Jaki rodzaj biletu na komunikację miejską najlepiej kupić w Barcelonie?

03 kwi 2021
Barcelona

System transportu miejskiego w Barcelonie oferuje podróżnym wiele różnych opcji biletów do wyboru: od jednorazowych i krótko-czasowych, po długoterminowe. W poniższym artykule zebraliśmy dla was informacje o najbardziej optymalnych rodzajach biletów dla turystów

Bilet jednorazowy

Bilet na jeden przejazd metrem kupicie za 2,15 €. Jeśli jednak przyjeżdżacie do Barcelony na dłużej niż jeden dzień macie w planach więcej niż 5 przejazdów metrem, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletu T10.

Bilet T-10

Barcelona

Bilet T-10 to zintegrowana karta przejazdowa, umożliwiająca przemieszczanie się po Barcelonie wszystkimi rodzajami komunikacji miejskiej: autobusami, metrem, FGC (inny rodzaj metra), pociągami i tramwajami. Bilet T-10 uprawnia do 10 podróży — stąd jego nazwa. Co więcej, jeśli wasz przejazd — także różnymi środkami transportu — jest nie dłuższy niż 1 godzina, 15 minut w jedną stronę, to karta potraktuje to jako jedną podróż! W przypadku gdy droga zajmie wam jednak więcej czasu, zostanie ona naliczona na karcie jako dwa przejazdy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ciągu tych 1 godziny i 15 minut można zmienić środek transportu 3 razy, ale nie można w tym czasie skorzystać z tej samej trasy, wsiąść w autobus o tym samym numerze, ani skorzystać 2 razy z tej samej stacji metra. Nie próbujcie więc oszukiwać — zasada to zasada.

Bilet T-10 jest ważny przez rok od daty jego aktywacji.

Barcelona

Kolejną zaletą biletu T-10 jest fakt, że może on być używany przez kilka osób jednocześnie. Aby to zrobić, włóżcie kartę do otworu bramki, a następnie wyciągnijcie w celu sprawdzenia. Wówczas bramka otworzy się; przepuść przez nią jednego ze swoich towarzyszy, a kartę zachowaj przy sobie. Powtórz czynności tyle razy ile jest to konieczne i na końcu sam przejdź przez bramkę. Za każdym razem, gdy ktoś z twojej grupy użyje biletu T-10 do wejścia do metra, naliczane jest to jako osobna podróż, a na odwrocie biletu pojawia się odpowiednie temu oznaczenie. Na ekranie bramki wyświetlana jest liczba pozostałych dostępnych przejazdów.

Bilet T-10 kosztuje 9,95 € (dla strefy 1) i naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy odwiedzają Barcelonę na kilka dni i nie zamierzają podróżować poza granice miasta. Strefa 1 obejmuje niemal całą Barcelonę i to tam znajdziecie wszystkie najbardziej znane zabytki. Pozostałe 5 stref to przedmieścia.

Jeśli jednak planujecie podróżować poza miasto, możecie kupić bilet T-10 dla pierwszej strefy i dodatkowy bilet do miasta, do którego się wybierasz, lub kupić bilet T-10 na kilka stref.

Hola BCN!

Barcelona

Hola BCN! — Karta przejazdowa na wszystkie środki transportu publicznego w Barcelonie — do wyboru na 1, 2, 3, 4 lub 5 dni, uprawniająca do nieograniczonej liczby przejazdów. W przeciwieństwie jednak do biletu T-10, z karty tej korzystać może tylko jedna osoba, a okres jej ważności liczony jest od momentu aktywacji karty.

Cena biletu:

8,60 € — 1 dzień;

15 € — na 2 dni;

22 € — na 3 dni;

28,50 € — na 4 dni;

35 € — przez 5 dni.

Aby bilet ten okazał się bardziej opłacalnym od T-10, konieczne będzie wykonanie kilku przejazdów dziennie, a to ze względu na niewielka odległość między głównymi atrakcjami turystycznymi Barcelony jest po prostu mało prawdopodobne.

Jeśli jednak wasz plan zwiedzania Barcelony obejmuje szczególnie aktywne korzystanie z transportu publicznego, karta ta na pewno będzie sensowną opcją. Możecie kupić ją online.

Bus Touristic

Sagrada Familia

Innym dobrym rozwiązaniem dla turystów jest bilet autobusowy na Bus Touristic. Bus Touristic ma w swojej ofercie 3 trasy po najciekawszych miejscach w Barcelonie. Bilety zamówicie tutaj. Podczas podróży busem, będziecie mogli posłuchać przewodnika w wybranym języku i wysiąść na dowolnym interesującym was przystanku. Busy kursują w godzinach od 9:00 do 19:00 w sezonie zimowym i od 9:00 do 20:00 w lecie. 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki