Jak korzystać z taksówki w Amsterdamie

,
Taksówki w Amsterdamie

Taksówki w Amsterdamie nie są najczęstszą formą transportu publicznego. Wynika to częściowo z kosztów podróży, jednej z najdroższych w Europie. Drugi powód to wąskie uliczki i wiele kanałów, które nie przyczyniają się  w ogóle do popularyzacji transportu samochodowego. Bardzo często podróż tramwajem, autobusem lub metrem zajmie znacznie mniej czasu niż taksówką, a w każdym razie pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jednak w stolicy Holandii istnieją zarówno państwowe, jak i prywatne firmy taksówkarskie. Ludzie najczęściej korzystają z usług taksówek aby dostać się na lotnisko lub z lotniska, a także na przejazdy w mieście na niewielkie odległości.

Zatrzymanie samochodu poprzez machnięcie ręką raczej się nie uda, choć oficjalnie nie jest to zabronione. Aby korzystać z usług taxi możesz:

 • Zamówić taksówkę wcześniej, na przykład z lotniska do hotelu, a nawet z domu. Oto link.
 • Zamówić przez telefon. Czas przyjazdu taksówki państwowej wynosi nie więcej niż 5 minut. Samochody prywatnych firm przybędą do ciebie nie później niż 15 minut po twoim telefonie.
 • Zostaw zamówienie na stronie internetowej firmy przewozowej. Po wprowadzeniu miejsca docelowego, odjazdu, daty i godziny podróży, natychmiast zobaczysz szacunkowy koszt.
 • Wybierz swój ulubiony samochód na specjalnych parkingach dla taksówek oznaczonych P-Taxi. Znajdują się one w pobliżu głównych centrów handlowych i rozrywkowych, hoteli, w pobliżu lotniska i dworców kolejowych, a także w popularnych miejscach turystycznych. W mieście jest ich około 50.
 • Bardzo wygodnym sposobem z którego amsterdamczycy coraz częściej korzystają, jest korzystanie z aplikacji Uber.

Państwowa taksówka w Amsterdamie nosi nazwę Taxi Centrale Amsterdam (TCA). Numer telefonu, pod który można zadzwonić jest bardzo prosty: 020 777 7 777. Nie zaleca się turystom korzystania z usług nielicencjonowanych «prywatnych handlowców». Samochody oficjalnie zarejestrowanych przewoźników można odróżnić niebieskimi numerami, obecnością cennika wewnątrz i na zewnątrz samochodu, a także prawa jazdy na przednim panelu.

Koszt przejazdu samochodem różnych przewoźników może się różnić. Zaleca się wcześniejsze uzgodnienie z kierowcą ceny, chociaż w samochodach działa miernik. Minimalna długość podróży wynosi 2km. Przykładowe ceny:

 • opłata za przejazd (1-4 pasażerów) — 2,89 euro;
 • opłata za przejazd (5-8 pasażerów) — 5,87 euro;
 • 1 km drogi (1-4 pasażerów) — 2,12 euro;
 • 1 km drogi (5-8 pasażerów) — 2,67 euro;
 • koszt oczekiwania (1-4 pasażerów) — 0,35 euro/min;
 • koszt oczekiwania (5-8 pasażerów) — 0,4 euro/min.

Średnio podróż po mieście będzie kosztować 7,5-15 euro, a podróż z lotniska do centrum kosztuje około 40-50 euro.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *