Dzielnica Marais: główne atrakcje

, ,
Dzielnica Marais

W dzielnicy Marais, poczujecie się jak aktorzy grający na deskach teatru. Przespacerujcie się po kocich łbach, zajdźcie do antykwariatu, wypijcie kawę w domu legendarnego alchemika Nicolasa Flamela i poczujcie się częścią historii, która trwała przez setki lat. Aby w pełni poczuć 'ducha historii’ Paryża, warto zarezerwować nocleg w jednym z okolicznych hoteli. A teraz o głównych atrakcjach!

» CZYTAJ TAKŻESpacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Plac Królewski

Od 1799 roku, znany jest jako Plac Wogezów. Zmiana nazwy nastąpiła z rozkazu Napoleona, który w ten sposób uczcił prowincję Vosges, która jako pierwsza zapłaciła podatek na rewolucyjne wojsko. Mimo że plac został stworzony jako miejsce ceremonii i uroczystości, a przede wszystkim ślubu przyszłego Ludwika XVIII i Anny Austriaczki, sławę przyniosły mu krwawe pojedynki. Jest on też tłem dla części wydarzeń z powieści „Trzej muszkieterowie”.

Plac Królewski

Wzdłuż obwodu placu stoi 36 budynków z arkadowymi podcieniami, które zbudowano z białego i czerwonego kamienia. Znajdziecie tu galerie obrazów, sklepy, księgarnie i herbaciarnie. Zobaczyć można również dom Victora Hugo, Milady, Alfonsa Daudeta i wielu innych znanych postaci. Także aktualnie, na Place des Vosges, mieszka kilka sław, w tym piosenkarze, politycy i gwiazdy telewizji. Lokalizacja – Place des Vosges. Najbliższe stacje metra: Saint Paul, Chemin Vert, Bastille.

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa otworzono w 1985 roku, w budynku Hotelu Salé. W zbiorach znajdują się obrazy, rzeźby, obrazy trójwymiarowe, kolaże, ceramiki, grafiki i dzieła z prywatnej kolekcji artysty. Ogólnie rzecz biorąc – trzy piętra pełne Picassa.

Muzeum jest czynne od 9:30 do 18:00 (zimą do 17:30). Wtorek – zamknięte. Cena biletu dla dorosłych – 14 €. Adres: 5 Rue de Thorigny. Stacja metra – Saint-Sébastien Froissart.

Dzielnica żydowska

Dzielnica żydowska

Nazywana jest także „żydowskim sercem” Paryża. W uliczkach znajdziecie antykwariaty, sklepy z pamiątkami oraz kawiarnie z tradycyjnym menu. Znaki i szyldy wykonano w dwóch językach: francuskim i hebrajskim, a restauracje serwują głównie koszerne dania. Nawet pizza i sushi przygotowywane są zgodnie z zasadami kaszrutu. Marais to jedna z największych gmin żydowskich w Europie. Nie dziwi, że znajduje się tu słynne Muzeum Żydowskie, a także dwie synagogi.

Adres – Rue des Rosiers. Stacja metra – Saint-Paul. Pamiętajcie, że w sobotę (szabas) nie macie szans na falafel. Tak więc lepiej zaplanować wizytę na inny dzień.

Muzeum żydowskie

Muzeum żydowskie

Dedykowane historii kultury żydowskiej. Powstało w 1998 roku w arystokratycznej rezydencji w Saint-Aignan. Zbiory podzielono na 13 działów tematycznych. Znajdziecie tam między innymi sale poświęcone życiu Żydów w Izraelu, Francji, Włoszech i Holandii.

Godziny pracy – od 11:00 do 18:00. Cena biletu – 7-10 €. Sobota – zamknięte. Adres: 71 Rue du Temple. Najbliższa stacja metra – Rambuteau. Można też wstąpić do pobliskiego Ogrodu im. Anny Frank.

Muzeum Carnavalet

Muzeum Carnavalet

Muzuem Carnavalet poświęcone jest historii Paryża. Miejscowi nazywają je „najbardziej paryskim muzeum”. Zbiory ulokowano w dwóch pałacach – Carnavalet i Le Peletier de Saint-Fargeau. Na gości czeka 140 pokoi wypełnionych historią miasta. Zobaczycie tam m.in. stare mapy, szyldy sklepowe, makiety i plany miasta, przedmioty codziennego użytku, a także jak zmieniał się wystrój wnętrz, sztuka i moda na przestrzeni wieków. Zwróćcie uwagę na odtworzoną salę balową, sklep jubilerski, dział literacki i ekspozycję wojskową. Znaczna część poświęcona jest rewolucji francuskiej. Oczywiście, jest i gilotyna. Zwiedzający mogą też zajrzeć do mieszkania Marcela Prousta. Co ciekawe, muzeum opiekuje się Kryptą Archeologiczną katedry Notre-Dame.

Godziny pracy – od 10:00 do 18:00. Niedziela – zamknięte. Wstęp bezpłatny. Adres: 23, 29 rue de Sévigné. Najbliższe stacje metra: Chemin Vert oraz Saint-Paul.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Carnavalet w Paryżu

Centrum Sztuki Współczesnej Georges’a Pompidou

Centrum Sztuki Współczesnej Georges'a Pompidou

Dedykowane kulturze i sztuce XX wieku i nowszej. Centrum Sztuki Współczesnej wzniesiono na polecenie prezydenta Francji, Georges’a Pompidou, w 1977 roku. Znajduje się ono na liście najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. W budynku mieszczą się sale koncertowe i wystawowe, Centrum Badawczo-Koordynacyjne Akustyki i Muzyki, biblioteka, centrum projektowe, kino i kawiarnia. Na placu przed muzeum często możemy zobaczyć i usłyszeć ulicznych grajków.

Godziny pracy – od 11:00 do 21:00. Wtorek – zamknięte. Cena biletu – 15 €. Adres: Place Georges-Pompidou. Najbliższa stacja metra – Rambuteau i Etienne Marcel.

Hôtel de Sens

Hôtel de Sens

Hotel de Sens to dwór z XV wieku, w którym niegdyś mieszkała Małgorzata Walezjuszka, szerzej znana jako Królowa Margot. Wieżyczki, spiralne schody i fasada w stylu późnego gotyku sprawiają, że wygląda on wspaniale. Oprócz wystawy skupionej na rzemiośle artystycznym XIX-XX wieku warto zobaczyć Bibliotekę Forney’a.

Godziny pracy – od 10:00 do 19:30 w środy i czwartki. We wtorek, piątek i sobotę, muzeum czynne jest w godzinach popołudniowych. Wstęp jest bezpłatny. Adres: 1 Rue du Figuier. Stacja metra – Pont Marie.

Wioska św. Pawła

Wioska św. Pawła

Wiele lat temu był tutaj żeński klasztor, a dziś jest to jedno z ulubionych miejsc Francuzów. Usytuowane tu są galerie, pracownie i sklepy z antykami, a także przytulna kawiarenka – otwarta 7 dni w tygodniu. Wystarczy, że dostaniecie się do dzielnicy Marais (adres Le Marais, Okręg 3. i 4., stacja Bastille i Pont-Marie), by stanął przed wami tworem wewnętrzny świat Paryża.

Kościół świętego Pawła i Ludwika

Kościół świętego Pawła i Ludwika

Świątynia została zbudowana w 1641 roku. Łączy ona w sobie trendy włoskie i francuskie z epoki baroku. Charakterystyczną cechą są bogate i 'ciężkie’ dekoracje.

Zwiedzanie możliwe jest od 8:00 do 20:00. Adres: Rue St-Antoine 99. Stacja Saint-Paul.

Rezydencja de Sully

Rezydencja de Sully

Niegdyś mieszkał tutaj diuk de Sully, doradca Henryka IV. Fasadę zdobią niezwykłe rzeźby, które symbolizują żywioły i pory roku. Zlokalizowane jest tutaj centrum sztuki fotograficznej oraz księgarnia.

Godziny pracy – od 10:00 do 18:30. Poniedziałek – nieczynne. Wstęp – 4 €. Adres: Rue St-Antoine 62. Pobliskie stacje metra: Saint-Paul oraz Bastille.

Zapraszamy do wspaniałego Marais – serce średniowiecznego Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *