» Europa » Francja » Paryż » Pola Elizejskie: Pałace i sklepy

Pola Elizejskie: Pałace i sklepy

Jedna z najsłynniejszych ulic świata, główne centrum handlowe Paryża, najpiękniejsza aleja… Brzmi ciekawie? Opowiemy ci, dlaczego warto przejść się Polami Elizejskimi. Swoją drogą, Pola Elizejskie są w samym sercu Paryża i świetnie się tam mieszka – wygodnie, a nawet luksusowo. Aby znaleźć najlepsze oferty hotelowe na Polach Elizejskich, skorzystaj z tego linku.

» CZYTAJ TAKŻEZAKUPY NA POLACH ELIZEJSKICH: 10 GŁÓWNYCH SKLEPÓW

Gdzie są Pola Elizejskie?

Pola Elizejskie, czyli po francusku Champs Élysées, są nimi tylko z nazwy. Gołym okiem widać, że nie ma tu żadnych pól. Jest tylko długa aleja ciągnąca się od Placu Zgody (Place de la Concorde) do Łuku Triumfalnego, podzielona na dwie strefy: parkową i handlowo-rozrywkową. Najłatwiejszym sposobem dotarcia na Pola Elizejskie jest metro.

Stacje metra:

  • Concorde (linie 1, 8, 12)
  • Champs-Élysées – Clemenceau (linia 1 i 13).
  • Franklin D. Roosevelta (linie 1 i 9)
  • George V (linia 1)
  • Charles de Gaulle – Étoile (linie 1, 2, 6 i RER A).

Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich

Główną atrakcją Pól Elizejskich jest niezaprzeczalnie Łuk Triumfalny Napoleona Bonaparte. Zleceniodawca niestety nie doczekał się jej ukończenia, więc cały triumf przypadł Francuzom. Monumentalny łuk jest ozdobiony ze wszystkich stron symbolami cesarstwa, ale sam stał się symbolem republiki francuskiej. Pod łukiem znajduje się wieczny płomień i grób nieznanego żołnierza. Odbywają się tu oficjalne uroczystości upamiętniające.

Największą atrakcją Łuku Triumfalnego jest taras widokowy. Można wejść na płaski dach i spojrzeć stamtąd na całe miasto. Widać wieżę Eiffla, dachy paryskich pałaców i oczywiście Pola Elizejskie od początku do końca. Z góry można zobaczyć, dlaczego Place Charles de Gaulle, gdzie znajduje się łuk, był kiedyś nazywany Placem Gwiazdy. Nie przegap tej niezapomnianej atrakcji i zarezerwuj wcześniej bilet na Łuk Triumfalny (możesz to zrobić tutaj).

Dlaczego Pola Elizejskie mają taką nazwę?

Nazwa pochodzi z mitologii greckiej i nawiązuje do pięknych pól błogich w zaświatach, nad brzegiem Oceanu, gdzie pod koniec życia doczesnego udają się bohaterowie kochani przez bogów. Na «Wyspach Błogosławionych» (Polach Elizejskich) panuje wieczna wiosna, nie ma tam chorób ani cierpienia.

Sklepy na Polach Elizejskich

Znajdują się tu setki sklepów i restauracji. Od hamburgerów z McDonalda po torebki Louis Vuitton, od kryształów Swarovskiego po koncepty samochodów, które jeszcze nawet nie są w sprzedaży – dla każdego coś miłego. W osobnym artykule zebraliśmy dla Was 10 najlepszych sklepów na Polach Elizejskich.

Do której godziny otwarte są sklepy?

Na Polach Elizejskich sklepy są otwarte do godz. 23-24. Dla Paryża i Francji jest to rekord!

Co się dzieje na Polach Elizejskich?

To ulica parad i publicznych uroczystości. Jest tu wielka parada z Patrouille de France w Dzień Bastylii (14 lipca), miniparada 8 maja, tęczowa parada i tropikalny karnawał w lecie oraz wesoła parada noworoczna 1 stycznia. Na Polach Elizejskich odbywa się w lipcu ostatni etap słynnego Tour de France. W kwietniu rusza maraton w Paryżu.

Na Polach Elizejskich przy Łuku Triumfalnym odbywa się większość uroczystości sylwestrowych. Słynny jarmark świąteczny został jednak przeniesiony do ogrodów Tuileries koło Luwru.

Jakie zabytki i atrakcje czekają na nas na Polach Elizejskich?

Pola Elizejskie to jedna z głównych atrakcji Paryża o długości prawie dwóch kilometrów. Zaczyna się na Placu Zgody i w parku Tuileries, a kończy na Place Charles de Gaulle przy Łuku Triumfalnym. Fasady osmańskie (Haussmanna) nadają jej jednolity wygląd architektoniczny. Ale na «polu» są też pałace z prawdziwego zdarzenia.

» CZYTAJ TAKŻE33 GŁÓWNYCH ATRAKCJI PARYŻA

Wielki i Mały Pałac

Pałace te w rzeczywistości nigdy nie były zamieszkane. Zostały one zbudowane na potrzeby Wystawy światowej i tworzą jeden zespół architektoniczny.

Te wspaniałe budynki zostały przeznaczone na wystawy i służą temu celowi do dziś. W Petit Palais (Małym Pałacu) mieści się paryskie Muzeum Sztuk Pięknych. Wygląda osobliwie, bo jak mniejsza wersja Luwru. Warto zdecydować się na zwiedzanie, jeśli wielki Luwr onieśmiela cię swoimi rozmiarami i cenami wstępu.

Grand Palais (Wielki Pałac) działa jako przestrzeń wystawiennicza. Odbywają się tu festiwale, pokazy mody, wyścigi konne, zawody sportowe, a zimą zamienia się w ogromne lodowisko. Grand Palais jest obecnie zamknięty na czas remontu ze względu na jego rolę w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich.

A jest tu Pałac Elizejski?

Pewnie, że tutaj jest. Na Polach Elizejskich znajduje się rezydencja prezydenta Francji. Nie widać jej jednak na pierwszy rzut oka. Pałac jest ukryty w parku i nie można go tak po prostu zobaczyć. Zwiedzanie jest możliwe w drugi weekend września podczas Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Pałac Paiva

Nieprzypadkowo przy tej samej ulicy znajduje się również pałac jednej z najsłynniejszych kurtyzan XIX wieku. Splendor jego wnętrz rywalizuje z królewskimi komnatami. Nie jest jednak łatwo dostać się do środka. Wycieczka odbywa się raz w tygodniu, w soboty i tylko w języku francuskim.

Kabaret Lido

Na Polach Elizejskich powinien się też znajdować najbardziej wystawny kabaret w Paryżu. Był tutaj, ale Kabaret Lido zamknął się i przekształcił w teatr muzyczny Lido2Paris. Umarł król, niech żyje król!

Pierwsze przedstawienia odbyły się w grudniu 2022 roku. Jeśli już na nich byliście, dajcie znać w komentarzach! Jak wrażenia? 

» CZYTAJ TAKŻENAJSŁYNNIEJSZE KABARETY W PARYŻU

Miłego spaceru!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *