» Europa » Włochy » Kampania » Pompeje » Jak dostać się z Rzymu do Pompejów?

Kompleks archeologiczny Pompeje znajduje się w pobliżu współczesnego miasta Pompeje, około 20 km na południowy wschód od Neapolu. Odległość od Rzymu wynosi 240 km. Można tam dojechać autobusem, pociągiem lub samochodem. Pociągi są szybkie, ale trzeba się przesiadać. Autobusem można dojechać bez przesiadek, ale zajmie to dużo czasu. Wypożyczenie samochodu to najłatwiejszy sposób, ale i droższy. Szukajmy łatwych, nie drogich i ciekawych sposobów na podróżowanie.

Podzielimy się wszystkimi sposobami na dotarcie z Rzymu do Pompejów transportem publicznym oraz dobrymi alternatywami w postaci transferów i wycieczek. 

» CZYTAJ TAKŻEJAK DOJECHAĆ Z RZYMU NA SYCYLIĘ: MOŻLIWOŚCI I CENY

Godziny otwarcia Parku Archeologicznego Pompeje

Dzięki drobiazgowej rekonstrukcji w Pompejach znajdują się domy, termy, freski, mozaiki i ludzie zastygli w dziwacznych pozach. Więcej informacji na temat erupcji, która zabiła Pompeje, można znaleźć w artykule «Wezuwiusz: kompletny przewodnik po wulkanach».

Godziny otwarcia:

  • Od 1 kwietnia do 31 października: wstęp od 09:00, ostatnie wejście o 17:30.
  • Od 1 listopada do 31 marca: wstęp od 09:00, ostatnie wejście o 15:30.

Wszystkie praktyczne informacje o Pompejach znajdziesz w tym artykule

Porady i przydatne linki

  • Najlepiej wystartować z Rzymu do Pompei wcześnie rano, nie później niż o 10. Na zwiedzanie ruin popielatego miasta będziesz potrzebował co najmniej 2 godzin, a to będzie tylko szybki rzut oka. Najlepiej poświęcić 4 godziny.
  • Niektóre wycieczki z przewodnikiem i oferty prywatnych przewodników mogą być bardziej opłacalne niż samodzielne zwiedzanie. Wycieczki obejmują przejazd z Neapolu lub Rzymu i z powrotem, plus zwiedzanie ruin, i w rezultacie jest to tańsze i wygodniejsze niż dojazd z Rzymu do Pompejów na własną rękę. Na tej stronie znajdziesz mnóstwo dobrych ofert
  • Nie zapomnij kupić biletu wstępu do Pompejów! Możecie to zrobić na oficjalnej stronie, w kasie przy wejściach Porta Marina, Piazza Esedra i Piazza Anfiteatro lub tutaj (ważne na 1 dzień).

Jak dostać się z Rzymu do Pompejów?

Możesz kupić transfer autobusowy w obie strony Rzym-Pompeje za 77 euro lub zaoszczędzić pieniądze i pojechać pociągiem.

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między Rzymem a Pompejami, więc będziesz musiał się przesiąść w pobliskim Neapolu. Z Termini jeżdżą różne rodzaje pociągów: bardziej miejskie i pośpieszne. Podróż zajmie Ci od 1 do 3 godzin.

Pociąg pośpieszny Rzym-Neapol

Najszybszy, najbardziej komfortowy i najdroższy jest pociąg Frecciarossa («czerwona strzała»). Do Neapolu dociera w zaledwie 1 godzinę. W środku znajdziesz wygodne fotele, gniazdka elektryczne, dostęp do Wi-Fi, toalety i inne udogodnienia. Można wybrać luksusowy wagon pierwszej klasy lub wagon ekonomiczny. Koszt tych ostatnich waha się między 30 a 40 euro.

Bilety szybko się wyprzedają, więc kupujcie z wyprzedzeniem!

Z Rzymu do Neapolu kursuje również szybki pociąg prywatnego przewoźnika Italo. Czas podróży to również około 1 godziny, a bilety zaczynają się od 30 euro. 

» CZYTAJ TAKŻERZECZY DO ZROBIENIA I ZOBACZENIA W NEAPOLU: 14 POMYSŁÓW

Pociągi regionalne i międzymiastowe

Inne pociągi jadą wolniej i kosztują odpowiednio mniej. Międzynarodowe – od 2 godzin i 27 euro, Regionale – od 3 godzin i 13 euro. Pociągi kursują od 5 rano do północy prawie co 10 minut.

Wszystkie bilety kolejowe z Rzymu do Pompei znajdziesz tutaj.

Przesiadka na pociąg w Neapolu

Na dworcu głównym w Neapolu przejdź na stację Garibaldi (to też część dworca). Zejdź na niższy poziom kierując się znakami.

Następnie trzeba kupić bilet na Circumvesuviana, pociąg elektryczny miejski, który jeździ wzdłuż Zatoki Neapolitańskiej. W kasie biletowej należy podać przystanek «Pompei Scavi Villa Dei Misteri». Nie mylić tylko z Pompei – to współczesne miasto.

O Circumvesuviana:

  • Czas podróży to około 35 minut.
  • Bilet kosztuje 3 euro.
  • Harmonogram: od 6-7 rano co pół godziny do 21:30.

Brak sprzedaży internetowej, w kasie lepiej zapłacić gotówką. Nie możesz też wybrać miejsca – kto pierwszy ten lepszy (czasem trzeba stać). Warunki w pociągu pozostawiają wiele do życzenia: tłoczno, duszno, nieporządek – gratka dla kieszonkowców.

Na tablicy odjazdów szukajcie Sorrento, bo to tam jedzie pociąg.

Wysiądź na stacji Pompei Scavi, a będziesz prawie przy wejściu do kompleksu archeologicznego (Brama Porta Marina). Mapa ze wszystkimi wejściami do Pompejów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej.

Mała rada:

Aby odróżnić miasto starożytne od współczesnego, pamiętaj, że ruiny to Pompeii, przez dwa i. Zasada ta nie dotyczy jednak dworców kolejowych, jest z tym trochę zamieszania.

Aby zaoszczędzić czas i energię, można wykupić wycieczkę z Neapolu do Pompei + Wezuwiusza na 1 dzień z transferem i zwiedzaniem parku archeologicznego.

Jeszcze łatwiej będzie przejechać z Rzymu do Pompei z tą autorską wycieczką. W 1 dzień obejdziecie się bez zmęczenia: koszt wycieczki obejmuje transfery, zwiedzanie z przewodnikiem i lunch.

Jak dojechać wygodnie i na siedząco (ale z przesiadką)

Najłatwiejszym sposobem dotarcia z Neapolu do Pompejów i z powrotem jest autobus, który kursuje dwa razy dziennie. Bilet kosztuje 18 euro i obejmuje audioprzewodnik. Kolejną zaletą jest to, że nie ma ogromnych tłumów ludzi jak w tańszych autobusach i pociągach. Można kupić wcześniej o tutaj.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, to najtańszą opcją jest pociąg + autobus. Zapłacisz w sumie 4,4 euro i będziesz podróżować 40-50 minut. Dotrzesz do współczesnego miasta Pompeje, ale będziesz musiał iść dalej pieszo.

Wsiądź do pociągu na stacji Garibaldi (40 minut podróży), a następnie przesiądź się na Torre Annunziata Centrale (10 minut). Ze stacji do Piazza Anfiteatro (to wejście do ruin Pompejów) jest około 10 minut spaceru. Dobrym pomysłem jest kupienie biletów z wyprzedzeniem, aby mieć swoje miejsce. Rozkład jazdy pociągów można łatwo dopasować do rozkładu jazdy autobusów.

Autobus + pociąg

W przeciwieństwie do pociągów, które kursują od rana do wieczora, autobusy mają bardzo wybiórczy rozkład jazdy. Autobusy obsługiwane przez MarinoBus kursują do Neapolu dwa razy dziennie (o 4 rano i popołudniu) z dworca autobusowego przy stacji Tiburtina.

Autobus jedzie 3 godziny, ale kosztuje 22€, a promocyjna taryfa to tylko 13-14€. Tam czeka cię przesiadka na ten sam pociąg.

Transfer autobusowy z Rzymu do Pompejów jest droższy, ale znacznie wygodniejszy. Bez przesiadek, z klimatyzacją, bez kolejki do wejścia do Pompejów i z przewodnikiem, który opowie o Neapolu i Wezuwiuszu. (Autobus odjeżdża z dworca Termini szczegóły tutaj).

Autobusy Rzym – Pompeje

Przewoźnicy autobusowi mają bezpośrednie kursy do Pompei. W zależności od dnia tygodnia, odjazdy z Tiburtiny odbywają się jeden, dwa lub trzy razy dziennie. Najlepiej jechać autobusem o godzinie 8-9 rano.

Autobusy dojeżdżają do Piazza Falcone e Borsellino, skąd jest około 12 minut spacerem do wejścia do parku archeologicznego (Piazza Anfiteatro). Podróż trwa 3-3,5 godziny i kosztuje 26-30 euro w zależności od kursu.

A za 77 euro można pojechać w obie strony. Zarezerwuj swój transfer Rzym-Pompeje-Rzym tutaj.

Jeśli zsumować wszystkie koszty dojazdu z Rzymu do Pompejów, to transfer jest niewiele droższy, za to znacznie wygodniejszy i szybszy. Szczególnie jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a chcesz zobaczyć główne zabytki Rzymu.

Szczęśliwej drogi!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *