Jak nie zabłądzić na dworcu w Paryżu?

, ,
Gare de Paris-Est

W Paryżu jest 7 dworców kolejowych, a oprócz nich istnieje też stacja kolejowa na lotnisku Charles de Gaulle i przy Disneylandzie. Paryska kolej tworzy wielkie węzły komunikacyjne, umożliwiając dojazd do różnych regionów Francji i za granicę.

Postanowiliśmy napisać artykuł o tym, jak korzystać z francuskich stacji kolejowych, a w szczególności z tych paryskich. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak znaleźć przechowalnię bagażu na dworcu kolejowym, jak się nie zgubić, gdzie i jak kupić bilety oraz  jak rozpoznać swój pociąg i wagon. W skrócie opowiemy też o niektórych osobliwościach konkretnych dworców.

Jak kupić bilet na pociąg

Bilet na pociąg, jak pokazano na zdjęciu, można kupić bezpośrednio na dworcu, w kasie biletowej lub w automacie. Pamiętaj jednak, że koszt biletów kolejowych we Francji jest taki sam jak w przypadku samolotów. Chodzi o to, że im bliżej daty podróży, tym bilety będą droższe. Dlatego zalecamy ich zakup z wyprzedzeniem.

Jak znaleźć swój pociąg

Jak na każdej stacji, w Paryżu także są duże tablice z harmonogramem przyjazdów i odjazdów pociągów.

Istnieją również małe wyświetlacze na słupach, które pomagają podróżnym zorientować się, gdzie powinni iść. Pamiętaj, że «départ» to odjazdy, a «arrivée» to pociągi przejeżdżające.

Na elektronicznej tablicy znajdź swój pociąg i zlokalizuj miejsce jego odjazdu. Po drodze znajdziesz też wyświetlacze, wskazujące trasę do pociągu. Na tablicy również wskazane jest miejsce, w którym stoi pociąg.

Przed wejściem do pociągu nie zapomnij sprawdzić, czy wziąłeś ze sobą bilet kupiony na dworcu.

Jak znaleźć przechowalnię bagażu

Przechowalnie bagażu znajdują się pod odpowiednimi oznaczeniami. Więcej o bagażu w Paryżu przeczytaj w naszym drugim artykule.

Osobliwości różnych stacji w Paryżu

Warto wiedzieć o następujących cechach paryskich stacji. Północny dworzec kolejowy. Stąd odjeżdżają pociągi do Lille, Brukseli, Amsterdamu i Londynu. Przy pierwszych trzech nie ma problemów, ale jeśli jedziesz pociągiem do Londynu, musisz przybyć na dworzec co najmniej pół godziny przed odjazdem. Na peronie do londyńskich pociągów są osobne wejścia z kontrolą paszportową.

Wschodnia stacja kolejowa jest jedną z najmniej skomplikowanych i nie ma w niej nic szczególnego. Stąd odjeżdżają pociągi do Strasburga, Niemiec i Luksemburga.

Dworce Montparnasse i Saint-Lazare mają jedną wspólną cechę – perony pociągów znajdują się na ostatnim, najwyższym piętrze stacji. Z dworca Montparnasse pojedziemy do Bretanii, Biarritz i na południe Francji.

Z dworca Lyońskiego w pociągi odjeżdżają do Nicei, Marsylii, Barcelony, Mediolanu, Szwajcarii i oczywiście samego Lyonu. Lyoński dworzec kolejowy składa się z kilku poziomów i wielu sal, dlatego będziesz musiał znaleźć halę, w której znajduje się twój pociąg.

Dworce Austerlitz i Bercy nie są niczym specjalnym. Z Austerlitz odjeżdżają pociągi do Tuluzy, a w nocy również na Lazurowe Wybrzeże. Wybierz wycieczkę po Paryżu tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *