10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

,
Katedra Notre Dame

W Paryżu znajduje się kilkaset kościołów, jednak są wśród nich takie, które zna się chyba od dzieciństwa. O katedrze Notre Dame opowiadał nam Victor Hugo, o kościele św. Genowefy możemy przeczytać u Aleksandra Dumasa, a w Saint-Sulpice rozgrywa się akcja powieści „Kod Leonarda da Vinci”. Wybraliśmy dla Ciebie 10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu, które na pewno warto odwiedzić.

Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame

Notre-Dame de Paris to najbardziej znana świątynia w całej Francji. Jej budowa rozpoczęła się w 1163 roku pod przewodnictwem biskupa Maurice de Sully i została zakończona dopiero w 1345 roku. Architektura katedry łączy dwa style – wczesny i późny gotyk. Sama katedra ma 35 metrów wysokości, a dzwony znajdują się na wysokości 69 metrów.

Katedra była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To właśnie tu w 1239 roku Ludwik IX przekazał duchowieństwu koronę cierniową Jezusa Chrystusa. W paryskiej katedrze Notre Dame 2. grudnia 1804 roku został koronowany Napoleon Bonaparte, a w 1944 roku śpiewano psalmy na cześć wyzwolenia Paryża.

Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II

Stacja metra: Saint-Michel

» Czytaj takżeNotre Dame w Paryżu: interesujące fakty, które warto poznać przed zwiedzaniem katedry

Bazylika Sacre-Coeur

Bazylika Sacre-Coeur

Bazylika Sacre-Coeur, znana także jako bazylika Najświętszego Serca, została zbudowana w latach 1875-1914 na Montmartre. Po przegranej Francji w wojnie z Prusami w latach 1870-1871 wielu przedstawicieli duchowieństwa dużo mówili o upadku moralnym społeczeństwa, co było z jednym z powodów zbudowania bazyliki. Zdecydowano, że stanie się ona symbolem upamiętniającym ofiary wojny.

Wysokość wieży bazyliki to 83 metra. Do momentu budowy wieży Eiffla była ona najwyższym punktem w Paryżu. Na portyku stoją duże pomniki Joanny d’Arc i Ludwika IX na koniach. Kręte schody składające się z 237 stopni doprowadzą Cię do galerii, z której przy dobrej pogodzie możesz liczyć na przepiękny widok rozciągający się aż na 30 km.

Adres: 35 Rue du Chevalier de la Barre

Stacja metra: Château Rouge

Kościół Saint-Sulpice

Kościół Saint-Sulpice

L’église Saint-Sulpice to kościół w 6-tej dzielnicy Paryża. Data rozpoczęcia jego budowy nie jest dokładnie znana. Przyjmuje się jednak, że przypada ona na 1646 roku, podczas gdy prace nad nią zostały zakończone w 1870 roku.

12 października 1822 roku w kościele odbył się ślub Victora Hugo i Adeli Foucher. W krypcie pochowano natomiast wiele wybitnych francuskich osobowości.

Adres: 2 Rue Palatine

Stacja metra: Saint-Sulpice, Saint-Germain-des-Prés, Odéon, Mabillon

Bazylika Saint-Denis

Bazylika Saint-Denis

Basilique Saint-Denis to gotycki kościół w podparyskim miasteczku Saint-Denis, które znajduje się 5 km od stolicy Francji. Pierwszy kościół zbudowano tu w latach 1137-1144 na miejscu starorzymskiego cmentarza. W Saint-Denis spoczywają ciała prawie wszystkich francuskich królów, począwszy od zmarłego w 638 roku Dagoberta.

Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, Saint-Denis

Stacja metra: Basilique de Saint-Denis, Saint-Denis – Porte de Paris

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich

Sainte-Chapelle (Święta Kaplica)

Sainte-Chapelle (Święta Kaplica)

Sainte-Chapelle to kaplica ściśle związana z pałacem, która została wybudowana na wyspie Cite według życzenia króla św. Ludwika. Sainte-Chapelle miało być miejscem przechowywania relikwii świętych zebranych przez krzyżowców podczas grabieży w Konstantynopolu. Główną cechą architektury budowli są ogromne witraże, z których prawie w całości składają się ściany.

Adres: 8 Boulevard du Palais

Stacja metra: Saint-Michel – Notre-Dame, Châtelet

Sobór Aleksandra Newskiego

Sobór Aleksandra Newskiego

Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky to cerkiew prawosławna w 8-ej dzielnicy Paryża, która należy do Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Została ona zbudowana z inicjatywy księdza Josifa Wassiliewa, który pracował w ambasadzie rosyjskiej. Prace nad budową świątyni trwały od 1847 do 1861 roku. Budowla znajduje się na planie krzyża greckiego, a jej pięć kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa otoczonego przez ewangelistów.

Adres: 12 Rue Daru

Stacja metra: Ternes, Courcelles, Monceau

Opactwo św. Genowefy i Panteon

Opactwo św. Genowefy i Panteon

Abbaye Sainte-Geneviève to jeden z głównych klasztorów w Paryżu do czasów Rewolucji Francuskiej. Legendy głoszą, że to właśnie modliła się św. Genowefa – patronka Paryża. W latach 1758-1790 na życzenie Ludwika XV w pobliżu opactwa powstał nowy ogromny budynek sakralny – Panteon, który później przekształcono w grób najwybitniejszych osobowości francuskich.

Z dawnego klasztoru do dzisiaj zachowała się wieża Clovis i kilka innych elementów.

Adres: 17 Rue Descartes

Stacja metra: Jussieu, Maubert – Mutualité

Kościół św. Magdaleny

Kościół św. Magdaleny

L’église de la Madeleine to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli neoklasycznego stylu architektonicznego, która znajduje się na liście najczęściej odwiedzanych kościołów we francuskiej stolicy. Budowa tego kościoła trwała 85 lat – od 1763 do 1842 roku, co spowodowane było zmianami politycznymi, które wtedy wstrząsnęły Francją. Ołtarz kościoła zdobią przepiękne rzeźby przedstawiające św. Marię Magdalenę w otoczeniu aniołów.

Adres: Place de la Madeleine

Stacja metra: Madeleine

Katedra św. Ludwika (Katedra Pałacu Inwalidów)

Katedra św. Ludwika

Cathédrale Saint-Louis-des-Invalides to część dużego zabytku architektonicznego zbudowanego pierwotnie jako pensjonat dla weteranów wojennych. W 1676 roku francuski minister wojny zaproponował, aby przyłączyć ten obiekt do całego kompleksu. Katedra została otwarta w 1679 roku. Podczas codziennej mszy odbywającej się w niej brali w niej udział wszyscy żołnierze przebywający w Pałacu Invalides.
Katedra św. Ludwika to jedyna z francuskich budowli sakralnych, które nieustannie zdobione są flagami narodowego. Według starej tradycji, to właśnie tam też przywożono sztandary pokonanych wrogów.

Adres: 129 Rue de Grenelle

Stacja metra: Varenne, La Tour-Maubourg, École Militaire, Saint-François-Xavier

Kościół św. Eustachego

Kościół św. Eustachego

Katedra zbudowana na cześć świętego Eustachego między XVI a XVII wiekiem, w pobliżu centrum handlowego „Forum de l’Al”. Świątynia znana jest z połączenia kilku stylów architektonicznych: gotyckiego, renesansowego i klasycznego. St Eustache był katedrą dworską w okresie monarchów w Luwrze, a jego oratorium jest uważane za największe we Francji.

Adres: 2 Imp. Saint-Eustache

Stacja metra: Châtelet–Les Halles, Étienne Marcel

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *