» Europa » Włochy » Sycylia » Gdzie pojechać na Sycylię? Najpiękniejsze miejsca na wakacje

Dziedzictwo historyczne Sycylii sięga czasów starożytnych. Jej historia zachowana została zarówno w zabytkach architektury, jak i w typowej mentalności mieszkańców. Zapierająca dech w piersiach przyroda, lazurowe morze, uzdrowiskowy klimat i wyśmienita tradycyjna kuchnia — to wszystko w połączeniu z licznymi atrakcjami przyciąga co roku na wyspę tłumy turystów. Można tu spacerować po historycznych miejscach, aktywnie wypoczywać i plażować, a także poznawać lokalne tradycje i zwyczaje. To również idealne miejsce na wakacje z dziećmi. W artykule podpowiadamy, gdzie najlepiej pojechać na Sycylię.

Wybierz hotel na Sycylii

» CZYTAJ TAKŻENiezależna wycieczka po Sycylii samochodem

Popularne destynacje i miasta na Sycylii

Palermo

Gdzie pojechać na Sycylię? Po pierwsze, mówiąc o najpopularniejszych miastach, przede wszystkim należy wspomnieć o Palermo. Jest ono stolicą regionu, a zarazem pięknym i zabytkowym miasteczkiem. Za dawnych czasów w tym miejscu istniała rzymska osada, którą w późniejszym czasie zdobyli Maurowie. Następnie Palermo znalazło się pod władaniem normańskich rycerzy. Z tego względu największą ozdobą miasta jest Pałac Normanów (Palazzo dei Normanni). Wybierz się na wycieczkę po mieście. Poniżej zamieszczamy zabytki, których nie możesz pominąć:

Pałac Normanów

Pierwotnie wzniesiony przez Maurów jako rezydencja władcy wyspy, Kalifa. Po zdobyciu Sycylii przez rycerzy normańskich, pałac stał się domem dla ich królów.W XVI wieku pałac zrekonstruowano wedle upodobań hiszpańskiego wicekróla. Obecnie w budynku tym mieści się siedziba regionalnego parlamentu.

Kaplica Palatyńska

Normanowie nieznacznie zmienili pierwotną konstrukcję pałacu, starając się upodobnić go do kanonów chrześcijańskich. W rezultacie w XII wieku, za panowania Rogera II, do pałacu przyłączono Kaplicę Palatyńską. Podłoga została wykonana z marmuru granitowego i pokryta niesamowitymi mozaikami, które w dobrej kondycji zachowały się do dziś. Sufity i malowidła ścienne prezentują styl bizantyjski.

Pałac La Cuba oraz La Zisa

W tych średniowiecznych pałacach również można zauważyć wpływy kultury arabskiej. Zostały one wzniesione w XII wieku i do obecnych czasów pozostały zachowane w świetnej kondycji. Teraz w ich budynkach funkcjonują muzea.

Katedra

Katedra, która łączy w swoim wystroju style mauretańskie i gotyckie, a jej kopuła przypomina styl klasyczny to naprawdę niezwykle ciekawe i urokliwe miejsce. Wybierz się na zwiedzanie.

Inne kościoły w Palermo są nie mniej piękne i również nawiązują do bogatej historii wyspy. W mieście znajdziecie także wspaniałe budowle z XVI wieku i późniejszych stuleci oraz wiele ciekawych muzeów (w tym Muzeum Kukiełek). Spacery, podziwianie piękna miasta i cieszenie się jego atmosferą na pewno wam się nie znudzi. Jeśli zdecydujecie się wybrać na wczasy właśnie do Palermo, korzystając z tego linku, zarezerwujecie najlepszy hotel.

Palermo: Wybierz hotel

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Palermo w ciągu 1 dnia? Mapa

Katania i Etna

Drugim pod względem wielkości sycylijskim miastem jest Katania. Niefortunne sąsiedztwo z aktywnym wulkanem Etna mocno odbiło się na jej losach i obecnym wyglądzie. Najpotężniejsza erupcja miała miejsce w 1669 roku. Wtedy zniszczone zostało w mieście bardzo wiele budynków. Kilka lat później doszło również do poważnego trzęsienia ziemi, w wyniku którego ze starego miasta Katanii ostało się naprawdę niewiele. Mimo tych wydarzeń, mentalność Katańczyków nakazuje im podchodzić do takich spraw z uśmiechem i szybko znajdować rozwiązanie trudnych sytuacji. Przykładowo po erupcji wulkanu wykorzystali oni lawę wulkaniczną do budowy nowych budynków.

Centrum Katanii stanowi Plac Katedralny, na którym położona jest Katedra św. Agaty (Cattedrale di Sant’Agata), brama miejska (Porta Uzeda), ratusz i fontanna Słoni (Fontana dell’Elefante). Cały ten kompleks stworzony został przez Giovanniego Battistę Vaccarini w XVII i XVIII wieku i jest on ikoną sycylijskiego baroku. Z dawnych czasów w mieście zachował się Zamek Ursino (Castello Ursino) oraz amfiteatry z czasów starożytnego rzymu. Mimo tej rozbieżnej symboliki, Katania uznawana jest za miasto barokowe i to budynki w tym eleganckim stylu są ozdobą jej głównych ulic. Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę po okolicy!

Katania słynie również z targu rybnego, na którym kupić można wszelkiego rodzajów owoce morza. Na terenie miasta znajduje się także park rozrywki Etnaland i piękne piaszczyste plaże obejmujące 60 km wybrzeża Morza Jońskiego.

Katania: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Katanii?

Syrakuzy

Zaledwie pół godziny drogi od Katanii znajdują się Syrakuzy, będące ojczyzną uczonego Archimedesa. Tam starożytne, greckie i rzymskie dziedzictwo historyczne zostało zachowane w bardzo dobrym stanie. Chociaż miasto było wielokrotnie podbijane przez najeźdźców, to atakujący je Arabowie i Hiszpanie szybko opuścili starożytne budowle i zbudowali sobie własne. W efekcie Syrakuzy są miejscem łączącym w sobie mnogość zabytków architektonicznych z różnych epok oraz kultur i to uważane jest za ich cechę charakterystyczna. Archeologiczna strefa miasta jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów. Tam znajdziecie pozostałości starożytnego kamieniołomu z jaskinią «Ucho Dionizosa» (Orecchio di Dionisio), wybudowany w V wieku p.n.e. grecki teatr, rzymski amfiteatr oraz ruiny świątyni Apollina.

Średniowieczną historię Syrakuz reprezentują miejskie świątynie. Znajdziecie tam np. katedrę z okresu baroku. Zachęcamy do spaceru po mieście, wdychając ducha jego historii.

Syrakuzy: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE10 wskazówek przed wyjazdem na Sycylię

Caltagirone

W bliskim sąsiedztwie Katanii znajduje się także jedno z miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o Caltagirone. Architektura tego miejsca jest wspaniałą ikoną sycylijskiego baroku. Znajdziecie tam przepiękne średniowieczne budynki np. klasztor nowych kapucynów z XII wieku. Główną atrakcją miasta są schody Santa Maria del Monte składające się z 142 stopni, z których każdy ozdobiony jest oryginalną ceramiczną mozaiką. Wzniesione zostały w 1608 roku. Koniecznie zarezerwuj wycieczkę po Caltagirone z przewodnikiem!

Caltagirone: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić na Sycylii?

Pozostałe sycylijskie miasta

Gdzie jeszcze warto pojechać na Sycylię? Caltanissetta, Taormina, Noto, Ragusa, Cefalù i Marsala to również piękne miejsca. Każde z nich kryje w sobie niezwykłe zabytki przeszłości, wspaniałe ikony sztuki, jak i oczywiście własne kulinarne specjały. Musimy dodać, że kuchnia sycylijska słynie z bogactwa pysznych i zdrowych potraw.

Jeśli mowa o popularnych turystycznych zakątkach na Sycylii, warto wspomnieć o miejscach w tej kwestii naprawdę wyjątkowych. Interesujące miejsca znajdują się na obszarze całej wyspy. Wiele miast przyciąga turystów swoim urokiem i historią. W każdym mieście na wybrzeżu spotkacie się z bogatą ofertą wycieczek. Decydując się na wczasy na plaży, warto zastanowić się nad wyborem miejsca szczególnie atrakcyjnego jak np. okolice Palermo, Trapani, Taorminy, a przede wszystkim Katanii.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Taorminie?

Najlepsze plaże na wczasy na Sycylii

Jeśli mówimy o tym, gdzie pojechać na Sycylię, nie możemy pominąć pięknych plaż, które przyciągają co roku wiele osób. W szczycie sezonu dosłownie nie sposób wcisnąć tam palca. Co je wyróżnia? Przede wszystkim są piaszczyste i doskonale wyposażone, a morze jest czyste i ciepłe. Ponadto długość linii plaż wynosi 60 km. Sycylijczycy sami rozpoczynają sezon plażowania. Ma to zazwyczaj miejsce w lipcu, choć już nawet w maju i czerwcu otaczające wyspę morze jest wystarczająco ciepłe, by komfortowo się w nim kąpać. Wybrzeże wyspy nie jest jednolite. Znajdziecie tam zarówno plaże piaszczyste, jak i żwirowe, a także dobrze wyposażone i bardzo dzikie. Niektóre z nich są też płatne, a inne darmowe. Ponadto zejście do morza może wyglądać różnie — w niektórych miejscach będzie ono dosyć łatwe, a w innych niekoniecznie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki można stworzyć listę najlepszych miejsc na odpoczynek nad morzem.

W północnej i północno-zachodniej części wyspy wybrzeże obmywa Morze Tyrreńskie, które pozostaje ciepłe przez bardzo długi czas. W okolicach Palermo sezon plażowy można rozpocząć już w maju, a zakończyć jesienią. Najlepsze plaże położone są w odległości około 100 kilometrów od stolicy — niedaleko Trapani. Samo to miasto jest bardzo urokliwe i bogate w zabytki. Możesz się wybrać przykładowo na:

Plażę San Vito Lo Capo

Jest piaszczysta, niemal biała i ma długość 3 km. W połączeniu z przejrzystym błękitem morza i rozpościerającymi się stamtąd widokami, miejsce to robi naprawdę duże estetyczne wrażenie.

Plażę przy Castellammare del Golfo

Inna piękna plaża z drobnym złotym piaskiem położona jest przy Castellammare del Golfo — na zachód od Palermo — i rozciąga się na prawie 10 km.

Plażę w Cefalù

Położone 70 km od Palermo Cefalù jest jednym z najpiękniejszych miast na Sycylii. Hotel w tej miejscowości możecie wybrać pod tym linkiem. Znajduje się tam wspaniała piaszczysta plaża o długości 15 km.

Plaże Finale di Pollina

Młodzi ludzie lubiący hałaśliwe imprezy powinni wybrać się na piaszczyste plaże Finale di Pollina, położone 17 km od Cefalù. To miejsce naprawdę piękne, gwarne i pełne atrakcji.

W południowo-wschodniej części Sycylii — w regionie Taormina także znajduje się wiele wspaniałych plaż. To tutaj, nad Morzem Jońskim położone są najbardziej popularne kurorty wyspy: Giardini-Naxos, Lido Mazzarò i Letojanni. Miejsca te są częstą destynacją bogatych turystów, a także młodych ludzi, którzy lubią się dobrze zabawić. Rodziny jednak także tam przyjeżdżają. W tych miejscach zorganizujesz wczasy na każdą kieszeń. Jeśli płatne plaże będą dla was zbyt drogie, możecie opalać się także na tych publicznych.

W prowincji Ragusa znajduje się wiele popularnych bezpłatnych plaż. Wiele z nich ze względu na skaliste wybrzeża i pochyłe dno morskie spodoba się miłośnikom nurkowania. W tej okolicy polecamy:

Plaże Marina di Ragusa

To miejsce naprawdę piękne i komfortowe. Zasłużenie nazywane jest jednym z najlepszych destynacji na wczasy na plaży w południowo-wschodniej Sycylii.

Plażę Vendicari

W południowej części wyspy na uwagę zasługuje plaża Vendicari. Tam w otoczeniu bogatej roślinności, będziecie mogli opalać się leżąc na czystym drobniutkim piasku. Miejsce to położone jest w okolicy wspaniałego rezerwatu przyrody. Warto też wspomnieć o tym, że w Vendicari nie ma dużych tłumów.

Plażę San Marco

W południowo-zachodniej części Sycylii warto zwrócić uwagę na miłą plażę San Marco.

Scala dei Turchi.

Na zachodnim wybrzeżu wyspy położone są plaże prowincji Agrigento, a wśród nich Scala dei Turchi. Zbocze tej części wybrzeża przypomina białe schody i robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Klimat zachodniego wybrzeża Sycylii jest najgorętszy, dlatego lepiej nie wybierać się tam w środku lata.

Najlepsze miejsca na Sycylii na wczasy dla rodzin z dziećmi

Gdzie pojechać na Sycylię z dziećmi? To ważne pytanie. Wybierając odpowiednie miejsce, rodzice szczególnie starannie analizują warunki bezpieczeństwa i atrakcje wybranego regionu. Sycylia jest pod tym względem bardzo przystępna. Jeśli jedziecie z pociechami nad morze, wybierzcie piaszczystą plażę z czystą, ciepłą wodą i łagodnym zejściem. Na szczęście takich miejsc jest na wyspie pod dostatkiem. Koniecznie weźcie pod uwagę:

  • Plażę Cefalù

  • Mondello

    Plaża położona bardzo blisko Palermo. Jest niemal biała, a ponadto czysta i usłana drobnym piaskiem. Co więcej, morze nie jest tutaj głębokie.

  • Santa Maria del Focallo

    Na Santa Maria del Focallo  widnieje niebieska flaga Unii Europejskiej. Otrzymała ten znak jako jedna z najczystszych plaż! Znajduje się ona w Lido di Noto, położonym pomiędzy Syrakuzami a południowym krańcem Sycylii. W tym rejonie jest wiele wspaniałych miejsc dla rodzin z dziećmi.

Będąc na Sycylii, możecie skorzystać także z opcji wypoczynkowych na małych pobliskich wyspach. One też spełniają wszelkie warunki konieczne do komfortowego odpoczynku. Jedną z nich jest Isola di Vulcano, której charakterystycznym znakiem jest czarny piasek wulkaniczny. Morze otaczające tę wyspę przez wiele metrów od brzegu pozostaje płytkie, stwarzając tym samym idealne warunki do kąpieli z dziećmi. Ponadto znajdują się tutaj też baseny błotne.

» CZYTAJ TAKŻEWczasy na Sycylii z dziećmi: przegląd najlepszych miejsc

Teraz już wiesz, gdzie najlepiej pojechać na Sycylię. Pozostaje tylko wybranie idealnego miejsca.  Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie, mając na uwadze zarówno swoje upodobania, jak i budżet. Życzymy wam udanych wczasów na Sycylii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *