Colmar: zabytki, trasa, porady

, ,
Colmar

W Alzacji znajduje się wiele malowniczych wiosek, które są interesujące przede wszystkim ze względu na swoją architekturę. Jednym z najważniejszych jest miasto Colmar, oddalone o 80 km od Strasburga.

Zachowały się tu wspaniałe przykłady wczesnego gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu, secesji. Kręte uliczki zabytkowej części miasta, kanały, kolorowe fasady budynków i obfitość zdobień (latem ze świeżych kwiatów, zimą w tematyce świątecznej) sprawiają, że to miasto jest jak świąteczna kartka.

Colmar można zobaczyć w kilka godzin, ale lepiej zostać dłużej, aby nie spieszyć się z brzegami, podziwiać niezwykłe budowle i skosztować tradycyjnej alzackiej kuchni w restauracji nad wodą.

Jak dostać się do Colmar z Paryża i Strasburga?

Colmar

Ze Strasburga

Możesz dostać się do Colmar ze Strasburga. Odległość między miastami można łatwo pokonać w ciągu około godziny na A35. Bez problemu wypożyczysz samochód na jednodniową wycieczkę. We Francji jest to bardzo proste i powszechne. Możesz wybrać odpowiednią klasę samochodu i zarezerwować auto z wyprzedzeniem na tej stronie.

Pociąg ze Strasburga do Colmar też jeździ często, aż do 3 razy na godzinę. Podróż trwa 35 minut, koszt biletów – średnio 12-15 euro. Nie należy zapominać, że bilety na francuskie pociągi w dzień odjazdu są zawsze drogie, więc kup je z wyprzedzeniem na tej stronie.

Z Paryża

Najkrótsza droga z Paryża do Colmar znajduje się na płatnej autostradzie A4 – 530 km drogi, a jej pokonanie zajmie około 6 godzin i będzie kosztować 32 euro. Samochód można zarezerwować do wynajęcia w hotelu lub przy wyjeździe z lotniska.

Nie ma bezpośredniej trasy kolejowej do Colmar, ale można się przesiąść do Strasburga, Miluzy lub Dijon. Na tej trasie połowa podróży będzie odbywać się pociągiem wysokiej prędkości TGV, a druga połowa pociągiem zwykłym.

» Czytaj takżeJak dostać się z Paryża do Strasburga?

Pociągi na tych trasach odjeżdżają co godzinę z Lyonu lub dworca wschodniego. Czas podróży wynosi od 2:40 do 3:40 godzin. Możesz wybrać najbardziej dogodną dla siebie trasę i zarezerwować bilet tutaj.

Zabytki Colmar

Proponujemy Wam małą trasę po najwybitniejszych zabytkach Colmar. Jednak w rzeczywistości, całe centrum miasta jest niesamowicie piękne i można kręcić się po jego ulicach w nieskończoność.

Jeśli przyjedziesz do Colmar pociągiem, pierwszym zabytkiem, który zobaczysz, jest dworzec kolejowy, zbudowany w 1905 roku w stylu niemieckiego neobaroku.

Przede wszystkim proponujemy udać się do najbardziej znanej atrakcji miasta – Muzeum Unterlinden. Obok znajduje się biuro turystyczne Colmar, gdzie można za darmo wziąć mapę miasta, kupić pamiątki i uzyskać wszelkie informacje.

Z placu przed muzeum rusza mała kolejka turystyczna, która zabierze Cię najbardziej malowniczymi uliczkami, co będzie szczególnie ważne, jeśli masz bardzo mało czasu (trasa trwa 35-40 minut), są z Tobą podróżujące dzieci lub po prostu nie jesteś w nastroju na długi spacer. Bilet kosztuje 7 euro, 12-18 lat – 4 euro, 1-12 lat – 3,50 euro.

Muzeum Unterlinden

Muzeum Unterlinden znajduje się w budynku klasztornym. Wewnątrz znajdują się przedmioty sztuki średniowiecznej, w tym słynny Ołtarz z Isenheim, namalowany w XVI wieku przez niemieckiego artystę Matthiasa Grunewalda. Muzeum jest otwarte codziennie od 09:00 do 18:00, z wyjątkiem wtorków, bilet kosztuje 13 euro, od 12 do 18 lat – 8 euro. Możesz wypożyczyć audioprzewodnik za 2 euro.

Dom głów (house of heads) wybudowany w 1609 roku, nadał swoją nazwę całej ulicy, na której stoi. Od razu zrozumiecie dlaczego tak się nazywa – cała fasada jest ozdobiona figurami i maskami, jest ich 106.

Kościół Dominikanów ma swoją architekturę pochodzącą głównie z XIV wieku, ale jego wybitny ołtarz znajduje się obecnie w Muzeum Unterlinden. W przeciwieństwie do większości francuskich kościołów, wejście do nich jest płatne (2 euro).

Każdy dom na rue Marchand jest zabytkiem historycznym i niesamowitym arcydziełem, warto się im przyjrzeć. Wśród nich:

 • Corps de garde – 1575 rok. Służył on jako ratusz, Pałac Sprawiedliwości i rynek.
 • Zum Kragen został zbudowany w 1558 roku, ale jego słynna rzeźba narożna została przymocowana do fasady dopiero w 1609 roku.

Maison Pfister

 • Maison Pfister (Dom piekarza) – 1537 rok. Został zbudowany przez kapelusznika, który wzbogacił się na handlu srebrem. Nazwa została nadana przez rodzinę, która chroniła go w XIX wieku.
 • Dom Adolf (nazwany na cześć mieszkającej tam rodziny) został zbudowany w 1350 roku i jest uważany za najstarszy dom w Colmar.

Dom Adolf

 • Zum Schwan (Dom łabędzia) należał do artysty Martina Schongauera, tego samego, który namalował słynny ołtarz kościoła dominikanów.
 • Dom-muzeum Bartholdi jest siedzibą słynnego rzeźbiarza, autora Statuy Wolności, wybitnych fontann i wielu innych dzieł. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 (przerwa obiadowa od 12:00 do 14:00). Wystarczy godzina, żeby je zobaczyć. Koszt biletu to 6,70 euro, bilet zniżkowy to 5 euro, jest też przewodnik audio (2 euro).

Przy okazji, Colmar ma swoją własną Statuę Wolności. Znajduje się ona przed lokalnym lotniskiem. Na pewno ją zobaczysz, jeśli pojedziesz ze Strasburga samochodem.

Kościół Saint-Martin

Kościół Saint-Martin słynie z witraży. Upewnij się, że wejdziesz do środka na co najmniej kilka minut. Jest to doskonały przykład architektury gotyckiej od XIII do XIV wieku.

Kościół Saint-Matieu został zbudowany w XIV wieku przez zakon franciszkański. Akustyka w tym budynku jest absolutnie wspaniała. Organizowane są tu koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Colmar.

Koïfhus

Colmar był kiedyś jednym z 10 wolnych miast w Alzacji, drukując swoje pieniądze i opodatkowując importowane towary. Pamiątką chwalebnych czasów jest wspaniały budynek Starej Izby Celnej – Koïfhus, zbudowany w XV wieku.

Za starym targiem krytym (zbudowanym w 1865 roku, wydaje się być prawie nowy), gdzie można kupić wszystkie możliwe przysmaki Alzacji, udajemy się do kultowej dzielnicy Colmar – na nabrzeżu rybaków, ale teraz ta malownicza dzielnica nazywa się nie inaczej niż «Mała Wenecja».

Mała Wenecja

Domy na tym terenie zostały zbudowane w XVIII wieku, po tym jak potężny pożar zniszczył starą budowlę. Fasady z muru pruskiego zostały pieczołowicie odrestaurowane w XX wieku i obecnie zachwycają mieszkańców i turystów.

Możesz popływać łodzią po kanale La Lauch. Nie przegap tej szansy.

» CZYTAJ TAKŻE7 uroczych wiosek w pobliżu Paryża

Wydarzenia i festiwale Colmar

święto

Colmar to miasto z bogatym życiem festiwalowym. Odbywają się corocznie:

 • Festiwal Jazzowy (wrzesień);
 • Colmar Film Festival (październik);
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyczny prowadzony przez Vladimira Spivakova (lipiec);
 • Festiwal Wina w Alzacji odbywa się w sierpniu i przyciąga dziesiątki winiarni oraz około 250 000 zwiedzających do miasta;
 • Tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się w mieście od końca listopada. Colmar jest w tym czasie szczególnie piękny – magiczną atmosferę tworzy świąteczne oświetlenie, girlandy na drzewach i domach, eleganckie rzędy sklepów z wszelkiego rodzaju produktami, pamiątkami i dekoracjami świątecznymi.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Gdzie i czego spróbować w Colmar?

Colmar

Restauracje w Colmar reprezentują głównie tradycyjną kuchnię francuską lub alzacką. Zalecamy, abyś spróbował:

 • baekeoffe – gulasz duszony w białym winie,
 • tarte flambée – alzacki placek cebulowy z bekonem, warzywami i serem,
 • choucroute jest specjalnym rodzajem kapusty kiszonej z kilkoma rodzajami mięsa.

Dzięki szczególnemu mikroklimatowi i minimalnym opadom, obszar ten słynie z pięknych białych i musujących win. Harmonijnie komponują się z lokalną kuchnią i stanowią najbardziej popularną pamiątkę.

 • Wysoka kuchnia jest dostępna w Atelier du Peintre (1 rue Schongauer). Położona w XV-wiecznym domu, restauracja z gwiazdką Michelin.
 • Restauracja Bartholdi, specjalizująca się w specjalnościach rybnych, znajduje się przy 2 Rue des Boulangers.
 • ​​Restauracja JY’s to najlepsza miejscówka gastronomiczna w mieście. Słynie z częstych zmian w menu, które obejmują nie tylko lokalne, ale i egzotyczne potrawy. Odznaczona dwoma gwiazdkami Michelin.

Jeśli szukasz czegoś na własną kieszeń, śmiało skręcaj w wąskie uliczki miasta i niewielkie zaułki. To tam natkniesz się na niedrogie brasserie i kawiarnie. Na przykład, La Cour des Anges jest o rzut kamieniem od Starej Izby Celnej.

Gdzie się zatrzymać w Colmar?

Grand Hotel Bristol Colmar

Może się wydawać, że w takim małym miasteczku nie ma nawet co robić przez jeden dzień. Ale wyjątkowa atmosfera Colmar z pewnością zmieni twoje zdanie. Ważne jest, aby myśleć o hotelu z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli przyjeżdżasz na festiwal lub święta.

 • Jednym z najlepszych hoteli w pobliżu dworca kolejowego i historycznego centrum miasta jest Grand Hotel Bristol de Colmar 4*, słynący z restauracji Au Rendez Vous de Chasse, słynącej z dobrej kuchni i centrum odnowy biologicznej z zabiegami wodnymi.
 • Brit Hotel Primo to dobra opcja na niedrogie wakacje, oferująca nowoczesne pokoje i śniadania za niewielką opłatą.
 • Turystom, którzy preferują mniejsze hotele, może spodobać się butikowy hotel Beauséjour, który posiada tylko 14 przytulnych pokoi.

Colmar: Wybierz hotel

Jeśli podoba Ci się Alzacja, polecamy wyjście poza najbardziej znane miejsca i odkrycie najpiękniejszych wiosek regionu.

Przyjemnej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *