Co warto zobaczyć w Dublinie: 10 głównych zabytków

,

Dublin to małe, ale bardzo interesujące miasto. Znane jest ze swoich pubów, hucznego Dnia Świętego Patryka oraz długiej i krwawej historii sięgającej czasów Wikingów. Tych dziesięciu zabytków w żadnym wypadku nie można przegapić!

Browar Guinnessa

Irlandczycy wiedzą co nieco o piwie. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o historii i procesie warzenia piwa? Odwiedź słynny browar Guinnessa! W ogromnym, siedmiopiętrowym budynku można zobaczyć mnóstwo eksponatów i gadżetów odsłaniających tajniki rzemiosła. Nawiasem mówiąc, budynek ma kształt największego na świecie kubka Guinnessa. I tak, jeśli się nie domyślacie, to założył ją człowiek, który wymyślił Księgę Rekordów Guinnessa. Więcej o jego rodzinie można dowiedzieć się podczas prywatnej wycieczki.

Miła niespodzianka: darmowy kufel piwa w barze Gravity na ostatnim piętrze z widokiem na Dublin. Bilet jest dostępny bez kolejki pod tym linkiem.

Adres: St James’s Gate

Godziny otwarcia: przez cały tydzień od 10.00 do 19.00 (ostatnie wejście o 17.00), a w lipcu i sierpniu od 10.00 do 21.00 (ostatnie wejście o 19.00). W Wigilię, Boże Narodzenie i dzień św. Szczepana (26 grudnia) browar jest nieczynny.

Ceny biletów: od 24 € dla dorosłych, 10 € dla dzieci w wieku 5–17 lat i 19 € dla studentów.

» Czytaj takżeMuzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

Temple Bar

Temple Bar

Jest to dzielnica pubów, małych kawiarni, sklepów, galerii sztuki i ulicznych muzyków. Bary są otwarte do późna w nocy, a w każdym z nich gra irlandzka muzyka.

Warto odwiedzić Temple Bar, najstarszy irlandzki pub The Brazen Head, a także centra kulturalne fotografii irlandzkiej i kina irlandzkiego. W sobotę plac Meetinghouse Square zamienia się w targ ze świeżymi produktami i nie tylko. To dzielnica, do której warto wpaść, aby się zabawić i nawiązać kontakty. Jest to wygodne miejsce, w którym można się zatrzymać i spędzić barwne wakacje. Zapoznaj się z ofertami hoteli pod tym linkiem.

Porównaj różne oferty hoteli w okolicy Temple Bar

Trinity College

Trinity College

Najsłynniejszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w Irlandii słynie nie tylko z jakości kształcenia; Trinity College to przykład wspaniałej architektury i zachwycającej scenerii, która zrobi wrażenie na każdym artyście. Znajduje się tu również niezwykły skarb — rękopiśmienna księga z Kells, stworzona przez mnichów. Również sama biblioteka zachwyci każdego swoją ponadczasowością.

Adres: Wejdź do Trinity College przez bramę wejściową na College Green i wyjdź na Front Square. Przy dzwonnicy skręć w prawo i wejdź na kolejny plac, gdzie zobaczysz wejście oznaczone napisem Kells Book.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 8:30 do 17:00, w niedziele od 9:30 do 17:00 (od kwietnia do września) oraz od 9:30 do 17:00 i od 12:00 do 16:30 (od października do marca)

Ceny biletów: bilet normalny — 18 €, dzieci do 12 lat — bezpłatnie. Bilety można kupić w przedsprzedaży, klikając tutaj. Do biletu dołączony jest bezpłatny audioprzewodnik w formie aplikacji.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Dublinie: bilety, rozkład jazdy, wskazówki

Katedra św. Patryka

Katedra św. Patryka

Katedra św. Patryka jest głównym kościołem w Irlandii. Przetrwała wiele trudnych czasów, m.in. rok 1649, kiedy Oliver Cromwell zamienił ją w stajnię. Pod koniec XIX wieku katedra została znacznie odrestaurowana.

W parku obok katedry można zobaczyć zbiór płaskorzeźb «Parada Pisarzy». Jest to miejsce upamiętniające słynnych pisarzy irlandzkich, takich jak Jonathan Swift, Bernard Shaw, Oscar Wilde i inni.

Adres: St Patrick’s Close, Wood Quay, Dublin 8

Godziny otwarcia: Od poniedziałku do piątku od 9:30 do 16:30, w sobotę od 9:00 do 17:30 (od listopada do lutego — do 16:30), w niedzielę od 09.00 do 10.30; od 13.00 do 14.30 i od 16.30 do 17.30

Ceny biletów:  8 € dla dorosłych i 7 € dla dzieci poniżej 16 roku życia. Bilety można nabyć bez konieczności stania w kolejce tutaj.

» Czytaj takżeDublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Muzea Narodowe Irlandii

Miłośnikom historii Dublin oferuje bezpłatny wstęp do wspaniałych Muzeów Narodowych. Są ich cztery: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii i Kultury, Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Irlandzkiej Wsi. Muzea te dają fascynujący wgląd w przyrodę tej wiecznie zielonej wyspy na przestrzeni wieków i umożliwiają poznanie kultury Irlandczyków od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Nie wszystkie oddziały muzealne znajdują się w Dublinie – więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule dodatkowym.

Adres: Kildare Street

Godziny otwarcia: Od wtorku do soboty od 10:00 do 17:00, w niedzielę od 13:00 do 17:00

Wstęp bezpłatny

» Czytaj takżeMuzeum Narodowe Irlandii w Dublinie: gdzie się znajduje i co zobaczyć

Croke Park

Czy wiesz, że w Irlandii regularnie odbywają się krajowe imprezy sportowe? Najpopularniejsze z nich to hurling i futbol gaelicki. Dla tych, którzy je kochają, Croke Park jest jak Maracana i Wembley dla fanów piłki nożnej.

Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania zarówno dla hurlingu, jak i futbolu gaelickiego, ponieważ są one rozgrywane tylko tutaj. Co jeszcze? Jest to największy stadion w Irlandii i często wykorzystywany jako miejsce koncertów. Zapoznaj się z listą. Może warto zaplanować podróż do Dublina tak, by zbiegła się z występem ulubionej grupy.

Adres: Clonliffe Road.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po rzece Liffey w Dublinie

Zamek Dubliński

Zamek Dubliński

Zamek w Dublinie był niegdyś siedzibą królów Anglii i przeszedł w posiadanie Irlandczyków dopiero w 1922 r. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywają się konferencje i spotkania na wysokim szczeblu. Mieszkańcy są bardzo dumni z faktu, że zatrzymała się tu Margaret Thatcher. Oprócz chwalebnej przeszłości zamek może poszczycić się wspaniałą kolekcją dzieł sztuki.

Zajrzyj do biblioteki Chestera Beatty’ego. Był bardzo zamożnym człowiekiem, który przez dziesiątki lat kolekcjonował sztukę Orientu. Pod wieloma względami jakość jego kolekcji przewyższa zbiory największych światowych muzeów.

Adres: Dame Street

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:15

Bilety wstępu na zamek: 8 € dla dorosłych i 4 € dla dzieci w wieku 12–17 lat. Na podstawie biletu łączonego można zwiedzać razem z księgą z Kells.

Biblioteka Beatty’ego: wstęp wolny

» Czytaj także20 zamków w Irlandii, które warto odwiedzić

Zoo w Dublinie

Egzotyczne zwierzęta można zobaczyć w zoo w Dublinie. Jest to wyjątkowa okazja, aby odwiedzić jednocześnie afrykańską sawannę, las Kaziranga i dziką dżunglę. Zobacz rzadkie rasy małp, orangutany, lamparty śnieżne, lwy azjatyckie, słonie i wiele, wiele innych zwierząt. Jest tu wiele placów zabaw dla dzieci.

Dublińskie zoo znajduje się w Phoenix Park, jednym z największych parków miejskich na świecie. Można tu karmić renifery z wolnego wybiegu. W pobliżu znajduje się rezydencja prezydenta Irlandii, otwarta dla zwiedzających w soboty.

Adres: Phoenix Park

Godziny otwarcia: codziennie od 09:30 do 18:00

Ceny biletów: 21,40 € dla dorosłych, 16 € dla studentów i 15,50 € dla dzieci w wieku 3–16 lat, przy czym dzieci poniżej 3 lat mają wstęp wolny.

Wejście do Phoenix Park i zwiedzanie rezydencji prezydenta Irlandii: bezpłatne.

Więzienie Kilmainham

Więzienie Kilmainham

W swoim czasie był to największy zakład karny w Europie, a jego mury widziały wiele złego. Tutaj stracono przywódców Powstania Wielkanocnego, jednego z kluczowych wydarzeń w XX-wiecznej polityce irlandzkiej. Nie jest to może najbardziej rozrywkowa atrakcja, ale Kilmainham pozwala spojrzeć na historię kraju z innej perspektywy.

Adres: Inchicore Road, Kilmainham

Godziny otwarcia: codziennie od 09:30 do 18:00

Ceny biletów: 8 € dla dorosłych, 4 € dla dzieci, bezpłatnie do 11 roku życia.

Miłego odpoczynku!

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *