12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

,
Basilica di San Pietro

Rzym to miasto bardzo szczególne, bowiem bezpośrednio związany jest z narodzinami współczesnej cywilizacji. Jego historyczne dziedzictwo jest bezcenne, a ponadto w sercu włoskiej stolicy znajduje się też Stolica Apostolska Kościoła Katolickiego – Watykan. Aby zwiedzić wszystkie atrakcje Wiecznego Miasta, potrzeba by kilku żyć, a turyści mają zwykle do dyspozycji tylko dwa do trzech dni. Przygotowaliśmy dla przyjezdnych listę 10 najciekawszych świątyń, które należy zwiedzać w Rzymie.

Basilica di San Pietro

To główna świątynia katolicka znajdująca się na terytorium Watykanu. W jej budowie udział brali artyści tacy jak Raphael, Michał Anioł i wielu innych geniuszy renesansu. Wśród obecnych w niej arcydzieł znajdziecie między innymi wspaniałą marmurową rzeźbę „Pieta”, posąg i tron ​​Świętego Piotra. Katedra jest ogromna, jej fasady i wystrój wnętrza zdobią wizerunki Chrystusa i świętych. Ze szczytu kopuły widać Plac Świętego Piotra i panoramę Rzymu.

Basilica di San Pietro

Katedra jest czynna od 7:00 do 18:00 w zimie i do 19:00 w lecie. Wejście na taras widokowy jest otwarte od 8:00 do 16:45 w zimie i do 17:45 w lecie.

Wejście do katedry jest bezpłatne, zazwyczaj stoi przy nim spora kolejka gości, ale przesuwa się ona dość szybko. Przy wejściu goście muszą przejść przez wykrywacz metalu i sprawdzane są ich torby. Nie zabierajcie więc ze sobą dużych plecaków. Konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad, które obowiązują w każdym chrześcijańskim kościele: ręce i nogi powinny być zakryte, mężczyźni muszą w środku ściągnąć nakrycie głowy, a kobiety zakrywać głowę chustką. W szortach, t-shirtach i mini-spódniczkach po prostu nie was nie wpuszczą – to przecież Watykan!

Bilet wstępu do kopuły kosztuje 6 € podczas wspinaczki na piechotę po 551-stopniowych schodach, lub 8 €, jeśli dojdziecie pieszo na wysokość 230 schodków do windy. Wspinaczka jest dosyć ciężka, nie polecamy jej więc osobom starszym i turystów z małymi dziećmi (ponieważ schody są bardzo wąskie, nie da się nawet na nich zawrócić).

Zanim jednak opuścicie Watykan, koniecznie odwiedźcie także Kaplicę Sykstyńską.

Adres: Piazza di San Pietro, 00120, Città del Vaticano.

Stacje metra: Ottaviano i Cipro.

Cappella Sistina

Cappella Sistina

„Drogocenna szkatułka” Watykanu i dawny kościół domowy. Wnętrze kościoła ozdobione jest freskami Botticellego, Pinturicchio, a sklepienie namalowane zostało przez Michała Anioła. Obecnie Kaplica Sykstyńska jest jednym z muzeów Watykanu. W jej pełnym przepychu wnętrzu zbierają się zgromadzenia watykańskie, aby wybrać nowego papieża.

Czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 18:00 (wejście nie później niż o 16:00), w ostatnią niedzielę każdego miesiąca – od 9-00 do 14-00 (wejście nie później niż 12:30). Wycieczkę do kaplicy i innych muzeów w Watykanie zamówicie pod tym linkiem.

Wstęp € 16. Fotografowanie jest zabronione.

Adres: Citta del Vaticano 1, 00120. Stacja metra Ottaviano.

Panteon

Panteon

Unikalna starożytna pogańska świątynia poświęcona wszystkim historycznym rzymskim bóstwom. Z biegiem lat i z nadejściem kościoła chrześcijańskiego, został ochrzczony imieniem Santa Maria (Święta Maria) i Martires (Męczennica). Budynek ten został wybudowany bez okien, w kopule znajduje się jednak otwór o średnicy 9 m, symbolizujący jedność wszystkich świętych. Przez to pojedyncze „okno” przechodzi do wnętrza wielka wiązka światła. W rzymskim Panteonie pochowany został artysta Raphael.

Wstęp do świątyni jest bezpłatny, godziny otwarcia to od 9.00 do 16.00 w zimie i do 18-00 w lecie, w niedzielę do 13-00.

Adres: Piazza della Rotonda, 00186.

Stacja metra Barberini.

Basilica di S.Maria Maggiore

Basilica di S.Maria Maggiore

Ta wczesnochrześcijańska świątynia znajduje się w pobliżu stacji Termini, na wzgórzu Esquiline. Jest jedną z czterech wielkich rzymskich bazylik i jednym z siedmiu rzymskich kościołów katolickich, do których organizowane są pielgrzymki. Zabytkowa budowla jest znakomicie zachowana. We wnętrzu świątyni znajdziecie między innymi przepiękne mozaiki z 5 wieku i sufit pokryty złotem przywiezionym do Europy przez Kolumba. W katedrze mieści się także pierwotna szopka Dzieciątka Jezus, trzy kaplice (Sykstyńska, Sforza i Pawłowa (Borghese)). Turystów przyciąga do kaplicy również jej niebanalny wystrój, a pielgrzymów – papieskie pochówki. Kaplica Pawłowa służy jedynie do modlitwy i nie wolno w niej robić zdjęć.

Bazylika jest czynna codziennie od 7.00 do 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Przy wejściach sprzedawane są bilety wstępu na sale papieskie i do muzeum historycznego (4 €), czynne od 9.00 do 18-30.

Adres: Piazza di Santa Maria Maggiore 42 | Via Liberiana, 27, 00185.

Stacja metra Termini.

Maria della Concezione dei Cappuccini

Maria della Concezione dei Cappuccini

Niewielki kościółek bractwa kapucynów znajduje się obok Fontanny di Trevi. Za skromną ceglaną fasadą kryją się arcydzieła takie jak się płótna Caravaggio i Guido Rini. Główną atrakcją świątyni jest krypta, która obejmuje 6 małych kwater. Jej ściany skomplikowane wzory w barokowym stylu, stworzone z kości czterech tysięcy mnichów, pod sufitem wiszą pokaźne żyrandole zrobione z ludzkich czaszek i fragmentów kręgosłupa. Pozostałości ciał mnichów przeniesiono do krypty w celu jej dekoracji ze starego cmentarza kapucynów w XVIII wieku.

Krypta otwarta jest codziennie o godzinie 9:00 do 19:00 (zwiedzający wpuszczani są do środka do 18:30). Wstęp kosztuje 8.50 €.

Adres: Via Veneto 27, 00187.

Stacja metra: Barberini.

Basilica di San Giovanni in Laterano

Basilica di San Giovanni in Laterano

Główna katedra świata – Świątynia większa (Basilica maior) powstała na cześć Chrystusa Zbawiciela w 324 roku. W katedrze znajduje się kilka cennych zabytków, w niszach jej nawy zobaczycie posągi 12 apostołów.

Świątynia jest otwarta dla zwiedzających od 7:00 do 18:30, a muzeum bazyliki od 10:00 do 17:30, wstęp wolny.

Adres: Piazza di Porta San Giovanni, 4, 00184.

Stacja metra: S. Giovanni.

Basilica di San Paolo fuori le Mura

Basilica di San Paolo fuori le Mura

Kolejna z czterech patriarchalnych świątyń Wiecznego Miasta. Ta ogromna majestatyczna bazylika położona jest na obrzeżach miasta, jednak znajduje się blisko stacji metra. Kościół przyciąga co roku wielu pielgrzymów, ponieważ pod jego arkadami spoczywają relikwie apostoła Pawła. Przed jego fasadą rozciąga się elegancka okolica i zadbany zielony ogród. Kościół cały czas funkcjonuje i turystów jest w nim niewielu.

Godziny otwarcia od 7:00 do 19:00, wstęp bezpłatny.

Adres: Via Ostiense, 186, 00146.

Stacja metra Basilica di San Paolo.

La chiesa del Santissimo Nome di Gesù

La chiesa del Santissimo Nome di Gesù

Wystarczy przejść się na krótki spacer z Placu Weneckiego, aby zobaczyć to 16-wieczne arcydzieło architektury. Znajdziecie w tym kościele niecodzienną kolekcję dzieł sztuki: niesamowite „trójwymiarowe” sufitowe malowidłą, freski Florenckich mistrzów malarstwa renesansowego, posągi 12 apostołów i ikony z XIV i XVII wieku. Mimo jasnego i bogatego wnętrza, fasada kościoła wygląda raczej ascetycznie. Dziś miejsce to traktowane jest jako kościół katedralny i należy do zakonu jezuitów.

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 12:30 i od 16:00 do 19:45, wstęp bezpłatny.

Adres: Piazza del Gesu | Via degli Astalli, 16, 00186.

Stacje metra: Colosseo, Cavour.

Santa Croce in Gerusalemme

Santa Croce in Gerusalemme

Bazylika ta zwraca na siebie uwagę już z zewnątrz przez misternie zdobioną fasadę z herbem papieża i wieloma posągami. W kaplicy świątyni przechowywane są różne chrześcijańskie relikwie: szczątki Świętego Krzyża, kolce korony cierniowej, jeden z gwoździ z ukrzyżowania Chrystusa, palec św Tomasza Apostoła, ciało Antonietty Meo – sześcioletniej dziewczynki, będącej najmłodszą świętą kościoła chrześcijańskiego. Kościół jest częstym celem pielgrzymek chrześcijan.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00. Wstęp bezpłatny.

Adres: Piazza di Santa Croce in Gerusalemme, 12, 00141.

Stacje metra: S. Giovanni i Manzoni.

Santa Maria in Montesanto e Santa Maria dei Miracoli

Santa Maria in Montesanto e Santa Maria dei Miracoli

Zespół architektoniczny w renesansowym stylu, położony na południowej stronie Piazza del Popolo. Bliźniacze kościoły są do siebie niewiarygodnie podobne, ale jeśli przyjrzeć się szczegółom, można znaleźć między nimi wiele różnic.

W kościele Santa Maria dei Miracoli, obejrzycie znakomite freski, stiuki, rzeźby kardynałów, a na ołtarzu cudowny wizerunek Matki Boskiej.

Bazylika mniejsza Santa Maria in Montesanto nazywana też “Kościołem artystów” lub “Miejscem tworzenia sztuki” powstała w 17 wieku. Zwróćcie uwagę na obecny w niej ołtarz Matki Boskiej z Montesanto. Powstanie tej ikony szacuje się na XV wiek, mówi się, że legenda jej powstania napisana została przez 11-letnią dziewczynkę.

Godziny otwarcia: w tygodniu od 10:00 do 12:00 i od 17:00 do 20:00 (tylko w soboty od 10:00 do 12:00, w niedziele od 11:00 do 13:30). Wstęp bezpłatny.

Adres: Piazza del Popolo, Via del Babuino 198.

Stacja metra: Flaminio.

Santa Maria in Cosmedin

Santa Maria in Cosmedin

Ta mała, przytulna bazylika znana jest przede wszystkim przez wielbicieli Audrey Hepburn z filmu „Rzymskie wakacje”. Obok niej, turyści wkładają swoje dłonie w „Usta Prawdy”. Zgodnie z legendą, osoba nieuczciwa jest narażona na wielkie ryzyko: bóstwo może zamknąć usta, pozbawiając kłamcę palców.

Średniowieczny budynek jest również interesującą i oryginalną formą architektoniczną, freskami z XI wieku. W kaplicy świątyni znajdują się relikwie św. Walentego, patrona wszystkich zakochanych.

Kościół jest otwarty dla turystów od 9:30 do 17:00 w zimie i do 18:00 w lecie. Wstęp jest bezpłatny. Jeśli przy jej wejściu zobaczycie kolejki, nie przejmujcie się – to prawdopodobnie chińscy i japońscy turyści czekają, aby spróbować swoich sił w “Ustach Prawdy” i udowodnić czystość swoich intencji.

Adres: Piazza della Bocca della Verità, 18 | 00186. Stacja metra Circo Massimo.

Nie próbujcie zwiedzać wszystkich wymienionych przez nas pięknych i ciekawych miejsc na raz. Poznawanie kolejnych dzieł architektury i sztuki będących dziedzictwem przeszłości jest godną okazją do zorganizowania następnej podróży do Rzymu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *