» Europa » Irlandia » Dublin » Rejsy po rzece Liffey w Dublinie

Rzeka Liffey jest główną drogą wodną Dublina. Przepływa przez serce miasta i wpada do Morza Irlandzkiego. 30 lat temu po tej spokojnej rzece pływały statki towarowe. Teraz zastąpiły je rzeczne tramwaje wycieczkowe i kajaki. Rejs po rzece Liffey pozwala zobaczyć Dublin z nowej perspektywy, podziwiać ryby w czystej wodzie i dowiedzieć się więcej o historii miasta.

Porada od redakcji

• Irlandia słynie z deszczu i wiatrów, więc warto zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową.
• Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem, zainteresowanie rejsami rzecznymi jest wysokie.
• Nie zabieraj ze sobą jedzenia ani napojów. Jest to zabronione.
• Na miejsce spotkania należy przybyć co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem rejsu.

Rejs wycieczkowy po Liffey

Rejs po rzece wygodną 48-osobową łodzią z dachem i dużymi panoramicznymi oknami odbywa się przy każdej pogodzie. W końcu Dublin jest piękny zarówno w deszczowy, jak i słoneczny dzień. Bilety można kupić online pod tym linkiem. W ciągu 45 minut uda ci się zobaczyć:

Pomnik poświęcony bohaterowi walki o niepodległość Irlandii. U jego stóp znajdują się skrzydlaci Wiktorianie, ludzie z różnych klas i piękna młoda panna, która symbolizuje silną i wyzwoloną Irlandię.

Został zbudowany w 1816 roku i po raz pierwszy został nazwany na cześć brytyjskiego pułkownika Arthura Wellesleya Wellingtona. Kiedyś była to jedyna kładka dla pieszych przez Liffey, a jej przekroczenie kosztowało pół pensa. Most Ha’penny jest obecnie uważany za znak rozpoznawczy miasta.

Dzielnica dawnych doków z bogatą historią.

Luksusowy budynek w barwach burgundu i beżu.

Wyróżnia się monumentalnymi kolumnami. Tak na marginesie, kilka z jego sal i wieża zegarowa są otwarte dla zwiedzających.

Malownicze drogi wodne miasta.

Most został zbudowany niedawno, w 2003 roku, na cześć pisarza Jamesa Joyce’a. Rzeka Liffey stała się popularna właśnie dzięki jego powieściom.

Miejsce, w którym rozpoczęła się historia Dublina.

Przez wielu uważana za najlepszą imprezową dzielnicę w mieście.

Pomnik poświęcony bohaterce powieści Jamesa Joyce’a «Finneganów tren».

Najstarszy zachowany uniwersytet w Irlandii. Został założony w XVI wieku i jest wymieniany wśród najbardziej elitarnych instytucji edukacyjnych w Europie.

Podczas rejsu po rzece Liffey dowiesz się, kto atakował Irlandię w różnych okresach i jak powstało średniowieczne królestwo Dublina. Przewodnik opowie o życiu sławnych ludzi i najważniejszych wydarzeniach w historii miasta.

Wycieczka rozpocznie się na przystani przy moście Sean O’Casey Bridge. Aby go znaleźć, skieruj się w stronę budynku CHQ po północnej stronie rzeki.

Rejs promem

Old Liffey Ferry, miniaturowy prom na świeżym powietrzu, odpływa codziennie z przystani Custom House na północnym krańcu Dublina. Wycieczka potrwa godzinę, a w tym czasie przewodnik opowie historie o przeszłości i teraźniejszości miasta. O zwykłym życiu Irlandczyków, ich hobby i rzemiośle.

Prom płynie w dół rzeki Liffey, więc będziesz mógł podziwiać główne zabytki miasta. Przepłyniesz pod słynnym mostem Ha’penny, a także mostami Jamesa Joyce’a i Samuela Becketta. Zobacz kanały Royal i Grand, budynek Four Courts, a także kominy Ringsend i Great South Wall. Nie zapomnij obejrzeć spokojnego życia fok, maskonurów i pingwinów.

Koncert na kajaku

Jednym z najbardziej nietypowych rozrywek w Dublinie jest koncert na kajakach. Jeśli kochasz muzykę i intensywne doznania, załóż nieprzemakalny strój, kamizelkę ratunkową i złap wiosła — będziesz musiał pływać samodzielnie. W ciągu 2,5 godziny będziesz mógł podziwiać widoki wieczornego Dublina i twórczość lokalnych muzyków, którzy będą płynąć razem z tobą. To idealne połączenie aktywności fizycznej i kulturalnego wypoczynku! Możesz zarezerwować wycieczkę tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *