» Europa » Francja » Paryż » 7 uroczych wiosek w pobliżu Paryża

Blisko Paryża, (około godziny jazdy samochodem), znajduje się wiele ładnych wiosek z zadbanymi uliczkami, ogrodami kwiatowymi i miniaturowymi domami. To idealna opcja dla tych, którzy są zmęczeni tętniącym życiem miastem. Poznaj 7 uroczych wiosek w pobliżu Paryża!  Na początku podpowiadamy, że będziesz musiał dotrzeć do tych zacisznych zakątków na własną rękę, ale z naszym poradnikiem to nie problem. Chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces planowania podróży.

Moret-sur-Loing

Odkrycie 7 uroczych wiosek w pobliżu Paryża rozpoczynamy od kolorowej paryskiej wioseczki położonej na skraju tajemniczego lasu Fontainebleau, obok rzeki Loin. Moret-sur-Loing przyciąga przede wszystkim turystów, żeglarzy i ludzi kreatywnych. Mówi się, że lokalna sceneria inspiruje każdego, kto ją odwiedza. Co ciekawe, malował tu kiedyś słynny malarz impresjonista Alfred Sisley. I Ty możesz podążać jego śladami.

Moret-sur-Loing wyróżnia się nie tylko naturalnymi krajobrazami, domami z muru pruskiego i wąskimi uliczkami, ale także zabytkami. To prawdziwa oaza średniowiecza, położona obok Paryża. Koniecznie odwiedź średniowieczną kamienną Bramę Paryską, wpisaną do pierwszego rejestru zabytków we Francji. Następnie podziwiaj ratusz, kościół Notre Dame oraz odwiedź starożytne lochy i muzeum klasztorne.

Jak się tam dostać:

Samochodem: około 1 godziny do 1 godziny 30 minut z Paryża
Pociągiem: od 45 minut do 1 godziny z Gare de Lyon

» CZYTAJ TAKŻEJak dojechać do Fontainebleau?

Provins

W XIII wieku w Provins odbywał się największy jarmark we Francji. Mieszkańcy sprzedawali wtedy wełnę, szkarłatne róże i inne towary. Obecnie Provins znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To małe, zielone miasteczko otoczone średniowiecznym murem. Spacerując po krętych uliczkach Provins i podziwiając urocze domy z muru pruskiego, można poczuć się jak bohater z bajki. Co więcej, możesz wejść do starożytnych lochów, wspiąć się na mury obronne zbudowane setki lat temu, a także zobaczyć pozostałości niedokończonego kościoła St Kiryak i średniowieczne posągi. Jeśli chcesz zatrzymać się w Provins na kilka dni, zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem.

Jak się tam dostać:

Samochodem około 1 h 45 min z Paryża
Pociągiem 1 h 23 min z Gare de l’Orient

Gerberoy

Urocza wioska Gerberoy położona niedaleko Paryża jest uważana za jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Co ciekawe, miejscowi nazywają ją «wioską tysiąca róż». W Gerberoy mieszka mniej niż 100 osób, więc zdecydowanie warto tu przyjechać dla ciszy i spokoju.

Po pierwsze, Gerberoy można obejść w zaledwie godzinę. Z pewnością zakochasz się w starych brukowanych uliczkach, pachnących ogrodach i średniowiecznych zabytkach. Na początek, koniecznie udaj się do kościoła św. Piotra, aby zobaczyć kolorowe witraże. Następnie odwiedź XVIII-wieczny ratusz, ogród impresjonistycznego malarza Henri Le Sidaneta i wielowiekowe gaje cisowe. W połowie czerwca w Gerberois odbywa się nawet festiwal kwiatów.

Jak się tam dostać:

Samochodem około 1 godz. 30 min – 2 godz. z Paryża
Pociągiem 1 godz. 14 min z Gare du Nord

» CZYTAJ TAKŻEColmar: zabytki, trasa, porady

Chevreuse

Wioska Chevreuse położona jest w dolinie o tej samej nazwie. W dawnych czasach francuscy królowie urządzali na tych terenach polowania. Obecnie jednak dolina przyciąga turystów spokojną scenerią. Chevreuse jest podzielona na 2 części, które oddziela mały kanał Yvette. Spacerując wzdłuż jego brzegów, można zobaczyć starożytny kościół i klasztor, garbarnie oraz zamek Madeleine. Koniecznie zrób piękne zdjęcia na jednym z wąskich mostów.

Jak się tam dostać:

30–55 minut jazdy samochodem z Paryża
50 minut pociągiem z Gare du Nord

Giverny

Kiedy dotrzesz do wioski Giverny, zdasz sobie sprawę, że jest to raj tuż pod Paryżem. Pierre-Auguste Renoir, Henri Matisse, Paul Cézanne, Camille Pissarro i Claude Monet zainspirowali się hipnotyzującymi krajobrazami i namalowali tu swoje najlepsze obrazy. Przykładowo, wystarczy pomyśleć o «Ogrodzie wodnym z japońskim mostem», który pochodzi z Giverny. Jest jeszcze ogród Claude’a Moneta dostępny w ciepłym sezonie.

Jak się tam dostać:

Samochodem około 1 godziny z Paryża
Pociągiem 45 minut od stacji Saint-Lazare

Barbizon

Wioska Barbizon, znana jako «wioska artystów», znajduje się w pobliżu królewskich lasów Fontainebleau. Na początku XIX wieku wielu malarzy impresjonistów opuściło swoje duszne miejskie pracownie i udało się do spokojnej wioski Barbizon, aby zainspirować się wiejskim krajobrazem. Współcześni artyści również uwielbiają tę wioskę. Dlaczego więc jej nie odwiedzić? Po pierwsze, odkryj życie i twórczość słynnych artystów w Barbizon School Department Museum. Następnie przespaceruj się główną ulicą i doceń piękno lokalnych domów, przytulnych restauracji i licznych galerii sztuki.

Jak się tam dostać:

Samochodem: 45 minut z Paryża
Pociągiem: 1 godzina 10 minut od Gare du Nord

Auvers-sur-Oise

Auvers-sur-Oise to małe miasteczko niedaleko Paryża, pełne kwiatów i zieleni. Geniusz Vincent van Gogh spędził tam ostatnie dni swojego życia i namalował ponad 80 obrazów w 70 dni. Malownicze uliczki Auvers-sur-Oise przesiąknięte są atmosferą kreatywności i wspomnieniami najlepszych czasów Paula Cézanne’a, Charlesa-François Daubigny’ego, Jeana-Baptiste’a-Camille’a Corota i innych impresjonistów. Koniecznie odwiedź Muzeum Dobigny House, zajazd Ravoux, w którym mieszkał i pracował Vincent Van Gogh, kościół Notre Dame, zamek Chateau d’Auvers i jego ogrody.

Jak się tam dostać:

Samochodem 1 godzina z Paryża
Pociągiem 1 godzina od Gare du Nord

Francja to nie tylko romantyczny Paryż. Poznaj jej regiony, odkryj małe wioski, rozległą przyrodę i bajkowe zamki, by zakochać się w tym kraju na dobre.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *