» Europa » Francja » Zamki nad Loarą » Zamek Chambord w Dolinie Loary

Chambord to najbardziej rozpoznawalny z francuskich zamków i emblemat Doliny Loary. Został zbudowany w XVI wieku, ale jak na ironię miał bardzo mało zastosowań zgodnie ze swoim przeznaczeniem. To prawdziwy cud, że to arcydzieło, którego projekt przypisuje się samemu Leonardo da Vinci, przetrwało do dziś. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak odwiedzić Chambord oraz kto i dlaczego go zbudował. Bilet można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEWIELKA PODRÓŻ SAMOCHODEM PO FRANCJI

Zamek w Chambord – zwiedzanie

Każdego roku Chambord odwiedza około miliona turystów. Większość jedno- i dwudniowych wycieczek autokarowych oraz indywidualnych wycieczek z Paryża do zamków nad Loarą obowiązkowo obejmuje Chambord. To dlatego, że odwiedzić Dolinę Loary i nie zobaczyć tego zamku to jak nie być tu wcale. Wybierz odpowiednią wycieczkę z tego linku

» CZYTAJ TAKŻESAMODZIELNA WYCIECZKA PO ZAMKACH NAD LOARĄ: PLAN NA 2 DNI POCIĄGIEM

Ile kosztuje bilet do Chambord?

Pełna cena to 16 €. Bilet można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem. Wycieczki autobusowe często nie uwzględniają kosztu biletu. A cały autobus ustawia się w kolejce do kasy po przyjeździe.

Bilet ulgowy – 13,50 € dla młodzieży od 18 do 26 lat i wszystkich, którzy przyjeżdżają pociągiem (trzeba pokazać bilet). Dla dzieci do lat 18 i osób niepełnosprawnych wstęp jest bezpłatny.

Kompleksowy bilet «Dzień w zamku» kosztuje 31 € i obejmuje:

  • Zwiedzanie ogrodów i samego zamku
  • Wypożyczenie tabletu-przewodnika
  • Bilet na pokaz koni i ptaków łownych
  • Zniżki na wypożyczenie rowerów, łodzi, samochodów elektrycznych i inne formy spędzania wolnego czasu.

W Chambord można łowić ryby, jak również zwiedzać sam zamek, spacerować po parku i jeździć wszystkimi rodzajami pojazdów, a nawet latać balonem! Pamiątki w sklepie zamkowym są szczególnie różnorodne. Można tu kupić nie tylko lokalne wino, ale także warzywa, wyroby skórzane, wyroby z drewna, poroża jeleni, a nawet beczkę z prawdziwego francuskiego dębu. 

» CZYTAJ TAKŻE10 ZNANYCH ZAMKÓW NAD LOARĄ. CO WARTO ZOBACZYĆ?

Godziny otwarcia

Chambord jest otwarty dla zwiedzających każdego dnia w roku z wyjątkiem 1 stycznia, 30 listopada i 25 grudnia.

  • 2 stycznia do 27 marca: od 9:00 do 17:00,
  • 28 marca do 25 października: od 9:00 do 18:00,
  • 26 października do 31 grudnia: od 9:00 do 17:00.

Ostatnie wejście jest na pół godziny przed zamknięciem zamku. Ogrody są zamykane pół godziny przed zamknięciem zamku.

24 i 31 grudnia zamek zamykany jest o godzinie 16.00.

Jak dostać się z Paryża do Zamku Chambord na własną rękę?

Słynny zamek znajduje się zaledwie 120 km od Paryża drogą A10. Wielu podróżnych decyduje się na jazdę wynajętym samochodem. Dowiedz się o cenę wynajmu i zarezerwuj samochód tutaj. Mamy również trasę na samodzielną wycieczkę po zamkach, więcej informacji pod tym linkiem.

Innym sposobem, bardzo francuskim i romantycznym, jest jazda rowerem po zamkach nad Loarą.

Dojazd do Chambord transportem publicznym

Z Paryża, ze stacji Austerlitz, można dojechać pociągiem do miejscowości Blois. Najlepiej kupić bilet z wyprzedzeniem na stronie francuskich kolei. Przy okazji Blois też ma swój piękny zamek, koniecznie odwiedźcie go po drodze.

Ze stacji Blois do Chambord co pół godziny kursuje autobus. Cena biletu to 3 €. Można też złapać taksówkę, to tylko 15 km drogi.

Gdzie zjeść i zatrzymać się w Chambord?

Urozmaicone atrakcje w zamku z pewnością zajmą sporo czasu lub nawet cały dzień. W pobliżu pałacu znajduje się restauracja, pizzeria, dwie naleśnikarnie oraz 4* hotel Relais de Chambord. Koniecznie zarezerwuj pobyt z wyprzedzeniem, gdyż komfortowe pokoje z widokiem na pałac pozwalają na relaks bez opuszczania tego magicznego miejsca.

Można też zatrzymać się w domkach należących do samego zamku. To wyjątkowe doświadczenie zanurzyć się w prawdziwie francuskiej, prowincjonalnej estetyce.

Inne miejsca noclegowe można znaleźć w sąsiedniej miejscowości Maslives. Wszystkie hotele w pobliżu Zamku Chambord znajdziesz pod tym linkiem.

Zamek Chambord: Wybierz hotel

Kto zbudował zamek Chambord?

Franciszek I, wojowniczy i rozrzutny król Francji, nie był również obcy sztuce, patronował artystom, a nawet zabrał z Włoch starszego i sławnego Leonarda da Vinci.

Legendarny wynalazca spędził ostatnie lata swojego życia na dworze Franciszka i zmarł przed rozpoczęciem budowy Chambord. Jednak powszechnie przyjmuje się, że to on wpłynął na piękny wygląd zamku już na etapie projektowania. Przynajmniej w projekcie głównej klatki schodowej widać wyraźnie cechy pracy geniusza.

Budowa rozpoczęła się w 1519 roku, ale była wielokrotnie przerywana i opóźniana przez problemy finansowe – kufry Franciszka były nieubłaganie uszczuplane przez wojny. Budowa nie była łatwa ze względu na bagnisty teren i konieczność dostarczenia ogromnych ilości materiału. W szczytowym momencie nad Chambord pracowało do 2000 ludzi.

Franciszek I nie był zadowolony z pierwotnego projektu i postanowił przy okazji powiększyć zamek. Ogromna królewska próżność znalazła odzwierciedlenie nie tylko na placach, ale także w dekoracjach. Cały zamek jest usiany herbami i monogramami, niektóre z nich są przedstawione do góry nogami, aby bóg z nieba mógł zobaczyć wielkość Franciszka.

Z czego słynie zamek Chambord?

Zamek został pomyślany jako uosobienie architektury renesansowej na ziemi francuskiej. Chambord nie został zbudowany jako forteca, ale jako piękna rezydencja i w kapryśny sposób łączy idee starych zamków obronnych i nowych pokojowych pałaców.

Donżon Chambord, centralna wieża, jest lekki i misternie zdobiony. Wewnątrz niej znajduje się ta pełna wdzięku spiralna klatka schodowa. Wieże w Chambord nie miały służyć do bombardowania wrogów, ale raczej do tworzenia unikalnej sylwetki kompleksu.

Kto mieszkał w zamku w Chambord?

Sam Franciszek odwiedzał Chambord nieczęsto, raczej sporadycznie. Po jego śmierci, która oznaczała koniec wielkiego projektu budowlanego, zainteresowanie zamkiem stopniowo słabło.

Za czasów Ludwika XIV wnętrza pałacu zostały przebudowane zgodnie z najnowszymi trendami. Król jednak zdecydowanie preferował Wersal i rzadko odwiedzał dolinę Loary.

W XVIII wieku zamek był schronieniem obalonego króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego, a nawet służył jako koszary żołnierskie. Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej wszystkie skarby zamku zostały skonfiskowane i sprzedane.

Napoleon oddał arcydzieło architektury swojemu poplecznikowi. Od tego czasu zamek miał kilku właścicieli, wszyscy z różnym skutkiem próbowali go wykorzystać i utrzymać w dobrym stanie.

Chambord dzisiaj

W 1932 roku państwo odkupiło pałac w Chambord od jego ostatniego właściciela. W 1944 roku pałac cudem uniknął wielkiego zniszczenia, gdy bardzo blisko niego spadł zestrzelony przez Niemców amerykański bombowiec.

Od zakończenia wojny Chambord przeszedł kilka kolejnych cykli renowacji i rozwija się w jedno z kluczowych miejsc turystycznych Francji. W 1981 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek otoczony jest największym zalesionym parkiem w Europie Zachodniej, obejmującym ponad 5 000 hektarów. Jest on domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym tych większych, jeleni i dzików. Jedna piąta powierzchni parku jest dostępna dla zwiedzających pod warunkiem poszanowania przyrody.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż po Chambord!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *