Wycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

, , , ,

Holandia jest krajem bardzo zwartym, a co za tym idzie, pod względem podróżowania, bardzo wygodnym. W końcu nie każdy kraj da się zwiedzić w tydzień, a podróż po dużej ilości autobahnów połączonych ze sobą w sieć to tylko przyjemność.

Większość turystów rozpoczyna swoją samochodową podróż w Amsterdamie, gdyż to właśnie tam przylatują z całego świata. Możesz wynająć samochód na lotnisku Schiphol klikając tutaj. A stamtąd można rozpocząć podróż do «Niskich Krajów», jak wskazuje holenderska nazwa.

» Czytaj takżeJakie miasta warto odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu

Dzień pierwszy

Najpierw udajemy się do zamku Muiderslot. Obok znajduje się parking, ale jest on płatny (2,40 euro za godzinę). Niestety, prawie wszystkie parkingi w Holandii są płatne.

Zamek Muiderslot

Godziny otwarcia zamku zależą od pory roku. Od 1 kwietnia do 31 października zamek jest otwarty codziennie, w pozostałych terminach tylko w weekendy. W okresie Bożego Narodzenia i Sylwestra zamek jest również zamknięty. Na jego obejrzenie potrzeba około 2 do 3 godzin. Wskazane jest wcześniejsze zarezerwowanie biletu z audioprzewodnikiem, który jest dostępny pod tym linkiem.

Potem ruszamy dalej, do pięknego Utrechtu. Po drodze można zatrzymać się w mieście-twierdzy Naarden. Parkingi znajdują się obok muru miejskiego, na który również można się wspiąć. W jednej części murów znajduje się muzeum twierdzy, gdzie można przejść podziemnymi tunelami i zobaczyć magazyny oraz sposób życia XVIII-wiecznych żołnierzy.

Utrecht

Utrecht — to miasto dwupoziomowych kanałów, które występują tylko tutaj. Można pływać starożytnymi kanałami i podziwiać miasto tutaj. W dawnych czasach magazyny handlowe budowano nad brzegiem wody, a domy i sklepy wyżej. Dziś w magazynach mieszczą się liczne restauracje i kawiarnie, a to najlepsze miejsce na relaks po intensywnym dniu. Lepszy jest tylko rejs po kanałach Utrechtu.

W Utrechcie można odwiedzić muzeum kolejnictwa lub wejść na wieżę kościoła katedralnego.

Aby znaleźć miejsce na nocleg, skorzystaj z tego linku.

Dystans na ten dzień to 59 km, co zajmie nieco ponad godzinę.

Utrecht: Wybierz hotel

» Czytaj takżeUtrecht: Jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Dzień drugi

Kierujemy się dalej na wschód. A nasz kolejny przystanek to Pałac Het Loo z pięknymi holenderskimi  barokowymi ogrodami. Wnętrze pałacu opowie ci o życiu rodziny królewskiej Holandii. Drzwi pałacu są otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Godziny odwiedzin najlepiej sprawdzić na tej stronie.

Pałac Het Loo

W cieplejszych miesiącach można też pospacerować po parku obok pałacu.

Polecamy spędzić popołudnie w Parku Narodowym De Hoge Veluwe lub w sąsiednim rezerwacie przyrody Veluwezoom. Jelenie, żubry, lisy, króliki i różnorodne ptaki można tu zobaczyć w ich naturalnym środowisku, ale nie tylko to rozsławia to miejsce. Najpopularniejszym miejscem do odwiedzenia są wrzosowiska. Od początku sierpnia do końca października kwitnie ten wrzos, a miodowy zapach unosi się w powietrzu nad zachwycającą scenerią. Nie musisz chodzić po tym rozległym terenie; możesz wypożyczyć rower, jeśli chcesz. Nocleg jest możliwy również tutaj, w jednej z sąsiednich miejscowości Hoenderloo, Rheden, De Steeg lub można znaleźć hotel w Arnhem tutaj.

Nederlands Openluchtmuseum

Alternatywą dla rezerwatu przyrody jest skansen o historii Holandii w XVI–XIX wieku. Nazwa muzeum to Nederlands Openluchtmuseum. To muzeum jest tak ogromne, że można nawet zobaczyć kursujące po nim tramwaje. Na jego zwiedzanie potrzeba co najmniej czterech godzin. A obok znajduje się ciekawe miejsce — zoo «Burger’s Zoo». Dziś jest to najlepsze zoo w kraju. Jeśli chcecie odwiedzić oba, lepiej zaopatrzyć się w bilet łączony.

Odległość w ciągu dnia wynosi 87 km, a czas przejazdu 1 godzinę i 20 minut.

Arnhem: porównaj różne oferty hoteli

» Czytaj takżeJak działa Holandia, część 1: kanały, tamy, młyny

Dzień trzeci

Teraz wyruszamy do najbardziej wysuniętego na południe i najbardziej niezwykłego regionu kraju — Limburgii, gdzie odwiedzimy jej stolicę Maastricht. Różnica w stylach architektonicznych jest tak duża, że czasem nie można uwierzyć, że to jeszcze Holandia. Kultura francuska odcisnęła ogromne piętno nie tylko na stylu architektonicznym budynków, ale także na mieszkańcach.

W drodze do Maastricht można zatrzymać się w ładnej wiosce Arsen, aby zobaczyć zachwycające ogrody obok zamku. Najlepszy czas na odwiedziny to okres od lipca do września.

Maastricht

Nocleg jest dostępny w Maastricht, gdzie jest wybór hoteli na każdy gust. Hotel można zarezerwować pod tym linkiem.

Dystans w ciągu jednego dnia to około 180 km, co zajmie nieco ponad dwie godziny.

Zobacz najlepsze oferty hoteli w Maastricht

Dzień czwarty

Efteling park

Oto jesteśmy w połowie naszej podróży. Jest to świetny pretekst do zabawy. W tym celu udajemy się do parku rozrywki Efteling z różnego rodzaju karuzelami i zjeżdżalniami. Można przenocować tutaj.

W ciągu tego dnia przejedziecie około 135 km w półtorej godziny.

Wybierz hotel w okolicy parku rozrywki Efteling

» Czytaj takżePark rozrywek Efteling

Dzień piąty

Rotterdam

Jedziemy dalej na zachód, gdzie czeka na nas Rotterdam — miasto o nowoczesnej i niezwykłej architekturze. Rotterdam można podziwiać pływając po nim, dowiedz się więcej na ten temat tutaj. Następne na naszej liście jest Delft, małe, ale bardzo przytulne miasteczko, słynące z malowanej porcelany. Tutaj warto odwiedzić główny kościół, w którym pochowano Wilhelma Orańskiego i wejść na wieżę, z której roztacza się spektakularny widok nie tylko na miasto, ale i na okoliczne krajobrazy. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie widoczne będą Haga i Rotterdam.

Ostatnim punktem w tym dniu będzie Haga, a na noc można zatrzymać się tutaj.

Dystans wynosi 95 km, co zajmie 1,5–2 godziny.

Porównaj różne oferty hoteli w Rotterdamie

» Czytaj także1 dzień w Rotterdamie

Dzień szósty

Haarlem

Dzisiejsza trasa kieruje się na północ, najpierw do Lejdy, a potem do Haarlem. Od połowy marca do początku maja można również odwiedzić ogród kwiatowy Keukenhof i podziwiać okoliczne pola tulipanów. Obok Haarlem znajduje się Park Narodowy Zuid-Kennemerland, gdzie można wybrać się na spacer wzdłuż wydm do brzegu Morza Północnego. Przy ciepłej letniej pogodzie nie zapomnij zabrać ze sobą stroju kąpielowego. Z powrotem można iść pieszo lub jechać autobusem.

» Czytaj takżeLejda: zabytki i atrakcje

Możesz przenocować w Haarlem i wybrać hotel pod tym linkiem.

Odległość — 65 km, czas podróży nieco ponad godzinę.

Haarlem: Wybierz hotel

Dzień siódmy

Zuiderzeemuseum

Od kwietnia do października polecamy wycieczkę do małego rybackiego miasteczka Enkhuizen i wizytę w skansenie Zuiderzeemuseum. Z parkingu obok stacji kolejowej można dojść pieszo lub dopłynąć łodzią do muzeum.

Z muzeum można popłynąć łodzią do pobliskiej wioski rybackiej Medemblik, a potem albo wrócić pieszo, albo pojechać zabytkowym pociągiem parowym do Hoorn, przejść tam pieszo, wrócić do Enkhuizen i pojechać samochodem do Amsterdamu.

Dystans w ciągu dnia to 140 km, czas podróży około dwóch godzin.

Porównaj różne oferty hoteli w Amsterdamie

 

Życzymy ciekawej i pełnej wrażeń podróży do Holandii!

 

» Czytaj takżeDelft w 1 dzień: co zobaczyć i gdzie pójść

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *