Muzeum Pabla Picassa w Paryżu

,
Muzeum Pabla Picassa w Paryżu

Hôtel Salé uważa się za niezwykły i najbardziej ekstrawagancki z wszystkich budynków paryskich XVII wieku. Budynek na przestrzeni wieków często zmieniał swoich właścicieli, jednak tak naprawdę nikt w nim nie mieszkał. Pomieszczenia zasadniczo wynajmowane były prestiżowym instytucjom. Hôtel Salé wybudowano dla Pierra Auberta, który wzbogacił się w latach 1630-1640, z powodzeniem żeniąc się i podnosząc podatek od soli w formie jednorazowej opłaty, jaką należałoby pokryć na cześć króla. Właśnie to dało hotelowi nazwę Salé („słony” w języku francuskim). Fasada rezydencji wykonana została w stylu włoskiego baroku. Można z niej przejść na dwór podzielony na dwie części prostopadłe względem skrzydła, które oddzielają główne wejście od wejścia z dworu. Od 1790 do 1974 roku rezydencja była kilka razy sprzedawana, a ostatecznie, po upływie około roku od śmierci Pabla Picasso, postanowiono w nim utworzyć muzeum z dziełami tego wielkiego artysty – inicjatora kubizmu.

Kolekcja Muzeum Picassa w Paryżu

Narodowe Muzeum Picassa zaczęło przyjmować odwiedzających w październiku 1985 roku. Otwarcie wystawy dzieł tego wielkiego artysty było poprzedzone długimi, 11-letnimi, pracami renowacyjnymi. Meble w salach wystawowych, których jest około 50. zostały specjalnie zaprojektowane przez Diega Giacometti. Brązowe ławy, krzesła i stoły i dodatki do różnych lekkich elementów dekoracyjnych wykonano z brązu i żywicy.

Kolekcję Muzeum Picassa tworzą najważniejsze dzieła tego wspaniałego artysty. Część prac została przekazana muzeum przez spadkobierców Picassa, a część trafiła d niego od rządu francuskiego jako podatek od spadku. Bogata kolekcja obrazów mistrza kubizmu liczy prawie 300 obrazów. Tworzą ją wszystkim znane obrazy w stylu kubistycznym, prace o tematyce wojennej, obrazy przedstawiające wojnę domową w Hiszpanii, jak również szereg obrazów i rzeźb z okresu okresu pop-art z lat 50-tych, które artysta stworzył podczas ostatniej dekady swojego życia pod wpływem starszych mistrzów.

Dziedzictwo kulturowe hiszpańskiego i francuskiego artysty przedstawione zostało w muzeum poprzez staranny wybór rzeźb, ceramiki i innych przedmiotów, które przez wiele lat były przechowywane w różnych pracowniach Picassa. Obszerną kolekcję artysty tworzy też około 250 rzadko spotykanych przedmiotów, takich jak kubistyczne projekty. Wśród licznych eksponatów muzealnych można znaleźć:

  • fotografie;
  • grawerowanie;
  • publikacje;
  • rękopisy;
  • książki;
  • dokumenty.

Godziny otwarcia Muzeum Picassa

Od wtorku do piątku: od 10:30 do 18:00.

Od soboty do niedzieli: od 9:30 do 18:00.

Podczas świąt francuskich: od wtorku do niedzieli od 9:30 do 18:00.

Muzeum zamknięte jest w poniedziałki, 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja.

Ostatnie wejście do muzeum o godzinie 17:15. Muzeum zaczyna zamykać się o 17:40. 24 i 31 grudnia zamykanie muzeum rozpoczyna się o 16:40.

» CZYTAJ TAKŻEMusée Guimet — sztuka azjatycka w Paryżu

Cena biletu

Cena regularna: 12,50 €

Cena ze zniżką: 11 € (zależy od wystaw i otwartych sal)

Bilet wstępu + wypożyczenie przewodnika audio

Cena regularna: 16.50 €

Cena ze zniżką: 15 €.

Muzeum znajduje się pod adresem Adresу: 5 rue de Thorigny 75003 Paris, w pobliżu stacji metra 1 Saint-Paul, 8 Saint-Sébastien-Froissart, 8 Chemin Vert.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *