» Europa » Hiszpania » Sewilla » 10 głównych zabytków Sewilli

W nowym mieście chce się być produktywnym i zobaczyć rzeczy najlepsze z najlepszych, a Sewilla naprawdę ma wiele do zaoferowania. Można skorzystać z gotowych wycieczek albo trochę zaoszczędzić i zorganizować wyjazd na własną rękę. Oto nasze top 10 rzeczy do zobaczenia w Sewilli. Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem

» CZYTAJ TAKŻESEWILLA W 1 DZIEŃ: CO ZOBACZYĆ I CZEGO SPRÓBOWAĆ

Maestranza

Plaza de Toros de la Maestranza to najstarsza w Hiszpanii arena walk byków. Mieści 14 000 widzów, zaczęto go budować w połowie XVIII wieku, a w ciągu kolejnych stuleci przechodził różne zmiany architektoniczne. Obecnie w kraju i na świecie panuje kontrowersyjny stosunek do walk byków. Maestranza to jednak przede wszystkim muzeum, w którym można poznać historię tej formy sztuki, prześledzić trasę walk byków i docenić wspaniałość miejsca będąc w samej arenie walk byków. Wystawa opowiada o tradycjach i zasadach tawromachii. Można też poznać biografie słynnych byków, którzy na zawsze zapisali się w historii walk byków.

Od kwietnia do października muzeum jest otwarte od 9:30 do 21:00.

Koszt wstępu to 10 EUR dla dorosłych, 3,5 EUR dla dzieci (w wieku 7-11 lat) oraz 6 EUR dla seniorów i studentów. Zarezerwuj wycieczkę, aby ominąć kolejkę i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. 

Złota Wieża

Złota Wieża

Złota Wieża (Torre del Oro) jest jedną z niewielu zachowanych części fortyfikacji miejskich na brzegu río Guadalquivir. 36-metrowa konstrukcja wzięła swoją nazwę od koloru płytek użytych do jej pokrycia w czasach panowania Maurów. Przez wieki wieża miała dwa poziomy o 12 kwadratowych narożnikach, a swoją obecną formę uzyskała w połowie XVIII wieku, kiedy to ukończono trzeci poziom w formie cylindrycznej. Po wypędzeniu Maurów z Sewilli, Wieża Złota była wykorzystywana jako centrum przetrzymywania i jako magazyn bogactw. Od połowy ubiegłego wieku mieści się w nim Muzeum Morskie, w którym znajdują się dokumenty opowiadające o historii żeglugi, mapy nawigacyjne i instrumenty.

Wejście jest otwarte w dni powszednie od 9:30 do 18:45 i w weekendy od 10:30 do 18:45, z wyjątkiem świąt państwowych.

Bilety kosztują 3 euro, połowa ceny dla dzieci do lat 14, seniorów i studentów. Wstęp wolny dla dzieci do lat 6 i wszystkich w poniedziałki. Można wypożyczyć audioprzewodnik za 2 euro.

Dzielnica Triana

Dzielnica Triana znana jest już od czasów rzymskich. Obozowali tu legioniści, aby odpocząć po swoich podbojach. Krzysztof Kolumb rozpoczął jedną ze swoich podróży właśnie stąd, nad brzegiem Gwadalkiwiru. W czasach panowania Maurów obszar ten był połączony z historycznym centrum mostem. Koniecznie trzeba zobaczyć inną Sewillę – wesołą, hałaśliwą i trochę szaloną. Będąc domem dla cygańskich osad, Triana jest również miejscem, gdzie występują tradycyjne tancerki flamenco. Okolica słynie z pamiątek oraz ręcznie robionej ceramiki i porcelany.

Dzielnica Triana: Wybierz hotel

Pałac San Telmo

Palacio de San Telmo został zbudowany pod koniec XVII wieku jako kolegium dla Uniwersytetu w Mareantes. Szkoła była przeznaczona do kształcenia specjalistów z dziedziny gospodarki morskiej. Został zbudowany z funduszy hiszpańskiej inkwizycji. W następnym wieku osiedlili się tu książęta Montpensier, a pałac zyskał ozdobny portal. Obecnie budynek zdobią rzeźby 12 słynnych sewilczyków, w tym Diego Velazqueza i Estebana Murillo.

Wstęp do pałacu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zwiedzanie możliwe jest w czwartek, sobotę i niedzielę.

Plac Hiszpański

Plac Hiszpański (Plaza de España) został zbudowany niespełna 100 lat temu specjalnie na Wystawę Iberoamerykańską. Jest on w stylu neomudejarskim, będącym połączeniem architektury mauretańskiej i hiszpańskiej. Dziś jest to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Sewilli i turystów. Plac jest owalem obramowanym kanałem. Można tam nawet odbyć rejs statkiem. Cztery mosty symbolizujące średniowieczne królestwa Hiszpanii prowadzą do budynków, które wcześniej były pawilonami wystawowymi. Obecnie mieszczą się w nim biura rządowe. Największy budynek, Rząd Andaluzji, ozdobiony jest ceramicznymi panelami przedstawiającymi ważne wydarzenia z życia kraju. Plac był i jest źródłem inspiracji dla twórców filmowych.

Alkazar w Sewilli

Alkazar w Sewilli (Real Alcazar de Sevilla) został zapoczątkowany za czasów dynastii Almohadów. Dziś jest to tylko niewielka część wielkiego kompleksu. Po upadku reżimu Maurów, chrześcijańscy królowie dodali do kompleksu kolejne pałace i ogrody. Wpływy arabskie i gotyckie harmonijnie równoważą się w architekturze zamku. Alkazar to także wyjątkowy zespół parkowy z egzotycznymi roślinami, fontannami, gajami i alejkami. Nic dziwnego, że twórcy Gry o Tron wybrali ją do sfilmowania i przekształcenia w pałac Dorana Martella, księcia Dorne.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9:30 do 20:00 w okresie letnim (od kwietnia do września). Opłata za wstęp wynosi 13,5 euro, a za zwiedzanie komnat królewskich należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości 5,5 euro. Dla studentów i emerytów cena jest obniżona do 6 euro. Aby uniknąć stania w kolejce w upale, zamów bilet na Alkazar tutaj.  

Dzielnica Santa Cruz

Dzielnica Santa Cruz (Barrio de Santa Cruz) znajduje się tuż za murami Alkazaru. Często nazywana jest «prawdziwą» Sewillą. Została założona przez Żydów, którzy uciekli przed prześladowaniami w Toledo. Znajduje się tu Ratusz, Archiwum Indii, w którym znajdują się dokumenty dotyczące podboju obu Ameryk przez Hiszpanów oraz budynek, w którym mieszkał słynny artysta Murillo. Santa Cruz to także labirynt wąskich uliczek, które pozwalają poznać atmosferę miasta. W tej okolicy znajduje się również katedra w Sewilli, plac Doña Elvira, wyłożony drzewami pomarańczowymi oraz ulica Węży (Calle de las Sierpes), handlowe serce miasta.

Dzielnica Santa Cruz: Wybierz hotel

Katedra w Sewilli

Katedra w Sewilli (Catedral de Sevilla) jest największą gotycką budowlą sakralną w Hiszpanii. Podczas panowania Maurów w tym miejscu znajdował się meczet. Po wypędzeniu zdobywców rozpoczęto budowę kościoła. Z islamskiego sanktuarium pozostał jedynie Dwór Orański, a minaret został przebudowany na pięciopiętrową wieżę, zwaną obecnie Giraldą. W katedrze znajdują się dzieła Murillo, Velazqueza i Goi, a także grób Krzysztofa Kolumba.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe przez cały rok. W poniedziałek kasa biletowa jest czynna od 11:00 do 15:30, od wtorku do soboty od 11:00 do 17:00, a w niedzielę od 14:30 do 18:00. Wizyta dla osoby dorosłej kosztuje 11 euro, dla studentów i emerytów 6 euro (należy zarezerwować z wyprzedzeniem). W poniedziałki od 16:30 do 18:00 wstęp do katedry jest bezpłatny dla wszystkich. Pobierz nasz nie-nudny autorski audioprzewodnik po malowniczych skarbach katedry tutaj

Muzeum Flamenco

Muzeum Flamenco (Museo del Baile Flamenco) zostało założone przez znaną na całym świecie tancerkę Cristinę Hoyos. Część wystawy pochodzi z jej osobistej kolekcji. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią tańca (który według Sewilczyków jest miejscem jego narodzin), kostiumami i parafernaliami, które towarzyszą każdemu przedstawieniu, a także, jeśli mają takie życzenie, uczestniczyć w lekcjach mistrzowskich. Po teoretycznym wprowadzeniu do formy sztuki, zwiedzający są traktowani na elektryzujące przedstawienie, które jest uważane za jeden z najlepszych pokazów w całej Hiszpanii.

Zwiedzaj muzeum codziennie od 10:00 do 19:00 (z ostatnim wejściem o 18:15). Pokazy rozpoczynają się o 17:00, 19:00, 20:45, a w okresie letnim dodatkowo o 22:45.

Bilety kosztują 10 euro dla dorosłych, 8 euro dla studentów i seniorów oraz 6 euro dla dzieci. Bilety na spektakl kosztują 25 euro, studenci i seniorzy 18 euro, a dzieci w wieku od 6 do 12 lat – 12 euro. Dla dzieci poniżej 6 roku życia wstęp jest bezpłatny. Wizyta w muzeum będzie kosztowała zaledwie 4 euro. Miejsca trzeba rezerwować z wyprzedzeniem

Metropol Parasol

Metropol Parasol – jest lubiany przez miejscowych i uwielbiany przez turystów. Na tle klasycznych budowli Sewilli kompleks wygląda nowocześnie, a nawet nieco odważnie. Na poziomie piwnic mieści się Muzeum Antyków, które jest pozostałością rzymskich i arabskich struktur odkopanych podczas wykopalisk na tym terenie. Parter zajmuje centralny rynek. Był tu jeszcze przed wybudowaniem Metropolii, a teraz ma ciekawy wystrój i przyciąga turystów. Na najwyższym poziomie znajduje się taras widokowy. Jeśli się tu wdrapiesz, możesz zobaczyć Sewillę z wysokości 28 metrów. Dodatkowo na dachu znajdują się specjalne ścieżki, dzięki którym można podziwiać widoki na miasto z różnych punktów.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 10:00-20:00 oraz w niedziele i święta do godziny 14:00. Opłata za wstęp wynosi 2 euro. Taras widokowy jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9:30 do północy. Koszt to 5 euro w ciągu dnia i 8 euro wieczorem. W kompleksie odbywa się również pokaz wideo Feeling Sevilla, a w nocy pokazy świetlne. Te atrakcje są dodatkowo płatne (około 10 euro).

Sewilla jest równie czarująca w dzień, jak i w nocy. Podróż nie byłaby kompletna bez posiłku w jednej z wielu przytulnych restauracji lub nocnego spaceru po mieście w świetle gwiazd. Dlatego też o noclegu trzeba myśleć wcześniej

Sewilla: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH HOTELI I HOSTELI W SEWILLI

Bajecznej podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *