Tradycje świąteczne w Barcelonie

,
Barcelona

Barcelona jest pełna niespodzianek i zaskakujących miejsc, dlatego polecamy spędzenie tam świąt Bożego Narodzenia: spróbowanie tradycyjnych świątecznych przysmaków, wzięcie udziału w „katalońskim” rytuale dawania prezentów i wielu innych atrakcjach. Na miesiąc przed świętami ludzie dekorują swoje domy, tworząc magiczną atmosferę. Oficjalny okres świąteczny trwa od 22 grudnia do 7 stycznia, ale nie oznacza to, że Katalończycy nie pracują w tych dniach.

» Czytaj takżeJak zaplanować idealny wypad do Barcelony?

Tradycje świąteczne

Ojciec Christmas nazywa się „Papa Noel” w języku katalońskim, podczas gdy Boże Narodzenie tłumaczy się jako „Nadal” i jest obchodzone w Barcelonie, jak wszędzie w Europie, w nocy z 24 na 25 grudnia z rodziną, uroczystą kolacją i masą niespodzianek. Przygotowania do rytuału rozdawania prezentów rozpoczynają się na tydzień przed głównym świętem. Choć w kulturze katalońskiej istnieje Papa Noel, dzieci nie otrzymują zabawek i słodyczy od niego, lecz od przystojnego bohatera zwanego Tiò.

Tio

Jest to kłoda z nogami i uroczą twarzą przypominającą elfa, zwykle owinięta w koc i nosząca na głowie czerwoną czapkę. Dzieci wkładają do dziennika cukierki, orzechy i inne smakołyki, aby nakarmić postać. Każdego dnia w ciągu tygodnia rodzice zastępują małe Tio ich powiększonymi kopiami. Do Wigilii postać „wyrasta” do imponujących rozmiarów. Dzieci śpiewają specjalną piosenkę i uderzają patykiem w magiczną kłodę, po czym zrzucane są dla nich długo oczekiwane prezenty. Ten rytuał jest przeprowadzany we wszystkich katalońskich rodzinach, a dzięki jego starości każde dziecko w Barcelonie wie, co się robi z Tiò.

Innym ciekawym zwyczajem jest caganer (caganer lub dosłownie „serun”) – figurka mężczyzny z opuszczonymi spodniami, który chce się odlać. Umieszcza się je w mieszkaniach przed Nowym Rokiem, ponieważ uważa się, że statuetki te przynoszą sukces i bogactwo. Tradycja ta trwa od wieków, dlatego caganer stał się nie tylko symbolem świąt Bożego Narodzenia w Katalonii, ale także symbolem Barcelony. Można go znaleźć nawet w postaci światowych gwiazd piłki nożnej, polityków, itp.

Barcelona: Wybierz hotel

Dania tradycyjne

Dania tradycyjne

Do wyjątkowej, katalońskiej tradycji, należy również osobliwe świąteczne menu. Escudella to świąteczna zupa, jedno z głównych dań na stole. Rosół, który przygotowuje się z jednego dużego klopsa, ciecierzycy i innych warzyw, zakrywa się makaronem w kształcie muszli i podaje, ale tylko 25 grudnia.

» Czytaj takżeGdzie smacznie i niedrogo zjeść w Barcelonie?

Katalończycy są znani z tego, że są wielkimi fanami słodyczy, więc w Boże Narodzenie, oprócz tourron (nugat i orzechy), rozpieszczają się ciastem El tortell. Ten przysmak wypiekany jest w kształcie pierścienia i wypełniony kremem migdałowym lub marcepanem. Tajemnica tortu tkwi w małej grze: po zrobieniu tortownicy El, wkłada się do niej małą figurkę króla, a następnie już upieczony deser kroi się na kawałki, których liczba zależy od liczby gości, a osoba, która zdobędzie figurkę, nazywana jest „królem nocy” i zostaje zwolniona z wszelkich prac domowych podczas świąt. Jeśli chciałbyś spróbować prawdziwych, katalońskich słodyczy, polecamy wycieczkę po historycznych cukierniach Barcelony; możesz zapisać się tutaj.

Jarmark bożonarodzeniowy

jarmark bożonarodzeniowy

Innym wydarzeniem, które odgrywa ważną rolę w tworzeniu świątecznej atmosfery, są targi prezentów w Barcelonie, których główny z nich znajduje się przed katedrą w Dzielnicy Gotyckiej. Zazwyczaj otwiera się on 20 listopada. Znajdziesz tu wszystkie figurek rozmiary Tiò oraz caganer i szopkę biblijną przedstawiającą narodziny Jezusa Chrystusa. W Katalonii zwyczajowo ustawia się taką dekorację i wypełnia ją różnymi postaciami zwierząt, ogrodem warzywnym, domami i przedmiotami gospodarstwa domowego. Umieszczenie ukochanych Haganów w szopce też nie jest uważane za zły interes.

» Czytaj takżeNajlepsze targi w Barcelonie: Lista Top 5

Na jarmarku można kupić turron i kadzidło wypełnione kwiatami, owocami i przyprawami, cynamonem czy kardamonem. Kadzidełka są zawieszone przy wejściu do mieszkania, aby goście mogli poczuć aromat owoców i wczuć się w świąteczny nastrój. Mniejsze targi można znaleźć w pobliżu SagradaFamilia, w Port Well, na głównej ulicy turystycznej Larambla i na PlacaEspaña.

Kiedy będziesz w mieście w czasie Świąt Bożego Narodzenia, nie omieszkaj wstąpić na ulice handlowe i kupić na pamiątkę małe Tiò lub tabliczkę na drzwi z napisem „Bon Nadal”, co oznacza „Wesołych Świąt”.

Katalońska tradycja świętowania Nadala jest zdecydowanie warta odwiedzenia i sprawdzenia. Bajka o Toni i Papie Noelu spodoba się wszystkim bez względu na wiek.

Życzymy Państwu niezapomnianego okresu świątecznego i Wesołych Świąt!