» Europa » Hiszpania » Barcelona » Tradycje świąteczne w Barcelonie

Tradycje świąteczne w Barcelonie to bożonarodzeniowe przysmaki, „kataloński” rytuał dawania prezentów i wielu innych atrakcjach. Na miesiąc przed świętami ludzie z miasta dekorują swoje domy, tworząc magiczną atmosferę. Chciałbyś to zobaczyć? Zapewniamy, że Barcelona jest pełna niespodzianek i zaskakujących miejsc, dlatego polecamy spędzenie tam świąt Bożego Narodzenia. Oficjalny okres świąteczny trwa tutaj od 22 grudnia do 7 stycznia. Pamiętaj, żeby długo nie zwlekać i jak najwcześniej zarezerwować apartament w Barcelonie. Ponieważ później może już nie być wolnych miejsc.

Wybierz hotel w Barcelonie

» Czytaj takżeJak zaplanować idealny wypad do Barcelony?

Tradycje świąteczne

W języku katalońskim Ojciec Christmas to „Papa Noel”. Natomiast Boże Narodzenie tłumaczy się jako „Nadal” i jest obchodzone w Barcelonie, (jak wszędzie w Europie) w nocy z 24 na 25 grudnia. Katalończycy świętują ten czas z rodziną, przy uroczystej kolacji i z masą niespodzianek. Przygotowania do rytuału rozdawania prezentów rozpoczynają się już na tydzień przed głównym świętem. Co ciekawe, choć w kulturze katalońskiej istnieje Papa Noel, dzieci nie otrzymują od niego zabawek i słodyczy. Ponieważ rozdaje je przystojny bohater zwany Tiò.

  • Tiò - bohater świąt

    Tiò to w rzeczywistości kłoda z nogami i uroczą twarzą przypominającą elfa, zwykle owinięta w koc i nosząca na głowie czerwoną czapkę. By go nakarmić, dzieci wkładają do dziennika cukierki, orzechy i inne smakołyki. Każdego dnia w ciągu tygodnia rodzice zastępują małe Tiò ich powiększonymi kopiami. Do Wigilii postać „wyrasta” do imponujących rozmiarów. Wtedy dzieci śpiewają specjalną piosenkę i uderzają patykiem w magiczną kłodę, po czym zrzucane są dla nich długo wyczekiwane prezenty. Ten rytuał jest przeprowadzany we wszystkich katalońskich rodzinach, a dzięki jego starości każde dziecko w Barcelonie wie, co się robi z Tiò.

  • Caganer

    Innym ciekawym zwyczajem w Barcelonie jest caganer (caganer lub dosłownie „serun”). To figurka mężczyzny z opuszczonymi spodniami, który chce się odlać. Umieszcza się ją w mieszkaniach przed Nowym Rokiem, ponieważ uważa się, że statuetki te przynoszą sukces i bogactwo. Tradycja ta trwa od wieków, dlatego caganer stał się nie tylko symbolem świąt Bożego Narodzenia w Katalonii, ale także symbolem Barcelony. Można go znaleźć nawet w postaci światowych gwiazd piłki nożnej, czy polityków.

Jeśli chcesz poznać tradycje świąteczne Katalończyków, zacznij od wczucia się w kataloński klimat. Przede wszystkim skorzystaj z lokalnych atrakcji, których tutaj nie brakuje. Wybierz się na piesze wycieczki po Barcelonie i wypłyń w rejs z przekąskami i cavą. Co więcej, zobacz świąteczne iluminacje miasta.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc, które warto zwiedzić w Barcelonie

Tradycje świąteczne w Barcelonie – katalońskie dania

Do wyjątkowej katalońskiej tradycji należy również osobliwe świąteczne menu. Jednym z głównych dań na stole jest zupa Escudella. To rosół, który przygotowuje się z jednego dużego klopsa, ciecierzycy i innych warzyw, a następnie zakrywa makaronem w kształcie muszli i podaje, ale tylko 25 grudnia.

Katalończycy są znani z tego, że są wielkimi fanami słodyczy, więc w Boże Narodzenie, oprócz tourron (nugat i orzechy), rozpieszczają się ciastem El tortell. Ten przysmak wypełniony kremem migdałowym lub marcepanem wypiekany jest w kształcie pierścienia. Tajemnica tortu tkwi w małej grze. Otóż po zrobieniu tortownicy El, wkłada się do niej małą figurkę króla, a następnie już upieczony deser kroi się na kawałki, których liczba zależy od liczby gości. Dalej osoba, która zdobędzie figurkę, nazywana jest „królem nocy” i zostaje zwolniona z wszelkich prac domowych podczas świąt.

Jeśli chciałbyś spróbować prawdziwych, katalońskich słodyczy, polecamy czekoladową wycieczkę po Barcelonie. Możesz również wybrać mniej słodką opcję z lokalnymi przekąskami i napojami. I wreszcie koniecznie spróbuj lekcji hiszpańskiego gotowania pod okiem szefa kuchni. Pozostałe kulinarne propozycje znajdziesz pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie smacznie i niedrogo zjeść w Barcelonie?

Jarmark bożonarodzeniowy

Innym wydarzeniem, ważnym w tworzeniu świątecznej atmosfery, są targi prezentów w Barcelonie. Główny z nich znajduje się przed katedrą w Dzielnicy Gotyckiej i otwiera się 20 listopada. Znajdziesz tu wszystkie  rozmiary figurek Tiò, caganer i szopkę biblijną przedstawiającą narodziny Jezusa Chrystusa. Tę ostatnią zwyczajowo wypełnia się różnymi postaciami zwierząt, ogrodem warzywnym, domami i przedmiotami gospodarstwa domowego.

Na jarmarku bożonarodzeniowym można również kupić turron (hiszpański nugat) i kadzidło wypełnione kwiatami, owocami i przyprawami np. cynamonem czy kardamonem. Kadzidełka są zawieszane przy wejściu do mieszkania, aby goście mogli poczuć aromat owoców i wczuć się w świąteczny nastrój. Inne mniejsze targi bożonarodzeniowe można znaleźć w pobliżu Sagrada Familia, w Port Well, na głównej ulicy turystycznej Larambla i na Placa España. Jeśli masz więcej czasu, koniecznie wybierz się na wycieczkę do wioski bożonarodzeniowej Noel w Le Barcarès. Na pewno Ci się spodoba, a świąteczny tętniący życiem klimat od razu Cię porwie!

Kiedy będziesz w mieście w czasie Świąt Bożego Narodzenia, nie omieszkaj wstąpić na ulice handlowe i kupić na pamiątkę małe Tiò lub tabliczkę na drzwi z napisem „Bon Nadal”, co znaczy „Wesołych Świąt”. Katalońska tradycja świętowania Nadala jest zdecydowanie warta odwiedzenia i sprawdzenia. Bajka o Toni i Papie Noelu spodoba się wszystkim bez względu na wiek.

Życzymy niezapomnianego okresu świątecznego i Wesołych Świąt!

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze targi w Barcelonie: Lista Top 5

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *