Jakie miasta warto odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu

, , , , , , ,
Utrecht

Holandia — to nie tylko Amsterdam. W tym niewielkim królestwie jest naprawdę dużo interesujących miast, które warto odwiedzić, jeśli wybieramy się tam jako turyści.

Odległości od Amsterdamu do innych miast w Holandii są całkiem nieduże, a najwygodniej będzie podróżować pociągiem. Odległości i czas drogi:

  • Haga — 60-100 km (36-46 min.);
  • Utrecht — 53 km (23-27 min.);
  • Groningen — 183 km (2 godz. 2 min.);
  • Rotterdam — 70-90 km (34-42 min.);
  • Haarlem — 21 km (10-15 min.);
  • Zaanse Schans — 16 km (17 min.);
  • Delft — 63-100 km (49-53 min.);
  • Lejda — 43 km (26-31 min.);
  • Gouda — 61 km (55 min.);
  • Alkmaar — 37 km (40 min.).

» Czytaj takżeWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

Haga

Haga

Żeby dobrze poznać Holandię koniecznie trzeba odwiedzić Hagę — dawną stolicę i siedzibę rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Tutaj rozstrzygają się losy całej Europy, a nazwa miasta  kojarzy się z kontaktami międzynarodowymi i nowinkami ze świata polityki.  Mimo tego, miasto jest centrum kultury. Kiedy przyjedziecie do Hagi, na pewno zadowolą was kolorowe wystawy i przedstawienia, które regularnie odbywają się na ulicach miasta (przyjeżdża tam dużo ludzi, więc lepiej o hotelu pomyślcie wcześniej). A kiedy pogoda dopisuje, czas spędzać najlepiej na plażach miejskich. Jest tutaj także muzeum pod odkrytym niebem — Madurodam. To park miniatur, nazywany także Holandią w miniaturze, gdzie zebrane są wszystkie najważniejsze zabytki kraju.

Hága: Wybierz hotel

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Hadze w jeden dzień?

Utrecht

Utrecht

Jeśli Amsterdam jest znany jako centrum rozrywek, a Haga jako siedziba rządu, to Utrecht jest religijną stolicą Holandii. Do tego jest to jedno z najstarszych miast Europy, zbudowane jeszcze przez Rzymian. W tym niewielkim mieście znajdzie się sporo interesujących zabytków dla wielbicieli historii. Utrecht szczyci się swoimi świątyniami, a w tym jedną z najbardziej znanych — Katedrą Świętego Marcina. Oprócz tego jest jeszcze jedna miejscowa atrakcja — Dom Rietvelda, oryginalny domek jednorodzinny, który jest zbudowany jakby z części dziecięcych konstrukcji. W Utrecht, jak i w wielu innych miastach Holandii jest dużo kanałów, ale zdecydowanie mniej turystów, co oznacza, że atrakcje będą tańsze i bardziej dostępne. Miasto może pochwalić się całkiem dobrymi hotelami, ale nie tak barwnym życiem jak inne duże miasta w Holandii. Oczywiście Utrecht jest piękny na swój sposób — przytulny i w dodatku pełen żywej tradycji.

Utrecht: Wybierz hotel

» Czytaj takżeUtrecht: Jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Booking.com

Groningen

Groningen

Lubicie nie tylko oglądać zabytki i odpoczywać? Koniecznie odwiedźcie Groningen — miasto, w którym imprezy trwają wiecznie, a to dzięki ogromnej ilości studentów. Szczególnie polecamy to miasto dla tych, którzy interesują się lub profesjonalnie zajmują sztuką: miejscowe muzeum, nad którym pracował guru przemysłowego designu Philippe Starck, jest jednym z lepszych w całej Holandii. Ciekawe wystawy można zobaczyć również w muzeach Groningen, na przykład w muzeum tytoniu lub komiksów. Przed wycieczką zajrzyjcie do kalendarza wydarzeń w mieście, żeby nie opuścić jednego z sezonowych festiwali, które odbywają się regularnie co roku (hotel lepiej znaleźć wcześniej). W dodatku Groningen jest znany jako światowa stolica rowerów, a ich liczba przypadająca na osobę jest największa na całym świecie.

Groningen: Wybierz hotel

Rotterdam

Rotterdam

Wizualnie Rotterdam wyraźnie odróżnia się od większości europejskich miast, a przyczyną tego jest zrządzenie losu: w czasie Drugiej Wojny Światowej miasto zostało zrównane z ziemią, ale w rachunku końcowym, Rotterdam nawet na tym zyskał. Dziś, możemy nazwać go najbardziej nowoczesnym miastem w Holandii. Wieżowce ze szkła i stali idealnie pasują do dynamicznego ducha Rotterdamu, a właśnie ze względu na nie często nazywany jest Manhattanem. Główną atrakcją miasta jest port — największy w Europie, który jest uważany za jeden z najlepszych na całym  świecie. Nawet jeśli nieszczególnie interesuje was żegluga, to w Rotterdamie znajdziecie też sporo innych atrakcji, zaczynając od odpoczynku na świeżym powietrzu, a kończąc na zakupach. Wycieczkę po Rotterdamie można zorganizować sobie samemu — albo korzystając z  turystycznego tramwaju, lub też po prostu spacerując. Dobry hotel na czas odpoczynku znajdziecie tutaj.

Rotterdam: Wybierz hotel

» Czytaj także1 dzień w Rotterdamie

Haarlem

Haarlem

Spokojnie, nie bójcie się, to nie ten sam Harlem, który jest w Nowym Jorku. To ten, na którego cześć nazwali miasto w USA. Żadne inne miasto w Holandii nie ma tylu tytułów honorowych co Haarlem: najlepsze sklepy, najlepsze jedzenie, najlepszy jazz, najlepsze kwiaty — to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Do tego pamiętajcie, że miasto znajduje się niedaleko od Amsterdamu, dlatego też jest dobrym wariantem na zakwaterowanie, jeśli chcecie mieszkać blisko stolicy: przejazd z Haarlemu do Amsterdamu zajmie około 20 minut, a ceny za życie są tu naprawdę niższe. Co tyczy się spędzania czasu w samym Haarlemie, to możecie tutaj znaleźć zajęcia na czas wolny: spacery po wybrzeżu, zakup pamiątek, pyszny obiad w rodzinnej restauracji, zakupy, komfortowe hotele i wiele innych.

» Czytaj takżeHaarlem — jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Haarlem, Haarlem: Wybierz hotel

Zaanse Schans

Zaanse Schans

W Holandii każdy ma możliwość znaleźć się w prawdziwej bajce, a umożliwia to wycieczka do Zaanse Schans, tylko pół godziny jazdy od Amsterdamu. To nie tylko wioska, a ogromne muzeum pod odkrytym niebem, w którym zebrane jest wszystko czym sławi się Holandia. Przyjeżdżając tutaj, przeniesiecie się do typowej holenderskiej wioski XVIII wieku z małymi drewnianymi domkami, spichlerzami i młynami. Największą trudnością przy zwiedzaniu Zaanse Schans jest powstrzymanie się od kupienia całej zawartości drewnianych kiosków. Tutaj będziecie mieli ogromny wybór najlepszych pamiątek: drewniaki, naczynia porcelanowe, sery, kwiaty i zabawki. Po wycieczce w wiosce, możecie pozwolić sobie na przyjemność spróbowania miejscowych delikatesów w jednej z restauracji. Dobry hotel znajdziecie tutaj.

De Zaanse Schans, Zaandam: Wybierz hotel

» Czytaj takżeJak działa Holandia, część 1: kanały, tamy, młyny

Delft

Delft

Biało-błękitna delficka porcelana jest dumą Holandii, więc jeśli macie słabość do pięknych porcelanowych rzeczy, to wycieczka do Delft będzie dla was niezapomnianym przeżyciem. Tutaj możecie nabyć naczynia i inne porcelanowe przybory, a nawet wziąć udział w master-klasie, gdzie dowiecie się szczegółowo jak wykonywać i malować porcelanę. Ale to nie wszystko co oferuje Delft, jest ono także sławne jako jedeno z najbardziej malowniczych miast w Holandii. Nie dziwi fakt, że właśnie tutaj Jan Vermeer, znakomity artysta, czerpał natchnienie. Właśnie z nim związanych jest wiele zabytków i atrakcji miasta. Hotele w Delft trzeba zarezerwować wcześniej.

Delft: Wybierz hotel

» Czytaj takżeDelft w 1 dzień: co zobaczyć i gdzie pójść

Lejda

Lejda

Lejda, ojczyzna wielkiego Rembrandta, jest jednym z głównych muzealnych miast na świecie. Znajdziecie tu wszystko: starożytny Egipt, Lejdejskie malarstwo, historia naturalna, ludzkie ciało, a także Dom ojców pielgrzymów — założycieli kolonii Plymouth w USA. Nie sposób ominąć muzeum wiatraków, które zobaczycie już z daleka. Jest ono zbudowane na kształt ogromnego wiatraka. Hotel najlepiej będzie znaleźć w historycznym centrum miasta. Żeby zwiedzanie muzeów was nie znudziło, możecie pospacerować po ogrodzie botanicznym, skąd wzięła się historia tulipanów w Holandii. Lejda jest najbliższa do znanego parku tulipanów Keukenhof.

Lejda: Wybierz hotel

» Czytaj takżeLejda: zabytki i atrakcje

Gouda

Gouda

Już od samej nazwy tego miasta, cieknie ślinka, a nawet turyści którzy nie znają Holandii, od razu zrozumieją z czego to miasto jest znane. Wycieczka do Goudy — daje możliwość by objeść się holenderskim smakołykiem i dowiedzieć się co nieco o mieście, którego historia nie jest związana tylko z serem. Gouda jest interesujący ze względu na swoją architekturę, w tym ratusz wzorowany na styl gotycki XV wieku. Kwitnie tutaj także produkcja świec. Zarówno piękne świece miejscowych artystów jak pyszne sery można kupić na rynku lub jarmarku. Hoteli w tym mieście jest niedużo, więc lepiej zarezerwować pobyt wcześniej.

Gouda: Wybierz hotel

Alkmaar

Alkmaar

Młyny, sery, plaże, wydarzenia kulturowe — to nie tylko uogólnienie tego czym szczyci się Holandia, ale też przyczyny dla których warto odwiedzić Alkmaar. Marzycie, aby zobaczyć prawdziwe młyny? W Alkmaar jest ich aż 11! Lubicie ser? Najlepsze serowe jarmarki odbywają się właśnie tutaj. Lubicie odpoczywać na plaży? Alkmaar leży na wybrzeżu Morza Północnego. Koneserzy kultury powinni obowiązkowo odwiedzić plac Kanady w centrum miasta, gdzie non stop odbywają się różne festiwale i wystawy. Pamiętajcie także, że w Alkmaar można kupić nie tylko pyszny ser: ilość sklepów i butików otwiera przed wami ogromne możliwości. W mieście jest około 50 hoteli dopasowanych do każdego gustu i budżetu, które można zarezerwować pod tym linkiem.

Alkmaar: Wybierz hotel

» Czytaj takżeAlkmaar — stolica sera

Miłej podróży!