Muzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

,
Luwr

Różnorodność paryskich muzeów wprowadza w zachwyt nawet obytych turystów i miłośników sztuki. Jak odnaleźć drogę w tym gąszczu możliwości i wybrać najbardziej interesujące i niezapomniane propozycje? Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych muzeów w Paryżu, w których zgromadzone są słynne na cały świat dzieła sztuki i architektury.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Luwr

Główne i najbardziej znane z francuskich muzeów mieści się w dawnym pałacu królewskim. Istnieje już od ponad 200 lat i w tym czasie zdobyło pozycję najpopularniejszego i najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. To tutaj przechowuje się wiele najznamienitszych arcydzieł, takich jak obraz „Mona Lisa”, czy posąg Wenus z Milo. Ekspozycja jest tak ogromna, że obejrzenie jej w całości nie jest możliwe podczas jednej wizyty. Aby nie przegapić niczego istotnego, najlepiej jest zaplanować zwiedzanie wcześniej.

Adres: Musée du Louvre (stacja metra Palais-Royal Musée du Louvre).

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:00 (z wyjątkiem wtorków).

Cena biletu: 17 €. Należy kupić bilet i zarezerwować czas zwiedzania z wyprzedzeniem online.

D’Orsay

Orsay

Niedaleko od Luwru znajduje się drugie pod względem popularności muzeum Paryża – d’Orsay. W kolekcji przeważają dzieła sztuki europejskiej z przełomu XIX-XX w. Niemniej od zbiorów, ciekawa jest architektura samego budynku muzeum, który wcześniej pełnił funkcję dworca kolejowego. Prawdziwą perełką są płótna impresjonistów, takich jak Monet, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Pissarro, Degas, Renoir i Gauguin.

Adres: 62 Rue de Lille (stacja metra Solferino).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00 (oprócz poniedziałków).

Bilety: 16 €. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Wersal

Wersal

Dawna rezydencja władców Francji zadziwia wielkością i luksusowymi wnętrzami. Początkowo, za czasów Ludwika XIII, stała tam tylko mała leśniczówka. Następne pokolenia przebudowywały ją i powiększały, aż w końcu stała się pałacem godnym królów. Aby zobaczyć wszystkie pokoje, przybudówki i przynależący do posiadłości park, musicie przeznaczyć na Wersal cały dzień.

Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles (pociągiem RER lub SNCF do stacji Versailles).

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:30 (z wyjątkiem poniedziałków).

Cena biletu: 18 €.

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou to ośrodek kultury, którego budowę zainicjował, w latach 80’ XX wieku, ówczesny prezydent Georges Pompidou. Wszystkie instalacje (windy, schody, schody ruchome, wodociągi, układ klimatyzacyjny, instalacja elektryczna) zostały wyprowadzone na zewnątrz, co pozwoliło na dowolne urządzenie przestrzeni w środku budynku. Nadaje mu to niezwykły i awangardowy wygląd, który na pewno przyciąga spojrzenia. W skład Centrum wchodzą: muzeum sztuki współczesnej, sale wystaw czasowych, biblioteka, kino i sale koncertowe.

Adres: 19 Rue Beaubourg (stacja metra Rambuteau).

Godziny zwiedzania: od 11:00 do 22:00 (we wtorki nieczynne).

Bilet wstępu do muzeum: 15 € (5 € za wejście na taras widokowy). Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Les Invalides (Pałac Inwalidów)

Pałac Inwalidów

W czasach Ludwika XIV budynek służył za szpital i pensjonat dla weteranów francuskiej armii. Dziś znajdziemy tam Muzeum Armii, Muzeum Makiet, Muzeum Orderu Wyzwolenia, Katedra Świętego Ludwika, mauzoleum oraz pokoje weteranów II Wojny Światowej. Najważniejszą część stanowi Dôme des Invalides, czyli mauzoleum Napoleona Bonaparte.

Adres: 129 Rue de Grenelle (stacja metra Invalides).

Godziny zwiedzania: codziennie od 10:00 do 18:00.

Wstęp – 12 €.

Grand Palais (Wielki Pałac)

Wielki Pałac

Wielki Pałac to duża przeszklona hala zbudowana na potrzeby Wystawy Światowej, która odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Odbywają się tam liczne wystawy, pokazy mody, koncerty, targi książek i samochodów oraz inne wydarzenia publiczne. Stałymi elementami są galeria sztuki oraz Muzeum Odkryć i Wynalazków.

Adres: 3 Avenue du Général Eisenhower (stacja metra Franklin-D.-Roosevelt, Champs-Elysées-Clemenceau).

Godziny zwiedzania: od 10:00 do 20:00 (oprócz wtorków).

Cena biletu: od 10 €.

Conciergerie

Conciergerie

Jest to pierwszy zamek królewski we Francji, który został przekształcony w więzienie. Tutaj trzymano m.in. królową Marię Antoninę, rewolucjonistę Maksymiliana Robespierre’a, pisarza Emila Zolę oraz agentkę wywiadu Matę Hari. Obecnie Conciergerie to jedno ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości. Warte zwiedzenia są szczególnie jego cztery Wieże: Zegarową, Srebrną, Cezara oraz Tortur.

Adres: 2 Boulevard du Palais (stacja metra Cité i Saint-Michel).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00.

Cena biletu: 11,50 €.

Rezydencja królewska w Fontainebleau

Fontainebleau

Niedaleko od Paryża, w miejscowości Fontainebleau, znajduje się kolejna posiadłość królewska. Oprócz samego pałacu i jego licznych przybudówek, do kompleksu należą również sady oraz park. Funkcjonują tam cztery muzea: Muzeum Napoleona, Muzeum Chińskie cesarzowej Eugenii, galeria malarstwa i mebli.

Adres: 77300 Fontainebleau (pociągiem ze stacji Gare de Lyon do stacji Fontainebleau Avon).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00.

Odpłatność za wstęp – 12 €.

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

W 1985 roku, w jednej z dużych kamienic w dzielnicy Marais, otworzono Muzeum Pabla Picassa. Podstawę kolekcji utworzyły dzieła, które malarz zapisał w spadku swoim spadkobiercom. Później dołączyły do nich także egzemplarze podarowane przez prywatnych kolekcjonerów. Zbiory ułożono w porządku chronologicznym, co otwiera przed zwiedzającymi unikalną możliwość prześledzenia rozwoju artystycznego autora. Jeszcze niedawno muzeum było zamknięte na czas renowacji, po której wzrosły rozmiary ekspozycji.

Adres: 5 Rue de Thorigny (stacja metra Saint-Paul, Saint-Sébastien-Froissart i Chemin Vert).

Godziny zwiedzania: od 9:30 do 18:00 (wtorek-niedziela).

Wstęp: 14 €. Bilet można zarezerwować z wyprzedzeniem tutaj.

Muzeum Carnavalet

Muzeum Carnavalet

Zanurz się w bogatej historii Paryża. Carnavalet to 140 sal wypełnionych dziełami sztuki, które opowiadają o życiu zarówno zwykłych, jak i znanych Paryżan. Można tu podziwiać m.in.: obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby, rysunki, znaleziska archeologiczne, monety, meble, elementy dekoracyjne i inne.

Adres: 23 Rue de Sevigne (stacja metra Saint-Paul i Chemin Vert).

Godziny zwiedzania: od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem poniedziałków).

Wstęp wolny.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Carnavalet w Paryżu

Petit Palais

Petit Palais

Bogaty wystrój Małego Pałacu może wprowadzić w błąd. On nigdy nie był królewski. Ten budynek w stylu beaux-arts (takim samym jak Opéra Garnier) został zbudowany w 1900 roku na Wystawę Światową, ale od początku powstał z zamiarem by przetrwać, a nie zostać rozebranym jak Wieża Eiffla. Budynek został zajęty przez Musée des Beaux-Arts.

Jeśli nie jesteś gotowy na wizytę w Luwrze, możesz spróbować swoich sił w tym muzeum sztuki. Jego ekspozycje obejmują niewielką, ale ważną kolekcję rzymskich i greckich antyków, kolekcję mebli z XVIII wieku, rzeźby Rodina i obrazy wielkich artystów, takich jak Rembrandt, Rubens, Géricault, Delacroix, Engrère, Modigliani, Cézanne, Courbet i innych.

Adres: Av. Winston Churchill

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku 10:00-18:00

Cena biletu: wstęp do kolekcji głównej jest bezpłatny, wystawy czasowe – 11 €

Muzeum Sztuki Współczesnej w Pałacu Tokijskim

Muzeum Sztuki Współczesnej

W tym niewielkim muzeum znajduje się osiem tysięcy dzieł artystów XX wieku, w tym tych kilku najsłynniejszych. Mogłyby one zdobić sale Centrum Pompidou lub Małego Pałacu, ale w Pałacu Tokijskim są wystawione do obejrzenia całkowicie za darmo.

Adres: 13 Av. du Président Wilson

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku 10:00-18:00

Wstęp wolny

Muzeum Guimet

Muzeum Guimet

Założone przez przemysłowca-kolekcjonera w XIX wieku muzeum przekształciło się z prywatnej kolekcji osobliwości w jedno z największych muzeów sztuki azjatyckiej na świecie.

Kolekcja Emile’a Guimeta obejmowała artystyczne i religijne artefakty z Grecji, Egiptu, Japonii, Indii i Chin. Uzupełniały ją znaleziska z wypraw naukowych do Korei, Tybetu, Syjamu i Kambodży. Jednak najbardziej znaczącym dodatkiem była wymiana greckich i egipskich przedmiotów na azjatycką kolekcję Luwru. Można powiedzieć, że Guimet stał się Luwrem sztuki azjatyckiej.

Adres: 6 Pl. d’Iéna

Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorku 10:00-18:00

Cena biletu: 11,50 €

Muzeum Marmottan-Monet

Muzeum Marmottan-Monet

Miłośnicy impresjonizmu zaliczają to muzeum do pięciu najlepszych muzeów w Paryżu. Składa się ono z trzech prywatnych kolekcji. Jedna z nich należała do Jules’a Marmottana, którego syn zapisał w testamencie cały swój dom sztuki Akademii Sztuk Pięknych. Drugą zebrał Georges de Bellio, jeden z wczesnych zwolenników impresjonistów. A najbardziej bezcenną darowiznę przekazał syn Claude’a Moneta.

Jest to najwspanialsza kolekcja impresjonizmu. Zobaczysz tu zarówno dzieła ikoniczne, jak i te rzadsze, ale nie mniej imponujące obrazy.

Adres: 2 Rue Louis Boilly

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałku 10:00-18:00, w czwartek do 20:00

Cena biletu: 14 €

Muzeum Orangerie

Muzeum Orangerie

Dawna oranżeria królewska została przeznaczona na galerię sztuki specjalnie po to, aby pomieścić serię dzieł Claude’a Moneta z liliami wodnymi. Administracyjnie muzeum jest filią Musée d’Orsay. W jej zbiorach znajdują się dzieła impresjonistów i postimpresjonistów: Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, Renoira, Modiglianiego, Gauguina i innych.

Adres: Jardin Tuileries

Godziny otwarcia: od 9:00 do 18:00, we wtorki nieczynne

Cena biletu: 12,50€, bilet all inclusive z wizytą w Musée d’Orsay: 20€

Muzeum Jacquemart-André

Muzeum Jacquemar-André

Małżonkowie Nélie Jacquemart i Edouard André poświęcili swoje życie i majątek na stworzenie tego muzeum. Każdego roku podróżowali do Włoch i powiększali kolekcję, którą wykorzystywali do dekoracji swojej nowej rezydencji. Po śmierci męża Nélie Jacquemart przekazała dom i kolekcję Institut de France.

Mimo prywatnego pochodzenia, muzeum posiada niesamowitą kolekcję włoskich, flamandzkich i francuskich mistrzów renesansu, która pod względem ważności może być stawiana na drugim miejscu po Luwrze.

Adres: 158 Bd Haussmann

Godziny otwarcia: piątek 10:00-18:00, sobota 10:00-19:30, piątek 10:00-20:30

Cena biletu: na wystawę stałą 12 €, od siedmiu do dwudziestu pięciu lat 7,50 €

Muzeum Cognacq-Jay

Muzeum Cognacq-Jay

Historia tego muzeum jest podobna do historii Musée Jacquemar-André. Louise Jay i Ernest Cognacq, przedsiębiorcy, założyciele domu handlowego Samaritain, zgromadzili kolekcję XVIII-wiecznych obrazów i dzieł sztuki, którą przekazali miastu. Arcydzieła te są obecnie wystawione w Donon Mansion, we wnętrzach z czasów Ludwika piętnastego i szesnastego.

Adres: 8 Rue Elzevir

Godziny otwarcia: 10:00-18:00, od poniedziałku do piątku.

Cena biletu: bezpłatnie

Muzeum Życia Romantycznego

Muzeum Życia Romantycznego

W tej małej rezydencji w XIX wieku artysta Ari Schaeffer urządzał regularne, piątkowe wieczorne salony, na których spotykali się arystokraci, członkowie rodziny królewskiej i artyści. Do stałych bywalców należeli między innymi Chopin i George Sand, Eugène Delacroix, Auguste Ingres, Rossini i Liszt.

Oprócz eleganckiego wyposażenia wnętrz muzeum oferuje zwiedzającym obejrzenie przedmiotów należących do właścicieli i gości salonów. Można sobie wyobrazić, jak w XIX wieku odbywały się tu przyjęcia i co pobudzało romantyczną wyobraźnię ich uczestników.

Adres: 16 Rue Chaptal

Godziny otwarcia: 10:00-18:00, od poniedziałku do piątku.

Cena biletu: bezpłatnie

Muzeum Montmartre

Muzeum Montmartre

Muzeum w sercu Bohemian Hill opowiada jego historię. Jak wyglądał Montmartre dwieście lat temu? Co skłoniło lub przyciągnęło artystów na przedmieścia? Jak doszło do powstania kultury kabaretowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w salach muzeum.

Dom zajmowany przez Muzeum Montmartre należał do kilku pokoleń artystów. Niektóre pomieszczenia zachowały swoje historyczne wnętrza, jak na przykład warsztat. Ogród na dziedzińcu muzeum poświęcony jest Renoirowi, a w małej kawiarni można się zrelaksować.

Adres: 12 Rue Cortot

Godziny otwarcia: 10:00 – 19:00, wtorki nieczynne

Cena biletu: 13€, od dziesięciu do siedemnastu lat – 7€. Kup bilet w przedsprzedaży tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Bazylika Saint Denis

Bazylika Saint Denis

Opactwo Saint-Denis nie jest zwykłym kościołem. Architektura bazyliki jest wyjątkowa, podobnie jak jej znaczenie jako grobowiec królewski. Historycy uważają, że Saint-Denis było punktem wyjścia do rozprzestrzeniania się architektury gotyckiej w Europie. A królowie Francji woleli być pochowani w najpiękniejszym kościele.

W Nekropolii Bazyliki Saint-Denis znajduje się unikalna kolekcja średniowiecznych rzeźb pogrzebowych, z których można poznać tradycje i mody różnych wieków.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:15, w niedziele od 12:00 do 18:15.

Ceny biletów: wstęp do bazyliki jest bezpłatny, do muzeum 9,50€. Kup bilet online, korzystając z tego linku.

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich