» Europa » Włochy » Boże Narodzenie we Włoszech: o tradycji

Boże Narodzenie we Włoszech coraz bliżej. W głowie rozbrzmiewa nam  melodyjny dźwięk dzwonków, a w powietrzu unosi się aromat grzanego wina z przyprawami. Już niedługo, w nocy z 24 na 25 grudnia, cały katolicki świat pogrążony się w świętowaniu Bożego Narodzenia. Z tej okazji włoskie świąteczne menu planowane jest z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Jak obchodzone jest Boże Narodzenie we Włoszech i jak Włosi się do niego przygotowują? Zanim o tym opowiemy, zapraszamy Cię na bożonarodzeniową wycieczkę z aniołami. Niech to będzie wstęp do poznania świątecznych tradycji Włochów.

Warto byś przed podróżą zarezerwował hotel z wyprzedzeniem. Ponieważ z uwagi na liczbę turystów bliżej świąt może już nie być miejsc.

Wybierz apartament w Rzymie

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i Nowy Rok w Rzymie

Boże Narodzenie we Włoszech – tradycje

Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w roku, co oznacza, że powinno być obchodzone z całą rodziną! Jest to ważne do tego stopnia, że istnieje nawet powiedzenie na ten temat: „Natale con i tu, Pasqua – con chi vuoi!”, czyli „świętuj Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz!”. Z tego względu Boże Narodzenie obchodzi się w domu w otoczeniu najbliższych, rzadziej w restauracji (ale za to wciąż w otoczeniu tej samej rodziny i przyjaciół). Tobie natomiast polecamy świąteczny lunch w restauracji z degustacją wyśmienitych toskańskich win. A jeśli chcesz poznać bardziej lokalną kuchnię wybierz się na degustację wina z wędlinami i deską serów. Z bardziej magicznych propozycji, wyjedź koniecznie do Zamku Gropparello i ciesz się popołudniową herbatą w królewskiej atmosferze!

We Włoszech najbardziej odpowiedzialne włoskie gospodynie zaczynają planować świąteczne menu z dużym wyprzedzeniem. A główną świąteczną zasadą, której należy przestrzegać, jest unikanie potraw mięsnych i ciężkich oraz tłustych dań.

» Czytaj także10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Górskie świętowanie w Alpach

Często Święta Bożego Narodzenia obchodzone są we włoskim kurorcie narciarskim. W zimie we Włoszech rozpoczyna się sezon „białych tygodni”, kiedy to Włosi zabierają swoje rodziny w góry, wynajmują mieszkanie lub pokój w hotelu i jeżdżą na nartach czy snowboardzie.

Wybierz hotel w Alpach

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze ośrodki narciarskie we Włoszech

Ciasto świąteczne

Bez niego nie można się nigdzie ruszyć. We Włoszech istnieją dwa rodzaje ciasta świątecznego. Pierwszy to „il Panettone”, z sułtankami i suszonymi owocami w środku. Z kolei drugi to „il Pandoro”, bez nadzienia, ale z wierzchnią warstwą cukru pudru. Jak można sobie wyobrazić, każdego roku Włosi dzielą się na dwie grupy: tych, którzy wolą Panettone i tych, którzy wolą Pandoro. Kto wygra?

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Rzymu: 10 rzeczy do zrobienia

Żłobek bożonarodzeniowy

„Presepe”, czyli „żłóbek”, to jedna z głównych tradycji bożonarodzeniowych we Włoszech. Jest to inscenizacja narodzin Chrystusa w figurkach. Zazwyczaj każda rodzina ma w domu miniaturową szopkę, w której, oprócz wcielenia głównej szopki, można zobaczyć różnego rodzaju sceny z życia na przykład rzemieślników. Najciekawsze jest to, że szopka jest zazwyczaj gotowa na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, z wyjątkiem jednego szczegółu. Figurka nowo narodzonego Chrystusa jest umieszczana w kołysce dopiero w Wigilię, z nocy z 24 na 25 grudnia, tworząc w ten sposób pełną scenę narodzin!

» CZYTAJ TAKŻETrasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

Kalendarz świąteczny

Kalendarz świąteczny stał się nieodzowną częścią przedświątecznych przygotowań, czyniąc oczekiwanie jeszcze bardziej radosnym! Jest to specjalne pudełko z 24 ponumerowanymi okienkami, które muszą być otwierane jedno po drugim między 1 a 24 grudnia. Przykładowo, jeśli jest to kalendarz ze słodyczami, to w każdym slocie znajdziesz tabliczkę czekolady, batoniki i inne smakołyki. Natomiast, jeśli jest to kalendarz marki kosmetyków, to znajdziesz w nim wszelkiego rodzaju kosmetyczne prezenty.

» CZYTAJ TAKŻEOkolice Rzymu: najpiękniejsze miejsca

Boże Narodzenie we Włoszech – jarmark bożonarodzeniowy

Święta Bożego Narodzenia i jarmarki to nieodłączne elementy, dzięki którym można zanurzyć się w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Na targach kupisz ręcznie robione ozdoby świąteczne i oryginalne prezenty. Co więcej, zjesz różnego rodzaju smakołyki, obejrzysz występy artystów i oczywiście napijesz się korzennego, aromatycznego grzanego wina! Polecamy wycieczkę do wioski bożonarodzeniowej w Valle del Natale, która zapewni rozrywkę dla całej rodziny. Inną propozycją jest park rozrywki Cinecittà World, w którym odwiedzisz fabrykę św. Mikołaja i nawet się z nim spotkasz.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Boże Narodzenie we Włoszech – świąteczna msza

W zasadzie Boże Narodzenie we Włoszech obchodzone jest w taki sam sposób, jak w innych krajach katolickich. Włosi zdecydowanie chodzą na świąteczne msze do kościoła. Bożonarodzeniowa msza w Bazylice św. Piotra połączona z wcześniejszym wigilijnym spacerem to niezwykłe duchowe przeżycie.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Watykanie: obchody, msza, bilety

Jak Włosi przygotowują się do świąt?

Cały świąteczny szał we Włoszech rozpoczyna się już pod koniec października. Od tego momentu pierwsze sklepy dekorują się świątecznymi motywami, a Włosi planują świąteczne posiłki. Później w listopadzie wykupuje się wszelkiego rodzaju odświętne stroje i świąteczne piżamy, a z okazji corocznego Black Friday Włosi kupują prezenty dla bliskich po okazyjnych cenach.

Grudzień w Rzymie, lub innym mieście we Włoszech, rozpoczyna się wraz z otwarciem pierwszych okien w kalendarzu świątecznym. Jednak szaleństwo nabiera tempa wraz z otwieraniem jarmarków bożonarodzeniowych. Dalej, tydzień przed świętami Bożego Narodzenia zaczyna się święty rytuał zamawiania ryb i owoców morza na targu lub w sklepie. Trzeba się spieszyć, ponieważ jeśli pójdziesz po nie w przeddzień świąt, zastaniesz stragany zupełnie puste! Jest to również rytuał „świątecznych zakupów”, ponieważ wszystkie supermarkety będą w tym okresie (na co najmniej 2-3 dni) zamknięte!

Niektórzy Włosi na Wigilię zamiast siedzieć w domu wolą pójść na świąteczną mszę do Watykanu.

Czy kiedykolwiek obchodziłeś Boże Narodzenie według włoskich tradycji? Jak było? Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach i bądźcie na bieżąco! 

» CZYTAJ TAKŻECo warto przywieźć z Rzymu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *