Podróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

,
Podróż do Rzymu

Poznaj tajniki przyjemnego i bezpiecznego spędzania wakacji, aby Twoja podróż do Rzymu była niezapomniana.

Bezpieczeństwo w Rzymie

Bezpieczeństwo w Rzymie

Aby uniknąć kradzieży i nieszczęśliwych wypadków, pamiętaj, aby trzymać dokumenty, karty kredytowe i gotówkę w różnych miejscach: kieszeniach, wkładkach, torebkach i etui na klucze.

Część pieniędzy lepiej zostawić w pokoju hotelowym (w walizce lub sejfie). W rzeczywistości Włochy nie są tak przestępcze i niebezpieczne, jak nam się wmawia. Jednak w każdym miejscu turystycznym na świecie są kieszonkowcy i złodzieje, zwłaszcza w popularnych, zatłoczonych miejscach.

» Czytaj takżeNiebezpieczne miejsca i dzielnice Rzymu

Wybierz odpowiednie buty

Wybierz odpowiednie buty

Na długie spacery po Rzymie zakładaj tylko wygodne buty. Poza sporymi odległościami do pokonania na piechotę, szczególnym wyzwaniem będą drogi i alejki Wiecznego Miasta, z zabytkowym brukiem, który jest całkowicie niewygodny do chodzenia na wysokich obcasach, platformach lub w butach na cienkiej podeszwie. A miasto ma niezliczoną ilość nieprawidłowości: Rzym nie na darmo jest znany jako „miasto z siedmioma wzgórzami”.

Fontanny do picia w Rzymie

Fontanny do picia w Rzymie

Aby uniknąć niekończącego się kupowania wody pitnej w supermarketach lub sklepach turystycznych (przy okazji, jedna butelka 0,5 l kosztuje 2-3 euro), można po prostu kupić raz dużą butelkę wody. Możesz też chodzić dookoła z własną wodą, czerpiąc tyle wody, ile chcesz z rzymskich fontann: jest ich mnóstwo w całym mieście, szukaj małych fontann z kranami w kształcie dziurek od nosa. I nie martw się, nie zatrujesz się nią – to krystalicznie czysta woda z górskich źródeł.

Gdzie zjeść w Rzymie?

Gdzie zjeść w Rzymie?

Jak zjeść pyszny posiłek w centrum Rzymu nie wydając zbyt wiele? Nie jedz w restauracjach w pobliżu Panteonu, Koloseum, Placu Hiszpańskiego i Fontanny di Trevi. W takich miejscach zazwyczaj:

  • jest niesmaczne;
  • zapłacisz dwa lub trzy razy więcej.

Wystarczy jednak skręcić za róg w cichą uliczkę, a zaskoczy Cię różnorodność niedrogich restauracji z niewiarygodnie smacznym włoskim jedzeniem, ukrytych przed wzrokiem. Jeśli chodzi o ceny, sprawdź menu na zewnątrz restauracji, którą lubisz.

» Czytaj także10 najlepszych pizzerii w Rzymie

Śniadanie w stylu Dolce Vita

Śniadanie w stylu Dolce Vita

Chcesz zjeść pyszne włoskie śniadanie w Rzymie? Wtedy wejdź do jakiegokolwiek uroczego baru, który napotkasz i odważ się zamówić świeże słodkie ciasto (cornetta/croissant, brioche, chambella lub cokolwiek innego) wraz z pysznym gorącym cappuccino z soczystą mleczną pianką. Doświadczenie all’italiana jest gwarantowane.

Musisz przyzwyczaić się do tego, że „bar” we Włoszech to kawiarnia, a nie miejsce, w którym pije się alkohol. Przy okazji, radzimy przyjść do baru wcześnie, około 7-8 rano, ponieważ o tej porze na ladach jest ogromny wybór różnych słodkich ciastek z najróżniejszymi nadzieniami. Do 10 lub 11 rano niewiele już zostanie.

Specyfika pogody

Specyfika pogody

Na wiosenną wycieczkę do Rzymu wybierzcie się od połowy kwietnia do maja (deszcze już przeszły), a latem od czerwca do połowy lipca (z nieznośnymi upałami).

Wrzesień do połowy listopada jest również dobry. Po listopadzie następuje pora deszczowa. Najlepszym czasem na poznanie zimowego Rzymu jest okres od końca grudnia do lutego (termometr wskazuje około +10, wiatr jest zimny, a słońce już grzeje).

Kolejna ważna wskazówka dla turysty: w Rzymie zawsze ubieraj się na cebulkę, dzięki czemu możesz się ubierać/rozbierać w zależności od zmian temperatury w ciągu dnia.

Jak uniknąć kolejek do zabytków?

Jak uniknąć kolejek do zabytków?

Rzym i jego mieszkańcy budzą się wcześnie, około 6-7 rano. Tłumy turystów wyległy jednak na ulice Wiecznego Miasta już około 10 rano.

Tak więc, aby uchwycić Fontannę di Trevi, Koloseum i Piazza Española bez tysięcy turystów wokół, wystarczy wstać o świcie. W tym samym czasie można znacznie szybciej kupić bilety wstępu.

» Czytaj także20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Strzeżcie się natrętnych kwiaciarek!

Strzeżcie się natrętnych kwiaciarek

Jak w każdej innej turystycznej mekce, w centrum Rzymu roi się od bliskowschodnich handlarzy, którzy sprzedają Ci swoje towary (kwiaty, zabawki, bibeloty, chusty, torebki).

Szczególnie bezczelni potrafią być w przypadku kwiatów: najpierw wkładają je do rąk Twoich lub Twojego towarzysza z napisem „to prezent”, a potem żądają 5 euro za 3 malutkie różyczki. To nieprzyjemna sytuacja, prawda? Więc po prostu zignoruj to i odejdź.

Taksówki w Rzymie nie są tanią przyjemności

Taksówki w Rzymie nie są tanią przyjemności

W domu przyzwyczailiśmy się, że taksówki są wygodnym i dość tanim sposobem przemieszczania się. Dlatego wielu turystów, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Rzymu, jest zaskoczonych ceną taksówki.

» Czytaj takżeTaksówki w Rzymie: ile kosztują i jak z nich korzystać

Nawet krótka podróż z 10-15 minut będzie kosztować około 20-30 euro, a w drodze z lotniska do centrum miasta przygotować się do układania i wszystkie 60-70 euro (w ogóle, z lotniska jest lepiej zamówić transfer w stałej cenie).

W razie potrzeby dobrze jest skorzystać z autobusu, metra lub pociągu. Centrum Rzymu można wygodnie zwiedzać na piechotę.

Jeśli chodzi o transport: bilety na metro i autobusy można kupić w automatach na stacjach metra, kioskach lub tabakierniach (kioski z tabliczką „T”).

Bilety kosztują 1,50 euro każdy i są ważne przez 100 minut od momentu rozpoczęcia korzystania z nich.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

Kup bilety na zwiedzanie zabytków Rzymu online

Kup bilety na zwiedzanie zabytków Rzymu online

Nie musisz stać w godzinnych kolejkach po bilety do głównych atrakcji Rzymu, jeśli kupisz je wcześniej przez Internet. Na przykład bilety wstępu do Koloseum i na Forum Romanum można kupić pod tym linkiem.

Przestrzeganie tych wskazówek sprawi, że Twoje wakacje w Rzymie będą 10 razy przyjemniejsze, łatwiejsze i beztroskie.

Buon viaggio!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *