Jak dostać się z lotniska w Dublinie do centrum miasta?

,

Port lotniczy w Dublinie jest główną bramą lotniczą do Irlandii i Irlandii Północnej. Od centrum miasta dzieli go zaledwie 11 km, dzięki czemu podróżni mogą w krótkim czasie dotrzeć do centrum Dublina i z niego wyjechać. Jeśli jednak jesteś w Irlandii po raz pierwszy, z pewnością przydadzą Ci się nasze wskazówki, jak wybrać odpowiedni transport z lotniska w Dublinie do centrum miasta.

Aby zapoznać się z układem lotniska w Dublinie, kliknij w ten link. Na mapie wyraźnie zaznaczono lokalizację terminali 1 i 2, a także innych ważnych dla turystów obiektów, w tym hoteli, parkingów, różnego rodzaju sklepów i kawiarni, oraz miejsca, gdzie zatrzymuje się transport publiczny (naprzeciwko terminalu 1). Nie musisz się jednak martwić, na lotnisku znajdują się wyraźne znaki.

» Czytaj także10 wskazówek przed wyjazdem do Dublina

Transport publiczny

Transport publiczny

Porównaj różne oferty hoteli w Dublinie

Najbardziej ekonomicznym sposobem dotarcia z lotniska do centrum Dublina jest skorzystanie z transportu publicznego. Odległość nie jest zbyt duża, więc można skorzystać z wielu linii autobusowych. Wybierz tę trasę, która najbardziej ci odpowiada.

Autobusy Airlink Express

Słynny Dublin Bus oferuje kilka linii autobusowych na różnych trasach. Bilet można kupić bezpośrednio u kierowcy, ale tylko za gotówkę. Jeśli chcesz, możesz kupić karnet dzienny lub zapłacić za cały miesiąc z góry. Jeśli przyjeżdżasz do miasta na dłużej, jest to najlepsza opcja, oferująca zniżki i dodatkowe przejazdy. O biletach w Dublinie pisaliśmy więcej w  specjalnym artykule.

Autobus No. 16 jedzie na południe do Ballinteer, przejeżdżając przez centrum miasta. Autobusy kursują co 15 minut w godzinach od 6.00 do 23.30.

Autobus No. 41 dojeżdża do centralnej ulicy Abbey Street. Działa on 24 godziny na dobę, co pół godziny.

Czas w drodze: 30 minut

Cena biletu: ok. 3,5 €.

Jest to najtańsza opcja i najlepsza dla osób podróżujących na północ lub północny wschód od Dublina. Trasy i rozkłady jazdy autobusów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Autobus Aircoach

Autobus Aircoach Nr 700 będzie ci pasować, jeśli zależy ci na wygodnej podróży do hotelu w centrum miasta. Kosztuje prawie dwa razy więcej (7 € dla dorosłych, 2,50 € dla dzieci) niż autobus dubliński, ale jest nieco szybszy, ponieważ ma tylko trzy przystanki (O’Connell Street, O’Connell Bridge i Kildare Steet). Odjazdy 24 godziny na dobę, co 30 minut. Rezerwacji najlepiej dokonywać na oficjalnej stronie internetowej, ale bilety można kupić u kierowcy za pomocą dowolnej metody zbliżeniowej.

Czas w drodze: 25–30 minut

Cena biletu: 7 € dla dorosłych, 2,50 € dla dzieci.

Autobusy wahadłowe z lotniska (Airport Hopper)

Autobusy wahadłowe (shuttle) Airport Hopper łączą lotnisko w Dublinie z Uniwersytetem Maynooth i przedmieściem Tallaght. Z powodu pandemii wahadłowce zostały zawieszone.

Taksówką

Taksówki z lotniska w Dublinie do centrum miasta

Taksówki z lotniska w Dublinie do centrum miasta można zarezerwować z wyprzedzeniem lub złapać tuż przed lotniskiem, przy wyjściach z obu terminali. W Dublinie należy zwracać uwagę na licznik taksówkarza w samochodzie, jego identyfikator oraz zasady przewozu pasażerów (w języku angielskim). Przewidywanie kosztów jest trudne, ponieważ wielu kierowców oferuje ceny, licząc na to, że pasażerowie nie znają średnich cen rynkowych.

Oficjalni operatorzy stosują formułę, która generuje stawki:

Od poniedziałku do soboty w godz. 8.00–20.00: 3,80 € jako opłata początkowa, plus 0,4 € za każdą minutę. Istnieją również taryfy, w których płaci się mniej więcej tyle samo za kilometr podróży. W niedziele i w nocy obowiązuje wyższa taryfa.

Czas w drodze: 10–15 minut

Koszt jednej przejażdżki: ok. 25–30 €.

Aby wiedzieć z wyprzedzeniem, ile dokładnie zapłacisz za taksówkę, zarezerwuj wcześniej online pod tym linkiem. Kierowca spotka się z tobą w strefie przylotów z tablicą informacyjną.

Taksówką minibusem

Lotnisko w Dublinie oferuje usługę transferu minibusem dla małych grup. Minibus pomieści 8 osób z bagażami, a w środku znajdziesz wifi, możliwość ładowania gadżetów, wodę i świeże gazety. Rezerwacji tego minibusa można dokonać przez email.

Koszt przejażdżki: 170 €.

Samochodem

Samochodem z lotniska do centrum Dublina

Tylko transport prywatny daje pełną swobodę poruszania się. Z lotniska do centrum Dublina, a potem prosto do najbliższych zamków? Nie ma problemu. Na tej stronie internetowej można z wyprzedzeniem wybrać i wynająć samochód. Będzie on czekał na ciebie na parkingu lotniska. Można go nawet zwrócić w innym mieście.

 

Przygotuj się wcześniej do podróży z lotniska do centrum Dublina, a będziesz się dobrze bawić i zechcesz wrócić do tego gościnnego irlandzkiego miasta jeszcze nie raz. Droga będzie krótka bez względu na to, który wariant wybierzesz, ale warto pomyśleć o swoim komforcie.

Miłej wycieczki!

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *