Wszystko o parkowaniu w Mediolanie

, ,
Milan

Podróż samochodem po Mediolanie i jego przedmieściach jest wygodna, jeśli znalazłeś dom na wsi, jeśli planujesz wycieczkę nad jezioro, a także jeśli masz małe dzieci lub starszych krewnych z tobą w podróży.

Na tej stronie możesz wynająć samochód i odjechać nim prosto z lotniska.

Parkowanie w Mediolanie to skomplikowana sprawa, jak zresztą w całych Włoszech. Radzimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Darmowych miejsc parkingowych jest niewiele, a płatne parkingi są drogie i czasami trudno je znaleźć.

W większości przypadków wygodniej jest poruszać się po mieście komunikacją miejską lub taksówką. Jeśli naprawdę potrzebujesz samochodu, będziesz musiał pojechać tramwajem lub przejść pieszo z parkingu do centrum miasta.

Jeśli już wiesz, w której dzielnicy Mediolanu będziesz mieszkać, zarezerwuj parking online na tej stronie. Pomoże to zaoszczędzić dużo czasu, który mieszkańcy Mediolanu i turyści spędzają na szukaniu miejsca parkingowego.

» Czytaj takżeTransport w Mediolanie: wszystko o biletach na autobus, tramwaj i metro

Rodzaje parkingów

Rodzaje parkingów

Zwróć uwagę na kolor oznaczeń drogowych, które w Mediolanie są białe, żółte i niebieskie.

Bezpłatne miejsca parkingowe oznaczone są kolorem białym. Żółte miejsca parkingowe są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Na tych parkingach dodatkowo umieszczone są znaki ostrzegawcze. Pod znakami znajduje się numer strefy, w której można parkować.

Jeśli nie będziesz przestrzegać zasad, Twój samochód może zostać odholowany, a Ty możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 90 euro.

Niebieskie oznaczenia oznaczają płatny parking. Oznaczona jest białą literą „P” na niebieskim tle. Specjalny znak informuje o godzinach, w których parkowanie jest płatne.

Zazwyczaj jest to w godzinach od 8 do 19, a przez resztę czasu dostępny jest bezpłatny parking. Koszt za godzinę jest również podany na znaku.

Opłaty parkingowe i strefy parkowania

Koszt godzinnego parkowania zależy od dzielnicy Mediolanu – im bliżej centrum, tym drożej (nawet do 3 € za godzinę).

Za usługę można zapłacić w specjalnych automatach. Po zapłaceniu należy włożyć bilet za przednią szybę od strony kierownicy. Nie zapomnij ustawić zegara na czas rozpoczęcia parkowania.

W jednym ze sklepów Tabacchi można również kupić kartę parkingową „Sosta Milano”, na której należy zaznaczyć godzinę przyjazdu na parking.

Opłaty parkingowe i strefy parkowania

Koszty parkowania w centrum Mediolanu (strefa C):

 • Od 8:00 do 19:00 – 2 € za godzinę przez pierwsze 2 godziny, później 3 € za każdą następną godzinę.
 • Od 19:00 do 8:00 rano, 2 € za godzinę przez pierwsze 2 godziny, później za darmo.

Wjazd do strefy C również jest płatny, ponieważ jest to strefa ograniczonego ruchu (ZonaTraffico Limitato – ZTL). Opłata pobierana jest w godzinach od 7:30 do 19:30 (od poniedziałku do środy i piątku) oraz do 18:00 w czwartek.

W sobotę i niedzielę wstęp na teren ZTL jest bezpłatny.

Kupony wstępu do strefy C sprzedawane są w kioskach z papierosami i w automatach parkingowych. Koszt to 5 € za jeden dzień (ważny do północy), 15 € za jeden dzień (ważny po północy), 30 € lub 60 euro za bilet wielokrotny, który zostanie automatycznie odliczony.

Opłaty parkingowe poza centrum Mediolanu:

 • Od 8:00 do 19:00 – 1,20 euro za godzinę w strefie Corona Filoviaria. W obszarze Extra Filoviari, Agee ospedaliere, 0,80 € za godzinę. Ambito San Siro – 1,20 € za godzinę i 7 € za cały dzień.
 • Bezpłatny w godzinach 19:00 – 8:00.

Opłaty parkingowe poza centrum Mediolanu:

Parking Раrk&Ride

Milan, tak samo jak miasta w Polsce posiada system parkingowy o nazwie Rark&Ride, który umożliwia zaparkowanie samochodu na długi czas.

Takie „tymczasowe przechowywanie” jest stosunkowo niedrogie:

 • 1 € za pierwsze 4 godziny,
 • 2 € za dzień i
 • 6,20 € za tydzień.

Często w cenę wliczony jest cały transport publiczny.

Z każdego parkingu Park&Ride można dojechać metrem, tramwajem lub autobusem do historycznego centrum Mediolanu. Łatwo jest też spacerować i jednocześnie zwiedzać miasto.

Kryte parkingi

Kryte parkingi

Parkingi zadaszone są otwarte 24 godziny na dobę i kosztują znacznie więcej:

 • W ciągu dnia od 8:00 do 21:00 – 2,90 € za godzinę.
 • W nocy, od 21:00 do 8:00 rano, 1,90 € za godzinę.
 • Opłata za dobę wynosi 31,20 €.
 • Tydzień kosztuje 130 €.

W centrum Mediolanu znajduje się kilka zadaszonych parkingów: Meravigli, Augusto, Velasa, Diaz i Rinascente.

Odholowanie samochodu

Odholowanie samochodu

Parkowanie w strefie zakazu parkowania w Mediolanie jest bardzo restrykcyjne. Każdy samochód znaleziony w niewłaściwym miejscu zostaje odholowany.

Jeśli chcesz odzyskać swój samochód, będziesz musiał zapłacić grzywnę i udać się do miejsca konfiskaty, aby go otrzymać. Z biurem w tej srawie można skontaktować się telefonicznie pod numerem +39.02.77270280 lub pod adresem Via Beccaria 19.

Porady od doświadczonego podróżnika

Najlepszy i najłatwiejszy sposób to znalezienie hotelu z bezpłatnym parkingiem. Jazda samochodem w centrum nie ma sensu, ponieważ odległości są krótkie, a chodzenie jest świetnym sposobem na poznanie miasta.

Mediolan: Wybierz hotel

» Czytaj takżeZakupy w Mediolanie: najlepsze outlety w mieście

Ciesz się tym doświadczeniem!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *