do stacji Battersea Park lub metrem do tej samej stacji.

Battersea Park: najlepsze hotele

» CZYTAJ TAKŻE30 głównych zabytków w Londynie

Waterlow Park

Niezależnie od tego, czy chcesz obserwować dziką przyrodę, ptaki czy spokojnych i niezbyt spokojnych Anglików, udaj się do tego «ogrodu stworzonego dla tych, którzy nie mają ogrodu»‎. Wiosną kwitną tu wiśnie, grusze, śliwy i jabłonie, a latem owoce. Park Waterlow jest również znany ze swojego sąsiada, cmentarza Highgate. Jest on podzielony na dwie części. Zachodni obszar jest najstarszy i można tu wejść tylko z przewodnikiem (w niektórych miejscach ziemia naprawdę się zapada). Mamy tu też najsłynniejsze wiktoriańskie mauzolea.

Waterlow Park, podobnie jak inne londyńskie parki, jest otwarty od świtu do zmierzchu (cmentarz tylko od 10:00 do 17:00). Dla miłośników horrorów gotycki Londyn oferuje wiele rozrywek! Są tu stare zamki, muzea horroru, lochy i ponura Tower z krukami. Mamy nawet wycieczki z przewodnikiem do tych sekretnych, strasznych miejsc (przeczytaj i zarezerwuj).

Stacje metra: Archway.

Znajdź hotel w pobliżu Waterlow Park

» CZYTAJ TAKŻEJak korzystać z metro w Londynie?

Finsbury Park

Wśród 17 najlepszych parków w Londynie jest jeszcze Finsbury Park, najbardziej znany z boisk sportowych, placu zabaw dla dzieci i festiwali muzycznych. Występowali tu Bob Dylan, Iggy Pop, Jimi Hendrix i Sex Pistols. Koniecznie sprawdź harmonogram, jeśli nie chcesz przegapić koncertu, który przejdzie do historii. Dla miłośników ciszy i spokoju, Mackenzie Gardens jest miejscem obowiązkowym.

Stacje metra: Finsbury Park i Manor House.

Hotel z widokiem na Finsbury Park

» CZYTAJ TAKŻE10 wskazówek jak oszczędzić pieniądze w Londynie

Greenwich Park

Poświęć cały dzień na zwiedzanie tego parku i jego okolic. Odwiedź Królewskie Obserwatorium i wybierz się w podróż w kosmos. Następnie zjedź ze wzgórza i podziwiaj widoki wioski Greenwich.

Poświęć trochę czasu na odwiedzenie Narodowego Muzeum Morskiego, kaplicy i Painted Hall w Old Royal Naval College. Wejście do tych skarbów jest dostępne po kliknięciu tutaj!

Zakończ spacer po parku w Cutty Sark Museum Clipper, gdzie możesz przejść pod Tamizą tunelem dla pieszych. Na statek obowiązują regularne bilety wstępu. Możesz też wybrać rejs z tradycyjną angielską popołudniową herbatą (rezerwacja). Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu na samodzielne zwiedzanie wszystkich zabytków Greenwich, zalecamy skorzystanie z jednodniowej intensywnej wycieczki. Obejmuje ona już wszystkie opłaty za wstęp i pyszny lunch. Zarezerwuj i ciesz się wakacjami w Greenwich!

  • Jak się dostać do Greenwich Park?

    Wsiądź na łódź i popłyń wzdłuż Tamizy do Greenwich.

Crystal Palace Park

Nazwa parku tłumaczy się jako «Kryształowy Pałac»‎ i faktycznie znajdował się tutaj taki obiekt do 1935 roku (po przeniesieniu z Hyde Parku). Poznaj historię tej wspaniałej budowli w lokalnym muzeum! Ponadto wiele osób słyszało o «Parku Jurajskim»‎. Czy chciałbyś go odwiedzić? Dobrze trafiłeś! Pterodaktyle, krokodyle, płazy i ssaki – 30 naturalnej wielkości dinozaurów pojawiło się na obszarze Crystal Pałace Park w epoce wiktoriańskiej. Koniecznie posłuchaj bezpłatnego przewodnika audio i dowiedz się, jak i dlaczego podjęto pierwsze próby odtworzenia wymarłych zwierząt ze skamieniałości. Dzieciom (i dorosłym) spodoba się również zagubienie w parkowym labiryncie lub spotkanie ze zwierzętami na lokalnej farmie.

Stacje metra: Crystal Palace.

Hotele w pobliżu Crystal Palace Park

» CZYTAJ TAKŻE10 rad dla turysty przed podróżą do Londynu

Scion Park

Jeśli jesteś w Anglii tylko na chwilę i nie masz okazji podróżować po kraju, nie czuj się źle. Ten park to szansa na zobaczenie tradycyjnej wiejskiej posiadłości zaledwie pół godziny od centrum Londynu. Udaj się prosto do Syon House, starożytnej rezydencji książąt Northumberland, gdzie będziesz miał wgląd w wystrój i życie jej mieszkańców. Wstęp kosztuje 14 funtów dla dorosłych i 7 funtów dla dzieci. Obiekt jest otwarty w środy, czwartki i piątki (park jest otwarty tylko od poniedziałku do piątku). Natomiast w listopadzie Scion Park jest otwarty na pokaz świetlny Enchanted Forest, którego trasa prowadzi wokół jeziora do Oranżerii.

Stacje metra: z Shepherd’s Bush autobusem 237 w kierunku Hounslow lub pociągiem z Waterloo. 

Pokaż wszystkie hotele w pobliżu Scion Park

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych hoteli w Londynie na każdy budżet

Gunnersbury Park

Wreszcie ostatni z 17 najlepszych parków w Londynie – Gunnersbury Park. Niestety bale i imprezy towarzyskie organizowane tutaj niegdyś przez rodzinę Rothschildów wymarły. Ich rezydencja jest obecnie muzeum. Można tu jednak obejrzeć powozy, karety, stroje i naczynia z minionych epok, a także chińską porcelanę herbową i średniowieczną ceramikę. Dzieci natomiast pokochają kolekcję zabawek. W Gunnersbury Park warto również spróbować odnaleźć sztuczne ruiny, popularne w epoce wiktoriańskiej, oraz Łaźnie Księżniczki Amalii. Co więcej stale odbywają się tutaj wydarzenia muzyczne i kulturalne oraz rekonstrukcje historyczne.

Stacje metra: Acton Town.

Hotel w pobliżu Gunnersbury Park

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Wielkiej Brytanii oprócz Londynu?

Londyn jest jedną z najbardziej zielonych stolic na świecie. Ogrody, nieużytki i szklarnie są tu nie tylko uwielbiane, ale wręcz czczone. Ale nie próbuj objąć wszystkich z 17 najlepszych parków w Londynie, ponieważ to zwyczajnie niemożliwe. Lepiej podziwiać je z autobusu wycieczkowego lub statku. Udanego wypoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *