» Europa » Włochy » Lombardia » Mediolan » Wszystko o parkowaniu w Mediolanie

Podróż samochodem po Mediolanie jest wygodna, pod warunkiem, że znalazłeś dom na wsi, planujesz wycieczkę nad jezioro, a także masz ze sobą małe dzieci lub starszych krewnych. Na tej stronie możesz wynająć pojazd i odjechać nim prosto z lotniska. Jednak parkowanie w tym mieście to skomplikowana sprawa, (podobnie jak w całych Włoszech). Dlatego radzimy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim w Mediolanie darmowych miejsc parkingowych jest niewiele, a płatne parkingi są drogie i czasami trudno je znaleźć.

Polecamy podróżować po Mediolanie komunikacją miejską lub taksówką. Jeśli jednak naprawdę potrzebujesz samochodu, będziesz musiał pojechać tramwajem lub przejść pieszo z parkingu do centrum miasta. Jeśli już wiesz, w której dzielnicy Mediolanu będziesz mieszkać, zarezerwuj parking online na tej stronie. Pomoże Ci to zaoszczędzić dużo czasu. A teraz zapraszamy w podróż z naszym przewodnikiem, z którego dowiesz się wszystkiego o parkowaniu w Mediolanie!

» Czytaj takżeTransport w Mediolanie: wszystko o biletach na autobus, tramwaj i metro

O parkowaniu w Mediolanie – rodzaje parkingów

Chcesz poznać wskazówki o parkowaniu w Mediolanie? Po pierwsze, zwróć uwagę na kolor oznaczeń drogowych, które w Mediolanie są białe, żółte i niebieskie.

Oznaczenie drogowe białe

Bezpłatne miejsca parkingowe oznaczone są kolorem białym.

Oznaczenie drogowe żółte

Żółte miejsca parkingowe są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Na tych parkingach dodatkowo umieszczone są znaki ostrzegawcze. Co więcej, znajduje się pod nimi numer strefy, w której można parkować.

Oznaczenie drogowe niebieskie

Niebieskie oznaczenia oznaczają płatny parking. Oznaczona jest białą literą „P” na niebieskim tle. Specjalny znak informuje o godzinach, w których parkowanie jest płatne.

Jeśli nie będziesz przestrzegać zasad, Twój samochód może zostać odholowany, a Ty możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 90 euro.

Zazwyczaj opłata za parkowanie jest od 8:00 do 19:00, a przez resztę czasu dostępny jest bezpłatny parking. Koszt za godzinę jest również podany na znaku.

» CZYTAJ TAKŻETransport w Mediolanie: wszystko o biletach na autobus, tramwaj i metro

Opłaty parkingowe i strefy parkowania

Koszt godzinnego parkowania zależy od dzielnicy Mediolanu – im bliżej centrum, tym drożej (nawet do 3 € za godzinę). Za usługę można zapłacić w specjalnych automatach. Później należy włożyć bilet za przednią szybę (od strony kierownicy). Nie zapomnij ustawić zegara na czas rozpoczęcia parkowania! W jednym ze sklepów Tabacchi można również kupić kartę parkingową „Sosta Milano”, na której należy zaznaczyć godzinę przyjazdu na parking.

W Mediolanie obowiązują również strefy parkowania. Zwróć uwagę, że wjazd do strefy C jest płatny! Ponieważ jest to strefa ograniczonego ruchu (ZonaTraffico Limitato – ZTL). Opłata pobierana jest w godzinach od 7:30 do 19:30 (od poniedziałku do środy i piątku) oraz do 18:00 w czwartek. Z kolei w sobotę i niedzielę wstęp na teren ZTL jest bezpłatny. Co ważne, kupony wstępu do strefy C sprzedawane są w kioskach z papierosami i w automatach parkingowych. Koszt to 5 € za jeden dzień (ważny do północy), 15 € za jeden dzień (ważny po północy), 30 € lub 60 euro za bilet wielokrotny, który zostanie automatycznie odliczony.

 • Koszty parkowania w centrum Mediolanu (strefa C)

  • Od 8:00 do 19:00 – 2 € za godzinę przez pierwsze 2 godziny, a później za każdą następną godzinę 3 €.
  • Od 19:00 do 8:00 rano, 2 € za godzinę przez pierwsze 2 godziny, później za darmo.
 • Opłaty parkingowe poza centrum Mediolanu

  • Od 8:00 do 19:00 – 1,20 euro za godzinę w strefie Corona Filoviaria. Natomiast w obszarze Extra Filoviari oraz Agee ospedaliere, 0,80 € za godzinę. I wreszcie w Ambito San Siro – 1,20 € za godzinę i 7 € za cały dzień.
  • Bezpłatny parking jest od 19:00 do 8:00.

» CZYTAJ TAKŻETeatro La Scala w Mediolanie

Parking Раrk&Ride

Mediolan, tak samo jak miasta w Polsce, posiada system parkingowy o nazwie Park&Ride, który umożliwia zaparkowanie samochodu na długi okres czasu. Takie „tymczasowe przechowywanie” jest stosunkowo niedrogie i wynosi:

 • 1 € za pierwsze 4 godziny,
 • 2 € za dzień,
 • 6,20 € za tydzień.

Co ważne, często w cenę Park&Ride wliczony jest cały transport publiczny. Ponadto z każdego parkingu można dojechać do centrum metrem, tramwajem lub autobusem. Najlepszą opcją jest jednak spacer połączony ze zwiedzaniem miasta. Możesz również wypożyczyć rowery albo wsiąść do autobusu turystycznego Hop-On Hop-Off.

» CZYTAJ TAKŻEZamek Sforzów w Mediolanie

O parkowaniu w Mediolanie – kryte parkingi

Parkingi zadaszone są otwarte 24 godziny na dobę i kosztują znacznie więcej:

 • Po pierwsze, w ciągu dnia od 8:00 do 21:00 zapłacisz 2,90 € za godzinę.
 • Natomiast w nocy, od 21:00 do 8:00 rano, 1,90 € za godzinę.
 • Z kolei opłata za dobę wynosi 31,20 €.
 • Wreszcie tydzień kosztuje 130 €.

W centrum Mediolanu znajduje się kilka zadaszonych parkingów: Meravigli, Augusto, Velasa, Diaz i Rinascente.

Wybierz hotel w Mediolanie

» CZYTAJ TAKŻETaksówki w Mediolanie : co powinieneś wiedzieć?

Odholowanie samochodu

Parkowanie w strefie zakazu w Mediolanie jest bardzo restrykcyjne. Każdy samochód znaleziony w niewłaściwym miejscu zostaje odholowany. Jeśli coś takiego Cię spotka (czego nie życzymy), będziesz musiał zapłacić grzywnę i udać się do miejsca konfiskaty. Możesz skontaktować się w tej sprawie telefonicznie z biurem pod numerem +39.02.77270280 lub pod adresem Via Beccaria 19.

» CZYTAJ TAKŻECiekawe miejsca w pobliżu Mediolanu

Doświadczony podróżnik o parkowaniu w Mediolanie

Najlepszy i najłatwiejszy sposób to znalezienie hotelu z bezpłatnym parkingiem. Jazda samochodem w centrum nie ma sensu, ponieważ odległości są krótkie, a chodzenie jest świetnym sposobem na poznanie miasta. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik o parkowaniu w Mediolanie, pomoże Ci lepiej zaplanować podróż.

» Czytaj takżeZakupy w Mediolanie: najlepsze outlety w mieście

Ciesz się tym doświadczeniem włoskiej wyprawy!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *