Boże Narodzenie we Włoszech: o tradycji

Boże Narodzenie we Włoszech

W głowie rozbrzmiewa nam melodyjny dźwięk dzwonków, a w powietrzu unosi się aromat grzanego wina z przyprawami. A to dlatego, że już niedługo, w nocy z 24 na 25 grudnia, cały katolicki świat pogrążony będzie w świętowaniu Bożego Narodzenia; Włochy nie są tu wyjątkiem. Świąteczne menu planowane jest z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, szelest papieru do pakowania staje się niemalże podkładem muzycznym, a mieszkańcy pogrążeni są w przygotowaniach na dachu do głównego wydarzenia roku. Jak obchodzone jest Boże Narodzenie we Włoszech i jak Włosi się do niego przygotowują: o tym opowiemy Wam dzisiaj.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie: przygotowania do świątecznej podróży

Tradycje bożonarodzeniowe we Włoszech

Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w roku, co oznacza, że powinno być obchodzone z całą rodziną! Jest to ważne do tego stopnia, że istnieje nawet powiedzenie na ten temat: „Natale con i tu, Pasqua – con chi vuoi!”, czyli „świętuj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz!”. Najczęściej święto to obchodzi się w domu w otoczeniu najbliższych, rzadziej w restauracji (ale za to wciąż w otoczeniu tej samej rodziny i przyjaciół). Często Święta Bożego Narodzenia obchodzone są również we włoskim kurorcie narciarskim. W zimie we Włoszech rozpoczyna się sezon „białych tygodni”, kiedy to Włosi zabierają swoje rodziny w góry, wynajmują mieszkanie lub pokój w hotelu i jeżdżą na nartach czy snowboardzie.

» Czytaj także10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Panettone

Najbardziej odpowiedzialne włoskie gospodynie domowe zaczynają planować świąteczne menu z dużym wyprzedzeniem, a główną świąteczną zasadą, której należy przestrzegać, jest unikanie potraw mięsnych i ciężkich, tłustych dań.

Ciasto świąteczne – bez niego nie można się nigdzie ruszyć. We Włoszech istnieją dwa rodzaje: „il Panettone”, z sułtankami i suszonymi owocami w środku oraz „il Pandoro”, bez nadzienia, ale z wierzchnią warstwą cukru pudru. Jak można sobie wyobrazić, każdego roku Włosi dzielą się na dwie grupy: tych, którzy wolą Panettone i tych, którzy wolą Pandoro. Kto wygra?

Presepe

„Presepe”, czyli „żłóbek”, to jedna z głównych tradycji bożonarodzeniowych we Włoszech. Jest to inscenizacja narodzin Chrystusa w figurkach. Zazwyczaj każda rodzina ma w domu miniaturową szopkę, w której, oprócz wcielenia głównej szopki, można zobaczyć różnego rodzaju sceny z życia na przykład rzemieślników. Najciekawsze jest to, że szopka jest zazwyczaj gotowa na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, z wyjątkiem jednego szczegółu: figurka nowo narodzonego Chrystusa jest umieszczana w kołysce dopiero w Wigilię, z nocy z 24 na 25 grudnia, tworząc w ten sposób pełną scenę narodzin!

Kalendarz świąteczny stał się nieodzowną częścią przedświątecznych przygotowań, czyniąc oczekiwanie jeszcze bardziej radosnym! Jest to specjalne pudełko z 24 ponumerowanymi okienkami, które muszą być otwierane jedno po drugim między 1 a 24 grudnia. Na przykład, jeśli jest to kalendarz ze słodyczami, to w każdym slocie znajdziesz tabliczkę czekolady, batoniki i inne smakołyki, a jeśli jest to kalendarz marki kosmetyków, to znajdziesz w nim wszelkiego rodzaju kosmetyczne prezenty!

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia i jarmarki to nieodłączne elementy, dzięki którym można zanurzyć się w wyjątkowej, świątecznej atmosferze: kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne i oryginalne prezenty, zjeść różnego rodzaju smakołyki, obejrzeć występy i oczywiście napić się korzennego, aromatycznego grzanego wina! Już wcześniej opowiadaliśmy Wam o jarmarkach bożonarodzeniowych w Rzymie. Czytaj dalej poniżej.

» Czytaj także10 głównych zabytków Rzymu

W zasadzie Boże Narodzenie we Włoszech obchodzone jest w taki sam sposób, jak w innych krajach katolickich. Włosi zdecydowanie chodzą na świąteczne msze do kościoła.

Jak Włosi przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia

Jak Włosi przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia

Aby lepiej toj zrozumieć, cofnijmy się o dwa miesiące, do końca października, kiedy to prawdziwie rozpoczyna się cały świąteczny szał. Od tego momentu pierwsze sklepy zaczynają dekorować się świątecznymi motywami, a Włosi zaczynają planować świąteczne posiłki i zaopatrywać swoje spiżarnie w pierwsze prezenty, między innymi dla swoich bliskich. W listopadzie wykupuje się wszelkiego rodzaju odświętne stroje i świąteczne piżamy, a z okazji corocznego Black Friday Włosi starają się kupić większość prezentów z wyprzedzeniem po okazyjnych cenach. I, oczywiście, tłumy ludzi w sklepach i centrach handlowych zaczynają się robić upiornie wielkie.

Grudzień w Rzymie, lub innym mieście we Włoszech, rozpoczyna się wraz z otwarciem pierwszych okien w kalendarzu świątecznym, a świąteczne szaleństwo nabiera nowego tempa wraz z otwieraniem jarmarków bożonarodzeniowych w całym mieście.

Jarmark bożonarodzeniowy

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia wszystkie prezenty zostały już raczej kupione, ale z jakiegoś powodu tłumy w centrach handlowych są coraz większe. To właśnie wtedy zaczyna się święty rytuał zamawiania ryb i owoców morza na targu lub w sklepie, ponieważ jeśli pójdziesz po nie w przeddzień świąt, zastaniesz stragany zupełnie puste! Jest to również rytuał „świątecznych zakupów”, ponieważ wszystkie supermarkety będą w tym okresie (na co najmniej 2-3 dni) zamknięte!

Niektórzy Włosi na Wigilię zamiast siedzieć w domu wolą pójść na świąteczną mszę do Watykanu.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

Jeśli planujesz podróż do Włoch w okresie świąt i Nowego Roku, upewnij się, że rezerwujesz hotele z dużym wyprzedzeniem; najbardziej komfortowe i niedrogie opcje zaczynają być rezerwowane już na przełomie września i października.

Rzym: Wybierz hotel

Czy kiedykolwiek obchodziłeś Boże Narodzenie według włoskich tradycji? Jak było? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach i bądźcie na bieżąco!