Co zwiedzić w Syrakuzach w trakcie 1 dnia? Mapa

, ,
Park Archeologiczny

Syrakuzy — zabytkowe miasto położone na wybrzeżu Sycylii, wybudowane przez Greków. Ze względu na swoje dziedzictwo historyczne i znajdujące się tam wiele interesujących miejsc związanych z czasami starożytnymi, Syrakuzy wpisane zostały na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jeśli na zwiedzanie Syrakuz możecie poświęcić tylko jeden dzień, proponujemy spędzić go na zwiedzaniu Starego Miasta — dzielnicy Ortygia, w której skoncentrowane są główne atrakcje kulturowe, a także jest miejscem, w którym założone zostały pierwsze greckie osady na Sycylii.

Prawda jest taka, że aby mieć czas na swobodne zwiedzanie miasta i wylegiwanie się na plaży, warto zostać w Syrakuzach na nieco dłużej. Jeśli możecie sobie na to pozwolić, polecamy zatrzymać się w hotelu w centrum miasta — nocleg zarezerwujecie tutaj.

Syrakuzy: Wybierz hotel

Świątynia Apolla (Tempio di Apollo)

Świątynia Apolla

Zwiedzanie historycznego centrum Syrakuz rozpoczynamy od świątyni Apollina — jednej z najstarszych świątyń z czasów panowania Greków na Sycylii. Świątynia znajduje się na placu Largo XXV Luglio, który łączy Ortygię z innymi częściami miasta.

Plac Archimedesa (Piazza Archimede)

Plac Archimedesa

Po zakończeniu zwiedzania świątyni Apolla kierujcie się ulicą Corso Matteotti w kierunku placu Archimedesa. Miejsce to zostało nazwane na cześć słynnego matematyka nie bez powodu: Archimedes mieszkał w Syrakuzach w II wieku p.n.e., jak również jego matematyczne projekty były wykorzystywane podczas renowacji miasta.

Plac Archimedesa stanowi centrum miasta, na którym krzyżują się jego główne ulice. Znajdziecie tam wiele oryginalnych budowli w stylu barokowym: Pałac Platamona, Pałac Lanza i Pałac Gargallo.Główną ozdobą placu nie są jednak wcale pałace, a znajdująca się na nim przepiękna fontanna Artemidy z majestatyczną rzeźbą bogini otoczonej nimfami. Jeśli nie mieliście wcześniej czasu na śniadanie lub po prostu chcielibyście posilić się przed długim spacerem, polecamy wybrać się na filiżankę kawy i ciasto migdałowe w jednej z kawiarni na Placu Archimedesa, jednocześnie podziwiając architektoniczny urok centrum Ortygii.

Plac Katedralny (Piazza Duomo)

Plac Katedralny

Z Placu Archimedesa kierujcie się ulicą Via Amalfitania w kierunku Via Cavour. Tam będziecie musieli skręcić w lewo w alejkę Via Saverio Landolina, którą dotrzecie do Placu Katedralnego (Piazza Duomo). Znajduje się tam oczywiście katedra Syrakuz, która wybudowana została na ruinach doryckiej świątyni Ateny z V wieku p.n.e.. Kilka kroków dalej położony jest kościół Świętej Łucji, która uważana jest za patronkę miasta.

Źródła Aretuzy (Fontana Aretusa)

Źródła Aretuzy

Po wyjściu z kościoła podążajcie wzdłuż Via Picherali, a będziecie mieli okazję zobaczyć jeden z najciekawszych zabytków Syrakuz — źródła Aretuzy. Miejsce to poświęcone jest mitowi o nimfie i łowczyni Aretuzie, która uciekając przed natarczywymi zalotami boga rzek Alfejosa, poprosiła swoją opiekunkę Artemidę o pomoc, a ta zamieniła ją w strumień wody.

Źródła Aretuzy to znakomite miejsce na relaks i chwilę kontemplacji w cieniu drzew.

Restauracja Trattoria La Foglia

Trattoria La Foglia

Jeśli doskwiera wam głód, zwróćcie uwagę na przytulną restaurację Trattoria La Foglia znajdującą się w zabytkowym budynku w nieopodal źródeł (Via Capodieci 29). Zjecie tam pożywną zupę fasolową, domowe makarony, świeże i grillowane ryby. W ich menu dostępne są także dania wegetariańskie. Za lunch zapłacicie tam średnio 25-30 euro.

» Czytaj także10 dań, które koniecznie musicie spróbować na Sycylii

Muzeum sztuki średniowiecznej i współczesnej (Museo nazionale di palazzo Bellomo)

Muzeum sztuki średniowiecznej i współczesnej

Po obiedzie warto wybrać się do znajdującego się w pobliżu Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Współczesnej (Via Capodieci 14).

Zamek Maniace (Castello Maniace)

Zamek Maniace

Aby kontynuować spacer po Syrakuzach, wróćcie ulicą Via Capodieci do Źródeł Aretuzy. Po waszej lewej stronie rozciągać się będzie malownicza Promenada Alfejosa rozciągająca się wzdłuż całego wybrzeża i prowadząca do najgłębszej części Ortygii — Castello Maniace, będącego symbolem historycznej świetności Syrakuz. Dziś w zamku funkcjonuje muzeum poświęcone historii i archeologii.

Restauracja Retroscena

Restauracja

Zobaczyliście już wszystkie najważniejsze zabytki Starego Miasta Syrakuz. Teraz czas wrócić do centrum Ortygii — na Plac Archimedesa i tam przejść się po lokalnych sklepikach, a w nagrodę po długim dniu spacerowania wybrać się na dobry obiad w jednej z restauracji przy alei Via della Maestranza. Jeśli chcielibyście spróbować dań kuchni sycylijskiej z odrobiną wpływów greckich, z pewnością spodoba wam się menu restauracji Retroscena przy Via Maestranza 106/108. Za kolację z deserem i lampką wina zapłacicie tam około 25-30 euro.

» Czytaj takżeCiekawostki o restauracjach na Sycylii

Rejs łodzią

Rejs łodzią

Inną opcją na zwiedzanie miasta jest skorzystanie z oferty łodzi turystycznych zatrzymujących się przy moście Santa Lucia i podziwianie historycznej części miasta od strony morza. Podczas rejsu będziecie mieli także okazję zobaczyć wyrzeźbione przez morze w murach miasta jaskinie. Koszt przejażdżki oficjalnie wynosi 15 euro, jeśli będziecie się targować, może uda się kupić bilet za 10 €. Nie bójcie się tego!

Park Archeologiczny (Parco Archeologico Neapolis)

Park Archeologiczny

Jeśli zostało wam trochę czasu lub postanowiliście jednak zostać w Syrakuzach na kilka dni, zdecydowanie polecamy zwiedzanie greckich i rzymskich teatrów. Znajdziecie je w ogromnym Parku Archeologicznym (Parco Archeologico Neapolis) znajdującym się w dzielnicy Neapolis. Piechotą z z historycznej części miasta dotrzecie tam w około pół godziny. Możecie też skorzystać z autobusu linii nr 2, który odjeżdża z przystanku Molo San Antonio. Pamiętajcie, że wizyta w parku zajmie około 2 godzin. Cena wstępu — 10 euro. Park jest otwarty do godziny 19:00.

Życzymy wam wspaniałej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *