» Europa » Włochy » Rzym » 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu, do których warto się wybrać

Rzym jest jedną wielką atrakcją pod gołym niebem. Jednak czasami chce się wyrwać na chwilę z miasta i uciec od tłumów turystów. Mamy kilka propozycji na jednodniową wycieczkę w fascynujące regiony słonecznej Italii. Chcesz wiedzieć jakie? Przed Tobą lista 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu, które skradną Ci serce!

 • Jak podróżować z Rzymu?

  • Do dużych miast najlepiej przemieszczać się autobusem, ponieważ kursują one przez wszystkie turystyczne miejsca w Europie. Z kolei do małych miasteczek można dojechać pociągiem. Trasy, rozkłady jazdy i bilety można znaleźć tutaj.
  • Innym sposobem komunikacji jest samochód. (Polecamy wynajęcie samochodu z tej strony). To droższa opcja, ale dużo wygodniejsza i ciekawsza. W samym Rzymie prowadzenie auta nie jest zbyt przyjemne, ale na autostradzie to prawdziwa bułka z masłem.

Tivoli

Pierwsze na liście 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu jest Tivoli. To małe, ale popularne miasteczko w regionie Lazio, położone 24 km na północny wschód od Rzymu. Przyciąga podróżnych z całego świata przede wszystkim ze względu na swoje atrakcje architektoniczne. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Tivoli z Rzymu, aby podziwiać wspaniałe piękno willi. Villa d’ Este, Villa Adriana i Villa Gregoriana różnią się od siebie tak bardzo, że są na swój sposób wyjątkowe. Polecamy ich zwiedzanie pod tym linkiem.

Villa d’ Este oraz Villa Adriana zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Natomiast trzecia w kolejności Villa Gregoriana, jest chroniona przez Fundusz Dziedzictwa Narodowego (FAI). Zapewniamy, że wizyta w tych miejscach nie pozostawi nikogo obojętnym i każdy znajdzie willę, która jest bliższa jego duszy. Nie sposób nie zakochać się w jednej z nich, a całkiem łatwo zakochać się we wszystkich naraz. Co ważne, opłata za wstęp do każdej willi wynosi około 10 euro.

 • Porady dla podróżujących

  • Do Villi Hadriana kursuje autobus nr 4, który zatrzymuje się na centralnym placu naprzeciwko dworca kolejowego.

  Zalecana kolejność wizyt to:

  • Villa Hadriana;
  • Villa Gregoriana (wejście przy dworcu kolejowym po prawej stronie);
  • Villa d’ Este.
 • Jak dojechać?

  Pociągiem: odjazd z dworca Termini (cena biletu w jedną stronę 2,60 €) lub z dworca Tiburtina (cena biletu w jedną stronę 3 €). Możesz kupić bilety na wybraną datę [raileurope:link label:pod linkiem], wypełnij nazwy pozycji w języku angielskim.

Pamiętaj, że podróż do Tivoli trwa około godziny, dlatego musisz tak zaplanować czas, by przejechać z Rzymu do Tivoli i z powrotem. Jednak jeśli chcesz się tutaj zatrzymać, Tivoli ma wiele wygodnych i niezbyt drogich hoteli.

Tivoli: Wybierz hotel

» Czytaj takżeOkolice Rzymu: Najpiękniejsze miejsca

Viterbo

Drugie na liście 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu jest Viterbo. To średniowieczne miasteczko w regionie Lacjum, położone 100 km na północ od włoskiej stolicy. Główną atrakcją jest Pałac Papieski, słynący z tego, że w XIII wieku wybierano w nim nowego papieża. Równie słynna jest znajdująca się obok pałacu katedra San Lorenzo. Wybierz się na wycieczkę po Viterbo z przewodnikiem. Jedyne, co może zepsuć spacer uliczkami starego miasta, to przejeżdżające samochody, które sprawiają, że ciągle trzeba się rozglądać i schodzić na bok. Samochody przed starymi budynkami nie tyle przenoszą nas w czasy średniowiecza, co raczej nieustannie przywracają do rzeczywistości. Pamiętaj, aby zarezerwować na przejazd do Viterbo 2 godziny, uwzględniając wieczorny powrót do Rzymu.

Kolejnym powodem, dla którego warto przyjechać do Viterbro z Rzymu na jeden dzień jest Święto Świętej Róży. Odbywa się ono w mieście co roku 3 września. Procesja ogromnego, 30-metrowego posągu oświetlonego licznymi lampkami odbywa się około 21:00 przy wyłączonych światłach miejskich. To robi wrażenie!

 • Jak dojechać?

  Pociągiem z dworca Roma Ostiense, metro Pyramide. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 5,60 euro. [raileurope:link label:Kliknij tutaj], aby sprawdzić bilety. Ponadto, niewiele osób wie, ale istnieje ekonomiczny sposób dotarcia do Viterbo: bilet Metrebus Roma w cenie 1,50 euro jest ważny również na trasie Rzym – Viterbo.

 • Co warto zobaczyć w okolicy?

  Przede wszystkim zobacz w Viterbo:

  • Łaźnie termalne (kilka kilometrów od Viterbo);
  • Bagnaia, (czyli kolorowe, XIII-wieczne miasteczko);
  • Villę Lante – wzorcowy włoski park z licznymi fontannami i posągami z brązu (wstęp kosztuje 5 €).

Jezioro Bracciano (Lago Bracciano)

Jedno z największych jezior w regionie Lacjum znajduje się 32 km na północny zachód od Rzymu w mieście Bracciano. Tutaj każdy zaplanuje urlop na swój gust. Ten, kto lubi spokojny, relaksujący wypoczynek, może leżeć na plaży i obserwować miejscowe kaczki i łabędzie, które wcale nie boją się ludzi, albo popływać w jeziorze. Plaża Bracciano znajduje się na liście świetnych plaż w pobliżu Rzymu. Z kolei dla bardziej aktywnych istnieje możliwość uprawiania windsurfingu. Jest też opcja dla miłośników ciekawej architektury: Zamek Orsini-Odescalchi. Opłata za wstęp do zamku wynosi 8,50 euro.

Pamiętaj, że podróż do Bracciano trwa około 1 godziny w jedną stronę!

 • Jak dojechać?

  Pociągiem: z dworca kolejowego Roma Ostiense (metro Pyramide). Koszt biletu w jedną stronę na pociąg wynosi 3,60 euro. Co więcej, do Bracciano można dojechać tanio w ten sam sposób co do Viterbo. Jednorazowy bilet „Metrebus Roma” w wysokości 1,50 euro obowiązuje również na trasie Rzym – Bracciano – Viterbo.

Frascati

Frascati to spokojne miasteczko w regionie Lacjum, około 21 km od Rzymu. Przyciąga turystów luksusowymi willami i słynnym białym winem. Większość willi to dawne rezydencje „czarnej szlachty”, czyli rodzin arystokratycznych bliskich papieżowi: wille Aldobrandini, Mondragone, Falconieri, Lancelotti i Torlonia. Wśród win wartych degustacji jest Casale Mattia Spumante Brut, DOC Frascati, którego słomkowo-żółty kolor odzwierciedla barwy samego miasta. Koniecznie wybierz się na wycieczkę po miasteczku i degustację tego wyjątkowego trunku.

 • Jak dojechać?

  Pociągiem: Odjazd z dworca kolejowego Termini z biletem jednorazowym w cenie 2,10 € lub z nieco tańszą alternatywą [raileurope:link label:na stronie internetowej]. Czas podróży z Rzymu wynosi 30 minut.

Ostia Antica

Ostia Antica to historyczne miasto rzymskie założone w IV lub VII wieku p.n.e. (według różnych źródeł). Przed XVI wiekiem Ostia, (a dokładniej jej część znana dziś jako Ostia Antica), była obmywana przez morze. Dlatego też miasto miało bardzo ważne znaczenie strategiczne. Z czasem jednak  Tyber zmienił swój kierunek i morze oddaliło się od miasta o 3 km. Obecnie tylko współczesna część Ostii jest obmywana przez morze, począwszy od wybrzeża Lido Nord.

Sama Ostia Antica jest skansenem archeologicznym na świeżym powietrzu. Prawie jak Pompeje, ale nie tak sławna. Bilety wstępu na stanowisko archeologiczne kosztują 12 euro (dzieci poniżej 18 roku życia za darmo) Godziny otwarcia: od 8:30, a zamknięcie w zależności od pory roku. Skansen jest zamknięty w poniedziałki, a także 25 grudnia, 1 stycznia i 1 maja. Polecamy wycieczkę po Ostia Antica z lokalnym archeologiem.

 • Jak dojechać?

  Dojazd pociągiem z Porta San Paolo Station, Pyramide Metro. Bilet jednorazowy „Metrebus Roma” jest ważny na trasie Roma – Lido, a wysiąść należy na przystanku Ostia Antica. Czas przejazdu wynosi tylko 20 minut.

Perugia

Perugia jest prawdopodobnie najważniejszą jednodniową wycieczką z Rzymu, na którą można się zdecydować. Jest to jedno z najstarszych włoskich miast i stolica regionu Umbria. Historia Perugii sięga V wieku p.n.e. Już wtedy życie miasta było pełne wydarzeń, od osad etruskich, poprzez zdobycie i spalenie miasta przez cesarza Augusta, aż po przyłączenie do Królestwa Włoch w 1860 roku. W twierdzy Roca Paolina można bezpłatnie obejrzeć krótki film prezentujący historię miasta. Dalej,  nieco onieśmielający i wojowniczy wygląd nadają Perugii budynki wykonane z kamienia znanego pod nazwą „trawetyn”. Jednak to właśnie ten szczegół dodaje jej uroku, który sprawia, że turyści kochają to miasto! Wybierz się na wycieczkę po dziedzictwie etruskim.

 • Jak dostać się z Rzymu do Perugii?

  Pociągiem: odjazd z dworca Termini – najtańszy bilet w jedną stronę kosztuje 12 €. Czas podróży będzie wynosił 2,5 godziny. Nieco szybszym, ale droższym sposobem jest skorzystanie z autobusu.

  Jak dostać się z dworca kolejowego w Perugii do historycznej części miasta? Lokalnym mini metro. Podróż w jedną stronę będzie kosztować 1,50 euro.

 • Mała rada

  Perugia jest zbudowana na wzgórzach i składa się z różnych pagórków. Dlatego czeka Cię lekki wysiłek fizyczny. Nie zapomnij o wygodnych butach!

Orvieto

Orvieto to starożytne miasto w południowo-zachodnim regionie Umbrii, położone 96 km od Rzymu. W pewnym okresie było to ważne centrum cywilizacji etruskiej. Miłośnicy architektury docenią przede wszystkim gotyckie Duomo, główną dumę i serce miasta. Dalej, równie interesująca jest głęboka na 53 metry studnia San Patricio, która została zbudowana w XVI wieku. Opłata za wstęp wynosi 5 euro. Natomiast dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie.

Dla miłośników podziemnego życia polecamy wizytę w Podziemnym Mieście Orvieto, które przez długi czas pozostawało tajemnicą i było uważane za sekret. Opłata za wstęp wynosi 6 euro. Nawiasem mówiąc, Rzym ma również lochy i katakumby, o których niewielu ludzi wie.

Nawet jeśli przyjedziecie do Orvieto na 1 dzień, koniecznie powinniście wybrać się do Civita di Bagnoregio, miasteczka na skale, w którym podobno czas się zatrzymał. Jest to ekscytująca przygoda, ponieważ do miasta trzeba przejść pieszo przez trzystumetrowy most nad bramą Santa Maria.

 • Jak dojechać?

  Pociągiem: z dworca kolejowego Termini lub Tiburtina. Ceny biletów wahają się od 7,80 euro w pociągu lokalnym do 17,50 euro w bardziej komfortowym pociągu. [raileurope:link label:Wszystkie opcje są tutaj]. Czas podróży wynosi 1 godzinę lub 1 godzinę i 15 minut w zależności od rodzaju pociągu.

Asyż

Jeśli Watykan jest obowiązkowym punktem na Twojej trasie, musisz odwiedzić Asyż. To miasto w regionie Umbria, znane w kręgu chrześcijańskim jako miejsce kultu św. Franciszka z Asyżu. Główną atrakcją jest Bazylika św. Franciszka z Asyżu, która przyciąga wielu pielgrzymów. Polecamy wycieczkę po bazylice z przewodnikiem. Jednak miasto jest interesujące nie tylko z religijnego punktu widzenia, ale także jako miejsce dla tych, którzy lubią spokojny wypoczynek. Jest tu bardzo mało turystów i można podziwiać piękno starego miasta zaglądając w małe uliczki. W Asyżu odbywają się również liczne wycieczki winiarskie. Zapisać się na niedrogą wycieczkę winiarską można tutaj.

 • Jak dojechać z Rzymu do Asyżu?

  Pociągiem: odjazd z dworca Termini – bilet w jedną stronę kosztuje około 11 euro. Czas przejazdu wynosi od 2 godzin 10 minut do 2 godzin i 30 minut. Pamiętać, że istnieje też „długi” pociąg, którym podróż trwa aż 3,5 godziny, więc nie przegap swojego kursu!

  Drugą opcją jest podróż autobusem, która zajmie Ci 2,5 godziny. Aby dostać się z dworca kolejowego w Asyżu do zabytkowej części miasta, można skorzystać z autobusu, który odjeżdża spod budynku dworca kolejowego. Bilety sprzedawane są w punkcie na dworcu.

Spoleto

Spoleto to ładne starożytne miasteczko w regionie Umbrii, mało znane wśród turystów. Odległość do Rzymu wynosi 95 kilometrów.  Można odwiedzić to miejsce jako część wycieczki razem z Perugią. Główną atrakcją w Spoleto jest katedra, w której znajduje się słynny fresk Filippo Lippi „Ukoronowanie Maryi”. Uwagę przyciąga również forteca Rocca Albornoziana oraz 81-metrowy most wieżowy z 10 łukami. Zapraszamy na doznania kulinarne tego włoskiego miasteczka.

Co roku na początku lipca w Spoleto odbywa się Festiwal Dwóch Światów. Uczestniczą w nim tancerze i muzycy, a także artyści teatralni i filmowi. Podkreślamy, że latem w Rzymie odbywa się mnóstwo festiwali. Być może uda Ci się na jakiś załapać.

 • Jak dojechać?

  Pociągiem: z dworca Termini (bilety kosztują 8,85 € w jedną stronę, ale zdarza się, że są tańsze – [raileurope:link label:sprawdź cenę biletu do wybranej daty]. Czas przejazdu wynosi 1,5 godziny.

Park Potworów Bomarzo

W Rzymie i okolicach znajduje się wiele pięknych parków, ale aby zobaczyć najbardziej niesamowity i mistyczny z nich, musisz udać się do Bomarzo. To ostatnie miejsce na liście 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu. Tu nie samo miasteczko jest sławne, ale Święty Las, czyli Park Potworów, zbudowany przez Piera Francesco Orsini dla upamiętnienia jego zmarłej żony. Park jest bardzo rozległy i wywiera niezapomniane wrażenie na każdym, kto zdoła go odwiedzić. Dzięki licznym fantastycznym figurom, które ukryte są w różnych zakątkach, panuje tu magiczna atmosfera. Odnajdź wszystkie figury i rozwikłaj ich znaczenie podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem. To idealna atrakcja dla podróżujących z dziećmi.

Park Potworów Bomarzo jest czynny od 8:30 do 19:00 (od 1 kwietnia do 31 sierpnia) oraz od 8:30 do zachodu słońca przez resztę roku. Koszt biletu dla dorosłych i dzieci powyżej 13 lat wynosi 11 euro.

 • Jak dojechać?

  • Sugerujemy, abyś jechał samochodem, ponieważ jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób.
  • Podróż pociągiem jest nieco dłuższa, ale tańsza. Wsiądź do pociągu na stacji metra Roma Ostiense, Pyramide i wysiądź na stacji Viterbo. Koszt przejazdu w jedną stronę to 5,60 euro lub 1,50 euro z biletem Metrebus Roma. Natomiast czas podróży wynosi 2 godziny.
  • Następnie w Viterbo, wsiądź w autobus Cotral w kierunku Soriano (Via della Stazione Papacqua) do stacji Bomarzo (Piazza Matteotti). Czas przejazdu wynosi 30 minut.
  • Bilet można kupić w kiosku tytoniowym lub w barze. W zależności od obszaru, koszt wynosi średnio około 2-3 euro. Następnie przejdź 15 minut wzdłuż pięknej drogi i jesteś w parku.
Bomarzo: wybierz hotel

Mamy nadzieję, że nasza lista 10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu, pomoże wam zaplanować niezwykłą podróż. Wszystkie wymienione w artykule miasteczka znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, dlatego można je połączyć w jeden plan wyprawy. Życzymy niezapomnianych nowych doświadczeń i odkryć!

» Czytaj także20 wiosek i miasteczek w Toskanii, które warto odwiedzić

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *