» Europa » Włochy » Wenecja Euganejska » Wenecja » Wenecja w 1 dzień: atrakcje i plan zwiedzania

Wenecja w 1 dzień: atrakcje i plan zwiedzania

Wenecja w 1 dzień to praktyczny przewodnik po magicznym włoskim mieście. Miasto tonie w tempie 5 mm rocznie, dlatego musisz się spieszyć, by je zobaczyć! Co ważne, tu wszystkie zabytki są blisko siebie. Mamy dla Ciebie trasę, aby spacer po Wenecji był jeszcze łatwiejszy. Koniecznie pobierz nasz przewodnik audio pod tym linkiem.

Pobierz przewodnik po Wenecji

» CZYTAJ TAKŻEWenecja: 50 lifehacków przed podróżą

Karta turystyczna Venice Pass – zwiedzanie bez kolejek

Wenecja to miasto, które bez problemu możesz zobaczyć w 1 dzień. Po pierwsze, zaopatrz się w kartę turystyczną Venice Pass pod tym linkiem. Dzięki niej odwiedzisz dwie główne atrakcje Wenecji bez stania w kolejkach. Karta obejmuje również główną atrakcję miasta – przejażdżkę gondolą!

» CZYTAJ TAKŻEWenecja 2024: szczegółowy przewodnik po mieście

Gdzie zatrzymać się w Wenecji?

Zwiedzenie historycznego centrum Wenecji jest możliwe w ciągu jednego dnia. Wielu turystów tak właśnie robi. My polecamy spędzić w mieście co najmniej 24 godziny, aby cieszyć się jego wieczornym spokojem, gdy wszyscy «jednodniowi turyści» już wyjadą. Wybór należy do Ciebie, ale jest to decyzja, którą musisz podjąć z dużym wyprzedzeniem, aby zarezerwować hotel przed podróżą. Celuj w nocleg w pobliżu dworca Venezia Santa Lucia i Piazzale Roma. To dobry punkt wyjścia do spacerów i dogodna lokalizacja dla autobusów z lotniska i pociągów z innych części Włoch. Polecamy te hotele:

 • Santa Chiara 4

  Zatrzymaj się w okazałym hotelu Santa Chiara 4*, który posiada pokoje urządzone w tradycyjnym weneckim stylu.

 • Hotel Gardena 3*

  Pokoje w hotelu Gardena 3* są równie klasyczne, z widokiem na Canal Grande i Rio dei Tolentini.

 • Hotel Florida 2

  Hotel Florida 2* jest nieco bardziej prosty i przyjazny dla budżetu.

 • ANDREA

  Przytulne mieszkanie na parterze ANDREA jest właśnie tym, czego potrzebujesz na nocny wypad.

Jak dostać się z lotniska do centrum Wenecji?

Międzynarodowe lotnisko Marco Polo znajduje się około 14 km od Wenecji. Bezpośrednio na Piazzale Roma możesz dojechać autobusem linii 5 lub autokarem z miejscem na bagaż i WiFi. Podróż zajmie ci od 20 do 40 minut, w zależności od natężenia ruchu. Bilet w jedną stronę kosztuje 10 €, w obie strony 18 €, a cena jest taka sama w obu autobusach. Możesz go kupić w hali przylotów na lotnisku, w automatach na przystanku lub zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj

Płatny wstęp do miasta

Aby zmniejszyć napływ tłumów turystów do Wenecji, ich liczba została ograniczona do 60 tysięcy osób dziennie. Od 16 stycznia 2023 roku wprowadzono opłatę za wjazd do miasta dla osób, które nie zarezerwowały hotelu na noc. Za wstęp trzeba zapłacić od 3 do 10 euro, w zależności od sezonu i aktualnego obłożenia.

Trasa spaceru po Wenecji

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy najważniejsze punkty naszej trasy. Ułatwi ona przemieszczanie się po Wenecji.

Most Konstytucji

Wenecja oferuje wiele wrażeń, nawet jeśli możemy ją pozwiedzać tylko w 1 dzień. Nasz spacer zaczniemy od Mostu Konstytucji. Łączy on dworzec z Placem Rzymskim i dworcem autobusowym. Co więcej, jest najmłodszym i najnowocześniejszym mostem. Został zaprojektowany przez znanego hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatrava. Zaprojektował on również zakręcony wieżowiec w Malmö, wieżę telewizyjną Montjuïc w Barcelonie, wiszący most w Jerozolimie i wiele innych futurystycznych obiektów.

» CZYTAJ TAKŻEGondole w Wenecji: jak poruszać się po kanałach?

Scuola San Rocco

Przechodzimy kanał za kanałem i dochodzimy do scuoli San Rocco, jednej z sześciu wielkich weneckich scuoli (organizacji charytatywnych). Budynek został zbudowany w 1549 roku dla bractwa San Rocco, które zajmowało się dobroczynnością i pomocą chorym. Turystów przyciąga bogata spuścizna artystyczna wielkiego Tintoretto, który namalował cykl scen z Nowego i Starego Testamentu. Pracował on tutaj przez 20 lat i pozostawił nam 60 obrazów. Koniecznie wejdźcie do środka!

Cena biletu: 10 €. Audioprzewodnik pozwalający zanurzyć się w tym co piękne można pobrać tutaj.

» CZYTAJ TAKŻENiezwykłe zabytki Wenecji

Kościół San Rocco

W pobliżu scuoli stoi kościół San Rocco, (nie należy ich ze sobą mylić). Nad portalem wejściowym znajduje się płaskorzeźba św. Rocha (Skała), który uzdrawia ofiary epidemii dżumy. W niepamiętnych czasach doża, głowa Republiki Weneckiej, modlił się tu co roku, aby śmiertelna zaraza nie dotarła do miasta. Wstęp do kościoła, w którym swoje piętno odcisnął również Tintoretto, kosztuje 2 €.

W Wenecji znajduje się ponad 150 kościołów! To zaskakujące jak na tak kompaktowe miasto, w dodatku położone na wodzie.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze wyspy na Lagunie Weneckiej

Katedra Santa Maria Gloriosa dei Frari

Oto największa katedra Wenecji – Santa Maria Gloriosa dei Frari. Franciszkanie budowali ją przez prawie 100 lat, od 1250 do 1338 roku. Dziś w jej wnętrzu znajduje się muzeum. Można w nim zobaczyć dzieła Tycjana, Giovanniego Belliniego i Donatella. Złapcie audioprzewodnik i ruszajcie w drogę!

Cena biletu: 5 €, a przewodnik – 2 €. Wliczony w abonament kościelny.

» CZYTAJ TAKŻERodzaje transportu w Wenecji i jak z niego korzystać?

Muzeum Leonarda da Vinci

Jest tu również Muzeum Leonarda da Vinci. Jedna z niewielu nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych w Wenecji poświęcona jest życiu i twórczości najważniejszej postaci włoskiego wysokiego renesansu, choć sam artysta urodził się we Florencji. Eksponaty oparte są na starożytnych planach, a wszystkie mechanizmy można dotknąć.

Cena biletu: 8 €. Z wyprzedzeniem polecamy kupić tutaj.

Jeśli nie macie czasu na muzea, zajrzyjcie chociaż do sklepu z pamiątkami. Jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy z reprodukcjami arcydzieł da Vinci.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Wenecji?

Plac Campo San Polo

Po krótkiej przerwie od wrażeń, powoli przedostajemy się na Campo San Polo. Ten przestronny plac jest wyłożony ze wszystkich stron starymi rezydencjami i kiedyś był też kanałem. Nie zapomnij zrobić zdjęcia kościoła św. Pawła (XIV i XV wiek), a nawet wejść do środka, aby podziwiać dzieła Tintoretto, Paolo Veronese, Jacopo Guarana i Giovanni Domenico Tiepolo.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Wenecji które warto odwiedzić

Most Rialto

Następnie w linii prostej, tak prostej jak tylko mogą być ulice Wenecji, docieramy do mostu Rialto. Jest to najczęściej odwiedzany most w Wenecji i jeden z symboli miasta.

» CZYTAJ TAKŻEWenecja i jej mieszkańcy. Czego nie można robić w mieście wody?

Plac Świętego Marka

Z mostu Rialto udajemy się na najwyższy punkt naszej jednodniowej trasy – Piazza San Marco. To pewnie powód, dla którego przyjechaliście do Wenecji. Co roku odwiedza go 20 milionów ludzi! Po drodze przechodzimy przez dzielnicę handlową pełną sklepów. Na placu św. Marka znajdują się:

 • Katedra św. Marka, główna katedra w Wenecji,
 • jej kampanila (dzwonnica),
 • Pałac Dożów zbudowany w stylu gotyckim w XIV i XV wieku,
 • Wieża Zegarowa,
 • Muzeum Correr z kolekcją obrazów z XII i XVII wieku,
 • Biblioteka Marciana,
 • Kawiarnia Florian, najstarsza kawiarnia na świecie.

» CZYTAJ TAKŻE11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Dzwonnica San Marco

Po zrobieniu tysiąca i jednego zdjęcia, skierujcie się na Dzwonnicę San Marco. Kampanila to najlepszy taras widokowy w mieście, oferujący panoramiczny widok na Wenecję. Pierwotnie w środku znajdowało się 5 dzwonów, ale po ekstrawaganckim zawaleniu się wieży w 1902 roku pozostał tylko jeden. Dzwonnica jest otwarta codziennie, a ostatnie wejście jest o 20:45. Na szczęście w środku znajduje się winda.

Cena biletu: 10 €, a dla dzieci do 6 lat bezpłatnie. Zarezerwuj bilet tutaj, aby wejść bez kolejki.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie pójść w dziećmi w Wenecji?

Pozostałe atrakcje

Jakie inne atrakcje oferuje Wenecja do zobaczenia w ciągu 1 dnia? Jeśli masz jeszcze czas i energię, odwiedź katedrę San Marco i jej muzeum (bilet tutaj). Zobacz także sztukę wenecką w Muzeum Correr lub wejdź do Pałacu Dożów, gdzie obejrzysz nie tylko sale państwowe, ale także celę więzienną Casanovy (bilety tutaj). 

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze dania kuchni weneckiej

Gdzie warto zjeść w Wenecji?

Na placu przy kościele San Giacomo di Rialto znajduje się kilka kawiarni i restauracji. W Osteria Bancogiro serwowane są dania weneckie: wątróbka z suszonym bakłażanem, wołowina piemoncka, tuńczyk z guacamole, smażona ośmiornica i żabnica z żółtymi pomidorami. Przystawki kosztują 17-18 €, dania mięsne – 22-27 €, dania rybne – 23-24 €, dania z makaronu – 18-22 €, a desery – 9 €. W karcie win znajdują się najlepsze okazy z regionu winiarskiego Veneto. Zaznaczyliśmy to miejsce na mapie. 

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Wenecji? TOP 6 przystępnych, ale wyjątkowych lokali

Kolacja z widokiem na Wenecję

Kilka kroków od Piazza San Marco, na dachu luksusowego hotelu, znajduje się romantyczny bar-restauracja Terrazza Danieli, nasz ostatni przystanek w Wenecji. Z jej otwartego tarasu rozciąga się widok na południową stronę placu, Ogrody Królewskie, oszałamiający kościół Santa Maria della Salute i równie imponujący kościół San Giorgio Maggiore. Kolacja rozpoczyna się o 19:00 i trwa do 22:30. Wyśmienita kuchnia włoska, aperitify, fantastyczne koktajle, wybór martini i doskonała obsługa – to wszystko stanowi wspaniałe zakończenie dnia, nieprawdaż?

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze kawiarnie i restauracje w Wenecji

Karnawał w Wenecji

To szczególna gratka być w Wenecji podczas słynnego na całym świecie karnawału weneckiego. Jego daty są historycznie związane z katolickim Wielkim Postem. Pierwszy dzień to sobota przed tłustym czwartkiem, a ostatni dzień to Mardi Gras (tłusty wtorek, ostatki). Karnawał zwykle przypada na przełom lutego i marca i trwa 18 dni, ale najlepsze dzieje się w ostatnim tygodniu. Turyści, którzy mieli szczęście doświadczyć tych wydarzeń, są pod ogromnym wrażeniem masek i kostiumów.

» CZYTAJ TAKŻEKarnawał w Wenecji: gdzie i kiedy?

Oczywiście Wenecja zasługuje na znacznie więcej niż zwiedzanie w 1 dzień lub dwa. W okresie średniowiecza i renesansu była ona ważnym ośrodkiem kulturalnym, finansowym, politycznym i wojskowym. Każdy budynek jest tu zabytkiem. Być może po zwiedzeniu Włoch zechcesz wrócić tu jeszcze raz. Dobrej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *