Czym jest RER i jak się z niego korzysta?

,
RER C

RER to środek paryskiego transportu publicznego, o którym turysta powinien wiedzieć nie mniej niż o metrze.

Co to jest RER?

RER to skrót od «réseau express régional «Île-de-France». Fraza ta oznacza dosłownie 'Szybka Sieć Regionalna’, czyli po prostu kolejka regionalna. Rzecz w tym, że nie jest ona tylko podmiejska, ale także miejska – można jej używać zamiennie z metrem. Paryską RER można porównać z S-Bahn w Berlinie: przesiadki na metro, różne strefy biletowe, dłuższe trasy. Nie trudno to sobie wyobrazić.

RER – jeden z najwygodniejszych środków transportu. Obecnie w regionie Ile-de-France działa 257 stacji RER, z czego 33 znajdują się w Paryżu. Ogółem sieć składa się z 5 linii:

Linia A przechodzi przez dzielnicę La Defense, Etoile, Gare de Lyon. Na wschodnim krańcu trasy istnieją dwa przystanki końcowe: Boissy-Saint-Leger i Chessy (tutaj jest Disneyland Paris). Po drodze znajdują się Vincennes i Bois Fontenay-Su.

Linia B przebiega z południowego zachodu na północny wschód, po drodze mija bulwar Saint-Michel i Notre-Dame, istnieje możliwość przesiadki na linię D (Châtelet – Les Halles) i C (Saint-Michel – Notre-Dame). W kierunku północno-wschodnim linia B przechodzi przez Saint-Denis (stacja na Stade de France), Le Bourget i Drancy. Bieg kończy na lotnisku Charles’a de Gaulle’a lub w Mitry – Claye. Kursy w kierunku południowym obsługują podparyskie miasteczko Arcueil, kampus uniwersytecki, Fontenay-aux-Roses i Saint-Rémy-lès-Chevreuse. Na stacji „Antony” istnieje możliwość przesiadki na Orlyval – automatyczne metro łączące lotnisko Orly z Paryżem.

Gare St. Lazare

Linia C, przecinająca miasto z północy na południe, posiada wiele zakończeń wariantowych. Na północy, obsługuje przedmieścia Clichy-la-Garenne i Neuilly-sur-Seine. Stacja końcowa to Pontoise. W granicach miasta biegnie wzdłuż Sekwany, przecina Pole Marsowe, i zatrzymuje się na stacjach Invalides, Musée d’Orsay, a także na dworcu Paris Austerlitz. Południowe nitki RER C obsługują Issy-les-Moulineaux, Wersal, Ivry-sur-Seine, lotnisko Orly, Sainte-Geneviève-des-Bois, Dourdan, Etampes.

Linia D także wiedzie z północy na południe i posiada dwie stacje końcowe w sektorze południowym. Południowe przystanki końcowe to Melun i Malesherbes, a północne to Orry-la-Ville Coye i Creil (przez Saint-Denis) W Paryżu RER D zatrzymuje się na Dworcu Północnym i Lyońskim, a na stacji Châtelet – Les Halles możliwa jest przesiadka na linie A i B.

Linia E biegnie z północy Paryża (stacja kolejowa Saint-Lazare) i przebiega przez miasteczko Tournan. Jednym ze wschodnich zakończeń wariantowych jest Gagny. Planowane jest dalsze rozwijanie sieci połączeń.

Schemat linii RER można pobrać z naszej strony.

Jak kupić bilet na RER?

RER

W RER obowiązują te same bilety co w metrze. Istnieje jednak pewna różnica w ich użytkowaniu. Bilet na metro działa wyłącznie w ramach pierwszej strefy kolejki RER (strefy można zobaczyć na schemacie linii RER).

Jeśli podróżujecie RER tylko po Paryżu (w pierwszej strefie), to nie musicie sobie zawracać tym głowy, wystarczy wam najzwyklejszy bilet na metro. Jeśli zaś, zamierzacie wybrać się na przedmieścia lub lotniska, będziecie musieli kupić bilet obowiązujący w odpowiedniej strefie, lub bilet na lotnisko Charlesa de Gaulle’a (strefa 5).

Uwaga! Cena biletu zależy od strefy, do której chcecie się udać. Aby kupić bilet, musicie więc znać nazwę stacji podmiejskiej, na której będziecie wysiadać.

Jakie są zalety podróży kolejką?

  • Jest to kolej regionalna, a więc obsługująca całą aglomerację.
  • RER oferuje łatwy dostęp do lotnisk Orly i Charlesa de Gaulle”a, a także do Wersalu, Disneylandu i innych atrakcji, które znajdują się poza centrum Paryża.
  • RER i metro powiązane są wieloma wspólnymi stacjami, co ułatwia przesiadki.
  • Bilety na RER i metro są takie same.
  • RER bywa najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się po mieście.

Czy korzystanie z RER jest skomplikowane?

RER B

Nie jest to bardziej skomplikowane niż korzystanie z metra. Czyha jednak na nas kilka pułapek! Po pierwsze, każda linia RER posiada zakończenia wariantowe. Może ich być 5, 6 lub nawet 12! Ponadto, pociągi mogą zatrzymywać się na każdej mijanej stacji (’Train Long’) lub tylko na wybranych przystankach (’Train Court’). Należy też pamiętać, że nie funkcjonują osobne perony dla poszczególnych linii – ta sama platforma może obsługiwać pociągi kilku typów RER.

Rozwiązanie jest proste: należy uważnie przeczytać tabliczkę informacyjną przed wejściem do pociągu. Najpierw sprawdźcie, który z kierunków obsługuje dana platforma. Następnie, znajdźcie planszę ze schematem linii RER i upewnijcie się, że pociąg, na który czekacie, zatrzyma się na stacji, na której planujecie wysiąść.

Większość turystów nie ma problemów z korzystaniem z RER. Tak się szczęśliwie składa, że zarówno Wersal, Disneyland, jak i lotnisko Charlesa de Gaulle’a to stacje końcowe – nie przejdziemy więc naszego przystanku.

O czym należy pamiętać podróżując RER?

Nie wyrzucajcie biletów przed końcem podróży. Zdarzają się kontrole, ale nie tylko o nie tu chodzi. Turnikiety znajdują się zarówno przy wejściu, jak i wyjściu z RER. Oznacza to, że aby opuścić stację, będziemy musieli użyć biletu, który skasowaliśmy na początku podróży.

Zawsze zwracajcie uwagę na tablice obecne na przystankach, dowiedzcie się, w jakim kierunku zmierza dany pociąg i na których stacjach się zatrzymuje.

W większości pociągów drzwi nie otwierają się automatycznie. Należy nacisnąć przycisk.

Przypominamy, że bilety powinno się kupować wyłącznie w automatach lub kasie metra. Nie kupujcie biletów od obcych ludzi!

Bezpiecznej podróży!