Delft w 1 dzień: co zobaczyć i gdzie pójść

,
Delft w 1 dzień: co zobaczyć i gdzie pójść

Czy istnieje na świecie spokojne miasto, które zachowało duch średniowiecza, ale żyje według nowoczesnych standardów? Tak! A jest nim Delft. Przytulne małe miasteczko położone pomiędzy dwoma perełkami Holandii: Haga i Rotterdam. A jeśli chcesz się do nich dostać, to możesz nawet pojechać tramwajem! Podróż trwa około 10 minut. Amsterdam i Delft są oddalone o zaledwie 68 km, czyli niecałą godzinę jazdy bezpośrednim pociągiem, więc nie ma problemu z dojazdem. Co więc to niewielkie miasto może zaoferować turyście?

» Czytaj także1 dzień w Rotterdamie

«Zabawkowe» miasto z bogatą historią

Jest to jedno z najprzytulniejszych miejsc w Holandii i nawet jeśli nie zwrócicie dużej uwagi na zabytki Delft, to od razu to poczujecie w atmosferze miasta. Tak, to prawda, że miasta królestwa są monotonne: domy z piernika, kanały, tulipany… Ale to właśnie tutaj zachowała się atmosfera, pełna ducha minionych wieków. Natłok turystów jest niski, więc nie musisz przedzierać się przez tłumy ciekawskich gapiów.

«Zabawkowe» miasto

Miasto przeżyło swój czas rozkwitu, pożary, wybuch prochowni w centrum miasta, boom przemysłowy… Miasto ma nawet swoją własną Krzywą Wieżę w Pizie — pochyloną dzwonnicę Starego Kościoła, o przydomku «Spadający Jan» — ale o tym więcej później.

Przez lata Delft przekształciło się z dojrzałego miasta targowego w główny ośrodek technologiczny królestwa. I można by pomyśleć: taki mały…

Delft: Wybierz hotel

Co warto zobaczyć w Delft?

Pierwszym miejscem, które warto zobaczyć jest naturalnie Rynek. Tutaj znajdują się najsłynniejsze budynki miasta, zachowujące wielowiekową historię i domy z fantazyjnymi dachami. Na środku placu znajduje się mozaika róży wiatrów. Jest stosunkowo nowa, ale wiadomo, że podobna dekoracja znajdowała się na placu już w XVI wieku.

Ratusz

Ratusz

Wieża, która jest częścią pięknej budowli, jest najstarszą w mieście. Ma on około 400 lat. Po wcześniejszym umówieniu się z biurem turystycznym można wejść do muzeum tortur, które zachowuje pamięć o minionych czasach. Wejście do samego ratusza jest zazwyczaj zamknięte. Wyjątkiem są miesiące letnie oraz dni, w których odbywają się imprezy (wstęp z biletem).

 • Adres: Markt, 87

Nowy Kościół

Naprzeciwko ratusza znajduje się Nowy Kościół. Pochowani są tu członkowie rodziny królewskiej, w tym słynny Wilhelm Orański. Wieża kościoła jest kolejnym ważnym punktem orientacyjnym, wznoszącym się na wysokość 108,75 m (druga najwyższa w Holandii). W kościele odbywają się koncerty muzyki organowej, w których może uczestniczyć każdy.

 • Adres: Markt, 80

Stary Kościół

Stary Kościół

W historycznym centrum Delft stoi Oude Kerk Delft («Stary Kościół»). Obok niej stoi 75-metrowa dzwonnica, o której wspominaliśmy: «Spadający Jan». Dzwonnica jest obecnie odchylona od swojej osi o około 2 metry. Turyści nie mogą jej zwiedzać, ale goście są mile widziani, aby zatrzymać się i podziwiać piękno starożytnej budowli. Osoby chcące zwiedzić kościół mogą to zrobić podczas świąt chrześcijańskich i w niedziele za darmo, w pozostałe dni wymagane są bilety.

 • Adres: Heilige Geestkerkhof, 2, 25

Na odwiedzenie Starego i Nowego Kościoła oraz jego wieżę obowiązuje jeden bilet. Dzieci poniżej 11 roku życia nie mają wstępu na dzwonnicę (tylko do kościoła).

 • Godziny otwarcia kościoła: kwiecień — październik 9:00–18:00, listopad — styczeń 11:00–16:00 (w soboty do 17:00), luty i marzec 10:00–17:00. Uwaga: wieża zamykana jest godzinę przed kościołem.

» Czytaj takżeLejda: zabytki i atrakcje

Prinsenhof

Muzeum sztuki Prinsenhof

Nie można odwiedzić Delft bez wizyty w dawnej rezydencji księcia Wilhelma Orańskiego. Znajduje się tu również muzeum sztuki Prinsenhof Delft. Są tutaj obrazy lokalnych malarzy z XVI i XVII wieku, wyroby ze srebra, sztuka współczesna i porcelana z Delft. Budynek znajduje się obok Starego Kościoła.

 • Godziny otwarcia: 11:00–17:00.

Kanał Voldersgracht

Kanał Voldersgracht

Kanał Voldersgracht został wykopany w Delft jeszcze w XIV wieku. Dziś jest najstarszym w mieście. Z jednej strony kanału biegnie droga, z drugiej strony znajdują się fasady budynków mieszkalnych. Co ciekawe, poziom podłogi parteru znajduje się poniżej poziomu wody.

» Czytaj takżeJakie miasta warto odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu

Agnetapark

20 minut spacerem od Rynku znajduje się kameralny park ze stawem (wstęp wolny). Został on wybudowany w 1884 roku. Mieściły się w nim domy robotnicze dla fabryk drożdży i gorzelni. W parku można odpocząć od zwiedzania, podziwiać zachowane domy i odwiedzić kawiarnię, która mieści się w dawnym klubie Lindenhof.

Brama Wschodnia

Brama Wschodnia

Na skraju historycznego centrum znajduje się Brama Wschodnia (1514), która nie została zniszczona przez pożar w 1536 roku. Przyciągała w XVII wieku wielu artystów.

Porcelana z Delft

W słynnej De Koninklijke Porceleyne Fles (Królewska Fabryka) można nie tylko zobaczyć, jak powstaje porcelana i kupić pamiątki, ale także spróbować swoich sił w garncarstwie. Można dowiedzieć się wszystkiego o powstawaniu światowej sławy produktów i zobaczyć jak ręcznie tworzone są arcydzieła.

 • Fabryka mieści się pod adresem: Rotterdamseweg, 196.
 • Godziny otwarcia: 9:00–17:00 (w miesiącach zimowych czynne od 12:00 w niedziele).
 • Wizytę w fabryce można zarezerwować pod tym linkiem.

Porcelana z Delft

Trochę historii

Ze względu na pogarszającą się jakość wody w rzece, zaczęto zamykać browary, a ich miejsce zajęły garncarnie. Dostawy porcelany z Chin nie były łatwe, a pozycja warsztatów w Delft została wzmocniona. Ich wyroby stały się popularne w całej Europie. Ich osobliwość polegała na tym, że pokrywano je przezroczystym szkliwem ołowiowym i wypalano w wysokiej temperaturze. Oprócz tradycyjnego biało-niebieskiego malarstwa porcelanę zdobiły lokalne sceny i tematy biblijne.

Pod koniec XVIII wieku modna stała się kremowa ceramika brytyjska, a rzemieślnicy z Delft zrezygnowali ze swoich stanowisk. Jednak w 1876 roku dwóch biznesmenów ożywiło sztukę i otworzyło królewską manufakturę, która rozsławiła miasto na cały świat.

Fabryka De Deftse Pauw

Deftse Pauw znajduje się technicznie 100 metrów za granicą Delft, dlatego też Fabryka Królewska może nazywać się jedyną, która nadal stoi w mieście. Fabryka nie jest muzeum, ale oferuje zwiedzającym bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po produkcji. Jest też duży sklep sprzedający ciekawostki z porcelany Delft.

 • Fabryka znajduje się około 20 minut od centrum (pod mostem tramwajowym i wzdłuż rzeki Schie).
 • Godziny otwarcia: 09:00–16:30. W okresie zimowym (od 1 listopada do 22 marca) oraz w weekendy fabryka jest otwarta w godzinach 11:00–13:00.

Oprócz punktów fabrycznych, porcelanę można kupić w lokalnych sklepach, takich jak De Candelaer (Kerkstaat 13 A). Ceny wahają się od 60 do 500 euro. Każdy z nich jest oznakowany i posiada kartę gwarancyjną (w cenie).

» Czytaj takżeCo przywieźć z Belgii?

Gdzie zjeść w Delft?

Gdzie zjeść w Delft?

Wraz z pokarmem duchowym, Delft jest gotowe na poczęstowanie chlebem powszednim. Postępowe kawiarnie i restauracje w mieście mają menu odpowiadające wszystkim gustom, w tym opcje wegańskie, wegetariańskie i bezglutenowe.

 • Lokalnych i europejskich potraw oraz pysznych deserów można spróbować w Kek (adres: Voldersgracht, 27). Cena dań to 2–9 euro.
 • Dla miłośników steków interesujący będzie Toros Santiago (adres: Markt, 70). Cena dań to 10–20 euro.
 • Azjatyckie przysmaki są wspaniale serwowane w Malee (Voldersgracht, 29). Cena dań zaczyna się od 17 euro.

Ojczyzna artystów, działaczy na rzecz praw człowieka i laureatów Nagrody Nobla

Ojczyzna artystów

Po całym centrum rozsiane są «kostki Vermeera» z obrazami słynnego malarza Jana Vermeera, autora «Dziewczyny z perłą». Pochodził z tego miasta i aż dziw bierze, że w jego ojczyźnie nie ma żadnych jego oryginalnych dzieł. Najbliższe znajduje się w muzeum w Hadze.

Na rynku stoi pomnik Hugo Grotius — twórcy prawa międzynarodowego.

Od 1842 roku w Delft działa Królewska Akademia Edukacji Inżynierskiej (obecnie Delft University of Technology), której absolwenci zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

Lokalni przewodnicy pomogą ci lepiej poznać Delft i dowiedzieć się więcej. Wybierz wycieczkę i zarezerwuj taką, która ci się podoba pod tym linkiem.

 

Zdecydowanie warto wygospodarować choć jeden dzień, by dotknąć wielkiej historii zachowanej przez maleńką kropkę na mapie — Delft…

Miłej podróży!

 

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *