Jak korzystać z metra w Rzymie

,
Metro w Rzymie

Rzymskie metro jest jednym z najmniejszych w Europie, jego całkowita długość wynosi około 60 kilometrów. Chociaż nie jest ono tak wygodne, jak w innych stolicach europejskich, to i tak jest najbardziej optymalnym środkiem miejskiego transportu. W dalszej części tego artykułu przeczytacie o tym jak prawidłowo korzystać z metra w Rzymie.

Krok 1. Wejście do metra

Metro Rzym

Przy wejściu na każdą stację metra znajdują się rozpoznawalne dla większości osób czerwone znaki w kształcie litery „M”. Metro działa od niedzieli do czwartku w godzinach od 5:30 do 23:30 oraz od piątku do soboty od 5:30 do 01:30.

Krok 2. Zakup biletu

Bilety na metro kupić można w kioskach (nie ma ich jednak na każdej stacji), w Tabakerii (uliczne sklepiki oznaczone przy wejściu literą „T”) oraz w automatach. Poniżej wytłumaczymy wam szczegółowo jak korzystać właśnie z tej ostatniej opcji.

Automaty znajdują się na każdej stacji metra. Na niektórych stacjach będziecie mogli trafić również na specjalne osoby, które pomagają podróżnym kupić bilet. Tak naprawdę to bardzo proste, wytłumaczymy wam krok po kroku jak się za to zabrać. Na wyświetlaczu automatu zobaczycie ponumerowane etapy zakupu biletu: 1 – wybierz rodzaj i liczbę biletów, 2 – zapłać drobnymi lub banknotami, 3 – odbierz bilet. Automat przyjmuje banknoty od 5 do 50 € i monety od 0.10 do 2 €. Na ekranie wyświetlane będą również informacje o rodzajach biletów i możliwości zmiany języka włoskiego na angielski, francuski, niemiecki lub hiszpański. Po wybraniu rodzaju biletu kliknij okrągły przycisk znajdujący się obok niego. Następnie pojawi się przycisk „+1 Bigletto”, klikając na który będziecie mogli zwiększyć liczbę biletów lub anulować wybór poprzez naciśnięcie przycisku obok napisu “Annulla”. Niżej pojawi się także liczba biletów i kwota do zapłaty. Później wystarczy już tylko zapłacić i odebrać upragniony bilet. Tak wyglądają bramki w rzymskim metrze:

Metro w Rzymie

Strzałki wskazują, w którym miejscu skasować bilet a inne wskazówki mówią o tym w jaki sposób i którą stroną włożyć bilet do kasownika. Bilet musicie zachować do końca podróży, ponieważ przy wyjściu z metra również spotkać można kontrolerów.

Krok 3. Kierunek

Kierunek

Takie mapy tras metra są w Rzymie zawieszone przy każdej stacji, dzięki czemu łatwiej jest odnaleźć swoją pozycję i zaplanować trasę. Rzymskie metro składa się z trzech części – pomarańczowa Linia A, błękitna Linia B, zielona Linia C. Pomarańczowa z niebieską linią przecinają się na stacji Termini. Linia zielona nie została jeszcze z nimi połączona, ale stacja przesiadkowa w San Giovanni została już zbudowana i niebawem zostanie otwarta. Z tej samej stacji (pomarańczowa Linia A) najłatwiej dostać się do linii zielonej kierując się do stacji Lodi, podążając za zielonymi znakami na podłodze.

Niebieska linia rozgałęzia się od stacji Bologna, więc zawsze zwracajcie uwagę na to do jakiej stacji jedzie pociąg – do Jonio czy do Rebibbia. Nazwa stacji końcowej jest zawsze zapisana w pociągu, na tablicy z odjazdami, a także ogłaszana jest na peronie i wewnątrz wagonu.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

Na wszystkich stacjach znajdują się także znaczki prowadzące na konkretne perony i tablice z nazwami przystanków: “płonące” wskazują kierunek w jakim jedzie pociąg, a, “nie palące się” – stacje, które pociąg już minął. Na niektórych stacjach każdy peron ma swoje własne wejście i wyjście, więc jeśli pomylicie się i wejdziecie na peron w złym kierunku, to będzie musieli wyjść z niego i znaleźć odpowiednie wejście, a także skasować drugi bilet. Inny sposób to przejechać o jedną lub kilka przystanków naprzód do stacji, z której odjeżdżają pociągi w różnych kierunkach.

Starajcie się zawsze dokładnie sprawdzać dane połączenie na tablicy odjazdów przed przejściem przez bramki. Czas przyjazdu i czas oczekiwania na pociąg są podawane na tablicach i ogłaszane przez głośniki przez dyspozytora. Dla własnego bezpieczeństwa starajcie się nie przekraczać żółtej linii na peronie. Drzwi pociągu otwierają się automatycznie. Drzwi zamykają się ze słyszalnym sygnałem, a nie tak jak w większości miejsc z komunikatem np. „Ostrożnie, drzwi się zamykają”. Otwierają się zarówno po lewej (sinistra), jak i po prawej (destra) stronie. Wewnątrz pociągu nad drzwiami znajdują się oznaczenia z nazwami przystanków, jak również głównych atrakcji w pobliżu tej stacji metra. Wskazane jest tam również po której stronie na następnej stacji otworzą się drzwi.

Krok 4. Przesiadka

Stacja łącząca dwie odnogi metra nazywa się Termini. Oznaczenia wskazujące drogę są tam zarówno na ścianach, jak i na podłodze, więc nie powinniście się zgubić.

Krok 5. Wyjście z metra

Metro Rzym

Wyjście z peronów i stacji metra odbywa się tylko w miejscach oznaczonych słowem „Uscita”. Bramki przy wyjściu to nic niezwykłego – wystarczy tylko przejść przez ich odpowiednią przegródkę. Podążając za znakami i diagramami naprawdę trudno jest się tam zgubić. Polecamy pobrać sobie mapę metra na telefon, aby móc zawsze śledzić nazwy stacji. Niestety niektóre słowa w języku włoskim są wymawiane inaczej niż mogłoby się wydawać (na przykład Cipro – Chipro), ale wszystkie z nich zarówno na zewnątrz i wewnątrz metra, są zduplikowane po angielsku. W Rzymie wszystko dopasowywane jest pod turystów, więc głowa do góry i w drogę!

Życzymy wam udanej podróży!

» Czytaj takżeRzym wieczorem: gdzie warto pójść

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *