Haarlem — jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

,
Haarlem

Haarlem jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Holandii. Na dzień dzisiejszy w Haarlem jest ponad 1100 zabytków architektonicznych, większa część z nich znajduje się w starej części miasta. Musicie się zgodzić, że wiele zabytków niestety trzeba będzie odsunąć na dalszy plan. Ponadto Harlem ma wielką przewagę nad innymi miastami — bliskość do Amsterdamu.

Jak dojechać do Haarlemu?

Między Haarlem a Amsterdamem jest bardzo wygodne połączenie, a najprostszym sposobem będzie pociąg. Najpierw musisz dostać się do stacji kolejowej Amsterdam Centraal, kupić bilet i wyruszyć na krótką przejażdżkę. Pociągi do Harlemu kursują co 7-8 minut, więc nawet jeśli spóźnisz się na pociąg, nie będziesz musiał długo czekać na następny. Czas podróży to 15-20 minut, podczas których można podziwiać piękne widoki za oknem. Bilet w jedną stronę kosztuje 4,10 euro, podróż w obie strony 8,20 euro. Dodatkowa opłata w wysokości 0,50-1 EUR za bilet może zostać pobrana w kasie biletowej na stacji oraz przy płatności kartą kredytową.

Do Harlemu można również dojechać samochodem (wynajmując go z wyprzedzeniem). Odległość 20 kilometrów, przejedziesz w około 30 minut. Najwygodniejsze zadaszone parkingi w centrum miasta to Appelaar, De Kamp, Raaks i parking w pobliżu stacji. Koszt miejsca parkingowego wynosi około 3 euro za godzinę. Płatność jest możliwa za pomocą karty bankowej lub monet. Koszty parkowania są prawdopodobnie jedyną wadą wynajmu samochodu.

Jeśli jesteś fanem długiej jazdy na rowerze, możesz łatwo dojechać do Harlemu również za jego pomocą. Czas podróży wyniesie wtedy około godziny, ale warto to zrobić nawet dla pięknych widoków. Należy pamiętać, że pogoda w Holandii jest bardzo zmienna, szczególnie w tym obszarze ze względu na bliskość Morza Północnego. Przed wyjazdem sprawdź więc swoją prognozę pogody i upewnij się, że zabierzesz ze sobą przeciwdeszczowe rzeczy.

Do Harlemu można dojechać również pociągiem z lotniska Schiphol. Nie ma bezpośrednich pociągów między lotniskiem a Harlemem, więc najpierw musisz dostać się do stacji Amsterdam Sloterdijk i przesiąść się na pociąg jadący do Harlemu. Aby podróżować należy kupić bilet w jedną stronę z lotniska Schiphol do Harlemu, który kosztuje 5, 90 euro, a czas podróży wynosi około 40 minut.

Z lotniska kursuje również autobus. Główną zaletą jest to, że nie trzeba dokonywać przesiadek, więc jeśli masz przy sobie duży i/lub ciężki bagaż, to jest to najlepszy sposób. Z lotniska do Harlemu kursuje autobus nr 300, koszt jednego biletu — 4 euro, czas podróży — 42 minuty. Inne zalety to fakt, że autobus zatrzymuje się w kilku miejscach w mieście. Zarówno pociąg i autobus ma bezpłatne Wi-Fi.

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

Jak poruszać się po Haarlemie?

Stare centrum miasta jest bardzo kompaktowe i łatwe do poruszania się pieszo lub rowerem. Jeśli przyjdziesz do Harlemu na jednodniową wizytę, dotarcie z dworca kolejowego do centrum miasta zajmie Ci około 10 minut. Stare miasto zaczyna się bezpośrednio na stacji, więc poznasz je, jak tylko wysiądziesz z pociągu.

Jeśli zatrzymujesz się w Harlemie na kilka dni, a Twój hotel znajduje się z dala od centrum miasta, najlepszym sposobem dotarcia tam jest autobus miejski i rower.

Gdzie się zatrzymać w Haarlemie?

Najprostszym sposobem na znalezienie zakwaterowania jest, oczywiście, booking.com, gdzie można zobaczyć i zarezerwować prawie każdy z hoteli w mieście.

Dziś strona oferuje około 80 różnych typów zakwaterowania w Haarlemie i większość z nich znajduje się w centrum miasta. Jeśli głównym argumentem przemawiającym za wyborem miejsca pobytu jest cena, lub jeśli po prostu lubisz przebywać w hostelach, możesz być zainteresowany Stayokay Haarlem Hostel (adres: Jan Gijzenpad 3, 2024 CL).

Jeden nocleg we wspólnym pokoju, w tym śniadanie, kosztuje od 16 euro, a pokój dwuosobowy ze śniadaniem od 40 euro. Wybierając ten hostel, należy pamiętać, że jest on stosunkowo daleko od centrum, a droga autobusem numer 2 zajmie Ci około 20 minut, koszt jednego biletu — 1,60 euro w jednym kierunku.

Miłośnikom dużych hoteli może spodobać się 4* «Amrâth Grand Hotel Frans Hals» (adres: Damstraat 10, 2011 HA Haarlem), który znajduje się 50 metrów od głównego placu miasta. Koszt własnego pokoju, właczając śniadanie wynosi 170 euro.

Jeśli szukasz czegoś niezwykłego, być może zainteresuje Cię «Hello I’m Local Boutique Hostel» (Spiegelstraat 4, 2011 BP Haarlem). Pokój jednoosobowy od 77 euro za noc. Pokoje hotelowe są gustownie urządzone i stanowią godną konkurencję dla wysokiej klasy hoteli.

Hotel znajduje się w starej i spokojnej dzielnicy Burgwal (Burhwal) skąd można dojść pieszo malowniczymi uliczkami do głównego placu w zaledwie 5-10 minut.

Lubisz przebywać w eleganckim i cichym miejscu? Następnie należy zwrócić uwagę na Landgoed Duin & Kruidberg (Duin en Kruidbergerweg 60, 2071 LE Santpoort-Noord), który znajduje się obok parku wydmowego. Pokój dwuosobowy w byłym pałacu kosztuje 145 euro za noc. Każdy pokój jest urządzony indywidualnie z królewskim smakiem.

Jakie ciekawe rzeczy można zobaczyć w Haarlemie?

Przez cały rok odbywają się tu różne festiwale i targi. Najpiękniejszym wydarzeniem wiosny jest Bloemencorso (Parada kwiatów), która odbywa się w ostatni weekend kwietnia. Temat parady jest co roku nowy, a platformy ozdobione kwiatami nigdy się nie powtarzają. W sobotnie popołudnie uczestnicy parady docierają do miejsca docelowego, Harlemu. Wszystkie platformy są zainstalowane na rynku głównym i sąsiednich ulicach, a w niedzielę każdy może je podziwiać.

Od czwartku do niedzieli pierwszego tygodnia sierpnia odbywa się tu słynny Haarlem Culinair. W ciągu tych dni, będziesz mógł cieszyć się najlepszymi restauracjami i kawiarniami w kraju. Program festiwalu jest bardzo bogaty i codziennie zaskakuje gości.

W trzecim tygodniu sierpnia rozpoczyna się nowy festiwal w Harlemie — Haarlem Jazz & More. Cztery dni pięknej muzyki, nieopisanej rozkoszy i przyjaznej atmosfery masz zapewnione.

Nie mniej interesująca jest coroczna impreza odbywająca się w całym kraju — Open Monumentendag (Dzień Otwarty Zabytków), która odbywa się w drugi weekend września. Wiele zabytków architektonicznych otwiera swoje drzwi tylko w tych dniach, a wejście do nich jest całkowicie bezpłatne. Szczegółowa broszura z dokładnymi adresami i godzinami pracy znajduje się w centrach turystycznych, muzeach i bibliotece. Oczywiście, nie da się ich wszystkich odwiedzić w ciągu dwóch dni, ale nawet niektóre z nich wywrą na Tobie wrażenie i zapamiętasz tę podróż do Holandii na długo po powrocie.

Najciekawszym wydarzeniem grudnia jest targ bożonarodzeniowy (Kerstmarkt), który odbywa się zazwyczaj w drugi weekend grudnia. Targi Bożego Narodzenia w Harlemie są uważane za najlepsze targi w kraju. To miejsce, gdzie wielu Holendrów przychodzi, aby kupić nowe ozdoby świąteczne lub prezenty. Ponadto w czasie trwania targów na ulicach cały czas występują muzycy, piosenkarze, artyści teatralni, mimowie i amatorzy. Atmosfera i nastrój świąt Bożego Narodzenia owiane są magią i radością mieszkańców i turystów miasta.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *