Trasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

,
Rzym

Drodzy Turyści, W tym artykule postaramy się pomóc Wam zaplanować najlepszą możliwą trasę spaceru po Rzymie i jego zabytkach na 3 dni. Nawet jeśli masz tylko kilka dni na podróż, będziesz w stanie zobaczyć najważniejsze miejsca, które wcześniej widziałeś na zdjęciach.

Skupiliśmy się na zwiedzaniu pieszo, co oczywiście ogranicza liczbę zabytków, które można zobaczyć. Jeśli chcesz zobaczyć wszystko bez konieczności chodzenia pieszo, pomoże Ci w tym piętrowy autobus turystyczny. Jeździ wzdłuż głównych tras turystycznych: wysiądź na dowolnym przystanku, nabierz tempa i jedź do następnego.

Większość atrakcji w mieście jest płatna (choć niektóre są darmowe), a żeby uniknąć stania w kasie lub uzyskania zniżki na wstęp, można od razu kupić kartę turystyczną Rzymu. Transfer jest wliczony w cenę.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia

Pierwszy dzień: Rzym barokowy, renesansowy i postrenesansowy

Piazza del Popolo

Trasa: Piazza del Popolo Pincio Panorama Via Margutta Via del Babuino Via del Corso Piazza España Fontanna di Trevi Piazza Venezia.

Piazza del Popolo jest dobrym punktem wyjścia do zwiedzania Wenecji. Wejście znajduje się przy Bramie Flaminia, która w czasach starożytnych stanowiła wylot ważnej drogi rzymskiej prowadzącej na północ od Rzymu. Jeden z największych rzymskich placów, Piazza del Popolo, wziął swoją nazwę od topoli, które rosły tam w czasach starożytnych.

Na środku placu stoi starożytny egipski obelisk. W Muzeach Watykańskich znajduje się gobelin przedstawiający scenę transportu obelisku z Egiptu do starożytnego rzymskiego portu Civittavecchia. Z tego placu wyruszają coroczne pochody karnawałowe, które odbywają się od XV wieku.

Fani okresu „Dolce Vita” we włoskim kinie powinni być zadowoleni. Na placu znajduje się słynna restauracja Canova, ulubiona restauracja Marcello Mastroianniego, a w niej galeria zdjęć filmowych reżysera.

Po południowej kawie można wspiąć się na Pincio Panorama z filmu „Rzymskie wakacje”.

Po zejściu ze wzgórza Pincio, kierujcie się wzdłuż Via Margutta, gdzie znajdują się liczne pracownie artystyczne, a my sugerujemy lunch w Il Margutta veggy food & art (Via Margutta, 118), za przybliżony rachunek 90€ za dwie osoby.

Po kolacji udaj się na Via del Babuino, gdzie znajdziesz domy mody takie jak Valentino, Chanel i Baldinini. Również tutaj znajduje się sklep MAC (Via del Babuino 124).

Na tej ulicy, której początki sięgają XIII wieku, znajdą coś dla siebie również miłośnicy sztuki. Odwiedź Kościół Anglikański Wszystkich Świętych w Rzymie, gdzie raz w tygodniu wystawiana jest Traviata Verdiego. Adres: Via del Babuino 15.

Piazza España

Przejdź do końca ulicy i zobacz słynne Schody Hiszpańskie (Piazza di Spagna).

Udaj się na pobliską Via della Croce, gdzie przy Via della Croce 25/26 możesz spróbować wyśmienitych włoskich gelato Venchi. Jest to jedna z najlepszych gelaterii w Rzymie, a cena za mały rożek wynosi 2,50 euro.

Na tym etapie spaceru można coś przekąsić, na przykład w Café Ginger przy Via Borgognona 43 (przybliżony rachunek to 40 euro za dwie osoby). W menu znajdują się tradycyjne rzymskie potrawy, takie jak różne rodzaje makaronów, sałatki i smoothies.

» Czytaj także10 najlepszych pizzerii w Rzymie

Skręć w prawo na główną arterię miasta, Via del Corso. Jest to główna ulica turystyczna z licznymi sklepami i oczywiście muzeami.

Warto odwiedzić galerię Doria Pamphilj przy Via del Corso 305, w której znajdują się dzieła Caravaggia, Tycjana i Rafaela. Wstęp do galerii – 12 €, godziny otwarcia 09.30 – 18.30.

Wizyta w słynnej Fontana di Trevi jest obowiązkowym punktem każdego pierwszego dnia w Rzymie. Fontanna przylega do rezydencji Poli, której właścicielką była sama księżna Wołkońska. Idź wzdłuż Via del Tritone, aby dojść do fontanny.

Nie zapomnij prawidłowo wrzucić monety do fontanny. Legenda głosi, że jeśli wrzucisz jedną monetę, wrócisz do Rzymu; dwie monety – spotkasz swoją miłość; a jeśli wrzucisz trzy monety – wkrótce wyjdziesz za mąż.

Na koniec pierwszego dnia udaj się na Piazza Venezia. Pomnik Vittoriano został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch w 1861 roku. W centrum znajduje się konny posąg Emmanuela 2.

Piazza Venezia

Proponujemy udać się na taras widokowy, z którego rozciąga się widok na centrum Rzymu, po którym właśnie spacerowaliście. Wstęp na platformę widokową kosztuje 7€ i jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 09:30 – 18:30 oraz od piątku do niedzieli w godzinach 09:30 – 19:30 (ostatnie wejście o 18:45).

Pierwszy dzień w Rzymie zakończ kolacją w Pizzeria Alle Carrette przy Via della Madonna dei Monti 95 (średni rachunek: 40€ za dwie osoby).

» Czytaj takżePodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

Spacer po proponowanej trasie zajmie Ci około 7-8 godzin, to jest jeśli zwrócisz uwagę na wszystkie zabytki i pobliskie kościoły i ulice). Wszystkie z powyższych miejsc znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, więc warto się przejść, aby w pełni chłonąć piękno centralnej części miasta.

Rzym: Wybierz hotel

Dzień drugi: Starożytny Rzym i świątynie chrześcijańskie

Starożytny Rzym

Trasa drugiego dnia: Muzea Watykańskie Kaplica Sykstyńska Bazylika św. Piotra Koloseum Forum Romanum Wzgórze Palatyńskie Plac Navona

Znasz już częściowo skarby miasta. Czas rozpocząć zwiedzanie starożytnych zabytków Rzymu i przejść przez główne miejsca związane z kulturą chrześcijańską.

Wstań wcześnie i zjedz śniadanie składające się ze świeżych rzymskich ciastek i cappuccino. Swoją drogą, Włosi mają zamiłowanie do kawy. Cappuccino pije się tylko rano; przez resztę czasu jest to czarna kawa.

A teraz ruszaj na swoją małą przygodę, dzień zapowiada się niezapomniany.

» Czytaj takżeOkolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

Pierwszym przystankiem będą Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska. Muzeum czynne jest w godzinach od 9.00 do 17.30, od poniedziałku do soboty (ostatnie wejście o 15.45).

Bilety kosztują 17€ dla dorosłych i 8€ dla dzieci. Kolejki do kas biletowych są ogromne. Jeśli nie jesteś bardzo doświadczonym turystą, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie widziałeś takich kolejek.

Ludzie stoją po 1,5-3 godziny, żeby wejść do środka. Jeśli więc zdarzy się Wam odwiedzić to miejsce w szczycie sezonu (od kwietnia do września oraz święta Bożego Narodzenia), nie szczędźcie kilku dodatkowych euro i kupcie bilety z pierwszeństwem wstępu online – oto link do nich.

Do muzeów można dojechać metrem do przystanku Ottaviano.

Kilka wskazówek dotyczących zwiedzania Muzeów Watykańskich:

  • Przeznacz na nie co najmniej trzy godziny.
  • Jeśli zamierzasz zwiedzać muzea latem, weź ze sobą butelkę wody.
  • Aby wejść do Watykanu należy przestrzegać ścisłego dress code’u: ramiona i kolana muszą być zakryte.
  • Fotografowanie i filmowanie w Kaplicy Sykstyńskiej jest zabronione, nie próbuj omijać tego zakazu, chyba że chcesz dostać grzywnę.

Po wejściu do muzeów, zejdź schodami Bramante na dziedziniec. Belweder zdobi nowoczesna rzeźba „Sfera w kuli”, która symbolizuje związek między naszą planetą a wszechświatem.

Kontrast epok jest tu natychmiast widoczny. Widać rzeźbę z XX wieku i XV-wieczną szyszkę świerkową, która dawniej znajdowała się w Paryżu. W skład muzeów wchodzi wiele sal wystawowych i galerii, w których znajdują się eksponaty z różnych epok i kultur.

Pinacoteca Vaticana

Koniecznie trzeba odwiedzić Pinacoteca Vaticana, gdzie znajdują się takie obrazy jak: „Koronacja Marii” Pinturicchio, „Pokłon Trzech Króli” Pietro di Giovanni i „Przemienienie Pańskie” Rafaela.

Odwiedź Muzeum Pio Clementino, aby zobaczyć słynną rzeźbę „Laokoon i jego synowie” autorstwa greckich mistrzów z 1 wieku p.n.e. Zwróć uwagę na Galerię Posągów i Salę Popiersi. Odwiedź Apartamenty Borgia, pomieszczenia, które w 1492 roku papież Aleksander VI Borgia kazał przekształcić w prywatne pokoje.

Nie można przegapić Muzeum Etrusków, z eksponatami z IX i I w. p.n.e. Tutaj można zapoznać się z kulturą Etrusków, ludu, który wcześniej zamieszkiwał Włochy. W Sali Egipskiej można zobaczyć posąg Ramzesa II na jego tronie.

Nie można przegapić Sali Gobelinów (gobelin przedstawiający transport egipskiego obelisku do starożytnego rzymskiego portu Civitavecchia) oraz Sali Kandelabrów.

Głównym skarbem Watykanu jest Kaplica Sykstyńska, arcydzieło sztuki namalowane przez Michała Anioła Buanarottiego. Praca ta zajęła mu osiem lat.

Szybkie zwiedzanie muzeów zajmie Ci od 2 do 3 godzin. Po zwiedzaniu muzeów proponujemy coś przekąsić w La Locanda di Pietro przy Via Sebastiano Veniero, 28c (średni rachunek za dwie osoby 70€).

Następnie przejazd do Bazyliki św. Piotra. Przygotuj się na stanie w kolejce, jeśli nie kupiłeś wcześniej biletu.

Bazyliki św. Piotra

W Bazylice zwróć uwagę na rzeźbę Michała Anioła „Pieta” i brązową figurę św. Piotra. Można też wspiąć się na kopułę katedry, aby zobaczyć piękny widok na miasto.

Kiedy skończysz zwiedzanie Watykanu, zjedz szybką kanapkę w 200 Gradi na Piazza Risorgimento. Jest tu szeroki wybór kanapek z warzywami, serem i mięsem (jedna kanapka kosztuje około 6 euro).

W drugiej części dnia zwiedzanie klasycznych zabytków Rzymu. Zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Wzgórza Palatyńskiego.

» Czytaj takżeKoloseum: wszystko o czym muszą wiedzieć turyści

Wsiądź do metra na stacji Ottaviano i dojedź do stacji Colosseo. Wstęp do Koloseum kosztuje 16€. Bilet wstępu obejmuje zwiedzanie Koloseum, Forum i Wzgórza Palatyńskiego.

Pewnie domyślasz się, jakie są kolejki do głównej atrakcji turystycznej Rzymu? Każdy, kto tam był, powie ci: „Kup bilet z wyprzedzeniem”. Oto link do biletów pakietowych: przepłacisz 4 euro, ale zaoszczędzisz 2 godziny czasu. Lub jeszcze inna strona z tymi samymi biletami, wybierz dowolną.

Koloseum

We wnętrzu Koloseum zobaczysz pięknie zachowane łuki. A jeśli zejdziesz na arenę, zobaczysz Koloseum od środka, tak jak widzieli je gladiatorzy, a także pomniejszony model Koloseum.

Godziny otwarcia to 08:30 – 16:30 w zimie i 08:30 – 19:30 w lecie.

Na Forum Romanum zobaczysz ruiny bazylik, świątyń i starożytnej drogi rzymskiej. Spacer wzdłuż centralnej Via Sacra. Drogą tą wjeżdżali do Rzymu goście i procesje triumfalne.

Wdrap się na Wzgórze Palatyńskie, główne wzgórze Rzymu i miejsce narodzin miasta. W sumie jest tam 8 wzgórz, choć uważa się, że jest ich 7.

Zakończ dzień na Piazza Navona. Architekci tacy jak Francesco Borromini i Gian Lorenzo Bernini przyczynili się do powstania projektu architektonicznego placu. Ozdobą placu jest jego najwspanialsza fontanna – Fontanna Czterech Rzek.

Zjedz posiłek w Antica Trattoria della Pace, Via della Pace, 1.

Dzień trzeci: zagłębienie się w historię Rzymu

Chiesa paleocristiana di San Clemente

Trasa dnia: Bazylika św. Klemensa Bazylika San Giovanni in Laterano Katakumby św. Callisty Droga Appijska

Ostatniego dnia rzymskich wakacji proponujemy trasę po Rzymie, która łączy mniej rozpoznawalne, ale równie interesujące miejsca. Odwiedzimy kilka starożytnych kościołów i przespacerujemy się wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi z katakumbami.

Rano udaj się do Bazyliki św. Klemensa (czynna od 09.00). Bazylika jest godna uwagi, ponieważ daje nam możliwość wejścia do trzech epok jednocześnie. Wchodzi się do bazyliki z XII wieku, a pod nią można zwiedzić wykopaliska starszej bazyliki z IV wieku. Dalej, na najniższym i najstarszym poziomie znajduje się romańska świątynia z I w. n.e.

Wejściówki na zwiedzanie podziemi kosztują 10€ dla dorosłych i 6€ dla dzieci. Bazylika słynie z tego, że znajdują się w niej relikwie patrona Słowian – św. Cyryla.

Kontynuuj swój spacer i udaj się do Bazyliki San Giovanni in Laterano, jednej z największych w Rzymie. San Giovanni jest miejscem spoczynku 6 papieży. Niedaleko od katedry stoi starożytny egipski obelisk. Na Piazza San Giovanni, zjedz obiad w Spaccio Pasta Roma (Via Emanuele Filiberto, 182/186).

Calixtus-Katakomben

Po południu zagłębimy się nieco bardziej w podziemia Rzymu, odwiedzając katakumby St. Calliste. Aby do nich dojechać należy wsiąść do autobusu 218.

Katakumby są największym rzymskim miejscem pochówku, pochodzącym z II wieku. Są tu pochowani papieże, męczennicy i zwykli chrześcijaninie.

Godziny otwarcia Katakumb: 09:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 (środa nieczynna), cena biletu wstępu 8€. Wejście do katakumb jest możliwe tylko z przewodnikiem muzealnym.

Po wizycie w katakumbach, spacer Drogą Appijską. Droga została zbudowana w 312 r. p.n.e. i jest jedną z najważniejszych dróg starożytnych. Prowadziła z Rzymu aż do południowych Włoch, a obecnie jest wykorzystywana do wycieczek rowerowych.

Aby zakończyć trzeci dzień pobytu w Rzymie, proponujemy przyjemny posiłek w eleganckiej restauracji Ristorante Massenzio Parco Appia przy Via Ardeatina 268 (prosimy pamiętać, że restauracja jest zamknięta w środy).

Poruszanie się po centrum miasta jest łatwe na piechotę. Obszar jest niewielki, a gęstość atrakcji duża. Bilety komunikacji miejskiej kosztują tylko 1,50 euro, ale trzeba wysiadać na każdym przystanku.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *