Jak przedostać się z Londynu do Paryża

, , ,
Paryż

Między Londynem a Paryżem istnieją doskonałe połączenia komunikacyjne. Turyści mogą podróżować między tymi dwiema europejskimi stolicami zarówno autobusem, pociągiem, samolotem jak i samochodem. Wybór sposobu podróży zależy od liczby podróżujących, ilości wolnego czasu i dostępnego budżetu.

Z Londynu do Paryża autobusem

Jeśli chcesz dostać się do Paryża z najmniejszym kosztem, powinieneś wybrać podróż autobusem. Pamiętaj jednak, że jazda autobusem zajmie około 7-9 godzin, jeśli nie całą noc. Kierunek Londyn-Paryż obsługują trzy firmy autobusowe: Megabus, Eurolines i Ouibus. Przy rezerwacji z wyprzedzeniem. bilety Ouibus można kupić za 13 funtów, Megabus – za 20 funtów, Eurolines – za 16 funtów. Wszystkie autobusy wyposażone są w wygodne siedzenia i bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Pociągiem

Jeśli szkoda ci czasu spędzonego w podróży i jesteś w stanie wydać trochę więcej pieniędzy, by zaoszczędzić swój czas, najlepszym środkiem transportu będzie pociąg Eurostar lub samolot. Przy bardzo wczesnej rezerwacji (kilka miesięcy przed podróżą) bardziej korzystnie wypada zakup biletów kolejowych, podróż w jedną stronę kosztuje około 56 funtów, jednak przy rezerwacji na ostatnią chwilę, cena może osiągnąć nawet 250 funtów. Podróż pociągiem trwa nieco ponad 2 godziny.

Samolotem

Jeśli kupujesz bilety na krótko przed planowaną datą podróży, lot liniami EasyJet powinien być znacznie tańszy: od 40 funtów w jedną stronę, podczas gdy ceny biletów na pociąg będą przewyższały 100 funtów. Czas lotu do Paryża wynosi około 1 godziny. Wybierając pomiędzy pociągiem a samolotem, warto również rozważyć konieczność dotarcia na lotnisko z wyprzedzeniem, ograniczenia bagażu i odległość od lotnisk z miasta, podczas gdy pociągi Eurostar odjeżdżają z centrum Londynu i docierają do centrum Paryża.

Z Londynu do Disneylandu

Wielu anglików i turystów z innych krajów,i podróżuje z Londynu do Paryża, aby odwiedzić Disneyland. Dla ich wygody stworzono pociągi Eurostar, które jeżdżą prosto do Disneylandu. Podróż zajmie około 2 godzin, ceny biletów w jedną stronę zaczynają się od 130 funtów.

Samochodem

Jeśli wolisz podróżować samochodem, istnieją dwie możliwości dojazdu autem z Londynu do Paryża: przez Eurotunnel, przebiegający pod kanałem La Manche lub promem P & O Ferries.

Przejście przez Eurotunnel będzie kosztować około 70 funtów przy wcześniejszej rezerwacji, a rezerwując niedługo przed podróżą – 90-100 funtów. Bilety najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej Eurotunelu lub telefonicznie, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze w dniu podróży. Eurotunnel łączy brytyjski port Folkestone w hrabstwie Kent z francuskim miastem Coquel koło Calais. Aby dostać się do Folkestone z Londynu, należy podążać drogami A2 i M20. Podróż zajmie około półtorej godziny. Pamiętaj, że musisz przybyć do Folkestone co najmniej na pół godziny przed odjazdem, aby się zarejestrować, poddać kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej. Po kontroli paszportowej zostaniesz skierowany do specjalnego pociągu. Faktem jest, że przejeżdżając przez Eurotunnel, nie jedziesz sam – na miejsce dowiezie cię specjalny pociąg. Z Kokel będziesz kontynuował swoją podróż do Paryża trasami A1 i A26, potrwa to około 3 godzin.

Tym, którzy podjęli spontaniczną decyzję o wyjeździe samochodem z Londynu do Paryża, najbardziej opłacać się będzie skorzystanie z promu, którego kosz to to 39 euro, jeśli kupisz bilet na dzień przed podróżą. Bilety można rezerwować w P & O Ferries. Podczas wchodzenia na prom, wystarczy podać numer rezerwacji. Promy pomiędzy Anglią i Francją odpływają z Dover i docierają do Calais. Dlatego najpierw musisz dostać się z Londynu do Dover. Jadąc  autostradą A20, zajmie to około 20 minut. W Dover przejdziesz kontrolę paszportową i wejdziesz się na prom, który zabierze Cię do Calais w ciągu 90 minut. Dalej kontynuuj podróż trasami A26 i A1, a w czasie około 3 godzin dotrzesz do Paryża.

Poza wydatkami na Eurotunel lub prom, przy podróż do Paryża samochodem, do wydatków należy również doliczyć koszty paliwa i opłaty drogowe (około 70 funtów).

Istnieje jeszcze jedna możliwość dojazdu samochodem z Londynu do Paryża – dla tych, którzy nie mają własnego samochodu. Możesz skorzystać z popularnej francuskiej strony BlaBlaCar, która łączy kierowców, którzy mają wolne miejsca w samochodzie, oraz podróżnych, którzy potrzebują środka transportu i są gotowi pokryć koszty kierowcy związane z podróżą.

BlaBlaCar powstało na podstawie idei wzajemnej pomocy, a nie komercyjnego zysku. Kierowcy nie mogą zarabiać pieniędzy na wycieczkach, korzystają z usług serwisu tylko w celu pokrycia swoich wydatków. Witryna automatycznie oblicza odległość dla każdej podróży i na tej podstawie oferuje rozsądną cenę, którą kierowca może zażądać od pasażerów i maksymalną cenę, której nie powinien przekraczać. Cena podróży z Londynu do Paryża na BlaBlaCar waha się w granicach 25-35 funtów.

Nie zapomnij wziąć ze sobą paszportu, bez względu na to, z jakiego rodzaju środka transportu korzystasz. Przy każdej z opcji, będziesz musiał przejść kontrolę paszportową. Jeśli podróżujesz samochodem, musisz również być w stanie okazać wszystkie odpowiednie dokumenty, a w tym ubezpieczenie samochodu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *