Jak korzystać z publicznych toalet w Paryżu?

,
Publicznych toalet

Przy paryskich ulicach znajduje się dość dużo bezpłatnych toalet. Są to względnie niewidoczne szare budki, które jednak odgrywają ważną rolę dla turystów przechadzających się po mieście do późnych godzin wieczornych. W tym artykule powiemy Ci, jak korzystać z automatycznych toalet ulicznych w Paryżu.

Jak znaleźć publiczną toaletę w Paryżu?

Toalety publiczne wyglądają jak szare kabiny. Znajdują się w pobliżu większości atrakcji, przy parkach, bulwarach i dużych ulicach. Jest ich naprawdę wiele, proszę spojrzeć na mapę. Większość z nich jest otwarta od godziny 6 do 22. Wejście do toalet ulicznych jest bezpłatne.

Podobne toalety znajdują się również na stacjach metra i RER. Znajdziesz nad nimi napis „Toilettes”. Wejście do nich jest bezpłatne, jeżeli masz bilet na metro, który wykorzystałeś nie później niż przed godziną. ale te na stacjach metra nie wpuszczą Cię za darmo. Otwierają się z biletem metra, którym jechałeś nie więcej niż godzinę temu lub nowym.

Jak działają toalety automatyczne?

Publicznych toalet

Paryskie toalety uliczne to cudo nowoczesnej automatyzacji. Szczerze mówiąc, większość turystów uważa wizytę w nich za jedno z najważniejszych doświadczeń w Paryżu.

Kabiny są dość duże – aby mogły korzystać z nich osoby na wózkach inwalidzkich. Oznacza to, że lepiej nie zostawiać w nich samych dzieci do 10 roku życia.

Automatyczne toalety same czyszczą się, dezynfekują i potrafią wszystko, czego można od nich wymagać. Proces czyszczenia rozpoczyna się po wyjściu osoby. Z drugiej strony jednak, cały ten automatyczny proces przebiega dość wolno i często tworzy kolejki.

Jeżeli przyjrzysz się dokładniej, w pobliżu wejścia do toalety zauważysz przycisk otwierania drzwi oraz diody informujące o stanie toalety:

 • kolor zielony – toaleta wolna,
 • kolor czerwony – toaleta zajęta,
 • kolor żółty – sprzątanie.
 • Zepsuta toaleta nie wykazuje żadnych reakcji.

Jak korzystać z toalety?

 1. Jeżeli świeci się zielona dioda, wystarczy, że naciśniesz przycisk, wejdziesz do toalety i zamkniesz drzwi, przyciskając specjalny przycisk. Takich drzwi nikt inny już nie otworzy!
 2. W samej kabinie toalety znajdują się specjalne przyciski wyboru poziomu ciśnienia wody podczas płukania (oszczędzaj wodę!). Kran z wodą jest również przyjazny środowisku i zapewnia optymalne zużycie wody.
 3. Aby wyjść z toalety, po prostu naciśnij przycisk otwierania drzwi – tylko w ten sposób je otworzysz. Dla panikarzy znajduje się w pobliżu przycisk wyjścia awaryjnego.
 4. Czyszczenie rozpoczyna się PO TYM, jak wyjdziesz z toalety. Dioda zacznie świecić się na żółto.

Uwaga! Nigdy nie wchodź do toalety zaraz po tym, gdy ktoś tylko z niej wyszedł i drzwi nie zdążyły się zamknąć! To dość niebezpieczne!

W toalecie wyłączy się światło i rozpocznie się proces sprzątania. Wyjdziesz z niej mokry. Poczekaj chwilę aż dana osoba wyjdzie, drzwi zamkną się, sprzątanie zakończy się i włączy się zielone światło.

Gdzie jeszcze można znaleźć toaletę?

Pariz

Jeżeli wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania, mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

 • Wejdź do dowolnej kawiarni, zamów filiżankę espresso przy barze (na przykład, za 1 euro), a następnie udaj się do toalety.
 • Możesz też udać się do restauracji typu fast-food, na przykład McDonalds i szybko przejść do toalety.
 • Bezpłatne i nie automatyczne (!) toalety znajdują się w parku za Notre Dame i na Polach Elizejskich.
 • Toalety we wszystkich muzeach są bezpłatne.
 • Za korzystanie z toalet na wszystkich dworcach musisz jednak już zapłacić.
 • Na płatne toalety wysokiej jakości (węzeł sanitarny dobrych marek, znakomite oświetlenie, etc.) możesz liczyć w większości centrów handlowych, na przykład w Carrousel du Louvre   i na Polach Elizejskich. Cena za skorzystanie z nich to z reguły 2 euro.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *