Mały Pałac, czyli Petit Palais w Paryżu

,
Petit Palais

Petit Palais w Paryżu uważane jest za dzieło architektoniczne. Mały Pałac nigdy nie był zamieszkiwany przez rodzinę królewską lub osoby związane z nim. Budynek został zbudowany jako pawilon Światowej Wystawy na początku XX wieku w samym centrum francuskiej stolicy, w pobliżu Pól Elizejskich.

Pałac tworzy zespół architektoniczny wraz z Wielkim Pałacem (Grand Palais), ma kształt trapezu i przytulne patio. Wewnątrz budynku znajdują się zdobienia w postaci fresków i malowideł. Nigdy nie puścieje: od 1902 roku w Petit Palais Mieści się Muzeum Sztuk Pięknych.

Kolekcja muzeum obejmuje ponad 40 tysięcy eksponatów z okresu od starożytności do XIX/XX wieku.

Spacerując po salach, możesz trafić na:

  • elementy wystroju wnętrz, tkaniny dekoracyjne;
  • eksponaty z Egiptu, starożytnej Grecji i okresu średniowiecza;
  • obrazy flamandzkie;
  • rzeźby;
  • dzieła francuskich artystów (Rembrandta, Delaxroixa, Rubensa) oraz impresjonistów (Maneta, Cezanna, Moneta) i ich popiersia wykonane z gipsu.

Oprócz wystawy głównej, na którą wstęp jest darmowy (darowizna w postaci 1-2 euro mile widziana) w Petit Palais regularnie organizowane są także wystawy czasowe poświęcone sztuce współczesnej, fotografii i wybitnym ludziom, a także wykłady i koncerty. Pełną listę wydarzeń znajdziesz na stronie internetowej.

Za bilet na każdą wystawę zapłacisz 10 euro (w pałacu jednorazowo jest ich od 2 do 4) Bilet łączony kosztuje 17 euro.

Na przyjrzenie się wystawie głównej warto przeznaczyć od 1,5 godziny do 2 godzin. Zazwyczaj w Małym Pałacu nie ma tłumów, więc możesz zatrzymać się nad dziełami na dłużej. Na dziedzińcu znajduje się w kawiarnia, w której możesz coś przekąsić i nacieszyć się atmosferą. Pamiątki, biżuterię i książki znajdziesz w sklepie przy wejściu. Petit Palais znajduje się na Avenue Winston Churchill. Najbliższa stacja metra to – Champs – Elysees Clemenceau. Dojedziesz do niego też autobusem linii 28, 72 lub 93 – wysiądź na stacji RER – Invalides.

Muzeum przyjmuje miłośników sztuki od godziny 10 do 18 każdego dnia z wyjątkiem poniedziałków. Nie potrzebujesz biletu na wystawę stałą. Na wystawę okresową bilet możesz kupić w kasie, która zamyka się godzinę przed zamknięciem muzeum. Wyjątkiem jest piątek.  ostatnim dniu tygodnia roboczego wystawy okresowe otwarte są aż do godziny 21. Oprócz poniedziałków muzeum zamykane jest też w cztery inne dni w roku: na Boże Narodzenie i Nowy Rok (1 stycznia), a także 1 maja i 14 lipca.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *