Jak korzystać z metra w Paryżu? Szczegółowa instrukcja

12 lut 2021
Metro w Paryżu

Zadziwiające jak wielu turystów odnosi się ku paryskiemu metru z rezerwą. Niektórzy z nich, całe swoje życie mieszkali w miastach, w których funkcjonuje ten środek transportu, a będąc w Paryżu, unikają go jak ognia. Jeśli obawiacie się, że zgubicie drogę, albo przegapicie swoją stację i pojedziecie za daleko – mamy dla Was kilka wskazówek, jak ujarzmić paryskie metro.

Krok pierwszy. Schodzimy do metra

W Paryżu, wejścia do metra oznaczane są kilkoma wzorami tabliczek, ale prawie niemożliwym jest się pomylić. Szukajcie litery „M” lub napisu „Metro”.

Jesteśmy w środku. Teraz musimy kupić bilet. Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszych wpisach: „Paryż: jak kupić bilety na metro w kiosku RATP?” oraz „Jak kupić bilet na metro w Paryżu?”. Alternatywą jest bilet okresowy, o którym pisaliśmy już w artykule „Paris Visit Pass – opłaca się?”.

 

Metro w Paryżu

Z zakupionym biletem kierujemy się w stronę kołowrotków. Zdjęcia zamieszczone poniżej, zrobiliśmy specjalnie po to, aby uchwycić każdy element procesu przechodzenia przez bramkę.

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu

Na pierwszym z nich widzimy kołowrotek oraz drzwi zbudowane z podłużnych prętów. Przeznaczone są one jedynie dla osób niepełnosprawnych, pasażerów z dziećmi lub bardzo dużymi bagażami. Jeśli potrzebujesz z nich skorzystać, musisz poprosić któregoś z pracowników stacji (np. w okienku informacji), by je dla ciebie otworzył. Bilet skasujesz w starego typu kasowniku, a pracownik stacji dodatkowo przybije okrągłą pieczątkę i otworzy żelazne wrota.

Po wsunięciu karty do szczeliny (nieważne ani którym końcem, ani czym do góry, jakkolwiek ją wsadzicie – zadziała) przejdźcie przez kołowrotek, odbierzcie kartę i popchnijcie zagradzające drogę dodatkowe drzwiczki.

Bilet należy zachować przez cały czas trwania podróży, na wypadek kontroli.

Krok drugi. Orientujemy się w kierunkach

Nie zapominaj, że w kiosku informacyjnym i w kasach biletowych, możesz poprosić o darmowy schemat linii metra. Nie zajmie ona wiele miejsca w twoim plecaku, a może okazać się niezwykle przydatna. Możesz też zaopatrzyć się w mapę z wyprzedzeniem, ściągając ją z naszej strony internetowej.

Metro w Paryżu

Poza tym, przed wejściem do metra i na samych peronach, dostępne są duże plansze ze schematycznymi oznaczeniami przystanków i linii. Jeśli zdecydowałeś się już, gdzie chcesz dojechać, to zorientuj się, jeszcze, gdzie obecnie się znajdujesz, jakie linie masz dostępne i gdzie musisz się przesiąść.

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu

Wszystko już wiesz? To idziemy na peron.

Metro w Paryżu

Linie paryskiego metra nie mają nazw, jedynie numery. Te same numery zobaczysz na planszach i drogowskazach. Przed zejściem na peron wiszą np. takie:

Metro w Paryżu

Rozpisane jest na nich dokładnie, gdzie jedzie pociąg zatrzymujący się na danym peronie. Gdy na jednej z tabliczek znajdziesz w końcu nazwę swojej stacji docelowej, śmiało – schodź na peron.

Krok trzeci. Wsiadamy do pociągu

Nowoczesne składy bezzałogowe kursują jedynie na 1 i 14 nitce paryskiego metra. Co za tym idzie, w przeważającej większości pociągów drzwi nie otwierają się automatycznie na każdej stacji. Żeby wejść do wagonu, musisz nacisnąć przycisk lub przekręcić korbkę.

Metro w Paryżu

Na niektórych liniach metra nie wszystkie stacje są otwarte. Jeśli policzyłeś, na której stacji masz wysiąść, a po drodze odliczysz, ile razy pociąg się zatrzymał, a nie ile przystanków mignęło za szybą, pojedziesz dalej, niż zamierzałeś.

Uważaj na drzwi. O zamiarze ich zamknięcia informuje jedynie krótki sygnał dźwiękowy, który możesz łatwo przegapić, jeśli słuchasz muzyki lub z kimś rozmawiasz. Jako że drzwi wagonów zamykają się dość gwałtownie i ze sporą siłą, lepiej nie stawaj na ich drodze!

Krok czwarty, opcjonalny. Przesiadamy się

Przy czternastu liniach, przesiadki są dość częste. Po wyjściu z pierwszego pociągu kieruj się za drogowskazami z symbolem linii, na którą chcesz się przesiąść.

Metro w Paryżu

Krok piąty. Wychodzimy na powierzchnię

Przekręć korbkę lub naciśnij przycisk otwierania drzwi, żeby wydostać się na peron. Jeśli wiesz, do którego wyjścia chcesz się udać, podążaj za drogowskazami, a jak nie, to idź za strzałkami z napisem „Sortie”.

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu

Metro w Paryżu

Zwykle, wyjście z metra posiada drzwi jak na przedstawionej fotografii. Niektóre z nich są automatyczne, inne będziesz musiał popchnąć, przykładając dłoń w wyznaczonym miejscu.

Metro w Paryżu

I na koniec apel do wszystkich turystów w Paryżu: nie obawiajcie się jeździć paryskim metrem. Jak wiadomo, Paryż jest relatywnie niewielką stolicą i da się go obejść na piechotę, szczególnie jeśli ktoś się uprze. Bywają jednak sytuacje, w których podróż pod ziemią jest najrozsądniejszym wyborem. W takich momentach warto dać sobie szansę i zdecydować się na podróż metrem, które nie jest wcale bardziej skomplikowane od berlińskiego, czy jakiegokolwiek innego.

Zgubienie się jest praktycznie niemożliwe, macie naszą gwarancję.

P.S. W całej, ponad 100-letniej historii paryskiego metra nie odnotowano ani jednego przypadku, żeby kogoś połknęło. Każdy, kto wszedł w paszczę potwora, wyszedł z niej co najwyżej lekko przeżuty ;) 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki