Watykan jest małym państwem w obrębie Rzymu. To stolica apostolska, państwo muzealne i przy okazji miasto-ogród! Wewnątrz niej znajduje się jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, a także najważniejszy kościół katolicki – Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro). Jak wygląda zwiedzanie Watykanu, jaki bilet najlepiej kupić (najlepiej tutaj) i kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu! Zachęcamy do pobrania mobilnego przewodnika audio po Watykanie i Bazylice Świętego Piotra.

Pobierz przewodnik po Watykanie

» CZYTAJ TAKŻE12 Wartych odwiedzenia Kościołów w Rzymie

Co warto zobaczyć w Watykanie?

Zwiedzanie Watykanu rozpocznij od tych miejsc:

 • Plac Świętego Piotra
 • Bazylika św. Piotra i widok spod jej kopuły
 • Groty Watykańskie – podziemia pod bazyliką św. Piotra
 • Kaplica Sykstyńska namalowana przez Michała Anioła
 • Muzea Watykańskie – 54 galerie, w tym Pinakoteka Watykańska, Stanze Watykańskie, Muzea Egipskie i Etruskie oraz inne bezcenne skarby
 • Ogrody Watykańskie

» CZYTAJ TAKŻEKaplica Sykstyńska w Watykanie: bilety i praktyczne informacje

Bilet do Watykanu: jaki i jak go kupić?

Watykan jest przede wszystkim miejscem kultu religijnego. Z tego powodu wstęp na Plac św. Piotra i do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny. Każdy pielgrzym ma prawo wejść i podziwiać piękno budowli i modlić się. Weź ze sobą oficjalny audioprzewodnik, (o którym wspominaliśmy wcześniej), dzięki któremu nie pominiesz kluczowych zabytków w świątyni.

Pozostałe atrakcje w mieście-państwie są płatne i bardzo popularne. Gdy bilety nie były jeszcze sprzedawane online, w kasach ustawiały się wielogodzinne kolejki. Stanie przez 2-3 godziny w upale było absolutnie normalną sytuacją. Na szczęście teraz wszystkie bilety i wycieczki możesz kupić przez internet z datą i przedziałem czasowym. Jednak może się okazać, że na wybraną godzinę nie będzie miejsc. Dlatego rezerwuj wejściówki wcześniej! Najlepiej z miesięcznym wyprzedzeniem, tak aby był wybór w datach i godzinach. Przy okazji dowiesz się o ewentualnych dniach wolnych od pracy w Watykanie. 

Jeśli zapłaciłeś już za bilet, a masz błędną datę, zawsze możesz ją poprawić, kontaktując się z obsługą klienta.

Bilet do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej

Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich, więc zawsze obowiązuje jeden bilet wstępu. Wejściówka pozwala na przebywanie w muzeach przez cały dzień, dlatego polecamy wybierać godziny poranne, kiedy jest mniej ludzi. Do zobaczenia jest naprawdę kolosalna kolekcja dzieł sztuki najsłynniejszych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rafael, Giotto, Perugino, Lippi, Caravaggio i Michał Anioł. Aby nie przegapić głównych arcydzieł niezliczonych muzeów watykańskich, polecamy wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem pod tym linkiem. Bilety ze wstępem bez kolejki są już w cenie!

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca można zwiedzać Muzea Watykańskie całkowicie za darmo. Należy jednak pamiętać, że tego dnia będzie bardzo dużo turystów, a muzeum będzie otwarte tylko do 14:00.

Koszt biletów do Muzeów Watykańskich na oficjalnej stronie internetowej wraz z opłatą rezerwacyjną (4 € za każdy bilet):

 • normalny 21 €,
 • ulgowy 12 € (dla dzieci 6-18 lat z dokumentem potwierdzającym wiek oraz studentów do 25 lat z międzynarodową legitymacją studencką),
 • audioprzewodnik kosztuje 7 €.

Możesz zarezerwować bilet w swoim ojczystym języku pod tym linkiem lub bezpośrednio tutaj, wybierz datę z kalendarza: 

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Rzymie, które warto zobaczyć

Wieczorne zwiedzanie Muzeów Watykańskich

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich jest możliwe również wieczorem, gdy całodzienni turyści rozeszli się już do restauracji. Bilety są dostępne tylko w piątki i soboty od kwietnia do października. Do muzeum można wejść między 17:00 a 19:00 i spacerować po salach do 22:00. To świetna okazja, ponieważ można się wszystkiemu dobrze przyjrzeć. Zarezerwuj wieczorne zwiedzanie Muzeów Watykańskich z przewodnikiem pod tym linkiem. Cena biletu jest wliczona w cenę wycieczki! Natomiast samą wejściówkę kupisz tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do muzeów w Rzymie za darmo?

Wejście pod kopułę Bazyliki św. Piotra

Nie ma możliwości zakupu biletu na kopułę bazyliki online. Będziesz musiał poczekać w kolejce. Koszt wejściówki:

 • 8 €, jeśli jesteś przygotowany na przejście wszystkich 551 stopni;
 • 10 €, jeśli chcesz podjechać windą i skrócić trasę do 320 schodów;
 • bezpłatnie dla dzieci do 12 roku życia.

Wejście na kopułę bazyliki św. Piotra jest wliczone w tę wycieczkę po bazylice (prowadzoną przez dyplomowanego historyka sztuki).

» CZYTAJ TAKŻE5 dni w Rzymie: plan samodzielnej wycieczki

Zejście do Grot Watykańskich

W tym świętym miejscu pod Bazyliką św. Piotra są pochowani królowie, książęta i 22 papieży. Oczywiście można tam wejść tylko w towarzystwie przewodnika. Taką wycieczkę możesz zarezerwować pod tym linkiem. W cenę wliczone jest również wejście pod kopułę bazyliki.

» CZYTAJ TAKŻE10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu do których warto się wybrać

Wizyta w Ogrodach Watykańskich

Niewiarygodne, ale prawdziwe, że większość Watykanu zajmuje park. Jest to bardzo piękny zielony teren, długo trzymany w tajemnicy przed turystami. Obecnie każdy może go zwiedzić, ale tylko z przewodnikiem. Polecamy tę ofertę: wycieczka autobusowa po ogrodach oraz bilet do Muzeów Watykańskich (rezerwacja pod tym linkiem). Natomiast aby przejść przez ogrody pieszo, wybierz tę opcję.

» CZYTAJ TAKŻETop 30 włoskich arcydzieł renesansu które warto zobaczyć

Zwiedzanie Watykanu – porady i wskazówki

Niezależnie od tego, jaki jest twój plan zwiedzania Watykanu, przydadzą Ci się te wskazówki:

 1. Przestrzegaj zasad ubioru. Ramiona i kolana powinny być zakryte.
 2. Nie przegap swojego czasu na wejście. Spóźnialscy mogą nie zostać wpuszczeni.
 3. Zabierz ze sobą wodę.
 4. Zdjęcia można robić bez lampy błyskowej, ale nie w Kaplicy Sykstyńskiej.

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Muzea Watykańskie

 • Godziny otwarcia Muzeów Watykańskich: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. Wstęp do muzeum trwa do 16:00.
 • W niedzielę muzea są zamknięte. Natomiast najczęściej wybierane na zwiedzanie dni to poniedziałek i sobota. W środy papież ma audiencję na placu św. Piotra, więc nie będzie można wejść do Bazyliki. Oznacza to, że najlepsze dni na zobaczenie wszystkich zabytków jednocześnie w Watykanie to wtorek, czwartek i piątek.
 • Najlepszym czasem na zwiedzanie muzeów jest poranek lub popołudnie (około 14:30). Wielu turystów planuje swoje wizyty rano, przez co Watykan jest najbardziej zatłoczony w okolicach południa.

» CZYTAJ TAKŻEBezpłatne wycieczki po Rzymie

Kaplica Sykstyńska

 • Chyba najważniejszą częścią Muzeów Watykańskich jest Kaplica Sykstyńska. Jest to również ostatni punkt oficjalnego planu podróży. 
 • W Kaplicy Sykstyńskiej nie można długo przebywać. Na zwiedzanie przewidziany jest czas około 15 minut, po którym wszyscy zostaną poproszeni o opuszczenie sali w celu wpuszczenia kolejnej grupy. W tym czasie nie jest możliwe obejrzenie każdego fresku. Szczególnie pomocny będzie audioprzewodnik, a jeszcze lepiej przewodnik, który pokaże, gdzie warto patrzeć. Indywidualne zwiedzanie Muzeów Watykańskich i Kaplicy można zarezerwować pod tym linkiem.
 • Robienie zdjęć jest zabronione!
 • Z Kaplicy Sykstyńskiej polecamy wyjście przez prawe drzwi, które od razu doprowadzą was do wejścia do bazyliki. Wyjście przez lewe drzwi prowadzi z powrotem do Muzeów Watykańskich.

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

Bazylika Świętego Piotra

 • Bazylika św. Piotra jest otwarta od 7:00 do 18:30, a od 1 kwietnia do 30 września do 19:00.
 • Jeśli zarezerwowałeś wizytę w nekropolii w Grotach Watykańskich, zabierz ze sobą ciepłą odzież. W podziemiach bazyliki panuje duża wilgotność i temperatura poniżej zera, jak w jaskini.
 • Wspinaczka na kopułę Bazyliki św. Piotra jest możliwa od 7:30 do 17:00, a od 1 kwietnia do 30 września do 18:00. Na godzinę przed zamknięciem nie wpuszcza się już nowych gości.
 • Aby uniknąć kolejki, można rozpocząć wizytę w Watykanie od wejścia na kopułę. Pamiętajcie, że wizyta na tarasie widokowym zajmie wam co najmniej godzinę.
 • Wejście jest dość trudne, więc dzieciom i osobom starszym zaleca się asekurację. W Rzymie jest mnóstwo innych, bardziej dostępnych punktów widokowych, które oferują równie magiczne widoki na Wieczne Miasto.

» CZYTAJ TAKŻETrasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

W tym miejscu kończymy zwiedzanie Watykanu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą wam się podczas podróży. Życzymy niezapomnianych wrażeń!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *