Muzeum Madame Tussauds w Londynie

13 lut 2021
Muzeum Madame Tussauds w Londynie

Muzeum superrealistycznych figur woskowych Madame Tussauds jest znane na całym świecie. Jego oddział w Londynie posiada szczególnie bogatą kolekcję znanych polityków, aktorów, sportowców i postaci historycznych. Muzeum podzielone jest na 14 interaktywnych stref tematycznych, w których znajduje się ponad 1000 figur woskowych. 

Najtańszym sposobem na zwiedzanie muzeum jest korzystanie z karty Explorer Pass, która może dać ulgę aż do 35%. Możesz wybrać kilka innych atrakcji turystycznych, rejsów wycieczkowych, wycieczek lub restauracji i umieścić je na swojej mapie. Kosztuje od 64 do 114 funtów, w zależności od tego, ile miejsc odwiedzasz. Explorer Pass jest ważny przez 30 dni od pierwszego użycia. Możesz zamówić swoją kartę klikając tutaj

Skromny początek kariery Madame Tussauds 

Madame Tussauds

Madame Tussauds (urodzona Anna Maria Grossholz) urodziła się w 1761 roku. Swoją podróż rozpoczęła bardzo skromnie — jako córka gospodyni, która pracowała dla szwajcarskiego lekarza Philippa Curtiusa. Słynął on nie tylko z pasji do anatomicznych figur woskowych, ale także z praktyki lekarskiej. Od najmłodszych lat Maria pomagała mu w nauce rzemiosła. 

Figury Curtiusa spodobały się na francuskim dworze królewskim, jednak złota godzina doktora i jego pomocnicy nie trwała długo, ponieważ zaczęła się rewolucja. W tym zamieszaniu prawie zginęła sama Maria (ponieważ była związane ze starym porządkiem), ale uratowało to, że umiała robić pośmiertne woskowe maski. Póki pracowała z trupami, zapomniano o jej egzekucji. 

Zasmakowawszy rewolucji, odziedziczyła spadek zmarłego na starość Curtiusa i żonatego inżyniera Tussaudsa, Maria przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Z powodu wojen napoleońskich długo nie mogła wrócić do domu. Co jest chyba najlepsze — to właśnie na wyspach powstał i umocnił się pomysł na muzeum.

Sukces Muzeum Madame Tussauds w Londynie 

Muzeum Madame Tussauds w Londynie

Dla współczesnych Madame Tussauds, woskowe figury były nie tylko zabawą, ale i niezastąpionym źródłem informacji. Dały one zwykłym ludziom niepowtarzalną szansę zobaczenia gwiazd we wszystkich ich szczegółach i kolorach (jedyną alternatywą były czarno-białe ilustracje w gazetach). Za niewielką opłatą, każdy może stanąć obok prawdziwego króla lub strasznego przestępcy. Pomysł przyciągał i odstraszał, pojawienie się na wystawach „kontrowersyjnych” postaci powodowało skandale. Ale stopniowo muzeum stało się nieodłącznym punktem orientacyjnym Londynu, a jego właścicielka — swoistą legendą. 

Londyńskie Muzeum Madame Tussauds dziś 

Muzeum Madame Tussauds w Londynie

Dziś figury woskowe Madame Tussauds to międzynarodowa marka reprezentowana przez muzea na czterech kontynentach i kilku krajach — od USA po Tokio. Głównym jednak pozostaje londyńskie muzeum przy Marylebone Road. 

W szarym czteropiętrowym budynku można znaleźć wielu wybitnych przedstawicieli ludzkości — zarówno postaci historyczne, jak i niezwykle modnych współczesnych bohaterów. Albert Einstein, Mahatma Gandhi, Maria Antonina (z głową) znajduje się obok Baracka Obamy, witając przedstawicieli angielskiej rodziny królewskiej, a także znani współcześni aktorzy filmowi, muzycy i bohaterzy Marvela. Nie wszystkie postaci są jednakowo uwielbiane — na przykład woskowa wersja Adolfa Hitlera wielokrotnie otrzymała kopniaka od emocjonalnych zwiedzających (od momentu pojawienia się w 1933 roku). 

Muzeum Madame Tussauds w Londynie

Nawet w dobie doskonale dostępnych fotografii i filmów wideo, utalentowane figurki woskowe wciąż opowiadają o swoich prototypach coś nowego i ciekawego, jakby przechowując kawałek ich energii. A aby poczuć się jak w społeczeństwie ulubionych bohaterów, pomogą najnowsze technologie: realistyczne ruchy postaci, modelowanie głosu i animacja. 

Przydatne informacje o muzeum Madame Tussauds 

Czas pracy: od poniedziałku do piątku otwarte od 10:00 do 16:00, w weekend — od 09:00 do 17:00. 

Cena biletu: £32 — dla dorosłych, dzieci do 3 lat — bezpłatnie. Koszt biletu wstępu do muzeum w wieku 4-16 lat wynosi £27. Bilety są tańsze przy zakupie online, ponieważ w kasie biletowej kosztują 15% więcej. 

Adres: Madame Tussauds, Marylebone Road, London, NW1 5LR. 

Metro: Baker Street. 

Życzymy wielu pozytywnych emocji podczas wizyty w niesamowitym Muzeum Madame Tussauds! 

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - 10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki