Jak korzystać z publicznych toalet w Paryżu?

15 lut 2021
Publiczny toalet w Paryżu

Przy paryskich ulicach znajduje się dość dużo bezpłatnych toalet. Są to względnie niewidoczne szare budki, które jednak odgrywają ważną rolę dla turystów przechadzających się po mieście do późnych godzin wieczornych. W tym artykule powiemy Ci, jak korzystać z automatycznych toalet ulicznych w Paryżu.

Toalety publiczne wyglądają jak szare kabiny. Znajdują się w pobliżu większości atrakcji, przy parkach, bulwarach i dużych ulicach. Większość z nich jest otwarta od godziny 6 do 22.

Paryskie toalety uliczne są dość duże - aby mogły korzystać z nich osoby na wózkach inwalidzkich.

Oznacza to, że lepiej nie zostawiać w nich samych dzieci do 10 roku życia...

Automatyczne toalety same... hmm... czyszczą się, dezynfekują i potrafią wszystko, czego można od nich wymagać. Z drugiej strony jednak, cały ten automatyczny proces przebiega dość wolno i często tworzy kolejki. 

Jeżeli przyjrzysz się dokładniej, w pobliżu wejścia do toalety zauważysz przycisk otwierania drzwi oraz diody informujące o stanie toalety: kolor zielony – toaleta wolna, kolor czerwony – toaleta zajęta, - kolor żółty – sprzątanie. Zepsuta toaleta nie wykazuje jednak żadnych reakcji.

Jeżeli świeci się zielona dioda, wystarczy, że naciśniesz przycisk, wejdziesz do toalety i zamkniesz drzwi, przyciskając specjalny przycisk. Takich drzwi nikt inny już nie otworzy!

W samej kabinie toalety znajdują się specjalne przyciski wyboru poziomu ciśnienia wody podczas płukania (oszczędzaj wodę!). Kran z wodą jest również przyjazny środowisku i zapewnia optymalne zużycie wody.

Aby wyjść z toalety, po prostu naciśnij przycisk otwierania drzwi – tylko w ten sposób je otworzysz. Dla panikarzy znajduje się w pobliżu przycisk wyjścia awaryjnego.

Czyszczenie rozpoczyna się PO TYM, jak wyjdziesz z toalety. Dioda zacznie świecić się na żółto. 

Uwaga! Nigdy nie wchodź do toalety zaraz po tym, gdy ktoś tylko z niej wyszedł i drzwi nie zdążyły się zamknąć! To dość niebezpieczne! W toalecie wyłączy się światło i rozpocznie się proces sprzątania.

Wyjdziesz z niej mokry. Poczekaj chwilę aż dana osoba wyjdzie, drzwi zamkną się, sprzątanie zakończy się i włączy się zielone światło.

Podobne toalety znajdują się również na stacjach metra i RER. Znajdziesz nad nimi napis „Toilettes”. Wejście do nich jest bezpłatne, jeżeli masz bilet na metro, który wykorzystałeś nie później niż przed godziną.

Paryskie toalety uliczne to cudo nowoczesnej automatyzacji. Szczerze mówiąc, większość turystów uważa wizytę w nich za jedno z najważniejszych doświadczeń w Paryżu. Jeżeli jednak wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania, mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

  1. Wejdź do dowolnej kawiarni, zamów filiżankę espresso przy barze (na przykład, za 1 euro), a następnie udaj się do toalety.
  2. Możesz też udać się do restauracji typu fast-food, na przykład McDonalds i szybko przejść do toalety. 
  3. Bezpłatne i nie automatyczne (!) toalety znajdują się w parku za Notre Dame i na Polach Elizejskich. 
  4. Toalety we wszystkich muzeach są bezpłatne. 
  5. Za korzystanie z toalet na wszystkich dworcach musisz jednak już zapłacić. 
  6. Na płatne toalety wysokiej jakości (węzeł sanitarny dobrych marek, znakomite oświetlenie, etc.) możesz liczyć w większości centrów handlowych, na przykład w Carrousel du Louvre   i na Polach Elizejskich. Cena za skorzystanie z nich to z reguły 2 euro.

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki