Disneyland w Paryżu — kompendium wiedzy dla turystów

,
Disneyland Park

Park rozrywki Disneyland zlokalizowany jest pod Paryżem – w miejscowości Marne-la-Vallee (43 km od miasta). Został on założony w 1992 roku i składa się de facto z dwóch parków rozrywki. Jeden nosi nazwę Disneyland Park, a drugi to Walt Disney Studios Park. Na terenie działają również restauracje, hotele i pola golfowe, a nawet mieszkania i centrum biznesowe. Teren parku rozrywki podzielony został na pięć obszarów tematycznych, które podobnie jak w kalifornijskim Disneylandzie, rozmieszczono wokół zamku Śpiącej Królewny. Całość najłatwiej zobaczyć z pociągu, który objeżdża powoli cały kompleks.

Główne sekcje parku

Adventureland

Adventureland, czyli Kraina Przygody to najsłynniejsza część parku. Znajduje się tu Rollercoaster Indiany Jonesa z 360° pętlą śmierci, Chata Robinsona w formie domku na drzewie, statek z Piratów z Karaibów oraz wyspa-labirynt.

Frontierland

Frontierland to Kraina Dzikiego Zachodu – znajdziemy tu całe miasteczko w stylu westernowym z tawernami i saloonami, Indianami, kowbojami, poszukiwaczami złota i przygód. Main Street USA, czyli główna droga Stanów Zjednoczonych przypomina stylem wczesne lata 20. ubiegłego wieku. Wiele restauracji i kawiarni urządzonych jest w stylu retro. Nie zapomnijcie zajrzeć na drogę główną, gdzie będziecie mogli zakupić pamiątki i zrobić sobie zdjęcia w jednej z foto budek.

Discoveryland, czyli Kraina Odkryć, zasłynęła z rollercoastera Space Mountain. Inspirację do jego budowy zaczerpnięto z powieści Juliusza Verne „Z ziemi na księżyc”. Obowiązkowo trzeba wybrać się do centrum parku na spektakl muzyczny „Legenda Króla Lwa”.

Fantasyland

Fantasyland, czyli Kraina Fantazji, przeznaczona jest przede wszystkim dla najmłodszych. Tylko tutaj można sobie zrobić zdjęcie ze Śnieżką, Piotrusiem Panem i innymi bohaterami bajek.

Kiedy można odwiedzić Disneyland?

Paryski Disneyland otwarty jest przez cały rok, ale najlepszy czas na wizytę to wiosna (koniec kwietnia i początek maja) oraz wczesna jesień (wrzesień-październik). W czasie letnich wakacji odwiedzających jest tak wielu, że do każdej z atrakcji tworzą się gigantyczne kolejki. Największe tłumy szturmują park w weekendy, więc jeśli macie czas, to najlepiej zaplanować wizytę w dni robocze (najluźniej będzie we wtorek i środę). Park otwarty jest już od 9:00, mimo że wszystkie atrakcje zaczynają pracę dopiero o 10:00. W święta Bożego Narodzenia i Halloween, Disneyland otwarty jest do późna i to właśnie w te dni organizowane są największe i najbardziej spektakularne parady bohaterów bajek.

Disneyland Paris : Wybierz hotel

Bilety do Disneylandu

Bilety do Disneylandu

Cena biletu zależy od tego, które części parku i które atrakcje zamierzacie odwiedzić. Przykładowo, ceny biletów na jeden dzień, do Disneyland Park lub Walt Disney Studios Park, zaczynają się od 79 € dla dorosłych i 73 € dla dzieci. Dostępne są również bilety jednodniowe na wizytę w obu częściach parku, a także dwu-, trzy-, cztero- i pięciodniowe pakiety z zakwaterowaniem na miejscu. I, oczywiście, im bliżej do terminu wizyty, tym bilety są droższe.

Aby nie tracić czasu w kolejce do kas, możemy kupić bilet z wyprzedzeniem w sklepie w Paryżu. Bilety w przedsprzedaży dostępne są w księgarniach Fnac oraz w Disney Store na Polach Elizejskich. Ale można też kupić bilet (na dwa parki) bezpośrednio na naszej stronie internetowej. Ułatwi wam to życie, pozwoli zaoszczędzić czas, a przy tym nie wydacie ani grosza więcej niż na zakup wejściówek na miejscu. Oto link do strony, na której kupicie bilety do Disneylandu. Co więcej, w cenę wliczony jest transfer z Paryża do parku i z powrotem, więc ominie was także przedzieranie się przez schematy paryskich pociągów miejskich i metra.

Jak dostać się do Disneylandu?

Disneyland Park

Aby dostać się do parku rozrywki, wystarczy pół godziny w metrze lub pociągu kolejki RER. Kierunek to Marne-la-Vallee, odjazdy co 15 minut. Czytaj więcej w naszym artykule „Jak dostać się do Disneylandu?”.

Plan parku + kilka wskazówek

Pobierz plan paryskiego Disneylandu klikając w umieszczony poniżej odnośnik. Przedstawione na nim zostały oba parki.

Najlepszą porą dnia na wizytę w Disneylandzie jest ranek, kiedy nie ma jeszcze kolejek i można sprawnie dostać się do wszystkich atrakcji. W czasie letnich upałów polecamy wziąć ze sobą butelkę wody, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem. Jeśli zanosi się na deszcz, nie zapomnij o płaszczu i parasolu.

Zwykle przed większością obiektów ustawiają się kilometrowe kolejki. Aby ich uniknąć, można skorzystać z usługi ‘fast pass’. Jest to bezpłatne udogodnienie, które pozwala skrócić czas stania w ogonku z 2 godzin do 15 minut. Zeskanuj bilet w automacie i odbierz fast pass, na którym wydrukowano przedział czasowy, w którym będziesz mógł wejść do danego obiektu.

Main Street USA

Mimo tego należy być przygotowanym na spędzenie w Disneylandzie co najmniej jednego całego dnia. Parada bohaterów bajek zaczyna się zimą o 17:30, a latem o 18:30, ale jeśli chcemy zając dobre miejsca, musimy przyjść wcześniej. Pokaz trwa około 25 minut. Pokaz fajerwerków i spektakl muzyczny odbywają się tuż przed zamknięciem parku. W okresie letnim start wyznaczony jest na godzinę 23:00, ale dla pewności lepiej przeczytać informacje dostępne na tablicach przed wejściem – podany czas może ulec zmianie. ‘Salut’ trwa 20 minut, a ostatni pociąg RER odjeżdża o godzinie 00:20. Nie ma więc powodu do pośpiechu. Jeśli jednak spędzimy w parku cały dzień, od wczesnego rana do późnej nocy, najlepiej będzie wrócić do hotelu taksówką.

Boże Narodzenie i Nowy Rok w paryskim Disneylandzie

Pamiętajcie, że Disneyland uwielbia świętować. Główna feta ma miejsce w okresie Bożego Narodzenia oraz Sylwestra/Nowego Roku. Napisaliśmy o nich szczegółowy artykuł „Boże Narodzenie i Nowy Rok w paryskim Disneylandzie”. W lutym, w parku obchodzone są Walentynki, w marcu – Dzień Świętego Patryka, a pod koniec października – Halloween. Jak już mówiliśmy, pod Paryżem znajdują się dwa parki tematyczne Disneya, z których jeden omówiliśmy powyżej. Drugi z nich to i „Disney Studios”. Odwiedzenie wszystkiego w obu parkach w jeden dzień nie jest możliwe, dlatego też rekomendujemy przeznaczyć na park dwa dni – zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. W tym przypadku, najlepiej jest zarezerwować jedną noc w okolicznym hotelu. W ten sposób zaoszczędzimy i pieniądze, i czas, który inaczej stracilibyśmy na jeżdżenie w tę i we w tę. Najlepsze oferty hoteli w pobliżu Disneylandu znajdziesz tutaj.

Disneyland Paris: Wybierz hotel

Bawcie się tak, jakbyście znów byli dziećmi!