10 najbardziej znanych i najpiękniejszych mostów w Paryżu

,
Parijs

W Paryżu nad Sekwaną wznosi się 30 mostów. Najładniejszy z nich to Most Aleksandra III, najstarszy – Nowy Most, a najbardziej romantyczny – Most Sztuk Pięknych. Aby zobaczyć prawdziwe piękno wszystkich z nich, radzimy Ci przepłynąć się po Sekwanie na statku (bilety z wyprzedzeniem możesz kupić tutaj).

» Czytaj także10 polskich miejsc w Paryżu

Most Aleksandra III (Pont Alexandre III)

Most Aleksandra III

Most Aleksandra III został utworzony na początku XX wieku na cześć sojuszu francusko-rosyjskiego, a nazwano go imieniem Aleksandra na cześć zmarłego ojca ówcześnie panującego cesarza. Przecinając Sekwanę, stanowi jedną z głównych atrakcji Paryża i oferuje widok na Pola Elizejskie, Pałac Inwalidów i samą wieżę Eiffla. Najbliższa stacja metra to Invalides.

Nowy Most (Pont Neuf)

Nowy Most

Zabawne nazwanie: Nowy Most to tak naprawdę najstarszy zachowany most w Paryżu. Zbudowano go pod koniec XVI wieku. Pierwszy kamień położył osobiście Henryk IV. Nowy Most przechodzi przez wyspę Cite, na której stoi pomnik Henryka IV zniszczona podczas rewolucji, jednak bardzo szybko odbudowana. Nowy Most stał się bardzo popularnym obiektem wśród Paryżan od razu po zakończeniu budowy, a wszystko dzięki szerokim chodnikom i przepięknym widokom na miasto. Być może z tego powodu, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, przetrwał do dnia dzisiejszego. Najbliższa stacja metra to Pont Neuf.

Most Marie (Pont Marie)

Most Marie

To jeden z najstarszych paryskich mostów. Oryginalnie wykonano go z drewna, jednak w połowie XVII został zniszczony na skutek powodzi, ze względu na którą trzeba było go przebudować. Most nazwano na cześć jego twórcy Christophe Marie, chociaż mało kto już o tym pamięta. Obecnie jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Paryżu. Miejscowa legenda głosi, że osoby, które pocałują się, przepływając pod tym mostem łódką, będą na zawsze ze sobą szczęśliwe. Najbliższa stacja metra to Pont Marie.

Most Sztuk Pięknych (Pont des Arts)

Most Sztuk Pięknych

Most Sztuk Pięknych to idealne miejsce na spotkanie pary zakochanych. Obiekt pełni ważną funkcję praktyczną, łącząc Instytut Francuski z Luwrem. Pont des Arts to pierwszy żelazny most w Paryżu, który całkowicie nadaje się dla pieszych, a latem na nim bardzo często odbywają się pikniki. Ponadto, jak mówi jego nazwa, można spotkać na nim wielu muzyków grających muzykę na żywo i artystów, którzy tworzą unikalną atmosferę. Z mostu rozciąga się przepiękny widok panoramiczny na takie atrakcji, jak wyspa Cite, Luwr, Muzeum Orsay i nie tylko. Wcześniej na tym moście zakochani wieszali symboliczne kłódki, jednak po tym, jak zapadł się on pod ich ciężarem, kłódki zostały usunięte. Najbliższa stacja metra to Louvre Rivoli.

Most Bercy (Pont de Bercy)

Most Bercy

Budowa Mostu Bercy rozpoczęła się w 1832 roku, jednak w połowie XIX wieku postanowiono zrekonstruować, przy czym wtedy znajdował się on poza granicami miasta. Wcześniej osoby, które chciały po nim przejść, musiały zapłacić określoną kwotę. Mosta stał się popularny dzięki piosence „Pod niebem Paryża”, która wspomina o nim. Najbliższa stacja metra to Quai de la Gare.

Most Royal – Most Królewski (Pont Royal)

Most Royal – Most Królewski

Jest to trzeci pod względem lat most w Paryżu. Utworzono go pod koniec XVII wieku i od samego początku traktuje się go jako ważny zabytek architektury tamtych lat. Budowę mostu wspierał król Ludwik XIV, który przeznaczył na niego środki i nadał mu nazwę. Najbliższa stacja metra to Tuileries.

Most Leopolda Sedara Senghora (Passerelle Léopold Sédar Senghor)

Most Leopolda Sedara Senghora

Początkowo most nazywał się inaczej – Most Solferino, jednak pod koniec XX wieku zmienił nazwę na cześć pierwszego prezydenta Senegalu. Wzniesiony został w połowie XIX wieku przez Napoleona III, a pod koniec XX wieku zrekonstruowano i przemianowano go. Najbliższa stacja metra to Tuileries.

Most Simone de Beauvoir  (Passerelle Simone de Beauvoir)

Most Simone de Beauvoir

To stosunkowo „nowy” most paryski, który został oddany do użytku 10 lat temu. Pełni funkcję praktyczną, łącząc XII i XIII dzielnicę. Korzystać mogą z niego tylko piesi i rowerzyści. Z jednej trony możesz zobaczyć słynny park Bercy, a z drugiej Bibliotekę Narodową. Most wygląda bardzo nietypowo: na jego popularność wpływa oryginalna forma w postaci dwóch przecinających się łuków. Najbliższe stacje metra to Quai de la Gare oraz Bercy.

Most l’Alma (Pont de l’Alma)

Most l’Alma

Most został zbudowany w połowie XX wieku jako symbol zwycięstwa Francuzów w bitwie pod Almą stoczonej podczas wojny krymskiej. Związana jest z nim smutna historia dotycząca nieszczęśliwego wypadku, który doprowadził do śmierci księżnej Diany. Po jego drugiej stronie znajduje się nowa rosyjska cerkiew prawosławna. Z mostu możesz podziwiać przepiękny widok na wieżę Eiffla. Najbliższa stacja metra to Pont de l’Alma.

Most Mirabeau (Pont Mirabeau)

Most Mirabeau

Ten most wyróżnia się swoją z pozoru delikatną, wręcz koronkową, konstrukcją. Opiera się on na trzech stalowych łukach. Zobaczysz przy nim cztery symboliczne figury z brązu: Paryż, Nawigację, Handel i Dostatek. Słynny francuski poeta Guillaume Apollinaire napisał nawet wiersz, któremu nadał tytuł „Pont Mirabeau”. Najbliższa stacja metra to Javel-Andre Citroën.

W Paryżu znajduje się o wiele więcej mostów, o których nawet nie wspomnieliśmy. Przespaceruj się po mieście i przepłyń się statkiem po Sekwanie, aby poznać Paryż z innych stron.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *