Muzeum Piwa Guinnessa i Muzeum Whisky Jameson

,

Z czego słynie Irlandia na całym świecie? Rudowłosi chłopcy i dziewczęta, leprechauny z garnkami złota, szmaragdowe łąki równe jak trawnik, strome klify i oczywiście ciemne piwo i irlandzka whisky! Napoje te przyciągają do Dublina tłumy turystów.  Zainteresowanie ze strony obcokrajowców jest tak duże, że w stolicy otwarto muzea piwa Guinness i whisky Jameson.

Powiemy Ci, dlaczego te muzea powinny znaleźć się na Twojej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Dublinie.

» Czytaj takżeDublin w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Muzeum Piwa Guinnessa

Guinness Storehouse

Adres: St James’s Gate, Ushers, Dublin 8

Dojazd: autobusami 51B i 78A (z przystanku Aston Quay) lub 123 (z przystanku O’Connell Street).

Cena biletów: od 22 €. Aby uniknąć stania w kolejkach, bilety można zarezerwować online tutaj.

To właśnie tutaj, w St. James’s Gate, po raz pierwszy wyprodukowano słynny stout. Zajrzyj do Browaru St. James’s Gate. Browar jest czynny do dziś, co nie przeszkodziło w utworzeniu w nim ogromnego muzeum i kilku restauracji.

Budynek Centrum Wystawowego został zbudowany w 1902 r. z przeznaczeniem na halę fermentacyjną. Jednak plany właścicieli zmieniły się i postanowili oni otworzyć centrum dla zwiedzających. Sale wystawowe muzeum zajmują siedem pięter szklanego atrium w kształcie gigantycznej szklanki do piwa. Podczas wycieczki z przewodnikiem zwiedzający poznają historię browaru i proces produkcji piwa, od pozyskiwania surowców po reklamę, dystrybucję i transport. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest degustacja napojów z browaru na dachu, w barze z panoramicznym widokiem na Dublin.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum piwa Heineken w Amsterdamie

Następnie zwiedzający są kierowani do sklepu z pamiątkami, gdzie można kupić kubki, ubrania, magnesy i inne  pamiątki związane z Guinnessem. Różnorodne słodycze o smaku piwa — czekoladki, toffi, cukierki — stanowią wspaniałą pamiątkę ze stolicy Irlandii. Na terenie hotelu znajdują się dwa bary i trzy restauracje serwujące tradycyjne irlandzkie potrawy.

O wiele ciekawsze jest nie tylko chodzenie po wystawie, ale także słuchanie profesjonalnego przewodnika. Bilet na zwiedzanie Muzeum Piwa Guinnessa można kupić z wyprzedzeniem online, klikając tutaj.

» Czytaj także10 najlepszych pubów w Dublinie: gdzie się znajdują i z czego są znane

Muzeum Whisky Jameson

Jameson Distillery

Old Jameson Distillery

Adres: Bow St, Smithfield Village, Dublin 7

Jak dojechać: Dublin Bus Tour (Hop On Hop Off) Stop 20, przystanek tramwajowy Luas Smithfield.

Koszt biletu: 25 €, rezerwacja z wyprzedzeniem tutaj.

Przez dwa stulecia, do 1971 r., produkowano tu słynną irlandzką whisky Jameson. Następnie kierownictwo firmy zmieniło właściciela, gorzelnia została opuszczona i dopiero w latach 90. XX w. odrestaurowano ją jako muzeum. W marcu 2017 r. został ponownie otwarty po gruntownym remoncie. Właściciele starali się odtworzyć oryginalny proces produkcji napojów, ale na mniejszą skalę.

Wycieczka z przewodnikiem zapozna Cię ze specyfiką powstawania Jamesona, opowie o historii irlandzkiej whisky i pokaże potomka kota, który od niepamiętnych czasów strzegł jęczmienia przed myszami. Wnętrze muzeum jest interesujące: na przykład żyrandole są wykonane z butelek. Na koniec wycieczki spróbujesz trzech rodzajów whisky: irlandzkiej, szkockiej i amerykańskiej. Następnie w barze można zamówić whisky lub dowolny koktajl na bazie whisky, co jest wliczone w cenę wycieczki. W sklepie przy muzeum można kupić różne rodzaje whisky, w tym niektóre z najrzadszych.

Miłej podróży!

» Czytaj takżeIrlandzka whisky: gdzie jej spróbować w Dublinie?

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *