» Europa » Francja » Paryż » Czym jest RER i jak się z niego korzysta?

RER to środek paryskiego transportu publicznego, o którym turysta powinien wiedzieć nie mniej niż o metrze. Pozwól, że wyjaśnimy Ci czym jest i jak z niego korzystać! Po pierwsze koniecznie przeczytaj nasz artykuł: «Jak korzystać z metra? Szczegółowa instrukcja». Dowiesz się z niego co nieco o komunikacji w Paryżu, a to pierwszy krok do zrozumienia RER.

Co to jest RER?

RER to skrót od «réseau express régional «Île-de-France». Fraza ta oznacza dosłownie 'Szybka Sieć Regionalna’, czyli mówiąc prościej kolejka regionalna. Rzecz w tym, że nie jest ona tylko podmiejska, ale także miejska stąd można jej używać zamiennie z metrem. Paryską RER można porównać z S-Bahn w Berlinie, którą charakteryzują m.in. przesiadki na metro, różne strefy biletowe i dłuższe trasy. Nie trudno to sobie wyobrazić.

RER to przede wszystkim jeden z najwygodniejszych środków transportu. Obecnie w regionie Ile-de-France działa 257 stacji szybkiej sieci regionalnej, z czego aż 33 znajdują się w Paryżu. Natomiast ogółem sieć składa się z 5 linii.

» CZYTAJ TAKŻEJak zaoszczędzić na komunikacji miejskiej w Paryżu?

Szybka sieć regionalna – jakimi liniami mogę podróżować?

  1. Linia A przechodzi przez dzielnicę La Defense, Etoile, Gare de Lyon. Na wschodnim krańcu trasy istnieją dwa przystanki końcowe: Boissy-Saint-Leger i Chessy (tutaj jest Disneyland Paris). Po drodze znajdują się Vincennes i Bois Fontenay-Su.
  2. Linia B przebiega z południowego zachodu na północny wschód, po drodze mija bulwar Saint-Michel i Notre-Dame, istnieje możliwość przesiadki na linię D (Châtelet – Les Halles) i C (Saint-Michel – Notre-Dame). W kierunku północno-wschodnim linia B przechodzi przez Saint-Denis (stacja na Stade de France), Le Bourget i Drancy. Bieg kończy na lotnisku Charles’a de Gaulle’a lub w Mitry – Claye. Kursy w kierunku południowym obsługują podparyskie miasteczko Arcueil, kampus uniwersytecki, Fontenay-aux-Roses i Saint-Rémy-lès-Chevreuse. Na stacji «Antony» istnieje możliwość przesiadki na Orlyval – automatyczne metro łączące lotnisko Orly z Paryżem.
  3. Linia C, przecinająca miasto z północy na południe, posiada wiele zakończeń wariantowych. Na północy obsługuje przedmieścia Clichy-la-Garenne i Neuilly-sur-Seine. Stacja końcowa to Pontoise. W granicach miasta biegnie wzdłuż Sekwany, przecina Pole Marsowe, i zatrzymuje się na stacjach Invalides, Musée d’Orsay, a także na dworcu Paris Austerlitz. Południowe nitki RER C obsługują Issy-les-Moulineaux, Wersal, Ivry-sur-Seine, lotnisko Orly, Sainte-Geneviève-des-Bois, Dourdan, Etampes.
  4. Linia D także wiedzie z północy na południe i posiada dwie stacje końcowe w sektorze południowym. Południowe przystanki końcowe to Melun i Malesherbes, a północne to Orry-la-Ville Coye i Creil (przez Saint-Denis) W Paryżu RER D zatrzymuje się na Dworcu Północnym i Lyońskim, a na stacji Châtelet – Les Halles możliwa jest przesiadka na linie A i B.
  5. Linia E biegnie z północy Paryża (stacja kolejowa Saint-Lazare) i przebiega przez miasteczko Tournan. Jednym ze wschodnich zakończeń wariantowych jest Gagny. Planowane jest dalsze rozwijanie sieci połączeń. Schemat linii RER można pobrać z naszej strony.

» CZYTAJ TAKŻETransport w Paryżu: czym najlepiej się przemieszczać?

Jak kupić bilet na RER?

W RER obowiązują te same bilety co w metrze. Istnieje jednak pewna różnica w ich użytkowaniu. Bilet na metro działa wyłącznie w ramach pierwszej strefy kolejki RER (strefy można zobaczyć na schemacie linii RER). Jeśli podróżujecie RER tylko po Paryżu (w pierwszej strefie), to nie musicie sobie zawracać tym głowy, wystarczy wam najzwyklejszy bilet na metro. Jeśli zaś, zamierzacie wybrać się na przedmieścia lub lotniska, będziecie musieli kupić bilet obowiązujący w odpowiedniej strefie, lub bilet na lotnisko Charlesa de Gaulle’a (strefa 5).

Uwaga! Cena biletu zależy od strefy, do której chcecie się udać. Aby kupić bilet, musicie więc znać nazwę stacji podmiejskiej, na której będziecie wysiadać.

» CZYTAJ TAKŻEPierwszy raz w Paryżu: planujemy idealną podróż

Jakie są zalety podróży kolejką?

  • Jest to kolej regionalna, a więc obsługująca całą aglomerację
  • RER oferuje łatwy dostęp do lotnisk Orly i Charlesa de Gaulle, a także do Wersalu, Disneylandu i innych atrakcji, które znajdują się poza centrum Paryża
  • RER i metro powiązane są wieloma wspólnymi stacjami, co ułatwia przesiadki
  • Bilety na RER i metro są takie same
  • RER bywa najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się po mieście

» CZYTAJ TAKŻEPierwszy raz w Paryżu: najważniejsze wskazówki dla turystów

Czy korzystanie z francuskiej kolejki jest skomplikowane?

Nie jest to bardziej skomplikowane niż korzystanie z metra. Czyha jednak na nas kilka pułapek! Po pierwsze, każda linia RER posiada zakończenia wariantowe. Może ich być 5, 6 lub nawet 12! Ponadto, pociągi mogą zatrzymywać się na każdej mijanej stacji (’Train Long’) lub tylko na wybranych przystankach (’Train Court’). Należy też pamiętać, że nie funkcjonują osobne perony dla poszczególnych linii – ta sama platforma może obsługiwać pociągi kilku typów RER.

Rozwiązanie jest proste: należy uważnie przeczytać tabliczkę informacyjną przed wejściem do pociągu. Najpierw sprawdźcie, który z kierunków obsługuje dana platforma. Następnie, znajdźcie planszę ze schematem linii RER i upewnijcie się, że pociąg, na który czekacie, zatrzyma się na stacji, na której planujecie wysiąść.

Większość turystów nie ma problemów z korzystaniem z RER. Tak się szczęśliwie składa, że zarówno Wersal, Disneyland, jak i lotnisko Charlesa de Gaulle’a to stacje końcowe – nie przejdziemy więc naszego przystanku.

» CZYTAJ TAKŻE7 obowiązkowych wycieczek w Paryżu

O czym należy pamiętać podróżując RER?

Nie wyrzucajcie biletów przed końcem podróży. Po pierwsze zdarzają się kontrole. Po drugie, turnikiety znajdują się zarówno przy wejściu, jak i wyjściu z RER. Oznacza to, że aby opuścić stację, będziemy musieli użyć biletu, który skasowaliśmy na początku podróży. Ponadto zawsze zwracajcie uwagę na tablice obecne na przystankach oraz dowiedzcie się, w jakim kierunku zmierza dany pociąg i na których stacjach się zatrzymuje. Co ważne, w większości pociągów drzwi nie otwierają się automatycznie. Należy nacisnąć przycisk.

Przypominamy, że bilety powinno się kupić wyłącznie w automatach lub kasie metra. Nie kupujcie biletów od obcych ludzi!

Bezpiecznej podróży!

» CZYTAJ TAKŻEKiedy już wszystko widziałeś: 20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *