» Europa » Francja » 10 serów których musisz spróbować we Francji

Słone, pikantne, twarde, miękkie, pleśniowe i wykonane z krowiego, owczego lub koziego mleka – wytwarzanie serów we Francji można nazwać sprawą wagi państwowej. Jak powiedział Charles de Gaulle: „Jak można rządzić krajem, który ma 246 rodzajów sera?”. Tak naprawdę, liczba jego odmian jest prawie dwa razy większa, a oficjalnie wyróżnia się ich ponad 400!

Każdy region Francji ma swój ser, którego receptura jest objęta dokładnie chronioną tajemnicą. Różnorodność smaków i zapachów sprawia, że mniej doświadczeni turyści mogą mieć problem z wyborem tego najlepszego. Przygotowaliśmy listę 10 serów których musisz spróbować we Francji. Polecają je smakosze z całego świata!

Wybierz się na wycieczkę kulinarną po Francji

  • Uwaga!

    • Ser najlepiej kupować w specjalnych sklepach nazywanych „fromagerie”.
    • Oprócz znanych odmian postaraj się znaleźć w każdej miejscowości też lokalne sery (przykładowo Burgundia słynie z topionego sera Cancoyotte, a Korsyka z Broccio z mleka owczego).
    • Każda szanująca się restauracja ma oddzielne menu z serami (plateau de fromages).
    • Sery podaje się jako przekąskę z winem i chlebem bez masła.

Roquefort

Wszechobecny Roquefort to żółtawy ser z niebieskawą szlachetną pleśnią. Przygotowuje się go tylko w prowincji Rouergue z koziego (lub owczego) mleka. Ma dość wyrazisty zapach i miękką konsystencję. Do jego cięcia wykorzystuje się specjalny nóż. Jednak zanim trafi na stół, musi dojrzeć w specjalnych piwnicach. Jeśli nie jesteś zagorzałym fanem serowych przysmaków, możesz alternatywnie spróbować sera Saint Agur, który ma nieco łagodniejszy smak.

» CZYTAJ TAKŻESłynne francuskie desery

Camembert

Camembert to ser produkowany na całym świecie, który wywodzi się z Normandii. Swoją nazwę otrzymał na cześć miejscowości zamieszkiwanej przez rolnika, który opracował jego przepis. Po pierwsze, wykonuje się go z mleka koziego (lub krowiego). Ma białą pleśń i wyróżnia się silnym zapachem oraz smakiem. Często dodaje się go również do sałatek, przystawek i zapiekanek. Co ważne, jeśli nie ma zapachu, to znaczy, że nie jest oryginalny. W klasycznej wersji małe okrągłe porcje sera pakowane są w pudełka wykonane z kory brzozy.

» CZYTAJ TAKŻE10 powodów, by odwiedzić Normandię

Brie

Brie przypomina smakiem Camembert, jednak różni się od niego wielkością. Porcje są większe i sprzedaje się je w plastrach, więc tylko częściowo jest pokryty pleśnią. Wpływa to na jego mniej wyraźny smak. To najbardziej popularny ser wśród miękkich serów o kremowej konsystencji!

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Normandii?

Chevre

Chevre to nazwa kilku rodzajów sera z mleka koziego. Ich kolor zależy od ekspozycji – może być albo biały, albo niebieskawy. Dodaje się je do sałatki z pomidorów i liśćmi bazylii przyprawionej octem balsamicznym. Szczególnie znaną odmianą chevre jest Tomme de Chevre, czyli ser pleśniowy z czerwonymi plamami o aromacie ziół.

» CZYTAJ TAKŻETop 5 restauracji, w których można spróbować trufli

Bresse Bleu

Bresse Bleu to ser z żółtą pleśnią (niemiecki Dor Blue wytwarza podobny ser na rynek Europy Wschodniej), który jest składnikiem przekąsek. Szczególnie dobrze smakuje ze słodkim lub półsłodkim białym winem.

» CZYTAJ TAKŻEJak wybrać dobre i niedrogie francuskie wino?

Emmental

Emmental to twardy ser o słodkim smaku, który stał się znany dzięki dużym dziurom. Uważa się go za jeden z najstarszych gatunków, ponieważ jego produkcja rozpoczęła się już w XIII wieku.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: najlepsze jedzenie i napoje

Reblochon

Reblochon Savoie to miękki ser pochodzący z podnóża Alp. Jego nazwa w języku polskim oznacza „oszustwo”, co ma swoje odniesienie w pewnej legendzie. Według niej w celu zaoszczędzenia paru złotych, rolnicy nie do końca doili krowy, zmniejszając w ten sposób swoje podatki. Powtórne dojenie pozwalało uzyskać bardzo tłuste mleko, z którego zaczęto produkować aromatyczny ser. Często dodaje się go do zapiekanek.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Valancay

Valancay to ser z koziego mleka w kształcie ściętej piramidy. Jak głosi legenda, jego górną część odciął mieczem sam Napoleon, aby nie przypominał o przegranej w kampanii egipskiej. Serowe piramidy posypywane są popiołem drzewnym, dzięki czemu wytwarza się na nich cienka warstwa żółtawej pleśni.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Nicei? Najlepsze kawiarnie i restauracje

Boursin

Boursin to miękki ser wytwarzany we francuskiej Normandii. Doprawia się go czosnkiem, papryką i figami. Najlepiej nadaje się do smarowania chleba.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Londynie, gdzie można smacznie zjeść

Neufchatel

Neufchatel to ser z Normandii, który wytwarza się z pełnego mleka niektórych ras krów, spędzających pół roku na pastwiskach. Produkuje się go od kwietnia do sierpnia. Zwolennicy tego gatunku twierdzą, że jest on najstarszym w kraju i przygotowuje się go według receptury mnichów. Jest także najbardziej romantyczny – ma kształt serca.

W zależności od tego, na jaki fromage („ser” po francusku) się zdecydujesz, cena za kilogram wynosi od 25 do 40 euro. Możesz go również kupić w supermarketach – opakowanie 200 gramów kosztuje 5-7 euro. Natomiast mniejsze kawałki można dostać na spróbowanie za 2-3 euro.

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Vieux Boulonge

Na koniec coś na najbardziej ciekawskie podniebienia: Vieux Boulonge – miękki ser moczony w piwie, który znany jest jako najbardziej śmierdzący na świecie. Kto odważy się go spróbować?

» CZYTAJ TAKŻE10 dań, których warto spróbować w Irlandii

Właśnie poznałeś 10 serów których musisz spróbować we Francji. Smacznej degustacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *