» Europa » Francja » Paryż » Muzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Różnorodność paryskich muzeów wprowadza w zachwyt nawet obytych turystów i miłośników sztuki. Jak odnaleźć drogę w tym gąszczu możliwości i wybrać najbardziej interesujące i niezapomniane propozycje? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych muzeów w Paryżu, w których zgromadzone są słynne na cały świat dzieła sztuki i architektury. Wśród nich znajduje się słynny Luwr  i Wersal. Na wstępie polecamy karnet do paryskich muzeów, czyli Paris Museum Pass. Możesz go zakupić na 2,4, a nawet 6 dni i wchodzić do paryskich muzeów bez kolejki!

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Luwr

Najbardziej znane z francuskich muzeów mieści się w dawnym pałacu królewskim. Istnieje już od ponad 200 lat i w tym czasie zdobyło pozycję najpopularniejszego i najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. To tutaj przechowuje się wiele najznamienitszych arcydzieł, takich jak Mona Lisa, czy posąg Wenus z Milo. Ekspozycja jest tak ogromna, że obejrzenie jej w całości nie jest możliwe podczas jednej wizyty. Dlatego aby nie przegapić niczego istotnego, najlepiej jest zaplanować zwiedzanie wcześniej. Polecamy nasz audioprzewodnik po Luwrze z języku polskim, z którym Twoja podróż będzie jeszcze bardziej interesująca i owocna.

Stacja metra: Palais-Royal Musée du Louvre

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:00. We wtorek muzeum jest zamknięte.

Cena biletu: 22 €. Dzieci poniżej 18 lat wchodzą za darmo. Zalecamy kupić bilet online i zarezerwować czas zwiedzania z wyprzedzeniem, ponieważ wejściówki szybko się rozchodzą.

Poniżej nasze nagranie ze spaceru po Luwrze:

D’Orsay

Niedaleko Luwru znajduje się drugie pod względem popularności muzeum Paryża – d’Orsay. W jego kolekcji przeważają dzieła sztuki europejskiej z przełomu XIX-XX wieku. Niemniej od zbiorów, ciekawa jest architektura samego budynku muzeum, który co ciekawe wcześniej pełnił funkcję dworca kolejowego. Ponadto prawdziwą perełką są płótna impresjonistów, takich jak Monet, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Pissarro, Degas, Renoir i Gauguin.

Stacja metra: Solferino

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00 (oprócz poniedziałków).

Bilety: normalny kosztuje 16 €, a dzieci do 17 lat mają wstęp wolny. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea impresjonistów w Paryżu, które warto odwiedzić

Wersal

Dawna rezydencja władców Francji zadziwia wielkością i luksusowym wnętrzem. Początkowo, za czasów Ludwika XIII, stała tam tylko mała leśniczówka. Następne pokolenia przebudowywały ją jednak i powiększały, aż w końcu stała się pałacem godnym królów. Aby zobaczyć wszystkie pokoje, przybudówki i przynależący do posiadłości park, musicie przeznaczyć na Wersal cały dzień.

Stacja metra: Versailles (pociągiem RER lub SNCF)

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:30 (z wyjątkiem poniedziałków).

Cena biletu: normalny kosztuje 18 €, a ulgowy 13 €. Z kolei dzieci do 6 lat wchodzą za darmo.

» CZYTAJ TAKŻEWersal w Paryżu: jak zaplanować wycieczkę?

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou to ośrodek kultury, którego budowę zainicjował w latach 80’ XX wieku, ówczesny prezydent Georges Pompidou. Wszystkie instalacje (windy, schody, schody ruchome, wodociągi, układ klimatyzacyjny, instalacja elektryczna) zostały wyprowadzone na zewnątrz, co pozwoliło na dowolne urządzenie przestrzeni w środku budynku. Nadaje mu to niezwykły i awangardowy wygląd, który na pewno przyciąga spojrzenia. W skład Centrum wchodzą:

 • muzeum sztuki współczesnej,
 • sale wystaw czasowych,
 • biblioteka,
 • kino,
 • sale koncertowe.

Stacja metra: Rambuteau

Godziny zwiedzania: od 11:00 do 21:00 (we wtorki nieczynne).

Bilet wstępu do muzeum: normalny kosztuje 14 € , a 11 € ulgowy. Z kolei dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie. Co więcej, wejście na taras widokowy kosztuje dodatkowe 5 €. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

» CZYTAJ TAKŻE10 słynnych obrazów z Centrum Pompidou

Les Invalides (Pałac Inwalidów)

W czasach Ludwika XIV budynek służył za szpital i pensjonat dla weteranów francuskiej armii. Dziś znajdziemy tam Muzeum Armii, Muzeum Makiet, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Katedra Świętego Ludwika, mauzoleum oraz pokoje weteranów II Wojny Światowej. Najważniejszą część stanowi Dôme des Invalides, czyli mauzoleum Napoleona Bonaparte.

Stacja metra: Invalides

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:00 do 18:00

Bilety: normalny kosztuje 14 €, a ulgowy 11 €.

» CZYTAJ TAKŻEPałac Inwalidów i Grób Napoleona

Grand Palais (Wielki Pałac)

Wielki Pałac to duża przeszklona hala zbudowana na potrzeby Wystawy Światowej, która odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Obecnie organizowane są tam m.in. pokazy mody, koncerty, targi książek i samochodów oraz inne wydarzenia publiczne. Stałymi elementami są galeria sztuki oraz Muzeum Odkryć i Wynalazków.

Stacja metra: Franklin-D.-Roosevelt, Champs-Elysées-Clemenceau

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:00 do 20:00. Natomiast we wtorki muzeum jest nieczynne.

Cena biletu: normalny kosztuje 11 €, a ulgowy 7 €.

Conciergerie

Jest to pierwszy zamek królewski we Francji, który został przekształcony w więzienie. Tutaj trzymano m.in. królową Marię Antoninę, rewolucjonistę Maksymiliana Robespierre’a, pisarza Emila Zolę oraz agentkę wywiadu Matę Hari. Obecnie Conciergerie to jedno ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Warte zwiedzenia są szczególnie jego cztery Wieże:

 • Zegarowa
 • Srebrna
 • Cezara
 • Tortur

Stacja metra: Cité i Saint-Michel

Godziny zwiedzania: codziennie od 9:30 do 18:00

Cena biletu: normalny kosztuje 9 €, a ulgowy 7 €. Natomiast dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum i zamek Conciergerie w Paryżu: adres, godziny otwarcia i bilety

Rezydencja królewska w Fontainebleau

Niedaleko od Paryża, w miejscowości Fontainebleau, znajduje się kolejna posiadłość królewska. Oprócz samego pałacu i jego licznych przybudówek, do kompleksu należą również sady oraz park. Funkcjonują tam cztery muzea:

 • Muzeum Napoleona
 • Muzeum Chińskie cesarzowej Eugenii
 • galeria malarstwa i mebli

Stacja metra: Fontainebleau Avon

Godziny zwiedzania: codziennie od 9:30 do 18:00 lub 19:00 w zależności od sezonu

Bilety: normalny kosztuje 14 €, a ulgowy 12 €

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

Muzeum Picassa

W 1985 roku, w jednej z dużych kamienic w dzielnicy Marais, otworzono Muzeum Pabla Picassa. Podstawę kolekcji tworzyły dzieła, które malarz zapisał w spadku swoim spadkobiercom. Później dołączyły do nich także egzemplarze podarowane przez prywatnych kolekcjonerów. Zbiory ułożono w porządku chronologicznym, co otwiera przed zwiedzającymi unikalną możliwość prześledzenia rozwoju artystycznego autora. Jeszcze niedawno muzeum było zamknięte na czas renowacji, po której co ciekawe wzrosły rozmiary ekspozycji.

Stacja metra: Saint-Paul, Saint-Sébastien-Froissart i Chemin Vert

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:30 do 18:00. Natomiast w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Bilety: normalny kosztuje 12,50 €, a ulgowy 11 €. Wejściówki można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Pabla Picassa w Paryżu

Muzeum Carnavalet

Zanurz się w bogatej historii Paryża. Carnavalet to 140 sal wypełnionych dziełami sztuki, które opowiadają o życiu zarówno zwykłych, jak i znanych Paryżan. Można tu podziwiać m.in. obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby, rysunki, znaleziska archeologiczne, monety, meble oraz elementy dekoracyjne.

Stacja metra: Saint-Paul i Chemin Vert

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem poniedziałków)

Wstęp wolny!

Uwaga, obiekt jest obecnie czasowo zamknięty! Polecamy śledzić informacje na oficjalnej stronie muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Carnavalet w Paryżu

Petit Palais

Bogaty wystrój Małego Pałacu może wprowadzić w błąd, ponieważ… on nigdy nie był królewski! Ten budynek w stylu beaux-arts (takim samym jak Opéra Garnier) został zbudowany w 1900 roku na Wystawę Światową, ale od początku powstał z zamiarem by przetrwać, a nie zostać rozebranym jak Wieża Eiffla. Budynek został zajęty przez Musée des Beaux-Arts.

Jeśli nie jesteś gotowy na wizytę w Luwrze, możesz spróbować swoich sił w tym muzeum sztuki. Jego ekspozycje obejmują niewielką, ale ważną kolekcję rzymskich i greckich antyków, a także kolekcję mebli z XVIII wieku, rzeźby Rodina i obrazy wielkich artystów, takich jak Rembrandt, Rubens, Géricault, Delacroix, Engrère, Modigliani, Cézanne czy Courbet.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku od 10:00-18:00

Cena biletu: wstęp do kolekcji głównej jest bezpłatny

» CZYTAJ TAKŻEMały Pałac, czyli Petit Palais w Paryżu

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pałacu Tokijskim

W tym niewielkim muzeum znajduje się aż 8 tysięcy dzieł artystów XX wieku, w tym tych kilku najsłynniejszych. Mogłyby one zdobić sale Centrum Pompidou lub Małego Pałacu, ale w Pałacu Tokijskim są wystawione do obejrzenia całkowicie za darmo.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku 10:00-18:00

Wstęp wolny!

» CZYTAJ TAKŻE33 główne atrakcje Paryża

Muzeum Guimet

Założone przez przemysłowca-kolekcjonera w XIX wieku muzeum przekształciło się z prywatnej kolekcji osobliwości w jedno z największych muzeów sztuki azjatyckiej na świecie. Kolekcja Emile’a Guimeta obejmuje artystyczne i religijne artefakty z Grecji, Egiptu, Japonii, Indii, a nawet Chin. Uzupełniają ją znaleziska z wypraw naukowych do Korei, Tybetu, Syjamu i Kambodży. Jednak najbardziej znaczącym dodatkiem jest wymiana greckich i egipskich przedmiotów na azjatycką kolekcję Luwru. Można powiedzieć, że Guimet stał się Luwrem sztuki azjatyckiej.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorków od 10:00-18:00

Cena biletu: normalny kosztuje 8,50 €, a ulgowy 6,50 €

Muzeum Marmottan-Monet

Miłośnicy impresjonizmu zaliczają to muzeum do pięciu najlepszych muzeów w Paryżu. Składa się ono z trzech prywatnych kolekcji. Jedna z nich należała do Jules’a Marmottana, którego syn zapisał w testamencie cały swój dom sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Drugą zebrał Georges de Bellio, jeden z wczesnych zwolenników impresjonistów. A najbardziej bezcenną darowiznę przekazał syn Claude’a Moneta. Muzeum jest obecnie najwspanialszą kolekcją impresjonizmu. Zobaczysz tu zarówno dzieła ikoniczne, jak i te rzadsze, ale nie mniej imponujące.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku od 10:00-18:00, a w czwartek do 21:00

Cena biletu: normalny kosztuje 12 €, a ulgowy 8,50 €. Natomiast dzieci do 6 lat wchodzą za darmo

Muzeum Orangerie

Dawna oranżeria królewska została przeznaczona na galerię sztuki specjalnie po to, aby pomieścić serię dzieł Claude’a Moneta z liliami wodnymi. Administracyjnie muzeum jest filią Musée d’Orsay. W jej zbiorach znajdują się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów. Przykładowo znajdziemy tu obrazy: Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, Renoira, Modiglianiego, Gauguina i innych.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 18:00, we wtorki nieczynne

Cena biletu: normalny kosztuje 12,50 €. Z kolei bilet all inclusive z wizytą w Musée d’Orsay zdobędziesz za 20 €

Muzeum Jacquemart-André

Małżonkowie Nélie Jacquemart i Edouard André poświęcili swoje życie i majątek na stworzenie tego muzeum. Każdego roku podróżowali do Włoch i powiększali kolekcję, którą wykorzystywali głównie do dekoracji swojej nowej rezydencji. Po śmierci męża Nélie Jacquemart przekazała dom i kolekcję Institut de France. Mimo prywatnego pochodzenia, muzeum posiada niesamowitą kolekcję włoskich, flamandzkich i francuskich mistrzów renesansu, która pod względem ważności może być stawiana na drugim miejscu po Luwrze.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00, a w poniedziałki do 20:30

Cena biletu: normalny kosztuje 12 €, a ulgowy 13 €. Istnieje opcja wyboru biletu rodzinnego za 45 €

Muzeum Cognacq-Jay

Historia tego muzeum jest podobna do dziejów Musée Jacquemar-André. Louise Jay i Ernest Cognacq przedsiębiorcy oraz założyciele domu handlowego Samaritain, zgromadzili kolekcję XVIII-wiecznych obrazów i dzieł sztuki, którą przekazali miastu. Arcydzieła te są obecnie wystawione w Donon Mansion, we wnętrzach z czasów Ludwika XV i XVI.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00-18:00, a w poniedziałki zamknięte

Cena biletu: bezpłatnie

Muzeum Życia Romantycznego

W tej małej rezydencji w XIX wieku artysta Ari Schaeffer urządzał regularne, piątkowe wieczorne salony, na których spotykali się arystokraci, członkowie rodziny królewskiej i artyści. Do stałych bywalców należeli m.in. Chopin i George Sand, a także Eugène Delacroix, Auguste Ingres, Rossini i Liszt. Oprócz eleganckiego wyposażenia wnętrz muzeum oferuje zwiedzającym obejrzenie przedmiotów należących do właścicieli i gości salonów. Można sobie wyobrazić, jak w XIX wieku odbywały się tu przyjęcia i co pobudzało romantyczną wyobraźnię ich uczestników.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00-18:00, a w poniedziałki nieczynne

Cena biletu: bezpłatnie

Muzeum Montmartre

Muzeum w sercu Bohemian Hill opowiada jego historię. Jak wyglądał Montmartre dwieście lat temu? Co skłoniło lub przyciągnęło artystów na przedmieścia? Jak doszło do powstania kultury kabaretowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w salach muzeum. Dom zajmowany przez Muzeum Montmartre należał dawniej do kilku pokoleń artystów. Niektóre pomieszczenia zachowały swoje historyczne wnętrza, jak na przykład warsztat. Z kolei ogród na dziedzińcu muzeum poświęcony jest Renoirowi, a w małej kawiarni można się zrelaksować.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 – 18:00

Cena biletu: normalny kosztuje 12 €, a ulgowy 9 €. Kup bilet w przedsprzedaży tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Montmartre

Bazylika Saint Denis

Opactwo Saint-Denis nie jest zwykłym kościołem. Architektura bazyliki jest wyjątkowa, podobnie jak jej znaczenie jako grobowiec królewski. Historycy uważają, że Saint-Denis było punktem wyjścia do rozprzestrzeniania się architektury gotyckiej w Europie. Z kolei królowie Francji woleli być pochowani w najpiękniejszym kościele. W Nekropolii Bazyliki Saint-Denis znajduje się unikalna kolekcja średniowiecznych rzeźb pogrzebowych, z których można poznać tradycje i mody różnych wieków.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:15, a w niedziele od 12:00

Ceny biletów: wstęp do bazyliki jest bezpłatny, natomiast bilet do muzeum kosztuje 9,50 €. Kup wejściówkę online, korzystając z tego linku

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *