» Europa » Hiszpania » Top 20 ciekawych miast w Hiszpanii

Kolorowa Hiszpania to jeden z najcieplejszych i najbardziej słonecznych kierunków w Europie. Ale ten kraj naprawdę nie jest taki mały! Będziesz musiał wybrać miejsca i aktywności, które najbardziej Cię interesują. Znajdziesz tu listę 20 najciekawszych miast w Hiszpanii, która pomoże Ci w wyborze. Zobacz najlepsze oferty hoteli w Hiszpanii pod linkiem

Wybierz hotel w Hiszpanii

» CZYTAJ TAKŻEOTO CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ DO HISZPANII: 50 WSKAZÓWEK

Madrid

Madrid

Zwiedzanie Hiszpanii można rozpocząć w każdym mieście, a każde z nich ma ciekawe zakątki, głęboką historię, doskonałą kuchnię i wspaniałe pamiątki. Ale zaczniemy od stolicy, bo Madryt to miasto kontrastów! Od budynków rządowych i pałaców królewskich, przez wielkie zielone płuca miasta – Parque Retiro i Parque del Oeste – po bezimienne bary, w których co noc śpiewają i tańczą flamenco.

Sama ilość sklepów, muzeów, restauracji, teatrów, kawiarni, kościołów katolickich i cienistych alejek zapiera dech w piersiach. Madrycka architektura jest wspaniała w każdej dzielnicy, ale szczególnie dobra w starych dzielnicach, gdzie mieszkańcy mieszkają w XIX-wiecznych domach. Poznaj i pokochaj Madryt!

Madrid: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE25 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI MADRYTU

Barcelona

To portowe miasto nad Morzem Śródziemnym słynie z budynków Antoniego Gaudiego, La Rambli i kiełbasy boutifarro. A Barcelona ma doskonały harmonogram teatralny, który rywalizuje z każdym innym hiszpańskim miastem. W ogóle w stolicy Katalonii szczególną rolę odgrywa kultura. Stąd pochodzi wielu hiszpańskich pisarzy, dramaturgów i artystów. 

» CZYTAJ TAKŻE10 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ W BARCELONIE

Krajobraz Barcelony nie jest jednolity i jest wiele punktów widokowych, takich jak góry Tibidabo czy Montjuic, oferujących spektakularne widoki. Muzea, parki, niedokończona Sagrada Familia i każda fasada w Dzielnicy Gotyckiej tworzą niepowtarzalną mozaikę uroku miasta. Białe wino i świeże ostrygi na zalanym słońcem tarasie nieodparcie zachęcają do powrotu po więcej, nawet w lutym. 

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW NA TO, CO PRZYWIEŹĆ ZE SOBĄ Z BARCELONY


Barcelona: Wybierz hotel

Seville

Seville

Niektórzy twierdzą, że Sewilla jest najpiękniejszym miastem w Hiszpanii, zaraz po Madrycie. I nie bez powodu. Piękno jest subiektywne, ale historyczne znaczenie Sewilli nie może być odrzucone. Miasto zostało tu założone przez Fenicjan około 5 tysięcy lat temu. Jest co oglądać. Od wąskich uliczek i wybrukowanych marmurem dziedzińców po mauretańskie pałace i slumsy.

Dwie rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie Hiszpanii, urodziły się w Sewilli. Jednym z nich jest flamenco, ognisty taniec ludowy, który powstał w ciasnych uliczkach Triany. A drugie to tapas, lekkie przekąski, które często są treściwe. Pokarm jest cielesny i duchowy. Ochłodę w sewilski sposób zapewni Tinto de Verano, koktajl na bazie wina z cytryną i wodą sodową.

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH HOTELI I HOSTELI W SEWILLI

Seville: Wybierz Hotel

Valencia

Warto odwiedzić Walencję choćby po to, by dowiedzieć się, dlaczego Maurowie nazywali ją rajem na ziemi. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Na początek klimat i morze. To w zasadzie wszystko. Natura sama w sobie czuje się wspaniale i daje ludziom wspaniałe gaje pomarańczowe i miękki biały piasek zarówno na plażach miejskich jak i na wiejskich. Morze w pobliżu Walencji jest również doskonałe do nurkowania, a fauna wulkanicznych wysp Columbres jest zadziwiająco bogata.

Turystyka kulturalna i zakupowa jest również ważną częścią walenckiego doświadczenia, ale nie podczas sjesty. Godziny między 14.00 a 17.00 są święte i raczej nic nie będzie otwarte. Wybierz więc odpowiedni moment na zakupy słynnej walenckiej porcelany, likieru ryżowego i plastrów pomarańczy w czekoladzie. Kolejnym darem dla świata z Walencji jest paella. Tego lokalnego dania nie można przegapić w jego historycznej ojczyźnie.

Valencia: Wybierz hotel

Donostia-San Sebastian

To niewielkie miasto w Kraju Basków na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej ma wygodę w postaci międzynarodowego lotniska. Hiszpańscy królowie od dawna lubią spędzać tu wakacje, a od 1953 roku kurort co roku gości międzynarodowy festiwal filmowy. San Sebastián jest lokalnie znany jako Donostia i jest prawdziwym architektonicznym, kulturalnym i gastronomicznym klejnotem hiszpańskiego północnego wschodu.

Polecamy zgubić się w labiryncie wąskich uliczek w dzielnicy Gros w poszukiwaniu dobrego posiłku lub pintxos (baskijskie tapas) i tętniącego życiem życia nocnego. Uwielbiasz moczyć się na plaży zamiast spacerować po bujnej promenadzie? W granicach miasta znajdują się dwie wspaniałe plaże, La Concha i Ondarreta, zapraszające do wypoczynku na piasku i w najczystszej wodzie morskiej.

Donostia-San Sebastian: Wybierz hotel

Las Palmas de Gran Canaria

Wierzcie lub nie, ale stolica archipelagu kanaryjskiego ma kwitnące życie nocne, a także kulturę. Jednak jedną z głównych atrakcji podróży do Las Palmas jest tutejsza gastronomia, która wyraźnie różni się od śródziemnomorskiej części kontynentu. Łatwo ją znaleźć. Duża część plaży Las Canteras jest usiana kawiarniami i klubami nocnymi, podczas gdy promenada jest wyłożona międzynarodowymi restauracjami.

Piaszczysta plaża ciągnie się półkolem od półwyspu La Isleta do sali koncertowej nazwanej imieniem miejscowego tenora Alfredo Krausa. We wspaniałym parku Doramas znajduje się Muzeum artysty Nestora de la Torre oraz autentyczna kanciapa Pueblo Canario z restauracją Bodegón. Na zakupy warto wybrać się do wspaniale zachowanej Triany. Nie zapomnij odwiedzić kabiny Kolumba, w której podobno wielki odkrywca spędził noc w drodze do Ameryki.

Las Palmas de Gran Canaria: Wybierz hotel

Cuenca

Cuenca

Cuenca słynie z wiszących domów. Niewiele z tych domów pozostało obecnie zawieszonych nad rzeką Huécar. Trzy z nich stanowią obecnie muzeum sztuki abstrakcyjnej i są dostępne dla zwiedzających. Swoją drogą już w XVI wieku te domy z wystającymi drewnianymi balkonami były obiektem podziwu. Malarze holenderscy przedstawiali je na swoich obrazach, na przykład Anton van den Wingerde.

Od 1996 roku domy są częścią listy światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z miejscową gotycką katedrą i starożytnymi murami miejskimi. W Cuenca znajduje się sporo świątyń. Jednak najciekawszą zabudową jest stary dominikański klasztor św. Pawła (Convento de San Pablo), który stoi bezpośrednio naprzeciwko Wiszących Domów. Od 1993 roku prowadzi hotel (Parador de Cuenca). I można przebywać w jego niepowtarzalnej, na wskroś historycznej atmosferze. Proszę kliknąć tutaj, aby dokonać rezerwacji.

Cuenca: Wybierz hotel

Alcala de Henares

Domek Cervantesa i starożytny uniwersytet nadają ton temu małemu miasteczku położonemu 45 minut od Madrytu. Dramaturg i pisarz Miguel de Cervantes jest prawdopodobnie najbardziej znanym mieszkańcem Alcala de Henares.

Dwupiętrowy budynek z klasycznym kwadratowym patio i studnią był jego domem, a obecnie stał się domem-muzeum, w którym prezentowane są przedmioty codziennego użytku z XVI i XVII wieku. A tuż obok prowadzi starożytny szpital de Antezana, gdzie podobno ojciec pisarza praktykował medycynę.

Plac Cervantesa, pałac arcybiskupi, kościoły, parki, niedzielny targ na placu i oczywiście spacer po calle Mayor (ma już całe 8 wieków!), głównej ulicy miasta, składają się na niezapomniane wrażenia.

Alcala de Henares: Wybierz hotel

Segovia

Segovia położona jest na wzgórzach i składa się z krętych uliczek ze starymi domami w kolorze piasku. Twierdza Alkazar, która mgliście przypomina disneyowski zamek, została zbudowana prawie tysiąc lat temu u zbiegu dwóch rzek. Pałac ten był ulubionym schronieniem Fernanda z Aragonii i Izabeli z Kastylii, którzy zjednoczyli swoje niezależne królestwa w jedno państwo.

Nie sposób przeoczyć kilometrowego kamiennego akweduktu na placu Azoguejo. Ma dwa tysiące lat i legenda głosi, że został zbudowany w jedną noc. U stóp akweduktu restauracja Mesón de Cándido przyjmuje wizyty prezydentów i królów Hiszpanii. Polecamy najlepszą pieczoną świnię ssącą w Segovii.

A jeśli jesteś fanem hiszpańskiej poezji, w Segovii znajduje się muzeum domowe poświęcone Antonio Machado.

Segovia: Wybierz hotel

Toledo

Toledo

Prawie każde z przedstawionych tu miast i miasteczek wpisane jest w całości lub w części na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Toledo nie jest wyjątkiem. Tutaj kultury trzech ludów – chrześcijańskiego, sefardyjskiego i muzułmańskiego – od wieków pokojowo współżyją na niewielkim obszarze. Dowodem tej koegzystencji są starożytne kościoły katolickie, synagogi i pozostałości meczetu zbudowanego tysiąc lat temu.

Spora liczba sklepów w Toledo specjalizuje się w sprzedaży sztyletów z Toledo, a także zbroi i innych przedmiotów, które towarzyszyły życiu prawdziwego rycerza. Alkazar w Toledo, Muzeum El Greco, mury obronne, muzea trzech kultur, wieże, klasztory, kamienne mosty na rzece … wszystko to przeniesie Cię w czasie.

Toledo: Wybierz hotel

Burgos

Od dawna trwa gorzki spór między Burgos i Leon o to, kto ma najpiękniejszą katedrę. Odwiedź każdy z nich i przekonaj się sam. Obie katedry doskonale oddają styl swoich czasów, ale są to zabytki z różnych epok, więc nie ma sensu się spierać.

A Burgos ma wielką przewagę nad każdym innym hiszpańskim miastem: jest miejscem narodzin wielkiego Cyda, Rodrigo Diaz de Vivar, który poświęcił swoje życie rekonkwiście. El Cid Campeador nie jest znany tylko z hollywoodzkiego przeboju z 1961 roku, był znany dużo wcześniej z wczesnego XIII-wiecznego poematu «Pieśń o Cydzie».

Zarówno konny pomnik Sida, jak i jego grób w katedrze służą jako miejsca pielgrzymek w Burgos. Po wizycie w sanktuarium na placu katedralnym, zatrzymaj się w dowolnej restauracji na lokalną kiełbasę morcilla, słynną w całym kraju.

Burgos: Wybierz hotel

Santander

To miasto na północy Hiszpanii przesiąknięte jest słonym zapachem Zatoki Biskajskiej. Santander od dawna prosperował dzięki kolonialnemu biznesowi, ale od połowy XIX wieku stał się jednym z najbardziej prestiżowych kurortów w kraju. Pod względem piękna i elegancji mógłby spokojnie rywalizować z San Sebastian. Zawsze uważano, że najbogatsi Hiszpanie, w tym król, posiadają letnie rezydencje w jednym lub nawet obu tych miastach.

Lotnisko obsługuje obecnie loty międzynarodowe i ma regularne połączenia statkami z Plymouth i Portsmouth, skąd regularnie przybywają brytyjscy turyści. Przyciąga ich nie tylko architektura i kuchnia, bogata w świeże ryby i owoce morza, ale także plaże – El Sardinero czy półwysep Magdalena.

Santander: Wybierz hotel

Bilbao

Pochodzące z XIII wieku miasto portowe jest obecnie centrum prowincji Biscay w Kraju Basków. Jest to kulturalna stolica północnej Hiszpanii. W mieście nie brakuje muzeów, wystaw i festiwali. Wiecznie kwitnący Puppy przy wejściu do muzeum sztuki współczesnej Guggenheim Bilbao jest znany na całym świecie! Do tego ciekawe Muzeum Baskijskie i wystawne Muzeum Sztuk Pięknych.

Najważniejszym punktem kulturalnej sceny Bilbao jest Aste Nagusia, kiedy to przez dziewięć dni w sierpniu biuro burmistrza organizuje pokaz fajerwerków działań kulturalnych. W ostatnim dniu festiwalu palone są ogromne kukły bohaterów festiwalu, podobnie jak w karnawale Mardi Gras.

Bilbao: Wybierz hotel

Zaragoza

Zaragoza

Starożytna stolica Królestwa Aragonii jest do dziś majestatyczna i bogata. Miała swoich modernistów, którzy budowali niesamowite domy (nie gorsze niż Gaudi w Barcelonie). La Casa de los Azulejos, na przykład, jest uderzającym i niezwykłym budynkiem z wykwintnymi mozaikowymi płytkami.

Największym wydarzeniem w mieście jest Festiwal Pilar, odbywający się co roku 12 października, który wypełnia wszystkie główne place i ulice miasta.

W sercu Saragossy znajdują się ruiny rzymskiego teatru, co nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę, że miasto zostało założone przez cesarza Oktawiana Augusta. Saragossa znalazła też miejsce w nowoczesnym biznesie międzynarodowym. W 2008 roku odbyło się tu Expo Zaragoza.

Zaragoza: Wybierz hotel

Santiago de Compostela

Do katedry w tym starożytnym mieście prowadzi Droga Świętego Jakuba (El Camino de Santiago), czyli szlak do relikwii Apostoła. O każdej porze roku ścieżką tą wędrują pielgrzymi. Każdy pielgrzym ma na plecaku, lasce lub kapeluszu muszlę przegrzebka, symbol świętego.

Popularny w średniowieczu szlak pielgrzymkowy nabrał dużego znaczenia dla światowej turystyki i jako pierwszy szlak turystyczny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś wielu wędrowców rozbija te setki czy tysiące kilometrów na odcinki i przechodzi je w częściach podczas wakacji.

W Santiago de Compostela religijna i pamiątkowa atmosfera panuje głównie wokół katedry. Poza tym nie różni się zbytnio od innych galicyjskich miast, na każdym kroku ma zabytki, muzea, parki i doskonałą kuchnię.

Santiago de Compostela: Wybierz hotel

Merida

Merida została założona przez Rzymian w 25 roku p.n.e. Teraz jest to małe miasteczko, ale w czasach Rzymian było stolicą prowincji Lusitania, która obejmowała całą zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego. Merida zachowała zarówno swoją rzymską nazwę (Emerita Augusta), jak i rzymski teatr, który jest używany do dziś, goszcząc coroczny festiwal teatru klasycznego.

Atrakcją turystyczną są także chronione przez UNESCO ruiny rzymskiej osady z akweduktem, cyrkiem, mostem, Świątynią Diany i Łukiem Trajana (El conjunto arqueológico de Mérida). Rzymska przeszłość Meridy jest również widoczna w licznych artefaktach z tej epoki, które są regularnie znajdowane przez lokalnych rolników uprawiających swoje pola.

Merida: Wybierz hotel

Granada

Granada

Andaluzyjskie miasto Granada słynie z kompleksu muzealnego La Alhambra i ogrodów Generalife, które górują nad nowoczesnymi budynkami. Muzeum chronione przez UNESCO to fascynujące zwiedzanie wewnątrz i na zewnątrz murów twierdzy. Spacer nie trwa długo, ale daje pojęcie o niedostępności zamku.

Miasto przez długi czas było częścią muzułmańskiego królestwa Nazarí, aż do momentu, gdy katoliccy królowie Fernando i Isabella odbili je podczas rekonkwisty. Warto odwiedzić także renesansową katedrę i Kaplicę Królewską.

Niedaleko Granady polecamy odwiedzić obszar La Alpujarra, gdzie znajdziecie piękne białe wioski na zboczach Sierra Nevada. Jeśli podróżujesz zimą, nie zapomnij o nartach: stoki są tu doskonałe.

Granada: Wybierz hotel

Cordoba

Założone przez Rzymian w II wieku p.n.e. miasto trzech kultur nadal przyciąga turystów z całego świata. Wskazane jest, aby odwiedzić, gdy kwitną drzewa pomarańczowe. Gaj pomarańczowy przed niezwykle pięknym budynkiem jest w pełnym rozkwicie dzięki białym kwiatom, które w dniu ślubu zdobiły włosy hiszpańskich panien młodych.

Zwiedzanie Kordoby zacznij od wspomnianej już Katedry, która zachowała strukturę i wiele dekoracji oryginalnego meczetu. Nie przegap rzymskiego mostu, teatru i świątyni, ani starożytnej, otoczonej murem dzielnicy sefardyjskiej La judería. To nie wszystkie obiekty Światowego Dziedzictwa, które zobaczysz.

Cordoba: Wybierz hotel

Figueres

To małe katalońskie miasteczko jest znane na całym świecie z niezwykłego Teatru-Muzeum Dali. Osada, która powstała przed przybyciem Rzymian, wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, zanim padła łupem Wizygotów. W Figueres zachowały się niektóre budynki z tamtej epoki. Najważniejszym zabytkiem architektury wizygockiej jest wieża Gorgol (Galatea), którą Dali przekształcił w budynek muzeum.

W mieście urodził się sam Dali, a jeden z placów nosi obecnie imię artysty i jego żony Eleny Diakonowej, która przeszła do historii jako Gala (Plaça Gala i Salvador Dalí). W Figueres są inne ciekawe miejsca, ale to kolekcja sztuki w tym surrealistycznym labiryncie przyciąga większość hiszpańskich i zagranicznych turystów.

Figueres: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEFIGUERES: CO ZOBACZYĆ W MIEŚCIE DALEGO?

Salamanca

Starożytna osada założona na tym terenie jeszcze w epoce żelaza rozrosła się w miasto uniwersyteckie z młodzieńczą atmosferą. Miejscowy uniwersytet jest najstarszy w Hiszpanii i przyjmuje studentów od 1218 roku. W ciągu swojej 2700-letniej historii Salamanka widziała wielu zdobywców, ale przez ostatnie 500 lat dominuje tu prawdziwy kastylijski duch.

Świątynie, klasztory i budynki świeckie zaprojektowane przez najsłynniejszych hiszpańskich architektów są chronione przez państwo i UNESCO. Należy do nich na przykład La Casa de las Conchas, znana ze swojego nietypowego wyglądu.

Na głównym placu Salamanki (Plaza Mayor) bardzo młodzi ludzie uczęszczający na uniwersytet przechadzają się od baru do baru w poszukiwaniu darmowych przekąsek. Tutaj można zjeść posiłek nie zamawiając nic poza napojem, ponieważ w zestawie znajdują się obfite tapas, które są znacznie większe niż madryckie przysmaki.

Salamanca: Wybierz hotel

Wymieniliśmy najpiękniejsze i najciekawsze miasta, ale La Coruña nad Oceanem Atlantyckim, León z majestatyczną katedrą i Oviedo, miejsce urodzenia królowej Letycji, nie mieszczą się w pierwszej dwudziestce. A w całej Hiszpanii rozsianych jest wiele mniej znanych perełek! Dołożymy wszelkich starań, aby przedstawić Ci najlepsze miejsca. Nie wahaj się pisać w komentarzach, aby powiedzieć nam, o jakich miastach chciałbyś przeczytać.

Wspaniałej podróży do Hiszpanii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *